Dziczyzna funkcjonuje głównie w nocy i to jest po to aby im nie przeszkadzać.
@wojciech-bogdan: Żeby tu o zwierzęta chodziło... To tak jak z lataniem dronem. Oficjalnie nie można, bo płoszysz zwierzęta, ale jak zapłacisz 10000 zł za pozwolenie, to nagle ich nie płoszysz. Kasa idzie pewnie na ciemne okulary i zatyczki do uszu dla tych biednych zwierzątek... W p0lsce jak w lesie, nic nie można, dlatego trzeba debilne zakazy



















@kabiz: Z praktyki powiem, że przy szerokim kącie rzędu 20mm, F9 i ustawieniu ostrości na odległość hiperfokalną, ostro jest wszędzie tak samo od powiedzmy 1.5m do nieskończoności i to na pełnej klatce. Nawet przy ustawieniu na nieskończoność, pełna ostrość się robi przy jakichś 2 - 2.5m. Oczywiście pixel peeperzy by powiedzieli co innego, ale to
źródło: P1055988 mini
Pobierz@Arkass: Pisałem wcześniej przecież o tym. Przy dużych przysłonach i krótkiej ogniskowej różnica między ostrością na 3m i nieskończoność nie jest zauważalna nawet przy powiększeniu 400%, pod warunkiem że mówimy o krajobrazach. A że technicznie rzecz biorąc ostrość na 2 metrach będę miał 99% tej ostrości, co na 3 metrach, to już typowe czepialstwo.
@paliwoda: Na pełnej klatce bez pixel peepingu dyfrakcję widać praktycznie dopiero przy f/13, ale jest to w pełni używalna przysłona. Przy f/16 lekko się wyostrzy w postprodukcji i śladu po dyfrakcji nie ma. Na APS-C i mniejszych matrycach problem pojawia się przy niższych wartościach f.