#programowanie #programista15k #programista25k #programista30k #pasjonat15k #pracait
Wszystko
Najnowsze
Archiwum
4
Pierwsze uruchomienie polskiego systemu operacyjnego Bursztyn w QEMU

W tym odcinku pokazuję, jak uruchamiam wczesną wersję J---a Bursztyna na maszynie wirtualnej QEMU w środowisku Linux Mint. #BursztynOS #OSDev #Programowanie #Cpp #Asembler #PolskaTechnologia
z- 3
- #
- #
- #
- #
- #
17
Współczesne rozwiązania Big Data 2026 Spark, lakehouse, streaming - pełne how-to

Hurtownia vs jezioro danych to już przeszłość, w 2026 wygrał lakehouse. Stos Big Data warstwa po warstwie, pokazany na żywo na prawdziwym klastrze: Spark, MinIO, Kafka, Trino. ACID i time travel w Delta Lake, migawki w Iceberg, streaming i federacyjne SQL jednym zapytaniem. Pełne how-to!
z- 1
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 0
Pogadałbym z kimś na swoim poziomie.
#programowanie #programista15k #programista25k #programista30k #pasjonat15k #pracait
#programowanie #programista15k #programista25k #programista30k #pasjonat15k #pracait
@groman43: Ja jakieś 168 m n.p.m, może być?
- 8
- 4
uczepili się tych #programista15k i #programista25k jakiś czas temu że fałszywe B2B i że to takie nieludzkie pieniądze zarabiają bo gmin ciemny ludzie kołchoźnicy nie są w stanie wyobrazić nić więcej bo sami zarabiają po 4k na miesiąc. więc te takie 20k/miesiąc to dla nich jest astronomiczna kwota. Milion rocznie lekarski to jak totolotek to nawet nie ma o co cię oburzać bo większość ludzi nawet nie jest
- 1
@tyrytyty: i to ich boli najbardziej.
Ach tak, lekarz się długo uczył, więc mu się należy. A programista to co, obudził się rano i umiał? Studiował, potem sam się dokształcał latami, bo w tym zawodzie jak staniesz w miejscu na pół roku to jesteś do tyłu. Lekarz się nauczył raz i jeździ na tym 30 lat, a programista co chwilę uczy się nowego stacku od zera, bo rynek się obrócił.
"Ale lekarz odpowiada za ludzkie życie!" No dobra,
"Ale lekarz odpowiada za ludzkie życie!" No dobra,
- 3
- 2
@rooger: Jak już wykop mówi "idź na programistę" "idź na lekarza" to trzeba być świadomym że to okres schyłkowy świetności danej grupy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- 10
Jeżeli macie jeszcze jakieś wątpliwości to lekarze na tagu #lekarz100k nazywają programistów przegrywami. Zawód w którym w sumie bez problemu wyciągniesz 20k brutto. Pomyslcie kim w takim razie dla lekarza jest robotnik albo sprzedawca. #praca #programista15k #programista25k
@IntruDroid: dla lekarzy każdy nielekarz jest tak samo nikim, nieważne czy robol, czy prezes banku
@IntruDroid: ja mam wątpliwości po co Ty piszesz te głupoty co chwilę na tagu. Ale jak ktoś widzi co Ty wypisujesz to nic dziwnego że tak uważa i nie trzeba tu być lekarzem.
- 0
@GAJEWSKY: Usuń kanał na yt i konto na wykopie też
- 1
Pamiętam rozdmuchane ego programistów sprzed 6-7 lat, ze sa panami życia zarabiąc po 15k na miecha klepiąc w kąkuter.
Mineło parę lat i okazuje sie, że lekarzom mogą co najwyżej czyścić buty tymi drobniakami xD
Co śmieszniejsze cała nasza branża idzie do gruntowanego przeorania, nie ma u mnie tygodnia w firmie ze odpalono kolejnego testera/deva/devopsa czy innego product ownera xD
#lekarz100k #programista15k #programista25k #praca
Mineło parę lat i okazuje sie, że lekarzom mogą co najwyżej czyścić buty tymi drobniakami xD
Co śmieszniejsze cała nasza branża idzie do gruntowanego przeorania, nie ma u mnie tygodnia w firmie ze odpalono kolejnego testera/deva/devopsa czy innego product ownera xD
#lekarz100k #programista15k #programista25k #praca
@ChlopakNaMedal: Bo pieniądz lubi ciszę. Tylko kilku głąbów lekarzy zostało radnymi i się worek wysypał. Teraz już nie da się tego przykryć i nawet szambo tvp o tym mówi.Teraz politycy będą musieli chociaż częściowo pozorować ruchy naprawcze, bo zdenerwowanie jest duże.
@ChlopakNaMedal: kiedyś żarciki o 30 minutowym bezrobociu, dzisiaj błagalne posty na LinkedIn z ramką opentowork xDD
- 2
Nie marnuj życia na pracę (w IT)
https://www.youtube.com/watch?v=cywxrLqtBL0
#programowanie #programista15k #programista25k #programista30k #pasjonat15k #pracait #konowalposting #pracbaza #korposwiat
https://www.youtube.com/watch?v=cywxrLqtBL0
#programowanie #programista15k #programista25k #programista30k #pasjonat15k #pracait #konowalposting #pracbaza #korposwiat

