czy kurla w ogole istnieje cos takiego jak nowy samochod 4x4 w europie do dostania, kiedys to bylo jakas frontera, vitara a dzisiaj albo mam dac pol miliona albo pickup
czy europa nie rozumie ze czasem trzeba wjechac w teren pracujac i potrzebne sa auta do pracy budowlanca, lesnika, kurla nie wiem, wszystko w cenie malego domu albo z takimi napedami ze czlowiek zastanawia sie czy faktycznie chce autem za 300k wjechac
@reroute: Trochę jest jednak opcji, ale jaki masz budżet? Za 20k to szukasz gruza który odpala a nie napędu 4x4. Do pracy właśnie duster może być takim autem
Na pocieszenie powiem, że ocieplenie klimatu to kłamstwo (wiem z wykopu) a te wysokie temperatury są tylko w głowie, możecie je po prostu zignorować. #l-------------j #pogoda
@PiersKurczaka: No trochę można to powiązać z przewlekłymi upałami które dotykają Europę już cały ten miesiąc, regularne 30+ oC w Holandii to też raczej coś nowego. Nie mam pomysłu co można zrobić bo modele już pokazują, że za późno na konkretne działania ale powinniśmy chociaż jako państwo przyjąć do wiadomości, że Europa za 20-30 lat będzie bliższa do scenariusza Mad Maxa niż byśmy tego chcieli. Nikt nie podnosi tematu tego
#pogoda #klimat #l-------------j #l-------------j To jak pogoda się zmieniła w ciągu około 2 tygodni to jest niesłychane. Przeskrolujcie sobie tag #pogoda tak około 1,5 tygodnia wstecz i zobaczycie jak ludzie narzekają że w czerwcu siedzą w polarze w domu XD A w następny weekend ma być 40 stopni. Zmiana temperatury z 13-14 stopni na +40 w ciągu zaledwie 2 tygodni.
@siemawpadajdomejkuchni: To też anomalia bo jet stream powinien trzymać wir polarny w ryzach a mu wykipiał. Dosłownie było za ciepło aby wir polarny pozostał stabilny i zimno wydostało się poza domyślny region.
@Lukardio: 1) zanim spadek ilości osób na rynku pracy stanie się odczuwalny to automatyzacja i tak zabierze więcej miejsc pracy niż przybędzie gdzie indziej. 2) Podaż mieszkań płynnie się dostosuje i bez agresywnych zmian prawa jak podatek katastralny lub opodatkowanie wzrostu wartości mieszkania mieszkania relatywnie nie stanieją a utrzymają się na takim poziomie jak obecnie, ewentualnie będą trochę droższe, na pewno nie będą tańsze o jakieś zauważalne wielkości.
Prosty test Stroopa, który bez wysiłku przechodzi każdy zdrowy dorosły, obnaża fundamentalną lukę w architekturze najpotężniejszych modeli językowych przy dłuższych listach słów GPT-5 i Claude tracą kontakt z zadaniem niemal do zera.
Plebs zapomina że to modele matematyczne a nie świadomy myślący byt w komputrze. To nie myśli.
@Foxbat: Powiedział wykopek ekspert. Mózg to specyficznie ułożone atomy i tyle, nic nam nie zabrania ułożyć atomów w ten specyficzny sposób. Grupa ludzi zrobi więcej niż jeden człowiek więc zespół kilku ekspertów to AGI z tego punktu widzenia. Coś podobnego dzieje się z modelami i nawet jak nie wiemy jak zrobić jeden mądry to
@JanPustostan: Rośliny i grzyby są jak najbardziej świadome, nie do tego stopnia co kręgowce ale tak jak małe robaki i owady na pewno. Układ nerwowy prostych owadów przypomina zestaw pętli na Arduino - jak takiej ważce więcej niż jakiś % pikseli na jasnym tle zaciemni się to automatycznie mają połączenie "mucha po lewo" -> "skrzydła kontra w lewo" tam nie ma "myślenia". Taka mała pszczoła już np. potrafi używać narzędzi
@JanPustostan: rośliny wydają dźwięki i na nie reagują, opiekują się słabszymi oraz komunikują się na długie odległości, niektóre nawet wykształciły prymitywne oczy. Mają możliwość przesyłania hormonów co nie jest tym samym co układ nerwowy ale funkcją jest ta sama.
@JanPustostan: z grzybami trochę prościej bo wiemy, że mają język zbliżony do naszego i same strzępki są lepsze do przekazywania sygnałów niż komórki roślinne
Zarabiam na rękę ok 40 tys - czy stać mnie na Panamerę?
Będę niedługo zmieniał samochód i zastanawiam się nad Panamerą. Z tego co widzę to leasing z sensowną kwotą wpłaty własnej i wykupu (łącznie ~160k) dają ratę ok 8800 zł za wersję 2.9 V6 353 KM. Podstawowy silnik by mi w zupełności wystarczył nie potrzebuje V8. Byłem na jeździe próbnej, układ jezdny i frajda z jazdy jest super, wnętrze i wyglad
@In_thrust_we_trust: xD nie. Stać Cię na leasing na ratę 3-4k miesięcznie czyli co najwyżej BMW m340 albo 530. Tak zgodnie ze sztuką to powinieneś kupić auto do max 160k, ale jak bardzo chcesz mieć fajne auto bo to Ci sprawia radość to 360k jest takim sufitem którego nie powinieneś przekraczać. Oczywiście jak masz spłacony dom za +-5 mln zł to możesz sobie na taką fanaberię pozwolić bez wyrzutów.
@In_thrust_we_trust: @In_thrust_we_trust: Taki szybki test mentalny: Wjedziesz tą Panamerą w krawężnik i rozwalisz felgę+wahacz. Jak zajmie Ci to głowę dłużej niż kilka godzin a naprawa 10-15k naciągnie twój miesięczny budżet to Cię nie stać fizycznie i mentalnie. Jak jeden dzień będzie Ci przykro a kolejnego oddasz na naprawę i zapomnisz o temacie to mimo, że Cię nie do końca stać to możesz pomyśleć np. o używce na leasing.
@In_thrust_we_trust: Idealnie! tyle powinieneś przeznaczyć (maksymalnie) na daily jeśli nie jesteś fanatykiem motoryzacji. No i nie kupuj nowego auta, bo to fatalna decyzja. Jak szkoda Ci spalić w ognisku jakieś 20% ceny zakupu to to nie dla Ciebie. Jak kupujesz nowe auto za np. 500k to 100k na koncie w jedną albo drugą nie powinno robić dla Ciebie różnicy.
@pgt-371: OP ma 40k na rękę co oznacza, że nie jest raczej głupi i zasługuje na niegłupią radę. Kupno nowego auta oznacza, że kogoś nie obchodzi albo nie pojmuje, że wywala 20% zakupu tak hops do pieca. Wywalenie 3-4 pensji do śmieci to nigdy nie jest mądra decyzja chyba, że taki ktoś ma też majątek który sprawia, że pensja jest tylko dodatkiem a nie źródłem utrzymania. Sam kupiłem 5 lat
@In_thrust_we_trust: No i realnie tylko 4% społeczeństwa stać na takie auto, reszta po prostu robi nadgodziny a zamiast budować kapitał na swoje potrzeby, oddaje wszystko grzecznie do korporacji i banków bo tak uczy system. Zasada 4 pensje właśnie najbardziej dotyczy bogatych ludzi bo to oni mają największe szanse na urwanie większego kawałka ciasta dla siebie. Za to (chyba +- tyle) 700k mogłeś sobie kupić np. mieszkanie w Hiszpanii nad morzem
@pgt-371: Większość, prawie połowa, to Macany xDD Pozostałych jest więc 2 tys coś. Większość nabywców nowych Porsche (poza Macanami) na pewno zarabia dużo i wątpię aby ktoś z 20k netto w ogóle się w to pchał. Na pewno wśród tych osób są tacy zarabiający poniżej 100k netto ale nie jest to rozważne, większość ma za to firmy i i robią luźno ponad 100k zysku operacyjnego netto miesięcznie.
@pgt-371: A co do twoich kilkuset osób to prawie tysiąc osób w Polsce ma majątek ponad 100 mln zł. Te osoby raczej patrzą już na swoje firmy a nie zarobki, ale można przyjąć, że top 500 Polaków zarabia w granicach miliona zł miesięcznie. Takich jak OP są w Polsce setki tysięcy a raczej nie widzisz na ulicach setek tysięcy nowych Porsche, eMek czy AMG.
@pgt-371: nie mam pojęcia o czym Ty teraz mówisz. Jak ktoś ma majątek liczony w setkach milionów (a nie milionach jak twoja mama albo milion emerytów w Polsce) to jest on nastawiony na generowanie zysku i 0.5%-1% miesięcznie można bezpiecznie przyjąć, daje to nawet milion miesięcznie. Mediana i średnia nie zmieniają kwestii, że takich jak OP są w Polsce setki tysięcy a Porsche jednak torchę mniej
@pgt-371: Mieszkam w tej samej Polsce więc mogę przyjąć, że te Cayenne które widujesz to kilkuletnie modele. Dla porównania nowych Cayenne (2025+) widziałem jak na razie chyba 2 albo 3. Oczywiście, że tych aut jest dużo ale jak ktoś zarabia te 10-20k netto to jeździ nowym Clio albo Kią, jak ktoś zarabia te 30-50k to pewnie nowe bmw 3 albo Tesla. Pod domami wartymi 2-3 miliony stoją BMW x3 a
#endurodogruzji #samochody Ktoś zna ten samochód z widzenia na żywo? Bo to citroen i jest tak biedny że okna ma jak w tarpanów nie chowane tylko składane do dołu na zawiasie. (Tarpan miał przesuwane) Więc ktoś coś więcej wie co to za pojazd?
@mpetrumnigrum: Najmniejszy i najbardziej budżetowy pojazd autopodobny. Oba skrzydła drzwi są identyczne dla ograniczenia kosztów przez co jedne otwierają się do przodu a drugie do tyłu. Jest tak absurdalny, że aż fajny. Ostatnio widuję nawet kilka dziennie w Polsce, w sumie fajna opcja dla dojazdów do szkoły na kategorię B1.
@mpetrumnigrum: to jest cena z jakiegoś cennika który nic nie znaczy. Z ciekawości sprawdziłem i jest mnóstwo ofert praktycznie nowych egzemplarzy za mniej niż 30k. Dla rodzica szukającego auta dla swojego 16-letniego dziecka fakt, że to zaufana europejska marka a nie chińczyk to pewnie deal-maker
Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że jedyni ludzie (poza przedsiębiorcami), którzy faktycznie w relatywnie krótkim czasie byli w stanie zdobyć solidny kapitał (ten >1 milion USD) to jedyne co byli w stanie z tym zrobić to włożyć to w beton xD Inwestycyjny "peak mindset", elita kraju. W zasadzie trudno znaleźć jakiś wyróżnik, cokolwiek, a przecież jest tyle startup'ów branżowych medtech, czy czegokolwiek innego.
@LaurenceFass: No ogólnie VC w Polsce leży a to w dużej mierze od niego zależy rozwój gospodarczy. Na papierze się rozwijamy ale tak naprawdę po prostu dynamicznie równamy do Unii i nie mamy za bardzo zaplecza aby popchnąć ten rozwój dalej. Czeka nas jeszcze kilka lat rozwoju nieruchów ale nie ma żadnego powodu aby były one droższe niż w Paryżu, Amsterdamie czy Monachium, nie ma też większego powodu aby były
Parlament Europejski przegłosował nowe regulacje dla roślin edytowanych genetycznie techniką NGT. Produkty klasy NGT1 trafią do sklepów bez żadnego oznaczenia. Przepisy wejdą w życie w połowie 2028 roku, a Polska jako prezydencja UE ma wpływ na ich ostateczny kształt.
To ja tylko przypomnę, nie posiadamy na tej planecie prawie żadnej żywności która nie jest GMO. - Mięso, głównie GMO - Zboża, 100% GMO - Owoce, ~100% GMO Może oceaniczne ryby i glony albo dzikie jagody to nie GMO ale tak to tyle.
@ibilon: Organizmy modyfikowane genetycznie - jak np. kurczak rosnący do pełnych rozmiarów w miesiąc albo jabłko które ma 200g słodkiego miąższu, bez ingerencji człowieka to by nie miało prawa istnieć.
prawa wysokich zarobków lekarza Dawida Kacprzyka i nieprawidłowości ujawnionych w Szpitalu Południowym w Warszawie wywołała dyskusję o zmianach w systemie ochrony zdrowia. Do propozycji przedstawionych przez premiera Donalda Tuska dotyczących m.in. powiązania informacji o wynagrodzeniach pracowników
@hellfirehe: Nie, to niezależny problem w dużej mierze. Dalej będzie masa lekarzy pracujących w szpitalu i jednocześnie przyjmujących prywatnie w pokrywających się godzinach. Bez kontroli tego zjawiska większa konkurencja nawet zwiększy ten problem i "szarą" strefę.
Największym kuriozum tej całej akcji jest dla mnie to, że grupą zawodową, która najbardziej zesrała się o lekarzy są programiści. Bo nie ma co się oszukiwać, to programiści są odpowiedzialni za wywołanie całej tej nagonki. Intensywnie na to pracowali od 2-3 lat i wreszcie im się udało. Siedzą takie typy jak @BlackpillMonster @ly000 @p0melo @Ksiega_dusz @git_commit @peoplearestrange i inni na home-office, mają jeden z najlepszych zawodów
@RenoJackson: Stawki lekarzy nie są problemem i zazwyczaj nie są niewiadomo jak wysokie. Problem jest pierwszy taki, że lekarz pracujący 300h w miesiącu to zagrożenie dla pacjentów a drugi, że jak te godziny są czysto wirtualne a w tym czasie albo udziela się w mediach albo pracuje w innym miejscu to jest to po prostu oszustwo i kradzież, a jak pamiętam to chyba wszystkie ostatnie afery z lekarzami w roli
diffusiongemma jest okay, ale bardzo głodne na vram :/ jeżeli każdy llm zacznie używać diffusion model, to prawdopodobnie za kilka lat nasza planeta będzie martwa
23GB VRAM za 2048 context... trzeba napisać lepszy model, w sumie mamy już JEPA (i myśli w laten space, dużo wydajniejsze, bo jakby patrzy z góry na dane), może zacznijmy używać zamiast LLM
Szefowie OpenAI, Anthropic i Google DeepMind zasiedli wczoraj z Trumpem i przywódcami G7 jako pełnoprawni uczestnicy szczytu. Amodei wprost zaproponował koalicję pod przewodnictwem USA z wykluczeniem Chin z handlu chipami.
W sumie to trochę śmieszne bo w obecnym momencie to CEO na tym szczycie mają więcej racji niż głowy państw, ich decyzje mają większe znaczenie dla polityki i zarządzają większym kapitałem xD
Skaner USG całego ciała bliski jakością MRI. Cel: tania, częsta profilaktyka zamiast drogich badań (oszczędności) i biblioteka skanów zasilająca medyczne modele AI. Znacznie szybszy od tradycyjnego (60 sekund) oraz prawie 10x tańszy od tradycyjnego rezonansu.
@odomdaphne5113: USG nigdy nie zastąpi rezonansu, to tak jakby hulajnoga elektryczna miała zastąpić samoloty. Ale tutaj jest nawet trochę na odwrót bo potencjalnie to zwiększy popyt na MRI i CT. Bo tak czy inaczej będzie trzeba zrobić rezonans aby rozpoznać dokładnie zmianę ale osób które będą diagnozowane będzie po prostu więcej.
Skompilowałem llama.cpp bezpośrednio na telefonie za 900 zł z procesorem Helio G88 (6GB RAM) i odpaliłem lokalnie, całkowicie offline model językowy (Llama 3.2 1B).Prędkość generowania to stabilne ~5-8 tokenów na sekundę, a przetwarzanie promptu wyciąga nawet 15 t/s. Wszystko działa w Termuxie bez r
@wykopek_n: Jest tych zastosowań trochę ale faktycznie niewiele bo model ~10B >> ~1B gdy tylko masz do tego możliwości. Modele 1B osiągają obecnie podobną jakość co GPT-3.5 i nie są one wcale jakieś tragiczne. Na pewno jest to model do chatu a nie żaden agent bo obecnie tylko od kilku miesięcy mamy modele lokalne typu Gemma 4 który w ogóle są w stanie być stosowane w ten sposób. Jest to
czy europa nie rozumie ze czasem trzeba wjechac w teren pracujac i potrzebne sa auta do pracy budowlanca, lesnika, kurla nie wiem, wszystko w cenie malego domu albo z takimi napedami ze czlowiek zastanawia sie czy faktycznie chce autem za 300k wjechac