@botereq: Obecnie nie ma problemu z przepisaniem.

Problem jest ze znalezieniem dobrego specjalisty. Dobry specjalista jest drogi a na NFZ bardzo długo czekasz. Mimo wszystko uważam, że warto zacząć od niego. Nie zastąpi on samo edukacji, ale na początek ukierunkuje.

Jak będziesz chciał się dowiedzieć więcej to pisz PW.
  • Odpowiedz
Hormon długowieczności FGF21, którego ilość zwiększa się... Przy ograniczeniu białka, ale białka głównie pochodzenia zwierzęcego. Badania na myszach i na ludziach.

Co robić, by zwiększyć ilość FGF21? Ograniczyć mięso (najlepiej na rzecz strączków) i nabiał, oraz pościć. W komentarzu drugi film, odnośnie tego, dlaczego problemem jest białko zwierzęce.

https://www.cell.com/cell-metabolism/fulltext/S1550-4131(07)00130-1
https://www.nature.com/articles/s42255-025-01236-7
chlodna_kalkulacja - Hormon długowieczności FGF21, którego ilość zwiększa się... Przy...
  • 131
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 301
Czego to veganie nie zrobią, żeby ratować swoją ideologię :D Białko pochodzenia roślinnego jest gorzej przyswajalne i na to też są badania, ciężko na nim budować masę mięśniową. Trzeba by tego jeść na kilogramy, żeby faktycznie przyswoić to jakoś.
  • Odpowiedz
@chlodna_kalkulacja: już dawno czytałem o jakichś wioskach w Japonii gdzie ludzie długo żyją bo właśnie mało mięsa jedzą za to dużo winogron czy coś. Tylko ja zdecydowanie wolę żyć te 70 może 80 lat i cieszyć się stekami zanim mi paszport CO2 zabroni, niż żyć do 100 na winogronach, głodując co 3 dzień
  • Odpowiedz
Nie rozumiem po co ludzie przechodzą na Diety, jakieś ucinanie kalorii, głodzenie się. Skoro ten okres jest mało przyjemny to wiadomo że dużo grubasów się po drodze wykruszy i znowu przytyje.

Sam jestem wysportowany i z atletyczna sylwetką ale to nie decyzja tylko styl życia.
I najgorszym koszmarem było by dla mnie przechodzić głodówki, albo inne chore diety.

Zamiast tego robię co roku urlop na 1-2 miesiące, bardzo intensywny w środku zimy, lecę do ciepłych
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 3
XD XD XD to niezła rada

@troglodyta_erudyta
@szachrai: No co? Jest masa zawodow gdzie zarobisz duzo kasy a w zime masz przestoj lub mniej pracy, szczegolnie na samozatrudnieniu.
2-4tygodnie urlopu na umowie o prace i to w srodku lata europejskiego glownie to brzmi jak niewolnictwo.
Juz nastolatki maja lepiej bo w szkole masz 3miesiace wolnego co roku.
  • Odpowiedz
Źródło tłuszczu w diecie wpływa na odporność przeciwnowotworową u otyłych myszy

Z tłumacza:

…wykazaliśmy, że HFD na bazie masła przyspiesza wzrost guza i upośledza wewnątrzguzową funkcję komórek NK i limfocytów T CD8 w sposób podobny do wcześniej opublikowanych HFD na bazie smalcu. Z kolei funkcje odporności przeciwnowotworowej są zachowane u myszy karmionych HFD z oleju palmowego, dzięki zmniejszonej akumulacji lipidów w komórkach NK i brakowi silnego inhibitora lipidów funkcji limfocytów T CD8, co skutkuje
chlodna_kalkulacja - Źródło tłuszczu w diecie wpływa na odporność przeciwnowotworową ...

źródło: 42255_2025_1330_Fig1_HTML

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@chlodna_kalkulacja: dziwne. Tłuszcze nasycone są aterogenne a właściwie kwas palmitywnowy obecny obficie zarówno w maśle, smalcu jak i oleju kokosowym i palmowym. Porównywanie tych roślinnych tluszczow do oliwy czy stawianie ich w jednym rzędzie to jakieś nieporozumienie.
Jeśli te tłuszcze mają wspólny potencjalnie winny mianownik, a w tej kwestii dają inne wyniki to dlaczego nie ma nawet dywagacji co na to wpływa. Bo zamiana masła czy smalcu na olej kokosowy
  • Odpowiedz
@Inozythol: Też mnie te kwestie zastanawiają. To badanie w zasadzie zaprzecza wielu dzisiejszym założeniom i zaleceniom żywieniowym. Tak czy siak, nie zamierzam iść w kierunku oleju palmowego i kokosowego, a przynajmniej póki to się nie rozstrzygnie w nauce bez cienia wątpliwości - szukam balansu, dużo oliwy, trochę masła, a olej palmowy lub kokosowy jedynie jak będzie okazjonalnie w deserze.
  • Odpowiedz
Cześć, rozpisałem sobie plan jedzeniowy na najbliższy czas i prosiłbym o poradę, co sądzicie o takim planie? Dodam, że jestem na chwilę obecną na redukcji, chodzę na siłownię 3 razy w tygodniu i dodatkowo na basen 2 razy. Ważę aktualnie 99 kg i mam 181 cm wzrostu. Aktualnie moje wyniki na siłowni to 80 kg na wyciskaniu na ławce (ćwiczę od marca). Mój cel to do końca roku 100 kg na ławce
labelle - Cześć, rozpisałem sobie plan jedzeniowy na najbliższy czas i prosiłbym o po...

źródło: temp_file6785573484139007601

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy moglibyscie polecić jakąś ksiażke, najlepiej nie obszerną(no chyba ze z obrazkami) dotczącą żywienia albo stylu życia dla cukrzyka typu 2?

Bedzie dla mojego ojca, ktory nie jest fanem czytania, wiec nie chce zeby byla duza
Ojciec ma też miazdzyce, nadcisnienie i zakrzepice, wec jesli jakas ksiazka cos z tego jeszcze uwzględni to dobrze

Na razie upatrzyłem sobie tą, ale ciezko znalezc jakies opinie https://www.empik.com/dieta-w-cukrzycy-typu-2-cichocka-aleksandra,p1137960838,ksiazka-p
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@essos: U mnie są normalnie w Lidlu i Aldim w dużych plastikowych słojach. Gdzieś tak w sekcjach gdzie są proszki do pieczenia etc. Ale ja mieszkam w Irlandii, nie wiem jak w Polsce. Nie są drogie. Mi kobieta czasem smaży placki z sera z minimalną ilością mąki i stewią. O ile słodzenie stewią herbaty/kawy nie jest fajne (gorzkawa lekko) to do "domowych produkcji" się nadaje. Sucralose jest mniej zdrowa, niewskazana
bialy100k - @essos: U mnie są normalnie w Lidlu i Aldim w dużych plastikowych słojach...

źródło: słodziki

Pobierz
  • Odpowiedz
@nicnievmim: Przestań biegać - zmieniaj jeden nawyk na raz nie wiele. Nie zaczynaj od deficytu kalorycznego, posiedź dwa tygodnie na maintenance i jak mózg przestanie być uzależniony fizycznie od śmieciowego żarcia to wtedy wejdź w deficyt.
  • Odpowiedz
@TypicznyMaciek @henk__
Wiadomo, że trzustka jako taka nie ma terminu ważności jeżeli chodzi o produkcję insuliny, ale jej stan z wiekiem cały czas się pogarsza przez czynniki zewnętrzne

W czasach kiedy mnóstwo ludzi ma insulinooporność i przewlekłą hiperglikemie, moda na diety wysoko węglowodanowe to opiewa co najmniej o żart

mógł to wymyślić tylko jakiś Nestle czy inne ferrero, bo ciężko uwierzyć że ktoś może być takim debilem żeby pójść w ten
  • Odpowiedz
@KawaJimmiego: To zmierzenie szczytowej mocy pompy, natomiast espresso robi się i tak przy 9 Bar. To taka wysoka cyfra dla kompletnych laików, nie ma nic wspólnego z jakością kawy.
  • Odpowiedz
@KawaJimmiego: Jakby kawa nie była ubita to woda by za szybko przeleciała przez kawę i nie było by odpowiedniej ekstrakcji "smaków" ze zmielonych ziaren kawy. Kawa była by niedoparzona i nie smaczna.
  • Odpowiedz
Jest jakaś opcja tanio ogarnąć konsultacje z dietetykiem? Próbowałem na NFZ ale w tym całym "centrum żywieniowym" te konsultacje nie opierają się na jakiejś analizie tego co się je, tylko ogólnych poradach. Mogę zapłacić te 100 zł, ale 200-250 no to trochę dużo. Ja mam dietę przeciwzapalną, jem to co potrzeba ale chcę zobaczyć czy nie mam jakch niedoborów przez to że sam jem co wybrałem - no o też nie ma
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mogę zapłacić te 100 zł, ale 200-250 no to trochę dużo. Ja mam dietę przeciwzapalną


@interpenetrate: też jestem na tej diecie ale w niej mam jeszcze wiele innych diet, takie combo że aż muszę jeść codznnie to samo bo tak mało mi produktów do jedzenia zostalo. Moja dietetyk wzięła 600zl xD, teraz się konsultuje z chatem gpt i póki co widzę efekty, to co chciałem.zobaczymy czy się całkiem uda czy
  • Odpowiedz
2 tyg nie przekraczałem 1800-1900kcal dziennie, jedynie to sobie przdwczoraj pozwoliłem na kilka piw i tylko tyle, bez żadnego innego podjadania do nich ani nic więc jakieś dodatkowe 1000kcal czy to mogło wyzerować mój cały deficyt? Bo dzisiaj sie ważyłem i nic nie drgneło
Wg kalkulatorów moje zero kaloryczne jest na poziomie 2700-2900kcal
#dieta #dietetyka #odchudzanie #chudnijzwykopem #mirkokoksy
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach