Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko112
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin
Krolik
Krolik

Krolik

Dołączył 12 lat i 5 mies. temu
  • Obserwuj
  • Akcje 7568
  • Znaleziska 4609
  • Mikroblog 2959
  • Obserwujący 30
  • Obserwowane 3

40

Zwolnią 700 tysięcy kurierów. Zastąpią ich roboty napędzane przez AI

Zwolnią 700 tysięcy kurierów. Zastąpią ich roboty napędzane przez AI

Chiński plan pięcioletni z samochodów elektrycznych przerzucił się na robotykę i to tej dziedzinie nadał priorytet. Jednym z głównych celów jest "ukierunkowanie badań nad sztuczną inteligencją na fizyczne zastosowanie, gdzie roboty są głównymi motorami wzrostu gospodarczego.

Anakee
z
bankier.pl
dodany: 23.06.2026, 07:51:36
  • 9
  • #
    technologia
  • #
    ciekawostki
  • #
    nauka
  • #
    komputery
  • #
    zainteresowania
  • #
    informatyka
Krolik
Krolik
Krolik 25.06.2026, 11:34:41 via Wykop
  • 0
Nie cieszcie się tak. Kupi je Poczta Polska i wtedy będą gubić paczki i zostawiać awizo.
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

333

Rafineria w Moskwie zamknięta przynajmniej na 6 mc.

Rafineria w Moskwie zamknięta przynajmniej na 6 mc.

Reuters: Jedyna rafineria ropy w Moskwie, dostarczająca ponad 1/3 paliwa dla miasta, wstrzymała pracę po ukraińskich atakach dronów. Naprawy mają potrwać co najmniej pół roku, a produkcja nie ruszy przed 2027 r.

acpiorundc
z
reuters.com
dodany: 24.06.2026, 17:59:17
  • 60
  • #
    rosja
  • #
    ukraina
  • #
    wojna
Krolik
Krolik
Krolik 25.06.2026, 05:00:26 via Wykop
  • 1
@LogikaNieBoli: starlinki są akurat bardzo łatwe do zakłócenia - w dronach długodystansowych przede wszystkim stosuje się nawigację inercyjną z rozpoznawaniem obrazów; są w dużej mierze autonomiczne i niemożliwe do zakłócenia.

1250

AMA Andrzej Dragan zapraszam do zadawania pytań :)

AMA Andrzej Dragan zapraszam do zadawania pytań :)

Cześć,nazywam się Andrzej Dragan, jestem fizykiem teoretykiem. Lewą ręką zajmuję się też fotografią i filmem, a w poprzednim tysiącleciu aktywnie działałem na amigowej demoscenie.

andrzejdragan
z
wykop.pl
dodany: 24.06.2026, 15:47:12
  • 760
  • #
    ama
  • #
    ciekawostki
  • #
    nauka
  • #
    fizyka
  • #
    gruparatowaniapoziomu
Krolik
Krolik
Krolik 24.06.2026, 19:42:52 via Wykop
  • 1
@andrzejdragan: Ok, ale tak właściwie to dlaczego potrzebne jest akurat zderzenie aby energia zderzanych cząstek zmieniła się w inne cząstki? Dlaczego cząstka, której nadano pewną energię kinetyczną nie zamieni się samoistnie w inną cząstkę przeznaczając na to część swojej energii, bez zderzenia?

394

Spadek umiejętności po wprowadzeniu AI- badanie

Spadek umiejętności po wprowadzeniu AI- badanie

[EN] Badanie pokazujące spadek umiejętności diagnostycznych lekarzy wykonujących endoskopię po wprowadzaniu AI (analiza zdjęć). W powiązanych link do Lancelot

To_ja_moze_pozamiatam
z
nature.com
dodany: 21.06.2026, 11:25:51
  • 86
  • #
    lekarz
  • #
    ai
  • #
    sztucznainteligencja
  • #
    technologia
  • #
    nature
Krolik
Krolik
Krolik 22.06.2026, 07:39:40 via Wykop
  • 7
@jagoslau: różnica jest taka że kompilatory i kalkulatory są deterministyczne i dają określone gwarancje poprawności. Nie muszę sprawdzać czy kalkulator dobrze policzył ile jest 21*37. Nie muszę sprawdzać czy kod po skompilowaniu robi to co było napisane w języku wysokiego poziomu.

Z LLMami jest inaczej. Nie dają żadnych gwarancji i tak naprawdę powinno się sprawdzać każde słowo które wyprodukują. Jeśli ludzie zapomną jak się powinno programować to oczywiście nie będą

597

Zmarł Bobby Prince, twórca ścieżek dźwiękowych do Doom i Wolfenstein 3D

Zmarł Bobby Prince, twórca ścieżek dźwiękowych do Doom i Wolfenstein 3D

Skomponował muzykę do takich gier jak Doom, Duke Nukem 3D, Rise of the Triad, Wolfenstein 3D. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana, a w zeszłym miesiącu soundtrack do Dooma został włączony do programu ochrony dziedzictwa kulturowego Biblioteki Kongresu jako amerykańskie dziedzictwo kulturowe.

matixrr
z
gagadget.pl
dodany: 21.06.2026, 12:43:56
  • 32
  • #
    staregry
  • #
    retrogaming
  • #
    doom
  • #
    gry
  • #
    muzyka
  • #
    nostalgia
Krolik
Krolik
Krolik 21.06.2026, 21:22:06 via Wykop
  • -13
AI lepsze by napisało /s
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

1361

Lekarz z Głubczyc zarobił 1 mln 15 tys. zł w rok

Lekarz z Głubczyc zarobił 1 mln 15 tys. zł w rok

Bartosz Rudziński- lekarz ,radny powiatu Głubczyce Przychód z działalności lekarskiej - 1,015,923.93 PLN

tomasztomasz1234
z
x.com
dodany: 20.06.2026, 09:42:51
  • 99
  • #
    polska
  • #
    konowalposting
  • #
    lekarz100k
  • #
    medycyna
  • #
    zarobki
  • #
    zdrowie
Krolik
Krolik
Krolik 21.06.2026, 05:16:01 via Wykop
  • -3
@pilprzem: parę tygodni temu byliśmy odebrać jakieś leki dla chorej osoby w mojej rodzinie od pani dr o specjalizacji neurologia. Na oko babka około 40-50 lat. Mieszkała w bloku (takim z tych trochę nowocześniejszych, ale nie w centrum tylko dzielnicy peryferyjnej), w garażu podziemnym jakiś stare Suzuki Swift. Tak, wiem, dowód anegdotyczny ale takich lekarzy są dziesiątki tysięcy. Żyją dobrze, ale jest to podobny poziom życia co ma inżynier, prawnik,
Krolik
Krolik
Krolik 21.06.2026, 05:20:33 via Wykop
  • 2
@zpue: no właśnie piszę kody i na razie żaden lekarz z tych nagłówków nie przebił mojego dochodu za 2025 (dobry rok był). Tylko że to w sumie bez znaczenia. Istotne jest że mi płacą za pracę faktycznie wykonaną, a nie za udawanie że pracuje, a pieniądze trafiają z prywatnej kieszeni (zza granicy) do budżetu a nie na odwrót jak w przypadku lekarzy.
Krolik
Krolik
Krolik 21.06.2026, 08:53:36 via Wykop
  • 0
@pilprzem: dom pod Warszawą to cenowo odpowiednik mieszkania w Warszawie w nowym budownictwie. I w sumie o niczym nie świadczy, jest to też typowe dla klasy średniej właśnie. Mam znajomego co jest muzykiem artystą (pianistą, kompozytorem), wg wszelkich tabelek powinien być na dole listy zarobków a ma dom nie pod Warszawą a nawet w Warszawie (w Wawrze). Niejeden Warszawiak jakby sprzedał mieszkanie po babci to stać na dom kilkanaście km
Krolik
Krolik
Krolik 21.06.2026, 08:59:28 via Wykop
  • 0
@m_ney: nie, w Warszawie, a dzielnica to Bielany
Krolik
Krolik
Krolik 21.06.2026, 09:04:06 via Wykop
  • 4
@scott989: paradoks polega na tym że na takich zadupiach lekarze zarabiają lepiej niż w Warszawie, bo tam ich brakuje i mało kto do takich Głubczyc chce się przenieść. A w dużych miastach jest konkurencja i nawet zwolnienia w szpitalach.

1217

Lekarz rodzinny z Bolesławca zarobił 970 tys. zł w rok

Lekarz rodzinny z Bolesławca zarobił 970 tys. zł w rok

Andrzej Żuk - lekarz, radny miasta Bolesławiec Dochód z działalności lekarskiej (medycyna rodzinna) 969,570.11 PLN

tomasztomasz1234
z
x.com
dodany: 19.06.2026, 20:02:35
  • 42
  • #
    polska
  • #
    konowalposting
  • #
    lekarz100k
  • #
    lekarski
  • #
    zarobki
  • #
    medycyna
Krolik
Krolik
Krolik 21.06.2026, 05:41:20 via Wykop
  • 0
@andr11u: bez przesady, około 20k miesięcznie z tej praktyki lekarskiej to nie jest „taka kasa”. To się akurat mniej więcej zgadza ze średnią w branży.

Ten milion ma z zarządzania biznesem a nie z wystawiania recept.

358

40% sprzedawanych ciężarówek do 2030 ma być ELEKTRYCZNA, biurokraci szaleją

40% sprzedawanych ciężarówek do 2030 ma być ELEKTRYCZNA, biurokraci szaleją

W tym samym roku elektryczne ciężarówki mają stanowić aż 20% całej floty ciężarowej na unijnych drogach! Żeby to osiągnąć elektryczne ciężarówki mają dostać priorytet w publicznych przetargach i programach wsparcia!

pra_bart
z
facebook.com
dodany: 16.06.2026, 12:19:53
  • 154
  • #
    bekazlewactwa
  • #
    4konserwy
  • #
    uniaeuropejska
  • #
    chiny
  • #
    gospodarka
  • #
    europa
Krolik
Krolik
Krolik 17.06.2026, 06:29:10 via Wykop
  • 0
@bartek-kosiarz: skąd takie bzdury wziąłeś? Sprawność nowoczesnego silnika spalinowego wynosi między 40 a 50%. Sprawność najnowocześniejszego bloku elektrowni węglowej w Polsce w Bełchatowie wynosi 38% i od tego jeszcze trzeba odliczyć straty przesyłu. Pozostałe bloki mają jeszcze mniej. Sprawność baterii i silnika elektrycznego razem to około 80-90%. Sumarycznie jak masz w przypadku elektryka sprawność 30% to będzie nieźle. Bezpośrednia przemiana energii chemicznej paliwa na mechaniczną będzie zawsze lepsza niż przemiana
Krolik
Krolik
Krolik 17.06.2026, 06:33:04 via Wykop
  • 0
@znmd: nie, ponieważ do sprawności elektrowni węglowej nie wliczył wydobycia i transportu węgla, co też jest procesem energochłonnym. A co do sprawności rafinerii to ona wynosi około 95%. W nowoczesnych rafineriach tylko około 5% ropy jest tracone na potrzeby własne rafinerii, cała reszta jest przetwarzana na produkty końcowe.

No i jeszcze nie zauważyłeś dużego słonia w pokoju jakim jest emisja co2 ze spalania węgla która jest ok. 2x większa niż
Krolik
Krolik
Krolik 18.06.2026, 14:29:34 via Wykop
  • 0
@Krolik: to jest maksymalna sprawność w laboratorium a nie w realnej sytuacji na drodze - realnie masz z tego 20-30% tylko.


