W tej całej aferze najbardziej śmieszy mnie to, że przez lata ludzie mieli ból d--y o programistów, którzy po prostu ciągnęli kasę z korporacji. Tymczasem, po cichu, lekarze drenują budżet na leczenie, na który składają się te osoby wielce oburzone wysokimi zarobkami w IT.
#afera #lekarz100k #programista15k #programista25k #programista30k #programista50k #programowanie
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

uczepili się tych #programista15k i #programista25k jakiś czas temu że fałszywe B2B i że to takie nieludzkie pieniądze zarabiają bo gmin ciemny ludzie kołchoźnicy nie są w stanie wyobrazić nić więcej bo sami zarabiają po 4k na miesiąc. więc te takie 20k/miesiąc to dla nich jest astronomiczna kwota. Milion rocznie lekarski to jak totolotek to nawet nie ma o co cię oburzać bo większość ludzi nawet nie jest
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ach tak, lekarz się długo uczył, więc mu się należy. A programista to co, obudził się rano i umiał? Studiował, potem sam się dokształcał latami, bo w tym zawodzie jak staniesz w miejscu na pół roku to jesteś do tyłu. Lekarz się nauczył raz i jeździ na tym 30 lat, a programista co chwilę uczy się nowego stacku od zera, bo rynek się obrócił.
"Ale lekarz odpowiada za ludzkie życie!" No dobra,
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@IntruDroid: ja mam wątpliwości po co Ty piszesz te głupoty co chwilę na tagu. Ale jak ktoś widzi co Ty wypisujesz to nic dziwnego że tak uważa i nie trzeba tu być lekarzem.
  • Odpowiedz
Pamiętam rozdmuchane ego programistów sprzed 6-7 lat, ze sa panami życia zarabiąc po 15k na miecha klepiąc w kąkuter.
Mineło parę lat i okazuje sie, że lekarzom mogą co najwyżej czyścić buty tymi drobniakami xD
Co śmieszniejsze cała nasza branża idzie do gruntowanego przeorania, nie ma u mnie tygodnia w firmie ze odpalono kolejnego testera/deva/devopsa czy innego product ownera xD

#lekarz100k #programista15k #programista25k #praca
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ChlopakNaMedal: Bo pieniądz lubi ciszę. Tylko kilku głąbów lekarzy zostało radnymi i się worek wysypał. Teraz już nie da się tego przykryć i nawet szambo tvp o tym mówi.Teraz politycy będą musieli chociaż częściowo pozorować ruchy naprawcze, bo zdenerwowanie jest duże.
  • Odpowiedz
@Anonimek7: Nie wydaje mi się. Dostałem się na medycynę, ale poszedłem za kasą na kierunek, za który płaciło państwo, a gdy przestało płacić, przeniosłem się do IT. Idealna ścieżka zawodowa, nic bym nie zmienił. BTW większość osób, które studiowały na tym zamawianym kierunku, finalnie skończyła w IT.
  • Odpowiedz
Ja pierniczę, inflacja skilla jakim jest programowanie rośnie non stop co miesiąc.

Teraz na reddit chwalą się projektami, które zrobili na claude 5 fable w kilka godzin/ kilkanaście. Rzeczy, które normalnie kilka lat temu robiło się tygodniami a nawet miesiącami.

Czy te projekty są idealne? Nie. Ale jeśli mówimy tutaj o tym, że można je zrobić 90% szybciej - mówimy tutaj tylko o kodzie to nie można obok tego przejść obojętnie.

Okej,

Czy większość programistów w kraju straci pracę w przeciągu ok4 lat przez lepsze i szybsze modeleAI?

  • Tak 56.9% (66)
  • Nie 25.9% (30)
  • Ciężko stwierdzić 17.2% (20)

Oddanych głosów: 116

  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@robert1252464: Dobra, zatrzymajmy się chwilę zanim wszyscy zaczniemy pisać CV do McDonalda.

Tak, Fable 5 robi wrażenie. Tak, projekty które kiedyś zajmowały tygodnie da się teraz prototypować w godziny. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie temu zaprzeczał. Ale jest kilka rzeczy w tym rozumowaniu które mocno kuleje.

Reddit demo to nie produkcja. To jest klasyczny błąd przeżywalności. Widzisz posty tych, którym wyszło w kilka godzin. Nie widzisz tych co utknęli na dzień
  • Odpowiedz
Panika przedwczesna o kilka cykli hype'u.


@Aperitiff: raczej naturalny wniosek na podstawie masy zawodów, ktore znikły lub zostaly zredukowane po przełomach technologicznych.

Rola juniora który "pisze crud pod nadzorem" będzie wyglądać inaczej.


@Aperitiff: inaczej tzn. jak? Takiej roli nie będzie tak jak dzisiaj nie ma operatorów wind, czy telefonistów.
  • Odpowiedz
Od jakiegoś czasu w tych bardzo rzadkich wolnych chwilach pracuję sobie nad kolejnym bzdurnym projektem typu "zrób, usuń, zapomnij". I zazwyczaj "usuń" następowało po 2-3 dniach, kiedy miałem jedynie jakieś strzępki tego co miałem w planie.

Tym razem udało mi się przetrwać tą fazę i dotarłem do momentu, że w przypływie szczęście może udałoby się cokolwiek na tym zarobić. Czy tak się stanie? Na 95% nie, jestem świadomy że szanse mam nikłe,
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Też już nie widzicie sensu w IT? Jeszcze 2 lata temu miałem plan na następne 10lat pracy i rozwoju, codziennie chciałem się uczyć nowych rzeczy i cisnąć jeszcze bardziej ale teraz przez AI po pierwsze jest nudo, a po drugie nie widzę tego zawodu za 2-3 lata albo stawki będą takie, że będzie mi się bardziej opłacało żyć z kuponów które kupowałem przez ostatnie 10 lat.

Na moim stanowisku już więcej nie wyciągnę,
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach