Nowy Wykop

Przeglądanie treści

Kategorie

Z uwagi na ogromną ilość treści, która codziennie pojawia się na portalu (ponad 80 tysięcy wpisów, komentarzy i znalezisk każdego dnia!), zdecydowaliśmy się na wprowadzenie Kategorii.

Od teraz, każdy użytkownik może wybrać interesującą go predefiniowaną kategorię (wystarczy rozwinąć lewe menu serwisu) i przeglądać Wykop tylko w kontekście interesującej go tematyki.

W ramach każdej kategorii dostępna jest cała funkcjonalność Wykopu, tj. Strona Główna, Wykopalisko oraz Mikroblog (wraz z Gorącymi Dyskusjami). Dzięki temu łatwo dowiedzieć się co ważnego wydarzyło się danego dnia w obrębie Gospodarki, Technologii czy Sportu.

Do danej Kategorii trafiają wszystkie treści, które zostały oznaczone powiązanymi z nią tagami. Oznacza to, że każda treść opublikowana na Wykopie może być wyświetlona w obrębie Kategorii. Na przykład jeśli Wykopowicz doda znalezisko z tagiem #pilkanozna, to zostanie ono wyświetlone w ramach kategorii Sport.

Oczywiście nie oznacza to, że zapomnieliśmy o tych, którzy lubią być zaskakiwani treściami o różnej tematyce — wciąż można przeglądać Wykop w kontekście ogólnym. Tam, jak dotychczas, trafiają wszystkie treści dodane na Serwis.

Kategorie Własne

Kategorie predefiniowane są przez nas w oparciu o najbardziej popularne tematy i tagi na Wykopie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że Wykop to miliony użytkowników o różnorodnych zainteresowaniach. Dlatego też wprowadziliśmy funkcjonalność Kategorii Własnych.

Każdy Wykopowicz, po zalogowaniu na serwis, będzie mógł stworzyć własną Kategorię. Możliwe jest określenie tagów, użytkowników oraz fraz, które chcemy śledzić. Po zapisaniu Kategorii Własnej pojawia się ona w bocznym menu serwisu — gdzie można łatwo uzyskać dostęp do jej treści oraz edycji jej zawartości.

Bardzo łatwo można podzielić się swoimi zainteresowaniami z innymi Wykopowiczami — po wejściu w kategorię możliwe jest skopiowanie jej definicji w formie linku, którym można podzielić się z innymi.

Nowa wyszukiwarka

Nasz serwis ma już 17 lat, przez ten czas Wykopowicze stworzyli niezliczone ilości wartościowych treści. Komentowali bieżące wydarzenia, publikowali własne wpisy, artykuły i dzielili się najciekawszymi znaleziskami z sieci. Te treści to dzisiaj ogromna wartość i tworząc nowy Wykop, zależało nam na tym, aby ułatwić dostęp do nich.

Tak powstała nowa wyszukiwarka w serwisie. Pozwala ona na wyszukiwanie poprzez frazy, tagi (wystarczy dodać # podczas pisania) oraz osoby (wystarczy dodać @). Oferuje ona też możliwość zawężenia sposobu szukania treści poprzez filtry. Aby je uruchomić, należy wybrać opcję “Wyszukiwanie zaawansowane”, która pojawia się po najechaniu na pasek wyszukiwania.

Wyszukiwanie zaawansowane pozwala zawęzić wyniki tylko do określonego typu treści: znaleziska, wpisu lub komentarza, ale także określić minimalną liczbę głosów lub wykopów dla wyników wyszukiwania i wybrać zakres czasowy, w którym chcemy szukać treści. Co ważne — treści można wyszukiwać zarówno w całym Wykopie, jak i tylko w wybranych Kategoriach lub Kategoriach Własnych.

No i co najważniejsze — tak, działają tagi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Obserwowanie

Dla wszystkich tych, którzy w sposób szczególny “lubią te piosenki, które znają”, pozostawaliśmy również możliwość obserwowania osób i tagów. Po wejściu na wybrany tag lub profil, wystarczy wybrać opcję “Obserwuj”. Zaobserwowane treści pojawią się na dedykowanej liście, która jest dostępna z poziomu bocznego menu serwisu. Na tej liście prezentowane są wszystkie treści z wybranych przez Wykopowicza tagów oraz profili, ułożone w sposób chronologiczny — dzięki temu można śledzić najbardziej bieżący status interesujących nas tematów.

Tworzenie treści

Dodawanie znaleziska

Znaleziska stanowią najistotniejszy element Wykopu, to dzięki nim Wykopowicze dowiadują się pierwsi o ważnych wydarzeniach i mają dostęp do najciekawszych informacji, które pojawiły się w internecie. Aby dodawanie znaleziska stało się jeszcze łatwiejsze, wprowadziliśmy opcję tworzenia go z dowolnego miejsca w serwisie. Wystarczy kliknąć “+”, który zawsze pokazuje się w prawnym dolnym rogu ekranu.

Po wklejeniu linku, prezentowane są podobne znaleziska. Strona zasugeruje Ci tytuł, opis oraz zdjęcie, które oczywiście można zmienić, tak aby jak najlepiej oddawały charakter dodawanej treści. Oznaczenie znaleziska tagami oczywiście pozostaje obowiązkowe.

Dodawanie artykułu

Treści tworzone przez Wykopowiczów mają dla nas szczególne znaczenie. Chcemy, aby nasz serwis był miejscem nie tylko do komentowania, ale również wyrażania własnych opinii w możliwie szeroki i kompleksowy sposób. Dlatego też rozbudowaliśmy tworzenie artykułów w serwisie.

Stworzyliśmy dla Was nowy blokowy edytor treści, który pozwala na łatwe zarządzanie pojedynczymi akapitami i zamienianie ich kolejności — wystarczy wybrać menu akcji po prawej stronie treści.

Oprócz tego, edytor artykułu daje też możliwość wstawiania różnych typów treści takich jak: tekst zwykły, nagłówek, lista, cytat, kod, zdjęcie czy treści osadzone. Typ treści wybierany jest w menu akcji po lewej stronie treści.

Tworząc artykuł, można przerwać pracę. Po zamknięciu edytora zapisana zostaje wersja robocza artykułu, do której można wrócić w dowolnym momencie — wystarczy ponownie wejść w dodawanie artykułu.

Oczywiście nie zapomnieliśmy też o kolekcji lenny face ( ͡º ͜ʖ͡º)

Co istotne — łatwiejszy stał się też dostęp do artykułu. Od teraz jest on widoczny dla wszystkich użytkowników na stronie znaleziska — bez potrzeby przechodzenia na osobny link.

Dodawanie wpisów i komentarzy

Tworząc nowy serwis, nie zapomnieliśmy oczywiście o treściach krótszych, których każdego dnia Wykopowicze tworzą dziesiątki tysięcy.

Podczas tworzenia treści, do Twojej dyspozycji jest edytor tekstowy, pozwalający na tworzenie cytatów, spoilerów, linków i wstawianie kodu. Po wybraniu ikony aparatu, możesz dodać zdjęcie własne lub treść osadzoną. Nowy Wykop pozwala na osadzanie treści z YouTube, Streamable, Instagrama oraz X (dawny Twitter). Treści osadzone zostały przebudowane zarówno w zakresie dodawania, jak i łatwiejszego przeglądania — elementy z tych źródeł pokazują się w trakcie przewijania strony, bez konieczności dodatkowego kliknięcia i zmiany widoku.

Wpis, podobnie jak artykuł i znalezisko, można teraz dodać z poziomu przycisku, który widoczny jest na całym serwisie, w prawnym dolnym rogu ekranu.

Interakcja z użytkownikami

Wiadomości prywatne

Siłą Wykopu jest przede wszystkim jego społeczność. Serwis jest miejscem do organizowania wielu inicjatyw, kształtowania się grup zainteresowań i zawierania przyjaźni. Nieodłącznym elementem tych aktywności jest komunikator Wykopu.

W nowej odsłonie przygotowaliśmy komunikator, który pozwala na łatwiejszą i intuicyjną komunikację. Do dyspozycji jest nowy edytor treści, a prezentacja wiadomości jest bardziej czytelna i przejrzysta.

Z łatwością można też wyszukiwać użytkowników, do których chcemy wysłać wiadomość oraz podejrzeć ich profil na serwisie.

Dla tych, którzy cenią sobie spokój, przygotowaliśmy możliwość ustawienia, od kogo mogą otrzymywać wiadomości — od wszystkich użytkowników, tylko od użytkowników, których obserwują lub od nikogo.

Powiadomienia

Większość z nas lubi być dobrze poinformowana i otrzymywać informacje szybciej niż inni. Dzięki nowym, poprawionym powiadomieniom Wykopowicze będą niezwłocznie otrzymywać informacje o tym, że ktoś wszedł z nimi w interakcję oraz co dzieje się z dodaną przez nich treścią. Dodatkowo, jeśli w Kategorii Własnej Wykopowicza pojawią się nowe treści, to powiadomimy go o tym w bocznym menu.

Tak jak w przypadku wiadomości prywatnych, powiadomienia można dopasować do własnych preferencji.

