Czołem programiści i programistki!

Chciałem rozpocząć ważny temat, jakim jest rozwój intelektualny. Wiem, że sporo z Was czyta ciekawe książki, które pozwalają Wam wskakiwać na wyższe stawki typu #25k, #35k.

Chciałbym, aby pod tym wpisem pojawiły się komentarze wymieniające nietechniczne książki, które przyczyniły się do wskoczenia przez Was na wyższe stawki. Może być z uzasadnieniem lub bez.

To może ja zacznę: How to Win Friends and Influence People

#programista15k #
Taka trochę rozkmina przy tej pięknej, majowej niedzieli odnośnie pracy i relacji z ludźmi z pracy. Generalnie bardzo często, szczególnie dział HR organizuje jakieś tam wycieczki integracyjne, spotkania etc. Jest to spowodowane chęcią zatrzymania w firmie pracownika na dłużej przez takię trochę zmanipulowanie go i sprawienie, że 2 razy się zastanowi nad zmianą pracy, bo wiadomo dobra atmosfera itd. W efekcie pracownik zamiast pracę zmienić jednak zostanie mimo np. mniejszego wynagrodzenia czy
@Pawemol12: twoje podejście to jest rak i takich toksycznych ludzi węszących wszędzie przestęp jest trochę niestety. Ludzie mają ochotę na integrację, bo fajnie czasami wyjść razem na piwo lub porobić coś ciekawego albo po prostu poznać lepiej ludzi, z którymi spędza się znaczącą część swojego życia. Może jak ktoś jest młody i wciąż ma pełno znajomych to mu jacyś ludzie z pracy są obojętni, ale gdzieś w okolicy trzydziestki w bardzo
Wysunę nawet taką tezę - "Nie ma czegoś takiego jak przyjaciele, koledzy czy nawet znajomi w pracy. Są po prostu "znajome twarze".


@Pawemol12: Ludzie, z którymi spędzasz 8h dziennie, 5 dni w tygodniu, to dla ciebie "znajome twarze"?
Moim zdaniem masz bardzo głupie podejście, szczególnie jeśli pracujesz w IT. Jeśli twoja kariera w IT poszła w miarę rozsądnie, to po paru latach raczej nie masz powodów, żeby narzekać na brak kasy
@kimikini: pisałem też o StackOverflow ale tobie się nie chce nawet przeczytać mojego komentarza. Nie mówiąc o znalezieniu tego raportu bo go opisałem a nie zalinkowalem

Jak na typa co zarabia 40k, obraca się w takim towarzystwie i nazywa innych niedorajdami strasznie tępo dyskutujesz, nie mówiąc o popełnianiu podstawowych błędów poznawczych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Hej! Potrzebuje pomocy speców od #machinelearning #deeplearning #ai #ml
Mam do zrobienia projekcik na zaliczenie, i są to dla mnie totalnie nowe tematy - zaimplementowanie ai w grach. Zacząłem robić reinforcement learning, na podstawie tutoriala snake'a (https://www.youtube.com/watch?v=PJl4iabBEz0&list=PLqnslRFeH2UrDh7vUmJ60YrmWd64mTTKV&index=2). I mam sobie stany do uczenia modelu i w snaku to wygląda tak ze mam:

state [dangerstraight, dangerright, dabgerleft, direction left, direction right, direction up, direction down, food left, food right, food up, food
źródło: comment_1651335526WsxlTtN58sYwypjrnKYKN8.jpg
@TheRickestRick

Ale ja mam grę ze zdjęcia (forbidden cave) i przy mojej postaci chyba nie będzie kierunku tak?

jeśli w forbidden cave np. wciśnięcie strzałki lewo sprawia, że postać przemieszcza się jednorazowo, o taką samą odległość w lewo bez względu na to, w którą stronę była wcześniej zwrócona, to tak
@TheRickestRick Powinno być wszystko to, co może mieć wpływ na efekt podjęcia akcji, czyli na przykład obstacle_left, bo jeśli będąc na pozycji widocznej na screenie klikniesz strzałkę w lewo to zakładam, że nic się nie stanie. Pewnie jakiś wpływ ma też drabinka, więc również ladder_up
#anonimowemirkowyznania
Siedzie na paru grupkach fb o nieruchomościach i remontach i nie moge zrozumieć skad ludzie mają tyle hajsu.

Średnia pensja to podobno 6 brutto, pandemia, wojna, ceny materiałów wywaliło na Andromede, ceny gazu i pradu są poza skalą, zaraz będziemy zjadać tynk ze ścian przez inflacje a nasze oszczędności znikają każdego dnia. A tam mam wrażenie jest całkowicie inny świat, świat bez problemów gdzie każdy ma miliony i zastanawia sie czy
źródło: comment_1651303014PdtUMUlhM3StbJ22yh2sDe.jpg
@AnonimoweMirkoWyznania: Stopy procentowe były na dnie to ludzie brali kredyty pod korek. Sam znam takich. Programiści 20k i dwie fury w leasing plus dwa kredyty hipoteczne. Jak dostawali pensje to od razu 10k na spłatę zobowiązań. Z zewnątrz patrzysz i widzisz króla, chcesz wyjść na miasto to 200 zeta na jakieś fajne jedzenie i browarki to już nie, bo nie starczy do pierwszego.

Druga sprawa to priorytety. Ja tam wole zwiedzać
#anonimowemirkowyznania
Uwaga #nieruchomosci #uk, tutaj moja recepta „jak nie płakać w 2026 roku kiedy skończy mi się stałe oprocentowanie” i w ogóle brać #kredythipoteczny z głową żeby bezstresowo wykorzystać najniższe stopy procentowe w historii:

Overpayment to the max i brać tylko tyle żeby móc spłacić na remortage’u jak się skończy fixed-term.

