Przed zbanowaniem na moim poprzednim koncie w zeszłym roku pisałem, że dużych spadków w top 5 nie będzie, bo z racji konstrukcji rynku i finansowania nie może być przy aktualnych poziomach wynagrodzeń i stóp. Będzie po prostu czasowa korekta i uspokojenie rynku.

I takie coś się dokładnie dzieje.

Natomiast w dalszej perspektywie ceny w górę. Jeszcze cały czas siłą rozpędu wynagrodzenia idą w górę i czekają nas dalsze obniżki stóp.

Prędzej
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Krakow spada w dół.

Ceny już po -8% na pierwotnym średnio.


@matt-p: I w p---u deweloperów ruszyło z budowami. Jak to oddadzą do użytku to będzie największy spadek ever. Potem fala upadłości, i wzrosty przez następne 10lat. I tak się powoli żyje na tej WSI.
  • Odpowiedz
Zarabiam 5,5k miesięcznie a w parze zarabiamy 9,3k miesięcznie. Idzie z tego na oko określić ile bank nam może dać kredytu i jaką będzie rata? #kredythipoteczny chciałbym kupić mieszkanie w Poznaniu, ale nie jakąś ruderę 45m gdzie jakiś pokój ma 10m tylko około 60 :( fajnie by było tak zrobić #mieszkanie
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wie ktoś który bank w Polsce daje teraz taki instrument?

Kredyt hipoteczny pod zastaw akcji - nie pożyczka maklerska żeby kupować na lewarze, tylko możliwość użycia akcji z GPW jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego pod zastaw nieruchomości komercyjnej.

Kiedyś był MBank, Getin/Noble i ING. Teraz dla szaraczkow którzy nie mają SA czy ZOO tylko jdg nie znalazłem oferty. Klientom na JDG max co oferują to limit odnawialny zabezpieczony kontem maklerskim.

#inwestowanie
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@NaglyAtakGlazurnika: Nie ma takich cudów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zresztą nawet jakby były to musiałyby to być akcje z wig20, bank nie zabezpieczy się na amerykańskich spółach czy śmieciach z swig/newconnect xD

Zresztą jedna spłacona hipoteka nie przybliża Cię do kolejnego mieszkania - jest tylko jeden bank który bez wkładu gotówkowego udzieli kredytu pod zastaw dwóch nieruchomości xD
  • Odpowiedz
"@Reanef: nigdy nie bedziesz elonem muskiem"
Nie zamierzam. Są ciekawsze rzeczy w życiu niż 3 rozwody czy życie w Niggerlandii".

@Atomic_Cookie i tu się mylisz. Obowiązek wpłaty własnej czy przestrzegania rekomendacji T dotyczy tylko osób fizycznych kupujących na cele mieszkalne ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Swoją drogą to już dużo banków uznaje PPK i PPE jako zabezpieczenie hipoteki, nawet mieszkalnej.
  • Odpowiedz
Będę składać wniosek do banku o kredyt hipoteczny. Doradca poprosił mnie o historię konta za ostatnie 3 miesiące. Miałam trochę gotówki (nie jakaś duża suma), którą sobie wpłacałam dzieląc właśnie po trochę w każdym w tych miesięcy. Czy to może wyglądać podejrzanie? Wpłacałam bo byłam na etapie szukania mieszkania i chciałam dołożyć do wkładu własnego. #kredythipoteczny
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 7
@hot_tomek: Uwzględnianie inflacji przy określaniu realnych zmian cen nieruchomości to standardowa praktyka, np.

Ceny mieszkań w Polsce 2025 w kwietniu odnotowały historyczny zwrot – Indeks Cen Mieszkań podkluczyk.pl wskazuje na nominalny spadek o 0,5% rok do roku, pierwszy od lat. Przy inflacji na poziomie 4,2%, realny spadek cen wynosi aż 4,7%, co potwierdza trwającą korektę na rynku nieruchomości.


https://podkluczyk.pl/historyczny-spadek-cen-mieszkan-w-polsce-kwiecien-2025-pod-lupa/
  • Odpowiedz
Jak dokładnie wygląda nadpłacanie kredytu? Przy wyborze opcji skrócenia okresu kredytowania trzeba zapłacić 200 zł za aneks, więc to się nie opłaca. Czy można na przykład przez pierwsze 5 lat nadpłacać kredyt, wybierając zmniejszenie raty, a po tych 5 latach wrócić do pierwotnej wysokości raty i jednorazowo skrócić okres kredytowania, na przykład o kilkadziesiąt miesięcy?
#kredythipoteczny
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@lerant: Nie potrzebujesz skracania okresu. Skracanie okresu jest idiotyczne i ma same wady. Efekt finansowy jest taki sam dla skracania okresu i zmniejszania raty pod jednym warunkiem - jeśli rata wynosi 2000 PLN, i na skutek nadpłaty zmniejszy się do 1900, to w kolejnym okresie nadpłacasz o te 100 zł więcej, tak jakbyś płacił ratę przed zmniejszeniem
  • Odpowiedz
@lerant pewnie mozna bo czemu by nie, ale w sumie po co. Ja mam np na 30 lat, juz 3 lata a mam zamiara splacic caly za kolejne 3 lata, teoretyczny okres splaty nie ma znaczenia a nizsza rata pozwala wiecej nadplacic
  • Odpowiedz
Będę brał kredyt - oprocentowanie stałe daje ratę około 2540zł - oprocentowanie zmienne 2700zł. Jeśli stopy procentowe spadną o 1%, co może nastąpić w ciągu roku, to rata powinna spaść do podobnego poziomu co rata na stałym. Co byście wybrali na moim miejscu?
Druga sprawa to okres kredytowania - jeśli jest opcja 35lat to lepiej brać na maksa żeby mieć niższą ratę i nadpłacać w miarę możliwości?

#kredythipoteczny
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@marcpol: Mógłbyś doprecyzować pierwszą opcję? Lokale są generalnie wyodrębnione, jutro idę podpisywać umowę o prąd na siebie. Tylko czy poprzez oddanie do użytkowania mam rozumieć zapis a w akcie notarialnym i oddanie kluczy i podpisanie umowy w której mam X czasu na ogarnięcie kredytu?
  • Odpowiedz
@Hattrick: Oddanie do użytkowania to uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Jest to wymagane w przypadku budynków wielorodzinnych. Do uzyskania takiej decyzji konieczne jest formalne zakończenie budowy.

Wyodrębnienie lokalu to wydzielenie pod względem prawnym lokalu z nieruchomości budynkowej. Wymagane jest do tego zaświadczenie o samodzielności lokalu.
  • Odpowiedz
#nieruchomosci #budujzwykopem #kredythipoteczny Mirki pytanie. Chciałbym wziąć kredyt na zakup domu w trakcie budowy. Jest on obecnie w stanie surowym zamkniętym, więc wiem, że musiałbym również skredytować dokończenia budowy, ale tutaj pojawia się pytanie- do jakiego stanu realnie dom musi być wtedy doprowadzony? Czy musi to być szeroko pojętą stan deweloperski, czy muszę mieć ukończono w 100% łazienkę kuchnie itd?
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@SuperGosc11: do tego co @Yuri_Yslin to bym tylko dodał, że dwóch moich ziomków się przejechało na kupnie domu w trakcie budowy bo sprzedający coś ukrywał - od problemów z przyłączami do mafii w urzędach xD

Kuriozum to było jak dew sprzedawał wszystkie domy normalnie na umowie deweloperskiej a jeden dom jako właśnie budowę, to tam tak nasrane ze sprawami administracyjnymi, że głowa mała xD
  • Odpowiedz
zawierałem umowę na #kredythipoteczny na #mieszkanie w 2021 roku. Wtedy to była ruina, wkładu miałem 10%. Dostałem warunki "takie se", jak porównuję ze znajomymi co brali w tym roku, to jestem na marży jakieś 0,8-1,5pp w dupę. Oczywiście wartość mieszkania wzrosła w tym czasie.

Jak ugryźć temat, spróbować renegocjować umowę w swoim banku czy uderzać do konkurencji o #refinansowanie?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach