Z pewnego powodu musiałem zlecić wykonanie operatu szacunkowego mojego mieszkania.
Kupiłem je 15 lat temu za 420kpln, 101m2 w Bydgoszczy. Miejsce parkingowe było w cenie, tak samo komórka lokatorska.
Obecna wycena to 880 kpln + miejsce parkingowe 60-70kpln.
Zupełnie przez przypadek (bo wyprowadzka do Byd. była nagła, niespodziewana i niezbyt chciana przez mnie - z powodów rodzinnych) to jedna z najlepszych inwestycji jakie mi się zdarzyły (choć na chwilę obecną jednak nie planuję sprzedaży a
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

15 lat aby w konsekwencji "zarobić" tylko 110%? To średniorocznie 7,3% + trzeba było ponosić koszty czynszu. Inflacja w 15 lat wyniosła 70%. Jakbyś 15 lat temu wrzucił $$ na polskie obligacje to byś miał ok. 130%.


@acpiorundc: Ale w międzyczasie musiałby wynajmować coś innego.
  • Odpowiedz
  • 7
@acpiorundc: BO TO K---A NIE BYŁ Z ZAŁOŻENIA BIZNES ja p------e co za ludzie no :DDDD
to jest miły bonus bo poprzedni właściciel sprzedał z 40k stratą (kupił jakoś w 2010?)
  • Odpowiedz
#gielda #inwestycje #etf Dopiero nie dawno zauważyłem że istnieje ETF od Amundi śledzący taki indeks jak Solactive GBS Global Markets Large & Mid Cap. To właściwie to samo co FTSE All-world czy MSCI ACWI ale przy tym ETFie TER jest bardzo niski, 0.07% (zwykle to jakieś 0.15 - 0.20%) a do tego pełna replikacja fizyczna bez próbkowania. Wiadomo że w praktyce nawet w długim terminie będą
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

rozkłąd spółek wygląda podobnie, solactive nawet ma więcej składników mimo tych mniejszych kosztów https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=IE0003XJA0J9#holdings

hmm, są też tańsze all worldy https://www.justetf.com/en/search.html?search=ETFS&assetClass=class-equity®ion=World&index=MSCI%2BAll%2BCountry%2BWorld%2B%2528ACWI%2529 tylko te największe koszą wyższe prowizje, pewnie korzystając z tego, że pewnie ludzie nie pozbędą się papierów tak łatwo

Z plusów Amundi = prowizje zostaną w eu zamiast lecieć za ocean do blackrocka przez ishares ;o
  • Odpowiedz
  • 1
@Almagest: te tańsze są oparte na swapach więc inwestycje w nie nie generują popytu na akcje pod spodem, poza tym są jeszcze małe i mają duży narzut na zarządzanie.
  • Odpowiedz
✨️ Jak zainwestować 5000 zł miesięcznie i osiągnąć milion?
Mirki mam 5k na inwestycje miesiecznie, chciałbym ułożyć sensowny plan, żeby w ciągu 3 lat dojść do 500k kapitału, a jak już marzyć, to najlepiej do miliona i jeszcze przejąć kilka banków po drodze.

Jak byście to rozegrali?

ETF-y? Obligacje? Akcje dywidendowe? Krypto? A może własny biznes?
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: CFD na ropę, bądź inny surowiec, czym wyższa dźwignia tym lepsza i masz szansę że się uda (większą że nie, ale kto nie ryzykuje nie pije szampana i nie przejmuje banków po drodze)
  • Odpowiedz
✨️ Dlaczego potrzebujemy większej kontroli nad brokerami inwestycyjnymi?
Dlaczego nie ma większych kar albo kontroli KNF nad tymi wszystkimi brokerami inwestycyjnymi? Pomijając już że nie wiadomo jak działają tam algorytmy i czy nie wprowadzają gracza w błąd to te wszystkie instrumenty cfd są za bardzo promowane i sugerowane co dla przeciętnego gracza zazwyczaj są zbyt skomplikowane i nie jest świadomy ryzyka jakie się z tym wiążą. Kolejne narzędzie do skubania Polaków z
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 11
@kromeczek dla mnie po prostu jest dziwne że ktoś może w----ć kase nawet nie sprawdzając w co i jak działa wystra zy wpisać cfd w google by ci pokazalo że cfd się nie tyka bo ci rączki u-------i
  • Odpowiedz