@bartek-kosiarz: Nieprawda. W hybrydzie z CVT silnik jest zawsze utrzymywany w optymalnym zakresie obrotów i obciążeń, więc jest bardzo blisko sprawności z laboratorium. Szczególnie w trasie, gdzie masz stałą prędkość przelotową i silnik pracuje na wysokim biegu (nadbiegu) z relatywnie dużym obciążeniem i niskimi obrotami. Wtedy właśnie
BlackpillMonster
BlackpillMonster
14.06.2026, 14:55:20
  • 13
Dlaczego nie warto być programistą? - 10 powodów i ani jednego, z którym da się polemizować.

Toksyczna branża, Scrum wyciskający jak cytrynę, 900 ofert dla juniorów na całą Polskę i B2B jak śmieciówka. A obok elektryk kasuje więcej i bierze ile chce zleceń.
Materiał, który powinni puszczać na kursach „wejdź do IT w 3 miesiące".

A osobny akapit dla Pań: zanim się zwiążesz, wiedz, że bierzesz piwniczaka, który między sprintami podjada pączki bo spadł mu
BlackpillMonster - Dlaczego nie warto być programistą? - 10 powodów i ani jednego, z ...
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Krolik
Krolik
Krolik 15.06.2026, 08:11:45 via Wykop
  • 1
@BlackpillMonster: z mojej perspektywy wygląda to inaczej:

1. pracuje z miłymi spokojnymi ludźmi, mieliśmy jednego toksyka raz to go wywaliliśmy
2. Scruma nie praktykujemy
3. Właśnie zatrudniliśmy nowego juniora i wcale nie było go łatwo znaleźć. Te 900 kandydatów na miejsce wynika z tego że 899 jest beznadziejna i powinni się zająć czymś prostszym np pasaniem krów a nie do IT pchać. Kandydaci teraz nawet nie potrafią fizzbuzz napisać bez AI.
4. Jestem
  • Odpowiedz

751

Kupujesz słuchawki z funkcją. Serwis ją wyłącza. Rękojmia odrzucona XD

Kupujesz słuchawki z funkcją. Serwis ją wyłącza. Rękojmia odrzucona XD

Cześć Mirki i Mirabelki! Kupiłem słuchawki Sony WH-1000XM5 w Media Markt i złożyłem reklamację z tytułu rękojmi, bo urządzenie nie działało zgodnie z funkcjonalnością opisaną przez producenta. Słuchawki zaczęły same się wyłączać podczas użytkowania, mimo że były nadal używane i podłączone poprzez bl

ziomal1234
z
wykop.pl
dodany: 09.06.2026, 16:48:19
  • 193
  • #
    polska
  • #
    januszebiznesu
  • #
    uokik
  • #
    prawo
  • #
    bezprawnik
  • #
    wykopefekt
Krolik
Krolik
Krolik 10.06.2026, 06:10:42 via Wykop
  • 0
@say-my-name: na Amazon większość rzeczy to chłam z Aliexpress

435

Przedszkolanka zapomniała zabrać 5-latkę na wycieczkę. Sąd wydał wyrok

Przedszkolanka zapomniała zabrać 5-latkę na wycieczkę. Sąd wydał wyrok

5-latka przez 6 godzin przebywała w przedszkolu bez opieki, bo 46-letnia opiekunka zapomniała o liście obecności. Kiedy jej matka zadzwoniła, opiekunka zapewniła, że dziecko świetnie się bawi. Skazana nie miała uprawnień kierownika wycieczki. Zapłaci 10 tys. i przez 5 lat nie może pracować z dziećmi

wilgaroksa
z
radiowroclaw.pl
dodany: 09.06.2026, 11:59:16
  • 98
  • #
    dymy
  • #
    gruparatowaniapoziomu
  • #
    sadowehistorie
  • #
    dzieci
  • #
    rodzicielstwo
  • #
    polska
Krolik
Krolik
Krolik 09.06.2026, 21:03:26 via Wykop
  • 1
@Wacek1991: coś ci się pozajaczkowalo, prawo nie określa granicy wieku poniżej której nie można zostawić dziecka samego w domu

