Wpis z mikrobloga

12.03.2020 r. - #fizycznenowinkifakera

Nie wiem czy mój wpis przebije się dziś gdziekolwiek przez nieustanne doniesienia o #koronawirus, aczkolwiek spróbuję. Mam dziś właściwie jedną bardzo ciekawą wiadomość - i jest to wiadomość spoza Modelu Standardowego. Zanim jednak napiszę o co chodzi to zachęcam do zapoznania się (a jeśli się spodoba to do wykopywania również) z krótkim (i może troszkę nieudolnie przetłumaczonym) artykułem o metodzie, którą posługiwali się fizycy w trakcie poszukiwań bozonu Higgsa. Detekcja bozonu Higgsa w LHC niekiedy wywołuje kontrowersje. Niektórzy podważają jego odkrycie argumentując to właśnie metodą jaką posłużyli się fizycy w trakcie poszukiwań "boskiej cząstki". Oczywiście wynika to najczęściej z niepełnego zrozumienia działania Modelu Standardowego oraz metodach analizy danych uzyskanych w Wielkim Zderzaczu Hadronów.

Znalezisko -> Rozliczenia bozonu Higgsa.

Dlaczego zachęcam najpierw do zapoznania się z artykułem? Dlatego, że w taki sposób (jak w tekście artykułu) właśnie poszukuje się m. in. oznak "nowej fizyki", której nie da się wytłumaczyć opisami z Modelu Standardowego. Tyle słowem wstępu do głównej części wpisu.

1. Najnowsza analiza danych z eksperymentu LHCb ciągle wykazuje intrygujące rezulaty.

Eksperyment LHCb, bardzo ogólnie pisząc, zajmuje się badaniem cząstek zwanych mezonami pięknymi. Jego główne zadania stanowią poszukiwania źródeł łamania symetrii CP i przyczyn istnienia różnych ilości materii i antymaterii we wszechświecie, a także oznak "nowej", wykraczającej poza Model Standardowy, fizyki. Pisałem, jakiś czas temu o styczniowej, innej analizie danych z LHCb, która dotyczyła pierwszej kwestii, dzisiaj natomiast poruszam kwestię drugą - czyli oznaki nowej fizyki.

CERN informuje, że najnowsza analiza danych dotycząca rozpadów mezonów B0 ciągle wykazuje - już wcześniej zauważane - różnice w ilościach jego rozpadów na mezon K* pomiędzy przewidywaniami Modelu Standardowego, a rejestrowanymi danymi.

The decay in question is the decay of a B0 meson, which is made up of a bottom quark and a down quark, into a K* meson (containing a strange quark and down quark) and a pair of muons. It is a rare process: The Standard Model predicts only one such decay for every million B0 decays.


Oczywiście jedną z przyczyn może być istnienie nowej cząstki, jak zaznaczają fizycy.

In many theories that extend the Standard Model, new unknown particles can also contribute to the decay, resulting in a change of the rate at which the decay should occur. In addition, the distribution of the angles of the B0 decay products with respect to the parent B0 – that is, of the muons and the kaon and pion from the K* decay – can also be affected by the presence of new particles.


Analiza ciągle nie zdaje jednak, kluczowego dla fizyki eksperymentalnej, testu statystycznej istotności.

However, the old and new results have a statistical significance of about 3 standard deviations, whereas 5 standard deviations are the gold standard in particle physics. It is therefore too soon to tell whether the deviation is statistically significant and, if so, whether it is caused by a new particle or an unknown experimental or theoretical effect.


Tutaj więcej o eksperymencie LHCb - jeśli kogoś interesuje temat: https://www.ifj.edu.pl/dept/no1/nz17/LHCb/pl/overview.html

*****

Oczywiście mam poniżej jeszcze kilka ciekawych artykułów do polecania.

2. Temat pierwszy: Betelgeza.

Miałem już nic o niej nie pisać, ale ukazały się dwa fajne teksty. Jeden o klasyfikacji Betelgezy jako supernowej typu IIP i jej szacowanym "blasku" kiedy już eksploduje. Drugi zaś teks to analiza ostatnich wydarzeń z przełomu roku dotyczącej tej gwiazdy. Generalnie konkluzja jest następująca: Betelgeza - póki co - nie szykuje się do wybuchu; przyczynę zaś pociemnienia gwiazdy stanowił "pył" materii wyrzucanej z gwiazdy i ulegającej kondensacji, który następnie "przesłonił" gwiazdę.

Apparent Magnitude of Betelgeuse as a Type IIP Supernova

Dimming Betelgeuse likely isn't cold, just dusty, new study shows

3. Jak wielka jest gwiazda neutronowa?

Artykuł o analizie danych z sygnały GW170817 z LIGO/Virgo, połączonej z obliczeniami teoretycznymi, prowadzonej przez zespół fizyków z Max Planck Institute for Gravitational Physics w Niemczech, dzięki której udało się stworzyć najlepsze jak dotąd oszacowanie wielkości gwiazd neutronowych oraz określić inne ciekawe właściwości takich gwiazd czy układów z takimi gwiazdami.

4. Nowe nieścisłości w kosmologicznym kryzysie dotyczącym stałej Hubble'a.

Jeśli kogoś interesuje temat ekspansji wszechświata oraz dlaczego niektórzy różne wartości stałej Hubble'a nazywają kryzysem w kosmologii to polecam zapoznać się z tym ciekawym artykułem, w którym można się dowiedzieć o co chodzi z tymi różnymi pomiarami i dlaczego może to być swego rodzaju kryzys.

5. Czy najnowsze detekcje fal grawitacyjnych mogą sprzyjać teorii strun?

Trudny artykuł - chyba tylko dla miłośników teorii strun.( ͡° ͜ʖ ͡°)

*****

Polecam wszystkim zainteresowanym.

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #astrofizyka #kosmologia #kosmos #wszechswiat #cern #betelgeza #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
FakeR - 12.03.2020 r. - #fizycznenowinkifakera 

Nie wiem czy mój wpis przebije się...

źródło: comment_15840134076LxGGjGiEsx5Aa0GtMfBp5.jpg

Pobierz
  • 10
Gdyby ktoś chciał się WYPISAĆ z listy to niech zaplusuje ten komentarz.

Nie prowadzę już zapisów (można obserwować tag). Gdyby ktoś mimo wszystko chciał jednak być wołanym to niech mi da jakoś znać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)