Profil użytkownika

Każdy z Wykopowiczów posiada swój profil na serwisie, który stanowi jego wizytówkę i pozwala społeczności bliżej go poznać. Przygotowaliśmy nowy sposób prezentacji tej wizytówki. Od teraz więcej informacji dostępnych jest na głównym widoku profilu i szybciej można sprawdzić aktywności użytkownika.

Interfejs serwisu

Często to detale decydują o tym, jaki jest nasz ogólny odbiór korzystania z serwisu internetowego. Projektując nowy interfejs, zadbaliśmy o to, aby wprowadzić szereg zmian mniejszych i większych zmian, które mają sprawić, że spędzanie czasu na Wykopie będzie przyjemniejsze.

Sposób prezentacji treści w serwisie się zmienił na bardziej czytelny i przejrzysty. Zoptymizowaliśmy wykorzystanie przestrzeni, zmieniliśmy czcionki i sposób oznaczania odpowiedzi w wątkach. Najpopularniejsze treści serwisu dostały dedykowaną przestrzeń na stronie głównej, dzięki czemu łatwiej je znajdziesz. Poszczególne tematy natomiast wyszukasz poprzez tagi, dostępne w bocznych panelach strony.

Użytkownicy zalogowani mają szybszy dostęp do wykonywania akcji na serwisie. Wystarczy najechać kursorem na login użytkownika lub tag, aby skorzystać z opcji obserwowania, blokowania czy wysyłania wiadomości prywatnych.

Ulepszyliśmy też zabezpieczenie przeglądania treści dla dorosłych oraz NSFW. Dzięki temu łatwiej kontrolować to, co pojawia się na listingach treści.

Zmiana między trybem dziennym (jasne tło serwisu) oraz nocnym (ciemne tło serwisu) jest teraz dostępna dla wszystkich użytkowników, również tych niezalogowanych. Tryb można przełączać w dowolnym momencie za pomocą przycisku umieszczonego w rozwijanym menu.

Każdy wpis i komentarz na serwisie posiada teraz własną podstronę, dzięki czemu łatwo jest dzielić się konkretną, wybraną przez siebie treścią.

Nowy Wykop to też nowe podejście do ustawień. Dzięki temu łatwiej można dostosować serwis do swoich preferencji, skonfigurować swój profil, zadbać o prywatność oraz dotrzeć do informacji moderacyjnych. Przy okazji — oczywiście, że zostawiliśmy czarne listy ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Drobnych i drobniejszych zmian na Wykopie wprowadziliśmy znacznie więcej — jesteśmy przekonani, że ich suma przełoży się na świetny efekt końcowy w postaci bardziej przyjaznego dla użytkowników serwisu!

Optymalizacje

Większość wykonanej przez nas pracy nie jest jednak widoczna gołym okiem. Wykop to miliony użytkowników oraz ogromne bazy danych i skomplikowane operacje. W nowej architekturze Wykop stał się serwisem znacznie bardziej wydajnym, co przekłada się na jego szybkość działania i stabilność w sytuacjach zwiększonego ruchu.

Nowo zaprojektowana architektura pozwala też na znacznie łatwiejszą rozbudowę serwisu o nowe funkcje, na czym bardzo nam zależało. Obecna wersja to dopiero początek zmian, które nas czekają.

Podczas prac programistycznych jednym z priorytetów było dla nas bezpieczeństwo. Stworzyliśmy API, które pozwala łatwiej komunikować się z aplikacjami zewnętrznymi Zadbaliśmy również o to, aby nieuprawniony dostęp do danych nie był możliwy. Zwiększyliśmy poziom zabezpieczeń w zakresie tworzenia botów i fałszywych kont, aby zminimalizować ryzyko manipulacji treścią.

Nie trzeba nikomu wyjaśniać, że telefony stały się dla wszystkich jednym z głównych sposobów na konsumowanie treści w internecie. Dlatego też dużą wagę położyliśmy na przygotowanie mobilnej odsłony Wykopu. Kluczowa nawigacja znalazła się na dolnej belce, zmieniło się umiejscowienie przycisków, zastosowaliśmy rozwijane menu — wszystko po to, aby korzystanie z serwisu na małym urządzeniu było łatwiejsze.

Nowy Wykop przygotowaliśmy jako PWA (Progressive Web App), dzięki czemu działa on znacznie wydajniej i szybciej. Można też łatwo “zainstalować” go na pulpicie telefonu oraz komputera — wystarczy skorzystać z odpowiedniej opcji w przeglądarce. Dla wszystkich, którzy z Wykopem spędzają bardzo dużo czasu na telefonie, przygotowaliśmy zupełnie nową wersję aplikacji Android, do której w niedługim czasie dołączy wersja iOS.