Ostatnio trochę nagonka na #programista15k #programista25k i jak mi to było obojętnie póki co tak teraz się wypowiem. Sam jestem programistą ale to co widzę to mnie zaczyna powoli marwić. A mianowicie to jacy ludzie pracują w branży. Dosłownie srają do własnego gniazda. Już nie będę wspominał o tym co zostało powiedziane na tagu, czyli wieloetapowe rekrutacje itp, ale jak się dowiedziałęm, że u kumpla w pracy dwóch
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pepepanpatryk: ja to bym się zastanowił czy dział prawny zgadza się na użycie AI w kodzie oraz czy secops się na to zgadza. Bo to może stanowić duże zagrożenie dla obu tych działów.
  • Odpowiedz
Krótkie podsumowanie moich poszukiwań pracy. Co z nich wynika? Niewiele, to raczej dowód anegdotyczny. Poza tym, jestem w zupełnie innej sytuacji niż większość mirków na tagu - grubo powyżej 10 lat doświadczenia (a tak naprawdę o wiele dłużej, bo programowałem już zawodowo od pierwszego roku studiów), niszowe technologie (choć zatrudniające mimo wszystko miliony ludzi na całym świecie), dobre referencje. Aplikowałem tylko i wyłącznie na oferty, które w co najmniej 90% pokrywają się
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mówią mi żeby programować dla pasji, a nie żeby się przebranżowić dla etatu. No dobra, ale co ja mam niby programować dla pasji?

Może wy, doświadczeni programiści powiecie co robicie po godzinach? W sensie jakie aplikacje tworzycie i ile z nich np. zarabiacie? Oczywiście pytam z ciekawości i żeby się nieco zainspirować.

#programowanie #programista15k
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#lekarz #lekarski #medycyna #programista15k #pracbaza

Ej ja nie wiem co taki hejt na lekarzy tu sie odwala. Ja np pol zycia za minimalna robilem, a pol jestem bezrobotny, bo ogolnie jestem leniwy. Tyle ze jakies tam studia panstwowe udalo mi sie skonczyc.
Ale jak ktos nie jest leniwy, i chce mu/jej sie uczyc i chce mu/jej sie uzerac z ludzmi, i z pacjentami pijanymi,
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ostatnimi czasy widzę tutaj mnóstwo płaczu o lekarzy, że olaboga, jaka kasta, miejsca ograniczają, to przez nich jest źle w NFZ XDDDD
Więc parę faktów:

1. Na rok akademicki 2025/2026 w Polsce planowane jest 10249 miejsc na lekarski (https://namedycyne.pl/limity-miejsc-na-kierunkach-medycznych-2024-2025/). Dla porównania w Niemczech jest średnio 9k/rok (https://www.deutschland.de/pl/topic/wiedza/studia-medyczne-w-niemczech-aplikacje-rekrutacja-i-przebieg#:~:text=Zainteresowanie%20jest%20ogromne:%20co%20roku%20na%20oko%C5%82o,na%20studia:%2030%20procent%20student%C3%B3w%20jest%20wybieranych) pomimo tego, że ten kraj ma ponad 2x większą populację. Matematykę zostawiam wam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
2. Co to powyższego punktu to teraz, aby
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 3
@Alfiarz: a co do miejsc w Niemczech - mea culpa, biję się w pierś. Natomiast pokazuje to że mają na lekarski tyle samo miejsc co my przy ponad 2x większej populacji - gadanie że w Polsce lobby ogranicza specjalnie miejsca to dyrdymały
  • Odpowiedz
@BezrobotnyMagister: jest wielu twórców którzy potrafią strasznie przeciągać o czym jestem temat. Narzędzia do streszczenia świetnie się przydają, a do tego wkurzam autorów wrzucając streszczenia w komentarzach xD
  • Odpowiedz
@okoboji: średnia pensja w gospodarce w zeszłym roku wzrosła o 14%. W związku z tym minimalna pielęgniarska, rezydencka i lekarska wzrosną właśnie o 14% względem poprzedniego roku. Skandal. Ludzie pracują dla NFZ, a nie prywaciarza!
  • Odpowiedz
Więcej nie znaczy lepiej. Jak nadmiarowe kształcenie medyków prowadzi do degradacji uczelni i systemu zdrowia
W ostatnich latach w Polsce mamy do czynienia z boomem na kształcenie lekarzy. Kolejne uczelnie – często bez odpowiedniego zaplecza – otwierają kierunki lekarskie. Ministerstwo Zdrowia chwali się wzrostem liczby studentów medycyny. Społeczeństwo z nadzieją spogląda na statystyki: „będzie więcej lekarzy, problem braku kadr się rozwiąże”.

Tylko że to fałszywa nadzieja. Prawda jest bardziej brutalna: masowe kształcenie medyków prowadzi
  • 52
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Podpierając ściany zamiast zdobywać wiedzę. Czy to zaplanowany rozkład polskiej ochrony zdrowia?
Na każdej uczelni medycznej w Polsce scenariusz jest ten sam: studenci medycyny stoją pod ścianami, dosłownie i metaforycznie. Tłoczą się w przepełnionych salach, próbując cokolwiek usłyszeć od zmęczonego wykładowcy – o ile w ogóle się jakiś pojawi. W coraz większej liczbie przypadków nie ma kto uczyć przyszłych lekarzy, bo brakuje kadry. A ci lekarze, którzy mogliby uczyć, są na dyżurach, salach
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@KryptonZ: Ochrona zdrowia działa w trybie skrajnego przeciążenia bo asystent na uczelni zarabia tyle co zastępca menadżera w Lidlu (jak nie mniej) przez co nikt o zdrowych zmysłach nie chce zostać na uczelni po zrobieniu doktoratu. I dotyczy to w sumie większości kierunków medycznych.
  • Odpowiedz
Jak nauczyciele śmią drenować budżet oświaty. Co za pazerność. Pieniądze mają iść na NAUKE NASZYCH DZIECI, a nie na PENSJE krwiopijców NAUCZYCIELI. Należy natychmiast obniżyć pensje nauczycieli i ustalić stawkę maksymalną. Nie po to płacimy podatki, żeby pasożyci nauczyciele przeżerali te kase ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

#pracait #medycyna #
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@KryptonZ: nauczyciele zarabiają bardzo słabo, bardzo często w okolicach minimalnej krajowej, warunki pracy są słabe a odpowiedzialność przeogromna. sugerowanie, że zarabiają za dużo jest obrzydliwe. twoja matka powinna się wstydzić za ciebie.
  • Odpowiedz
  • 809
@adrianna-: I to jest właśnie majstersztyk całego środowiska. Absolutni mistrzowie, nikt nie robi tego tak jak oni.

Zapytasz przeciętnego Polaka o zarobki młodych lekarzy, to będzie płakał nad ich losem XD Najchętniej sam wyjąłby z portfela i dorzucił tym biednym herosom. O tym, że młody lekarz rok po studiach może kasować 200/h w POZ w całym kraju to oczywiście nikt nie ma pojęcia, a lekarze poza zamkniętymi grupkami nie rozpowiadają
  • Odpowiedz
✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Ktoś wyjaśni o co chodzi z narzekaniem na rzekomy kryzys w #it + gloryfikowanie #lekarz #medycyna?

1. Sami hejtowaliście tych którzy chcą iść do IT dla kasy a nie z pasji, więc co was bolą zarobki skoro tacy z was pasjonaci?
2. Czemu was bolą obecne zarobki w IT skoro i tak są bardzo duże? (w porównaniu do całego rynku w PL)
3.
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Byłem kiedyś w domu programisty, bo mój kuzyn nim jest. Chłopak 28 lat. Takiej chaty to jeszcze nigdy nie widziałem. A najlepsze że chłop cisnął beke jak chlał z nami piwsko, że właśnie w dwóch pracach na raz jest i mu za to płacą kilkaset złotych za godzine. Lekarze startu nie mają... to jest masakra, odechciewa sie wszystkiego jak sie widzi jakie zycie mają programisci

Teraz tylko IT i długo długo nic.
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Trzy etaty na raz, a potrafia nawet godziny dziennie nie przepracowac, tylko sie na teamsa zalogują. O tym słyszałeś?


@Bipolar-: tak to nie działa. Możesz robić na raz 3 etaty, ale:
* żadna firma o tym nie wie, więc musisz jechać na przypale
* musisz się nastawić na to, że mogą cię wyrzucić. Pracę na 3 (czy nawet 2) etaty wykryje każdy w miarę inteligentny menadżer
* praca, gdzie będziesz
  • Odpowiedz
#it #pracait #programowanie #studia #praca #programista15k #korposwiat

W cywilizowanych zawodach: lekarski, pielęgniarstwo, fizjoterapia, prawo, fryzjerstwo, itd. poświęcasz max. 6 lat na studia, szkolenia i do końca życia masz fach, możesz nie otwierać książek, bo zdałeś pierdyliard egzaminów na studiach, pozaliczałeś parędziesiąt przedmiotów i masz papier potwierdzający twoje wykształcenie. Ludzie po tych kierunkach po pracy spędzają czas na rozrywce, ze
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@p0melo: Z tym że lekarze po studiach nie muszą się dalej dokształcać to nie bardzo prawda bo raczej każdy lekarz którego znałem jeździł na jakieś konferencje kilka razy do roku i robił nowe kursy, dyplomy itp.. Ale fakt że jak już mają dyplom to generalnie problemu z pracą nie mają najmniejszego. Nikt im w życiu nie zrobi pięcioetapowego castingu jak kodoyebcom tylko pracę mają od ręki.
  • Odpowiedz
Hej mirki i mirabelki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mam zagwozdkę prawno-biznesową i liczę na Waszą pomoc, szczególnie osób z #prawo, #rodo i może #podatki.
Stawiam właśnie MVP prostej apki webowej, żeby sprawdzić, czy mój pomysł ma ręce i nogi. Aplikacja będzie zbierać od użytkowników kilka danych: email, data urodzenia, opcjonalnie płeć i stopień edukacji.
Co ważne, chciałbym też od razu przetestować monetyzację. Planuję zintegrować bramkę płatniczą
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy na tym etapie absolutne minimum to jednak konsultacja z prawnikiem, żeby uwzględnił kwestie płatności, reklamacji itd.?


@TMBRK: ludzie prali pieniądze także na mikro przelewach, więc skarbówka nie odpuści „bo małe kwoty”.
Absolutnie albo opinia prawnika, albo wiedza od kogoś, kto to już przeszedł i przerobił z sukcesem (tzn. miał kontrolę i „zdał”). Chodzi o to kasowanie, ile faktycznie musisz przechowywać. I czy wystarczy np. zrobić finalny backup, zaszyfrować i wrzucić gdzieś
  • Odpowiedz
Dane transakcyjne: Tu jest większy problem. Nawet jeśli to były drobne kwoty, czy historię transakcji z bramki płatniczej muszę przechowywać przez 5 lat dla skarbówki? Nawet jeśli na tym etapie działałbym w ramach działalności nierejestrowanej? Co z dowodami zakupu dla użytkowników?


@TMBRK: to będzie Twoja działalność gospodarcza, więc wszelkie dokumenty księgowe, musisz trzymać przez 5 lat od złożenia zeznania podatkowego. Możesz trzymać w pdf.
  • Odpowiedz