24

Zapaść wyścigu AI

Zapaść wyścigu AI

Wiele wskazuje na to, że rynek AI zapada się zanim tak naprawdę się rozwinął. Giganci dochodzą do wniosków, że triliony dolarów przepalone na budowę centrów danych, nigdy się nie zwrócą. Koszty utrzymania już istniejącej infrastruktury też szybują pod sufit.

ivan777
z
youtube.com
dodany: 08.06.2026, 20:15:25
  • 53
  • #
    technologia
  • #
    sztucznainteligencja
  • #
    ciekawostki
  • #
    swiat
Krolik
Krolik
Krolik 09.06.2026, 15:13:56 via Wykop
  • 5
@fervi: no niezupełnie z tym 5% lepsze; są zdecydowanie lepsze niż te rok temu, ale... faktycznie odbywa się to kosztem palenia znacznie większej liczby tokenów, które wcale tanie nie są. Tzn. są tanie, ale jak model musi spalić miliony tokenów aby zrobić zadanie na poziomie juniora, to wtedy już nie są tanie i okazuje się że czasem opłaca się zatrudniać juniorów aby oszczędzać tokeny ;)

80

Elektrycy, a nie spece od AI. Tak rośnie nowa klasa średnia

Elektrycy, a nie spece od AI. Tak rośnie nowa klasa średnia

Do niedawna przepustką do klasy średniej był dyplom dobrej uczelni i dobry "biurowy" fach w ręku. Dziś tradycyjna klasa średnia przeżywa potężny kryzys. Rośnie natomiast zapotrzebowanie na "manualnych" specjalistów.

Victor_Manzon
z
businessinsider.com.pl
dodany: 08.06.2026, 00:23:26
  • 129
  • #
    polska
  • #
    praca
  • #
    pracbaza
Krolik
Krolik
Krolik 08.06.2026, 07:08:29 via Wykop
  • 14
@ly000: nie każdy elektryk zarobi 20-30k/mc. Tak samo jak nie każdy programista zarobi 50-80k/mc ale tacy istnieją.
Krolik
Krolik
Krolik 08.06.2026, 07:11:27 via Wykop
  • 0
@pan_Ropuch: a na tej samej imprezie był inny informatyk pracujący zdalnie dla firmy w USA i po cichu śmiał się z Twojego „2x więcej w UK” ale nie chciał robić Ci przykrości więc siedział cicho. Jest potężny rozrzut w zarobkach programistów. W tej branży zawsze byli ludzie stawiający stronki na wordpressie po kursie za niewiele ponad minimalną oraz mózgi robiące algorytmy HFT dla Jane Street, LLMy dla OpenAI/Google czy komputery
Krolik
Krolik
Krolik 08.06.2026, 10:22:06 via Wykop
  • 0
@Sztajmes_Nikczemny_Szlifierz: wyrównane tak że robol elektryk zarobi tyle co quant w Jane Street? No raczej nie. To że prowadzenie działalności łatwiejsze to zgoda, ale opodatkowanie znacznie wyższe. Gdybym mieszkał w UK to bym płacił 44% dochodowego.
Krolik
Krolik
Krolik 08.06.2026, 10:23:59 via Wykop
  • 3
@zatyczkos: pomyliłeś przychód z dochodem. Tak, z 5k brutto na tydzień dobry malarz wyciągnie, ale minus koszty. I praca dość mocno upierdliwa. Nie ma w ogóle porównania do siedzenia w domu i pisania na wykopie.
Krolik
Krolik
Krolik 08.06.2026, 15:10:18 via Wykop
  • 1
@ksiak: czas pracy 5 minut ale dojazd do klienta 1h i już nie wygląda tak cudownie. Do tego jeszcze koszt paliwa i utrzymania samochodu.
Krolik
Krolik
Krolik 08.06.2026, 15:28:54 via Wykop
  • 0
@ly000: nie wszystkie koszty są na rachunku. Gościu robił u mnie podjazd z kostki brukowej. Umówiliśmy się na 2 tysiaki, ale bezpowrotnie zepsuł mu się młot pneumatyczny za 10k. Ile zarobił na tym kontrakcie?
Krolik
Krolik
Krolik 08.06.2026, 18:05:13 via Wykop
  • 0
@ksiak: zostawił na podłodze w piwnicy, w nocy była rekordowa burza (taka o której potem mówili w głównym wydaniu wiadomości na TVP i TVN), piwnicę zalało, młot podobno nie do naprawienia, ubezpieczenia nie miał.

oczywiście, bez kozery dajmy 2h. Co z tego, że gość w tym samym mieście które przejdziesz na piechotę w 1 godzinę!


