Regulamin serwisu Wykop.pl

Obowiązuje od 12.01.2023.

Drodzy Użytkownicy, dziękujemy Wam za korzystanie z serwisu społecznościowego Wykop!

Stworzyliśmy Wykop po to, aby umożliwić osobom o wszystkich poglądach oraz zainteresowaniach budowanie społeczności i nawiązywanie kontaktów. Naszym podstawowym celem jest tworzenie platformy przeznaczonej do wskazywania potencjalnie ciekawych treści dostępnych oraz publikowanych w sieci Internet, które nazywamy "Znaleziskami". W ramach realizacji naszej wizji udostępniamy narzędzia oraz funkcjonalności, dzięki którym macie możliwość dzielenia się Znaleziskami, komunikowania poglądów i spostrzeżeń dotyczących publikacji w sieci, bieżących wydarzeń lub wiadomości albo obserwowania działań innych Użytkowników.

Zależy nam, aby zarówno kwestie organizacyjne, jak i prawne były czytelne i jasne dla wszystkich, dlatego ustaliliśmy podstawowe zasady korzystania z serwisu Wykop i stworzyliśmy Regulamin, który stanowi treść umowy łączącą operatora serwisu z Użytkownikami.

Definicje

Słownik z definicjami został stworzony nie tylko aby uprościć język Regulaminu i ograniczyć zbyt skomplikowane słownictwo, ale także po to, aby ułatwić Tobie sprawne poruszanie się po treści całego dokumentu. Jeżeli cokolwiek będzie dla Ciebie niejasne, zachęcamy do powrotu na początek Regulaminu, gdzie możesz przypomnieć sobie jak rozumiemy podstawowe terminy.

  • Tag – słowa oznaczone "#" pozwalające na oznaczenie o czym jest dany wpis, przypisanie ich do danej Kategorii oraz ułatwienie wyszukiwania.
  • Kategoria – zbiór treści o podobnej tematyce.
  • Konto – miejsce w Serwisie Wykop.pl dedykowane danemu Wykopowiczowi, gdzie pod własną nazwą ma dostęp do informacji o działaniach na Wykopie.
  • Wykop – serwis społecznościowy w domenie wykop.pl.
  • Spółka - Wykop sp. z o.o., która jest administratorem Wykopu.
  • Regulamin – ten dokument, który wyjaśnia na jakich zasadach możesz korzystać z Wykopu, w tym co i w jaki sposób możesz w nim zamieszczać.
  • Umowa – zbiór zasad, na które się umawiamy z Wykopowiczami, ponieważ się świetnie dogadujemy to sięgamy do niej zwykle w sytuacjach totalnych nieporozumień.
  • Użytkownik – osoby, które korzystają z Wykop, także zwane Wykopowiczami, Mirkami czy Mirabelkami.
  • Wykopalisko – miejsce, gdzie znajdują się nowe Znaleziska.
  • Znalezisko – link do wybranej strony internetowej wraz z opisem.

Postanowienia ogólne

Wykop to miejsce, gdzie możesz publikować linki do treści w internecie, zamieszczać oraz komunikować z innymi Wykopowiczami. Codziennie dokładamy wszelkich starań, aby Wykop był dla Ciebie w pełni dostępny. Dostęp do treści nie wymaga opłat, wystarczy, że posiadasz urządzenie, internet i przeglądarkę, a także adres e-mail - jeżeli chcesz się zarejestrować.

Treści na Wykop dodawane są przez Wykopowiczów, Spółka nie dodaje treści. Wykopowicze mają możliwość dodawania treści, które są tekstem lub grafiką, np. link, komentarz, zdjęcie.

Wykopowe treści dostępne są dla wszystkich, chyba że coś innego wynika z zasad danej usługi.

Niewykluczone, że zdecydujemy się na wprowadzenie na Wykopie jakichś odpłatnych usług. Nie martw się tym! Wykopowicze zostaną wcześniej poinformowani o płatnej usłudze.

Jak dołączyć do Wykop

Niektóre możliwości Wykopu zarezerwowaliśmy wyłącznie dla Wykopowiczów, czyli zarejestrowanych użytkowników. Pamiętaj jednak, że Wykopowiczem nie możesz zostać, jeżeli nie masz ukończonych 13 lat.

Podjąłeś decyzje, aby zostać częścią naszej społeczności? Jeżeli tak, to świetnie! Teraz pozostaje Tobie tylko rejestracja na Wykopie za pomocą formularza. Do rejestracji przygotuj kreatywny login, e-mail oraz bezpieczne hasło.

Przy rejestracji poprosimy o akceptację Regulaminu. Dzięki temu mamy pewność, że znasz zasady funkcjonowania Wykopu i będziesz należał do wzorowych Wykopowiczów.

Uwaga! Możliwe, że poprosimy Cię o podanie innych danych lub wykonanie dodatkowego zadania w celu uwierzytelnienia Konta. Musimy wiedzieć, czy jesteś człowiekiem, czy tylko podstępnym botem.

Jesteś użytkownikiem innej platformy? Dajemy możliwość logowania się z wykorzystaniem danych pochodzących z serwisów zewnętrznych (np. z Facebooka).

W naszej społeczności akceptacja regulaminu i aktywacja Konta = zawarcie Umowy.

Jeżeli cokolwiek będzie dla Ciebie niejasne w trakcie rejestracji, nie musisz się martwić – zawsze wysyłamy na podanego przez Ciebie e-maila wszystkie ważne informacje związane z rejestracją, w tym wskazujące sposób aktywacji Konta oraz inne wymagane prawem informacje.

Po procesie rejestracji tworzymy Konto dla nowego Wykopowicza.

Masz 14 dni od zawarcia Umowy, aby od niej odstąpić bez uzasadniania. Po więcej informacji w tym zakresie zajrzyj do pełnej treści Regulaminu oraz załącznika nr 1.

Funkcjonalności Wykop

Wykop został stworzony po to, aby pomóc we wzajemnej komunikacji oraz wymianie informacji dotyczących różnych wydarzeń z całego świata.

W tym celu bezpłatnie umożliwiamy Wykopowiczom zamieszczanie na Wykopie linków prowadzących do różnych wiadomości z całego świata oraz udostępniamy miejsce do prowadzenia i śledzenia dyskusji na ich temat.

Dzięki możliwościom jakie daje Wykop, Wykopowicze mogą zamieszczać wybrane przez siebie Znaleziska, opisywać je i dodawać Tagi. Dzięki określonym Tagom Znaleziska mogą trafić do danej Kategorii.

Swoje myśli na Wykopie możesz wyrażać za pomocą słów lub grafiki. Nie posiadamy technologii umożliwiającej tworzenie oraz zamieszczanie w Wykop wideo lub audycji. Znaleziska natomiast mogą prowadzić do najdalszych zakątków całego Internetu, gdzie znajdują się treści słowne, grafiki, wideo itp. Treści, do których prowadzą zamieszczane przez Wykopowiczów linki przechowywane są na stronach zewnętrznych. Nawet wideo, które możesz odtwarzać z zamieszczonego na Wykopie linku działa dzięki narzędziom innych serwisów (embedowanie) i jest przechowywane na stronie, do której prowadzi link.

Nie wiesz skąd wzięła się nazwa "Wykop"? Zwróć uwagę, że publikowana przez Wykopowicza treść nazywana jest Znaleziskiem i umieszczana jest w Wykopalisku, gdzie inni Wykopowicze w głosowaniu decydują o losie Znaleziska i jej ewentualnym wykopaniu przez umieszczenie na stronie głównej, lub zakopaniu w otchłaniach Internetu.

Każdy Użytkownik ma jedną szansę na wykopanie lub zakopanie Znaleziska. Tylko zachowaj spokój, jeżeli coś źle klikniesz, każdy oddany głos może zostać cofnięty. Znalezisko, które przez 24 godziny od publikacji na Wykopalisku uzyska odpowiednią liczbę głosów, zostanie wykopane i przeniesienie na stronę główną Wykopu.

Nie wykluczamy możliwości wprowadzenia w przyszłości dodatkowej funkcji pozwalającej na komentowanie lub ocenianie innych treści.

Jak korzystać z serwisu Wykop.pl

Chcemy udostępnić Tobie miejsce do swobodnej oraz bezpiecznej wymiany informacji na temat wydarzeń z całego świata. Aby wszystko działało tak jak powinno, prosimy Wykopowiczów o przestrzeganie zasad netykiety, przepisów prawa oraz o wzajemny szacunek. Jako Wykopowicz możesz ponieść odpowiedzialność za swoje działania na Wykopie. Aby uniknąć problemów z prawem prosimy Cię o niezamieszczanie na Wykopie, w szczególności treści reklamowych, bezprawnych, obraźliwych, wulgarnych, naruszających zasady dobrego wychowania, szerzących lub nawołujących do przemocy, jakichkolwiek form dyskryminacji, treści naruszających prawa innych osób oraz treści pornograficznych.

Bardzo zależy nam na ukazaniu Twoich prawdziwych opinii i spostrzeżeń, przez co prosimy o powstrzymanie się od manipulowania treściami, wynikami głosowań, zamieszczania SPAM'u lub innego utrudniania funkcjonowania Wykopu.

Treści niezgodne z prawem lub postanowieniami Regulaminu mogą zostać usunięte.

Rola i zakres odpowiedzialności Spółki

Spółka nie dodaje treści w Serwisie Wykop.pl, nie wybiera odbiorcy, nie wybiera i nie modyfikuje przekazywanych treści przez Wykopowiczów. Spółka posługuje się jedynie uznanymi i stosowanymi zwykle w tego rodzaju działalności technikami informatycznymi. W sytuacji, gdy treści, do której odnosi Znalezisko zostaną usunięte, treści takie przestają być też dostępne z Serwisu Wykop.pl.

Spółka więc nie ponosi odpowiedzialności za działania Wykopowiczów.

Spółka nie ponosi odpowiedzialności także za przechowywane treści dodawane przez Wykopowiczów, jeżeli nie wie o ich bezprawności.

Do każdego przypadku naruszenia przepisów prawa lub postanowień Regulaminu podchodzimy poważnie, jednak pamiętaj, że nie monitorujemy treści znajdujących się na Wykopie lub poza nim. Nawet prawo nie nakłada na nas takiego obowiązku, weryfikacją treści zajmujemy się dopiero po otrzymaniu odpowiedniego zawiadomienia o bezprawności treści.

W przypadku naruszeń, możemy usunąć treści, w tym Znalezisko wraz z komentarzami.

Konto Wykopowicza, który narusza przepisy prawa lub postanowienia Regulaminu może być nawet tymczasowo zablokowane.

Zawierając Umowę akceptujesz warunki i zasady funkcjonowania Wykopu, w tym zasady dotyczące odpowiedzialności.

Ochrona prywatności

Jesteśmy administratorem danych osobowych Wykopowiczów w związku z korzystaniem przez nich z Wykopu. Przykładamy dużą wagę do przetwarzanych danych osobowych, a zasady dotyczące prawidłowego przechowywania i przetwarzania danych osobowych, znajdziesz w zakładce Polityce prywatności. Prosimy, zapoznaj się z nimi przed rozpoczęciem korzystania z Wykopu.

Niektóre informacje na Twój temat mogą być widoczne dla innych Wykopowiczów. Zawsze masz możliwość zmiany ustawień prywatności w ramach Konta. Pamiętaj, że dane to najbardziej wartościowe dobro XXI wieku, więc świadomie korzystaj ze swoich danych.

Postępowanie reklamacyjne

Uważasz, że nieprawidłowo świadczymy nasze usługi? Zgłoś nam to przez złożenie reklamacji. Każda sugestia pomaga nam w doskonaleniu naszej działalności. Reklamację możesz składać w dowolnej formie, w tym pisemnie, poprzez wysłanie e-mail na adres pomoc@wykop.pl lub wysłanie listu poleconego.

Jeżeli zdecydujesz się na reklamację, koniecznie wskaż Twoją nazwę, pod jaką funkcjonujesz jako Wykopowicz, adres e-mail oraz opis przyczyny reklamacji.

Każde zgłoszenie reklamacyjne traktujemy poważnie i robimy wszystko, aby rozpatrzyć je w terminie 14 dni od daty kompletnego zgłoszenia.

Zakończenie korzystania z serwisu Wykop.pl

Umowa, która wiąże Cię z nami nie ma końcowego terminu obowiązywania. W każdej chwili możesz zrezygnować z usług Wykopu drogą poczty tradycyjnej lub z pomocą e-maila, poprzez złożenie oświadczenia o rozwiązaniu Umowy w trybie natychmiastowym.

W pewnych sytuacjach możemy zdecydować się na natychmiastowe rozwiązanie Umowy z Wykopowiczem. Zwłaszcza, jeżeli dojdzie do naruszenia Regulaminu, bądź lub gdy Wykopowicz nie podał właściwych danych, złożył oświadczenia niezgodne z prawdą lub próbował podszyć się pod inna osobę.

Poza możliwością natychmiastowego rozwiązania Umowy możemy rozwiązać ją przy zachowaniu 14-dniowego okresu wypowiedzenia.

Rozwiązanie Umowy wiąże się z usunięciem Konta. Po usunięciu Konta nie dojdzie do usunięcia treści, jakie Wykopowicz zamieścił w Wykopie.

Postanowienia końcowe

Na Regulamin zawsze możesz zerknąć na stronie Wykopu.

Ciągle staramy się, aby nasze usługi były coraz lepsze. Niewykluczone, że w przyszłości Regulamin będzie aktualizowany. Na wypadek zmiany Regulaminu, otrzymasz taką informację.

Zmiany Regulaminu nie będą obowiązywały od razu. Mamy 15 dni od dnia ogłoszenia zmian na ich wprowadzenie.

Może zdarzyć się, że nie będziesz zgadzać się z nowymi postanowieniami Regulaminu. Z tego powodu dajemy Tobie możliwość akceptacji nowego Regulaminu oraz prawo do rozwiązania Umowy.

Jeżeli nie wyjaśniliśmy czegoś w Regulaminie, odpowiedzi na pytanie mogą znajdować się np. w kodeksie cywilnym lub ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Pamiętaj, że spory między Użytkownikami, a nami podlegają pod prawo polskie.

Na wypadek sporu zachęcamy do zastanowienia się nad jego rozstrzygnięciem poza sądem. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na www.uokik.gov.pl, w zakładce "Polubowne rozwiązywanie sporów konsumenckich".