Jeszcze kilka lat temu wielu z Polaków marzyło o #programista15k potem inflacja i pojawiło się #programista25k
Teraz w porównaniu do #lekarz100k to się wydaję, że nawet taki programista jest robakiem ヽ( ͠°෴ °)ノ
Teraz w porównaniu do #lekarz100k to się wydaję, że nawet taki programista jest robakiem ヽ( ͠°෴ °)ノ
@Anonimek7: Nie wydaje mi się. Dostałem się na medycynę, ale poszedłem za kasą na kierunek, za który płaciło państwo, a gdy przestało płacić, przeniosłem się do IT. Idealna ścieżka zawodowa, nic bym nie zmienił. BTW większość osób, które studiowały na tym zamawianym kierunku, finalnie skończyła w IT.
@Anonimek7: 100k na miesiąc to chyba jakiś biedak lekarz rodzinny w powiatowym.
#pracait #programista25k #programista30k
Znajomek poszedł po podwyżkę u siebie w korpo. Generalnie gość dowożący tematy na czas i ogarnięty. Dostał odmowę (po wcześniejszej tygodniowej weryfikacji) a powodem było... Zbyt mało otrzymywanych "kudosów" podczas retrospektyw w ostatnim półroczu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Znajomek poszedł po podwyżkę u siebie w korpo. Generalnie gość dowożący tematy na czas i ogarnięty. Dostał odmowę (po wcześniejszej tygodniowej weryfikacji) a powodem było... Zbyt mało otrzymywanych "kudosów" podczas retrospektyw w ostatnim półroczu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ArchaicznyTaboret: klasyka
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
- 3
Masz biegunkę @GAJEWSKY że tak nagle zacząłeś postować? Żeby to jeszcze śmieszne było.
#programowanie #programista15k #programista25k #programista30k #pasjonat15k #pracait
#programowanie #programista15k #programista25k #programista30k #pasjonat15k #pracait
@groman43: sfrustrowany bezrobociem jest pewnie, zresztą nic dziwnego bo też to mam
- 1
Ja pierniczę, inflacja skilla jakim jest programowanie rośnie non stop co miesiąc.
Teraz na reddit chwalą się projektami, które zrobili na claude 5 fable w kilka godzin/ kilkanaście. Rzeczy, które normalnie kilka lat temu robiło się tygodniami a nawet miesiącami.
Czy te projekty są idealne? Nie. Ale jeśli mówimy tutaj o tym, że można je zrobić 90% szybciej - mówimy tutaj tylko o kodzie to nie można obok tego przejść obojętnie.
Okej,
Teraz na reddit chwalą się projektami, które zrobili na claude 5 fable w kilka godzin/ kilkanaście. Rzeczy, które normalnie kilka lat temu robiło się tygodniami a nawet miesiącami.
Czy te projekty są idealne? Nie. Ale jeśli mówimy tutaj o tym, że można je zrobić 90% szybciej - mówimy tutaj tylko o kodzie to nie można obok tego przejść obojętnie.
Okej,
Czy większość programistów w kraju straci pracę w przeciągu ok4 lat przez lepsze i szybsze modeleAI?
- Tak 56.9% (66)
- Nie 25.9% (30)
- Ciężko stwierdzić 17.2% (20)
@robert1252464: Dobra, zatrzymajmy się chwilę zanim wszyscy zaczniemy pisać CV do McDonalda.
Tak, Fable 5 robi wrażenie. Tak, projekty które kiedyś zajmowały tygodnie da się teraz prototypować w godziny. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie temu zaprzeczał. Ale jest kilka rzeczy w tym rozumowaniu które mocno kuleje.
Reddit demo to nie produkcja. To jest klasyczny błąd przeżywalności. Widzisz posty tych, którym wyszło w kilka godzin. Nie widzisz tych co utknęli na dzień
Tak, Fable 5 robi wrażenie. Tak, projekty które kiedyś zajmowały tygodnie da się teraz prototypować w godziny. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie temu zaprzeczał. Ale jest kilka rzeczy w tym rozumowaniu które mocno kuleje.
Reddit demo to nie produkcja. To jest klasyczny błąd przeżywalności. Widzisz posty tych, którym wyszło w kilka godzin. Nie widzisz tych co utknęli na dzień
Panika przedwczesna o kilka cykli hype'u.
@Aperitiff: raczej naturalny wniosek na podstawie masy zawodów, ktore znikły lub zostaly zredukowane po przełomach technologicznych.
Rola juniora który "pisze crud pod nadzorem" będzie wyglądać inaczej.
@Aperitiff: inaczej tzn. jak? Takiej roli nie będzie tak jak dzisiaj nie ma operatorów wind, czy telefonistów.
47
Polacy w klubie przyszłych mistrzów półprzewodników

Polski Krzem wchodzi do elitarnej dwudziestki wybranej przez The European Chips design platform! 10 mln euro wsparcia, europejska gra o suwerenność technologii - i polski chip na pierwszej linii.
z- 20
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Od jakiegoś czasu w tych bardzo rzadkich wolnych chwilach pracuję sobie nad kolejnym bzdurnym projektem typu "zrób, usuń, zapomnij". I zazwyczaj "usuń" następowało po 2-3 dniach, kiedy miałem jedynie jakieś strzępki tego co miałem w planie.
Tym razem udało mi się przetrwać tą fazę i dotarłem do momentu, że w przypływie szczęście może udałoby się cokolwiek na tym zarobić. Czy tak się stanie? Na 95% nie, jestem świadomy że szanse mam nikłe,
Tym razem udało mi się przetrwać tą fazę i dotarłem do momentu, że w przypływie szczęście może udałoby się cokolwiek na tym zarobić. Czy tak się stanie? Na 95% nie, jestem świadomy że szanse mam nikłe,
@zmarnowany_czas: autopay, skypay, troche tego jest. 10lat robie w saasach i firmach produktowych, jakby co to pytaj.
Też już nie widzicie sensu w IT? Jeszcze 2 lata temu miałem plan na następne 10lat pracy i rozwoju, codziennie chciałem się uczyć nowych rzeczy i cisnąć jeszcze bardziej ale teraz przez AI po pierwsze jest nudo, a po drugie nie widzę tego zawodu za 2-3 lata albo stawki będą takie, że będzie mi się bardziej opłacało żyć z kuponów które kupowałem przez ostatnie 10 lat.
Na moim stanowisku już więcej nie wyciągnę,
Na moim stanowisku już więcej nie wyciągnę,
@ubijakitopiel: nigdy nie widziałem. jedyne co w tym widziałem to $$ i dlatego tam poszedlem, jeszcze hossa przypadla na ten czas :D
teraz tylko medycyna
teraz tylko medycyna
@ubijakitopiel zdecydowanie. AI zniszczyło wszystko



















#afera #lekarz100k #programista15k #programista25k #programista30k #programista50k #programowanie
@WypadlemZKajaka:
Tak było byłem tym bólem.