Właściwe w #polska od pojawienia się 5-letnich stałych można było zrobić to samo.

Bierzesz 5y fixed na 75% LTV. W
interesował się ktoś udogodnieniami podatkowymi przy przeprowadzce do Włoch lub Portugalii?

dla Włoch jest to zwolnienie do minus 90%(!) podatku dochodowego (przy przeprowadzce na południe) lub minus 70% przy przeprowadzce w dowolne miejsce Włoch:
https://firma.rp.pl/prawo-i-podatki/art19053301-ulgi-podatkowe-dla-osob-ktore-przeprowadza-sie-wraz-z-dzialalnosci-sie-do-wloch-niskie-podatki-Italia-jednoosobowa-dzialnosc-gospodarcza

dla Portugalii trzeba zrobić NHR, który wprowadza stałe stawki podatkowe (np 20%) i co ciekawe zwolnienia z opodatkowania zewnętrznych źródeł dochodu (np emerytura w innym kraju, wynajem/sprzedaż mieszkania w innym kraju):
https://www.globalcitizensolutions.com/nhr-portugal-tax-regime/

#emigracja #programista15k #wlochy #portugalia #
@harry_krishna: @marek-krakow: trochę poczytałem o Włoszech. Odpowiednik JDG nazywa się ditta individuale, w ogóle do przychodów rocznych 65 000 euro to jest jak raj podatkowy - przez pierwsze 5 lat ryczałt 5%, potem 15%, ale z drugiej strony stawki ubezpieczenia są chore - 20 %. Przy 65k euro jako programista, na rękę rocznie wyszłoby 49 950 (23%) - trochę gorzej niż na ryczałcie w Polsce.
Zwykła skala podatkowa i ubezpieczenie
Długi weekend na horyzoncie! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zanim wylogujecie się z komputerów, mamy dla Was najnowszą listę ofert pracy z kategorii #backend

Zdalnie
PHP Developer (mid) | Tidio | 12-20k
https://crossweb.pl/job/3RN5E
Senior PHP Developer | Tidio | 19-26k
https://crossweb.pl/job/krAJI
Python Developer (Big Data) | Randlab | 13-20k
https://crossweb.pl/job/Bww8e
Senior Magento Backend Developer | Strix | 17-21k
https://crossweb.pl/job/2iwsd
Tech Lead Magento Backend Developer
źródło: comment_1651215915nurCA68McWpwuF1kKMXlhl.jpg
Wynajmuję mieszkanie, w czerwcu mam przedłużenie umowy, teraz płacę około 2100 za wszystko za małe mieszkanko 35m, a na nowych warunkach wyjdzie 2800 xD. Pomyślałem, że nie no za tyle to może coś większego znajdę, ale nie ma nic tańszego w akceptowalnym standardzie. Nawet najgorsze nory gdzieś wywiało z portali. Ja jeszcze sobie poradzę, bo #programista15k, ale przecież przeciętny człowiek to chyba musi się na wieś wyprowadzić. Paranoja.

#krakow #nieruchomosci #
Dzisiaj nieco ofert dla świeżaków chętnych na przeprowadzkę do #szwajcaria lub #niemcy ( ͡º ͜ʖ͡º)

(SwissDevJobs.ch | LinkedIn | Twitter | Facebook)
(GermanTechJobs.de | LinkedIn | Twitter | Facebook)

Tag do obserwowania / czarnolistowania: #swissdevjobs

---------------------------------------------------------------------------

C++ Software Engineer (f/m/d) | Leica Geosystems part of Hexagon 
[Heerbrugg] [90’000 - 110’000 CHF] [Junior] [Full-Time] [English]
https://swissdevjobs.ch/jobs/Leica-Geosystems-part-of-Hexagon-C-Software-Engineer-fmd

Junior Software Engineer (100%) | ecoinvent Association 
[Zuirch]
źródło: comment_1651137240lT1uPCF6dJbBPwgcUu7rzs.jpg
Ile procent wynagrodzenia powinno zabierać #bykowe dla bezdzietnych żyjących w Polsce? Chodzi mi o zarobki do 10 tys złotych bo jeśli chodzi o programistów i im podobnym cwaniaczków to wiadomo że raczej ponad 50% wynagrodzenia netto, nikt uczciwy nie potrzebuje więcej niż 3-4 tysiące na koncie.

#podatki #wynagrodzenia #programista15k #bykowe #polska #cwaniaki #pis

Ile powinno wynosić bykowe?

  • 30% wynagrodzenia netto 7.0% (11)
  • 40% wynagrodzenia netto 1.3% (2)
  • ponad 50% wynagrodzenia netto 91.8% (145)

Oddanych głosów: 158

#anonimowemirkowyznania
Mirki IT co jest ze mną nie tak?

Od paru lat pracuję na styku dev i ops. Mam jak pączek w maśle - jeśli chodzi o czyste finanse, każdy wie jak wyglądają obecne stawki jak się umie pogadać i zna się angielski na przyzwoitym poziomie; więc moja żona może opiekować się dziećmi, a w dalszym ciągu możemy odkładać pieniądze i nadpłacać kredyt. Niestety mam pewien problem i nie wiem za bardzo,
IMHO:
* zmiana firmy co rok źle wygląda w CV, może Cię to kopnąć, ale z drugiej strony jak to nie był do tej pory problem to może nie będzie
* to Twoje życie i zmiana pracy dla kasy jest jak najbardziej ok. Jakby firma miała jakieś pomysły na reorganizacje to nikt by się Tobą nie przejmował tylko wyleciałbyś na zbity pysk

Moim zdaniem zbytnia lojalność pracowników wobec firm to jest coś,