Policzyłem sumaryczny czas w dwie strony 1h, czyli 30 minut na dojazd.
30 minut na
Krolik
Krolik
Krolik 08.06.2026, 20:56:26 via Wykop
  • 0
@ly000: przy kładzeniu płytek rozwalone kolana i kręgosłup to akurat standard. Teraz właśnie u mnie taki jeden majster robi taras - robi wszystko ale płytek nie dotyka właśnie z powodów zdrowotnych.

420

Polacy pracują jedni z najdłużej w Europie. To nie powód do dumy

Polacy pracują jedni z najdłużej w Europie. To nie powód do dumy

Polska zajmuje 5 miejsce w UE pod względem długości tygodnia pracy, czyli średnio 38 godzin, a dla samozatrudnionych jeszcze dłużej. Czyli co tracimy tracimy przez fikcyjne samozatrudnienie, niskie płace wymuszające dłuższą pracę i słabość PIP

minister-danych-z-d
z
relacje.news
dodany: 07.06.2026, 13:01:22
  • 113
  • #
    rynekpracy
  • #
    praca
  • #
    korposwiat
  • #
    ekonomia
  • #
    finanse
  • #
    ciekawostki
Krolik
Krolik
Krolik 07.06.2026, 16:23:13 via Wykop
  • -1
@jegertilbake: jeszcze lepiej zarobić 30k na UoP za 160h i mieć wywalone na pracę w weekendy.
Krolik
Krolik
Krolik 08.06.2026, 04:19:22 via Wykop
  • 1
@jegertilbake: praktycznie w każdym większym zachodnim korpo na stanowiskach kierowniczych dostaniesz te 30k+. B2B programistów to taki oszukany UoP dla zmniejszenia podatków. Nie ma to nic wspólnego z prowadzeniem prawdziwej firmy. Na JDG średnie zarobki są mniejsze niż na UoP. JDG to nie tylko programista 50k optymalizujący podatki ale również kurier wożący paczki za minimalną.
Krolik
Krolik
Krolik 08.06.2026, 15:22:47 via Wykop
  • 0
@jegertilbake: pomijasz możliwość skończenia z długami na własnej działalności. Owszem, jak się uda, to się uda, to fajnie. Po prostu UoP jest bardziej przewidywalna opcją.

A z tą wolnością finansową to niezupełnie masz rację, ja ją osiągnąłem na UoP w okolicach 40. Wielu znajomych co założyło firmy z--------a 80h tygodniowo, bo biznes niby idzie ale kokosów nie ma, i dochody po uśrednieniu mają mniejsze niż ja w korpo.

Poza tym
Krolik
Krolik
Krolik 08.06.2026, 15:43:01 via Wykop
  • 0
@jegertilbake: tak, dokładnie tak; nie w jednym tylko w kilku firmach, praca zdalna dla USA, głównie startupy.

342

Budowali zgodnie z pozwoleniem. Teraz słyszą, że dom nie może powstać

Budowali zgodnie z pozwoleniem. Teraz słyszą, że dom nie może powstać

Kupili od gminy działkę pod dom, dostali pozwolenie na budowę i wydali ponad 400 tys. zł. Gdy mieli już kłaść dach, okazało się, że prac dokończyć nie można, bo zbyt blisko budynku przebiega linia energetyczna.

Kolekcjoner_dusz
z
interwencja.polsatnews.pl
dodany: 02.06.2026, 14:50:55
  • 155
  • #
    prawo
  • #
    mieszkanie
  • #
    nieruchomosci
  • #
    budownictwo
  • #
    wiadomosci
  • #
    informacje
Krolik
Krolik
Krolik 04.06.2026, 07:53:17 via Wykop
  • 1
@JanPustostan: kilka metrów to raczej nie. Powietrze ma wytrzymałość elektryczną na poziomie ponad 3kV / cm. To przy metrze odległości musiałoby tam być 300 kV. W liniach średniego napięcia masz zwykle 15kV. Raczej musiał przysunąć znacznie bliżej na kilkanaście cm.

353

Płon terminal naftowy. Atak ukrainy. Wybuchy w wielu rejonach Petersburga

Płon terminal naftowy. Atak ukrainy. Wybuchy w wielu rejonach Petersburga

Ukraina przeprowadziła atak na Petersburski Terminal Naftowy największy rosyjski kompleks przeładunkowy ropy naftowej

zawisza
z
wiadomosci.onet.pl
dodany: 03.06.2026, 06:42:35
  • 59
  • #
    wojna
  • #
    ukraina
  • #
    rosja
Krolik
Krolik
Krolik 04.06.2026, 07:35:01 via Wykop
  • 0
@manstain: dostęp do internetu nie jest potrzebny przy naprowadzaniu dronów

609

GitHub Copilot podniósł rachunki z 29 do 750 dolarów i ludzie się wściekli

GitHub Copilot podniósł rachunki z 29 do 750 dolarów i ludzie się wściekli

Od 1 czerwca Microsoft wyrzucił stały abonament do kosza i przestawił GitHub Copilot na tokeny, a pierwsze szacunki mówią o wzroście kosztów dosłownie 25-krotnym. Oficjalny wątek zgarnął 900 negatywnych ocen i ponad 400 komentarzy, a użytkownicy masowo piszą o rezygnacji.

aiport
z
aiport.pl
dodany: 31.05.2026, 08:30:43
  • 217
  • #
    ai
  • #
    sztucznainteligencja
  • #
    github
  • #
    programowanie
  • #
    it
  • #
    informatyka
Krolik
Krolik
Krolik 03.06.2026, 18:30:51 via Wykop
  • 0
Tak zrobili w IBM. Zwolnili Amerykanów, chcieli ich zastąpić AI, no i nie wyszło. Teraz zatrudniają mnóstwo Hindusów i Pakoli xDD.


@CzlowiekzBlizna7: Chyba pomyliłeś firmy. Akurat w IBM nikt nie chciał zastępować programistów przez AI, a z tym zatrudnianiem Hindusów to owszem, zatrudniają ale na najniższe stanowiska. Do centrów R&D i do zaawansowanej roboty nadal zatrudniają ludzi w USA.

1325

Pół litra wody z kranu za darmo dla każdego klienta restauracji

Pół litra wody z kranu za darmo dla każdego klienta restauracji

Od 12 sierpnia restauracje, bary i kawiarnie mogą zostać zobowiązane do bezpłatnego podawania klientom do 0,5 litra wody z kranu na osobę

Victor_Manzon
z
rynekzdrowia.pl
dodany: 29.05.2026, 23:06:35
  • 421
  • #
    polska
  • #
    restauracja
  • #
    jedzzwykopem
  • #
    ekonomia
Krolik
Krolik
Krolik 30.05.2026, 10:31:40 via Wykop
  • -12
@DriveSpace: masz sporo racji - woda jest tania, ale płacisz właśnie głównie za to że ktoś ją naleje, poda, odniesie i umyje szklankę.

834

Już co dziesiąty polski podatnik wpada w drugi próg PIT. Zamrożenie kością niezg

Już co dziesiąty polski podatnik wpada w drugi próg PIT. Zamrożenie kością niezg

32-procentową stawkę podatku płaci już co dziesiąty podatnik PIT wynika z danych Ministerstwa Finansów. To efekt zamrożenia progu podatkowego, o co trwa już spór w koalicji rządowej.

matelusz
z
pb.pl
dodany: 26.05.2026, 10:31:22
  • 202
  • #
    ekonomia
  • #
    gospodarka
  • #
    pieniadze
  • #
    polska
  • #
    podatki
Krolik
Krolik
Krolik 27.05.2026, 04:35:30 via Wykop
  • 1
@Kartoffelpanzerkampfwagen: nie jestem kulczykiem i daleko mi a w drugi przedział skali wpadam w lutym.
Krolik
Krolik
Krolik 27.05.2026, 04:37:00 via Wykop
  • 5
@manikcs: benefity na UOP nie są od państwa, więc niby dlaczego miałyby cokolwiek zmieniać podatkowo? To pracodawca je funduje.
Krolik
Krolik
Krolik 27.05.2026, 07:08:59 via Wykop
  • 3
@Kartoffelpanzerkampfwagen: no mam no i co z tego? Czy to oznacza że można mi więcej procentowo zabrać? Ale wiesz, że z tego utrzymuje się więcej osób niż jedna? Mam wysokie koszty. :P.

I teraz jest taka sytuacja że w przeliczeniu na osobę mam tyle samo co singiel zarabiający te 15 tys. brutto, a jednak taki singiel wpadnie powyżej progu dopiero pod koniec roku i będzie mieć efektywną stawkę PIT 15%
Krolik
Krolik
Krolik 27.05.2026, 10:34:35 via Wykop
  • -2
@Kartoffelpanzerkampfwagen: tylko że te 44% w UK zawierają już wszystkie składki, poza tym płaci się je dopiero od 125k GBP czyli ponad 600k PLN a nie od 120k PLN. Poniżej 250k PLN masz stawkę jedynie 20% i śmieszne składki. Dość duża różnica. W Polsce zwykła klasa średnia jest opodatkowana wyżej niż bogacze.
Krolik
Krolik
Krolik 27.05.2026, 10:48:12 via Wykop
  • -1
W Polsce opodatkowanie drugiego progu jest niskie - powinien być trzeci na wzór zachodni i wynosić 45%+


@Kartoffelpanzerkampfwagen: drugi próg w Polsce wynosi obecnie 41% (32% + 9% podatku zdrowotnego). W Polsce bardziej brakuje środkowego progu w sensie stawki. A ten najwyższy powinien być od o wiele wyższej kwoty.

W UK 44% płaci się już od 3-4 średnich

286

Stefan Bryła, projekty które zmieniły sposób wznoszenia budowli na całym świecie

Stefan Bryła, projekty które zmieniły sposób wznoszenia budowli na całym świecie

Historia profesora, pioniera światowego spawalnictwa i twórcy konstrukcji, które zrewolucjonizowały XX-wieczną architekturę, stanowi przykład, w którym genialna intuicja naukowa musiała zderzyć się z rynkową i akademicką rutyną.

portal_przemyslowy
z
polskiprzemysl.com.pl
dodany: 24.05.2026, 10:53:34
  • 38
  • #
    historia
  • #
    ciekawostki
  • #
    polska
  • #
    inzynieria
  • #
    spawanie
  • #
    budownictwo
Krolik
Krolik
Krolik 25.05.2026, 10:06:48 via Wykop
  • 3
@jeanpaul: w klejeniu nie powstają związki chemiczne kleju i klejonego materiału nawet jeśli klej rozpuszcza część klejonego materiału. Klejenie działa na zasadzie adhezji - wnikania kleju w drobne nierówności oraz oddziaływań międzycząsteczkowych. W lutowaniu oprócz adhezji zachodzi też zjawisko dyfuzji oraz tworzenia związków intermetalicznych (np. jak lutujesz miedź cyną ze srebrem to powstają związki SnCu, CuAg itp), co daje znacznie silniejsze połączenie. Można zlutować coś na zasadzie tylko adhezji, tzn.
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 11
  • Strona 1 z 11
  • >

Osiągnięcia

  • Komentator
    od 11.11.2022

    Komentator
  • Rocznica
    od 05.01.2026

    Rocznica

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking