Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko176
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin
JanPustostan
JanPustostan

JanPustostan

Dołączył 3 lata i 8 mies. temu
  • Obserwuj
  • Akcje 1283
  • Znaleziska 1231
  • Mikroblog 52
  • Obserwujący 2
  • Obserwowane 3

718

ONZ wpisał Izrael na tak zwaną "listę wstydu"

Już słychać wycie :)

JWP1
z
tvn24.pl
dodany: 28.05.2026, 22:18:31
  • 55
  • #
    onz
  • #
    izrael
  • #
    zydzi
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 29.05.2026, 05:16:37 via Wykop
  • 49
@MarciNo75: Mają, ale jak to u nich ze wszystkim - tylko na sprzedaż.

349

Rosyjskie jednostki osaczają ICEYE. Alarm wokół polskiego satelity

Rosyjskie jednostki osaczają ICEYE. Alarm wokół polskiego satelity

Na orbicie okołoziemskiej dzieje się coś, co coraz bardziej niepokoi zachodnich analityków wojskowych. Co najmniej cztery rosyjskie satelity zmieniły swoje położenie i zaczęły wykonywać manewry w pobliżu komercyjnego satelity radarowego ICEYE-X36, który dostarcza dane wywiadowcze NATO i Ukrainie

KrzysztofWu
z
ithardware.pl
dodany: 28.05.2026, 15:16:00
  • 67
  • #
    wojna
  • #
    rosja
  • #
    ukraina
  • #
    polska
  • #
    satelita
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 28.05.2026, 20:21:29 via Wykop
  • 99
@Krazyna:
Panie prezydencie, Ruskie malują Księżyc na czerwono! Co robić?
-Czekać
Panie prezydencie! Ruskie już się biorą za drugą połowę...
-Czekać
Prezydencie Regan! Przecież zaraz cały Księżyc będzie czerwony!
-Czekać. Jak skończą domalować "Coca Cola".

426

Izrael na "czarnej liście" ONZ. Tel Awiw zawiesza stosunki z organizacją

Pokaż treści 18+

Izrael na "czarnej liście" ONZ. Tel Awiw zawiesza stosunki z organizacją

Ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon oznajmił w czwartek, że jego placówka zawiesza stosunki z sekretarzem generalnym Organizacji Antonio Guterresem w związku z jej planem wpisania państwa żydowskiego na czarną listę obejmującą podmioty odpowiedzialne za przestępstwa seksualne podczas konfliktów.

Kolekcjoner_dusz
z
bankier.pl
dodany: 28.05.2026, 17:10:52
  • 21
  • #
    izrael
  • #
    geopolityka
  • #
    wojsko
  • #
    wojna
  • #
    wiadomosci
  • #
    informacje
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 28.05.2026, 20:11:51 via Wykop
  • 37
Świat musi przemówić jednym głosem, i to tak żeby im pejsy w sztorc poszły bo inaczej to się nigdy nie skończy.
  • 4
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

545

Będzie drugi pogrzeb Bandery? Wołodymyr Zełenski chce sprowadzić prochy

Będzie drugi pogrzeb Bandery? Wołodymyr Zełenski chce sprowadzić prochy

Prochy Stepana Bandery mogłyby zostać przeniesione do jego kraju. Zgadza się na to rodzina dawnego przywódcy ukraińskich nacjonalistów. Grób Bandery znajduje się w Monachium, gdzie przebywał po II wojnie światowej. Szef ukraińskiego IPN Ołeksandr Ałfiorow przekazał, że istnieją jednak obawy o bezpie

santa-maria-de-la-rosa
z
polsatnews.pl
dodany: 28.05.2026, 14:34:17
  • 129
  • #
    wojna
  • #
    historia
  • #
    faszyzm
  • #
    bandera
  • #
    upa
  • #
    ludobojstwo
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 28.05.2026, 19:16:59 via Wykop
  • 80
@Lilac: Ludzie śmieją się z Ruskich, a nie ogarniają że są poddawani takiej samej propagandzie, tylko innego autorstwa.

656

58% Ukraińców popiera militarne wsparcie Polski w razie ataku Rosji

58% Ukraińców popiera militarne wsparcie Polski w razie ataku Rosji

Wbrew skarpetosceptycznym narracjom 58 procent Ukraińców poparłoby udział Sił Zbrojnych Ukrainy w obronie Polski - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Rating Group. Wśród ankietowanych największe poparcie uzyskały państwa bałtyckie, a absolutnym liderem jest Litwa.

otonavauni
z
wydarzenia.interia.pl
dodany: 28.05.2026, 16:39:05
  • 229
  • #
    ukraina
  • #
    rosja
  • #
    wojna
  • #
    wojsko
  • #
    geopolityka
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 28.05.2026, 19:09:44 via Wykop
  • 27
Niewielkie to bohaterstwo deklarować coś, czego nikt jak na razie nie wymaga, ani z czego w razie czego nie rozliczy. Jak na razie, to nie możemy doprosić się godnego pochówku dla ofiar ich dziadków, co tu mówić o jakiejś gotowości do czynów zbrojnych?
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

638

Prowadził po alkoholu mimo TRZECH zakazów. Polska prokuratura go wypuszcza....

Prowadził po alkoholu mimo TRZECH zakazów. Polska prokuratura go wypuszcza....

Prokuratura zdecydowała o wypuszczeniu na wolność kierowcy, który prowadził samochód po alkoholu, mimo trzech dożywotnich zakazów prowadzenia pojazdów. Mężczyzna został objęty jedynie policyjnym dozorem. Śledczy nie zdecydowali się na wniosek o tymczasowy areszt.

ZobaczLink
z
rmf24.pl
dodany: 28.05.2026, 06:23:06
  • 64
  • #
    polska
  • #
    kierowcy
  • #
    polskiedrogi
  • #
    prawo
  • #
    prawojazdy
  • #
    sadowehistorie
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 28.05.2026, 08:36:39 via Wykop
  • 65
"W tym przypadku - jak twierdzi - nie było powodów, by składać wniosek o aresztowanie, bo uznano, że podejrzany nie będzie na wolności utrudniał śledztwa."


Pozostając na wolności nie będzie śledztwa też ułatwiał, ale za to wg. wszystkich znaków na niebie i ziemi będzie jeździł pijany dalej. Nie po to się kogoś zamyka żeby mu zrobić przykrość, tylko po to żeby chronić społeczeństwo przed tą jednostką.
  • 7
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 28.05.2026, 08:38:23 via Wykop
  • 4
@sylwke3100: Nic nie piszą jak długo mu wierzyli po pierwszym razie, ale zdaje się że interwały nie mają tu większego znaczenia. Wierzą jakby na sztuki - powątpiewać zaczynają przy piątym, a zupełnie tracą wiarę przy dziesiątym zatrzymaniu. ;)
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 28.05.2026, 08:49:11 via Wykop
  • -3
@DojadeWas: Z formalnego punktu widzenia masz rację - areszt nie jest środkiem prewencyjnym. Jednak jak Ty byś się zachował na miejscu tego prokuratora? Przecież to, że złapali go czwarty raz, nie znaczy że jechał czwarty raz nawalony, ale raczej o tym że tłoczy dzień w dzień i jeździ nawalony każdego dnia. Mnie by sumienie nie pozwoliło inaczej, jak wystąpić do sądu o areszt w obliczu zagrożenia wysoką karą oraz możliwości
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 28.05.2026, 12:30:54 via Wykop
  • 1
@ipkis123: Przeczytaj co napisałem wyżej. W tym wypadku prokurator nie wystąpił też z wnioskiem o tryb przyspieszony. Po prostu uznał że jakoś to będzie.
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 28.05.2026, 12:44:44 via Wykop
  • 0
Z formalnego punktu widzenia masz rację - areszt nie jest środkiem prewencyjnym. Jednak jak Ty byś się zachował na miejscu tego prokuratora? Przecież to, że złapali go czwarty raz, nie znaczy że jechał czwarty raz nawalony, ale raczej o tym że tłoczy dzień w dzień i jeździ nawalony każdego dnia. Mnie by sumienie nie pozwoliło inaczej, jak wystąpić do sądu o areszt w obliczu zagrożenia wysoką karą oraz możliwości popełnienia kolejnego przestępstwa

364

Atak nożownika na dworcu w Szwajcarii. Są ranni

Pokaż treści 18+

Atak nożownika na dworcu w Szwajcarii. Są ranni

Na dworcu kolejowym w szwajcarskim mieście Winterthur niedaleko Zurychu doszło w czwartek do ataku nożownika. Nożownik miał krzyczeć "Allahu Akbar"

Mete0o
z
wiadomosci.onet.pl
dodany: 28.05.2026, 12:04:01
  • 39
  • #
    szwajcaria
  • #
    atak
  • #
    nozownik
  • #
    islam
  • #
    terroryzm
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 28.05.2026, 12:40:13 via Wykop
  • 16
"Mam nadzieje ze agresywne zwierze zostało odstrzelone"

@szatanEK666: Masz, w pierwszym zdaniu o tym piszą: "Ranne zostały co najmniej trzy osoby, a sprawca został już zatrzymany przez policję."

657

Jaś Kapela nie kryje goryczy

Kapeli roi się we łbie, że jest bardziej wartościowy niż Pani na kasie

kombajnbizon
z
wiadomosci.wp.pl
dodany: 28.05.2026, 10:01:31
  • 176
  • #
    bekazlewactwa
  • #
    lewackalogika
  • #
    heheszki
  • #
    polska
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 28.05.2026, 10:28:11 via Wykop
  • 385
@ChillExecutiveOfficer: Bo ta kasjerka przez piętnaście minut pracy na kasie, wykonuje większą pracę umysłową niż Jaś Kapela przez 15 lat pracy "twórczej"?
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 28.05.2026, 10:34:09 via Wykop
  • 6
@konkarne: O to to, choć po raz kolejny uzyskał czego mu trzeba - rozgłosu. Idę gotować bigos.

294

Ukrainiec oszukiwał "na inwestycje". Poszkodowana straciła 60 tys. zł

Ukrainiec oszukiwał "na inwestycje". Poszkodowana straciła 60 tys. zł

Policjanci z Kraśnika poinformowali o zatrzymaniu 19-letniego obywatela Ukrainy, który brał udział w oszustwie "na inwestycję". Mężczyzna, podając się za brokera, przekonał swoją ofiarę do przekazania mu ponad 60 tys. zł, które miały zostać pomnożone poprzez rzekome, bardzo opłacalne inwestycje.

Kolekcjoner_dusz
z
komputerswiat.pl
dodany: 27.05.2026, 14:29:18
  • 36
  • #
    prawo
  • #
    oszustwo
  • #
    pieniadze
  • #
    4konserwy
  • #
    bekazpodludzi
  • #
    informacje
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 28.05.2026, 08:41:50 via Wykop
  • 28
@mr-robot78: Słuchałem kiedyś takiej nagranej rozmowy telefonicznej na youtube. Ukrainka podająca się za Polkę, zapytana w pewnym momencie wprost o akcent i podstawowe błędy językowe wypaliła kolesiowi do słuchawki że mówi lepiej po polsku od niego. XD

339

Spóki Skarbu Państwa wydają setki milionów na reklamę

Spóki Skarbu Państwa wydają setki milionów na reklamę

Uśredniony cennik spotów 30 sekundowych Pasmo nocne/poranne 500 - 10 000pln Pasmo wieczorne 50 000 -115 000 pln w głównych stacjach (TVP, Polsat, TVN) Spot 15 sekund: około 75% ceny spotu 30-sekundowego A teraz spójrz ile spotów emitują co roku;) - a na szpitale nie ma xD

WladcaPiachu
z
wirtualnemedia.pl
dodany: 27.05.2026, 12:20:08
  • 48
  • #
    polska
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 27.05.2026, 20:48:55 via Wykop
  • 14
Ja to sobie myślę, że to jest przede wszystkim wspaniała okazja do wyprowadzenia kasy. Udowodnij że jakaś akcja była niepotrzebna, a przy tym za droga? W ten sposób można pompować do upadłego.
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

164

Słoń umarł po różowej sesji

Słoń umarł po różowej sesji

Incydent uwypukla trudne pytania związane z wykorzystywaniem zwierząt w sztuce i reklamie.

PIAN--A_A--KTYWNA
z
112.ua
dodany: 27.05.2026, 06:37:28
  • 88
  • #
    logikarozowychpaskow
  • #
    zwierzeta
  • #
    zwierzaczki
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 27.05.2026, 07:36:39 via Wykop
  • 4
Umarł? Skoro to słoń, to zdechł raczej? No chyba że już tak odlatujemy, że zaraz się okaże że on poległ ze starości?
  • 5
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 27.05.2026, 15:24:53 via Wykop
  • 0
@Ommadawn: To zabawne że "poprawność" wypomina ktoś, kto w imię politpoprawności broni nowomowy.

11

Zełenski nadał jednostce wojskowej imię "Bohaterów UPA"

Zełenski nadał jednostce wojskowej imię "Bohaterów UPA"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadał Samodzielnemu Centrum Operacji Specjalnych "Północ" imię "Bohaterów UPA". Dec

podagra
z
wiadomosci.wp.pl
dodany: 27.05.2026, 14:01:44
  • 10
  • #
    upa
  • #
    bandera
  • #
    historia
  • #
    wolyn
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 27.05.2026, 14:29:52 via Wykop
  • 0
Zaraz mnie tu zjedzą ale trudno


@marcin-cw: Mój Ty bohaterze
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 27.05.2026, 14:39:34 via Wykop
  • 5
Znowu Putin nas ze sobą skłóca. Polecam wspomnienia naocznych świadków wyczynów UPA podczas Rzezi Wołyńskiej. Ludzie którzy na własnej skórze doświadczyli miłości naszych ukraińskich braci żyją do dzisiaj, i bardzo ciepło wspominają te wydarzenia. Niezwykle przyjemnie się tego słucha i czyta, nic dziwnego że nasz narodowy bohater, kawaler Orderu Orła Białego Wołodymir Zełeński zdecydował się na apoteozę tej organizacji.
  • 5
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 27.05.2026, 14:54:31 via Wykop
  • 3
@marcin-cw: Przeprosił bym, jeśli zaszła by taka potrzeba. Jak na razie to nie wiemy co tam się stało, bo w naszym własnym kraju zabroniono badań w tym miejscu. Gdyby jednak miało się okazać że tam rzeczywiście Polacy dopuścili się zbrodni, to byłbym pierwszy który by protestował przed nazywaniem czegokolwiek imieniem "Podpalaczy Stodoły w Jedwabnem". To co napisałeś jest tak żałosne i głupie że aż na mdłości się zbiera.
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 27.05.2026, 15:20:11 via Wykop
  • 0
"(czyt. mają cię za debila"

@marcin-cw: O, to zupełnie tak jak ja Ciebie. Bywaj.

23

Nowe informacje ws. fałszywych alarmów. Są zatrzymania, szef MSWiA potwierdza

Nowe informacje ws. fałszywych alarmów. Są zatrzymania, szef MSWiA potwierdza

Trzy osoby zostały zatrzymane w związku z fałszywymi alarmami, po których służby interweniowały m.in. w domach polityków

jaros69-ja
z
wydarzenia.interia.pl
dodany: 27.05.2026, 06:11:39
  • 14
  • #
    polska
  • #
    wydarzenia
  • #
    prawo
  • #
    kryminalne
  • #
    policja
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 27.05.2026, 15:11:34 via Wykop
  • 6
Żeby tam się nie okazało że to p. minister osobiście wydzwaniał zamówić taksówkę, pizzę, remont chodnika, kablówkę, straż pożarną czy pogotowie tylko włączył pogłos i nic nie pamięta XD
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

301

Duchowny. pomagał Rosjanom naprowadzać rakiety w Ukrainie

Duchowny. pomagał Rosjanom naprowadzać rakiety w Ukrainie

Duchowny z ukraińskiej cerkwi prawosławnej został zatrzymany przez SBU. Jak wynika z komunikatu, mężczyzna pomagał Rosja

PiotrPiter
z
o2.pl
dodany: 27.05.2026, 13:53:24
  • 36
  • #
    ukraina
  • #
    cerkiew
  • #
    wojna
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 27.05.2026, 14:27:26 via Wykop
  • -1
"Pop usłyszał zarzut na podstawie art. 2 ust. 111 Kodeksu karnego Ukrainy (zdrada stanu popełniona w warunkach stanu wojennego). Obecnie przebywa w areszcie. Grozi mu dożywocie i konfiskata majątku." To jakaś kpina? Albo jest niewinny, i wtedy puścić wolno, albo jest winny i wtedy pod mur. No chyba że on tak troszkę tylko naprowadzał te rakiety, to wtedy pół dożywocia i prace społeczne.
  • 2
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

528

Afgańczyk napadł 11 latke w toalecie szkolnej

W Niemczech zatrzymano Afgańczyka podejrzanego o seksualne wykorzystanie 11 latki. Do ataku miało dojść 28 kwietnia w toalecie szkoły im. Hansa Zulligera w Koblencji. Śledczy sprawdzają też wątek możliwego wspólnika i kolejne zgłoszenie dotyczące innej dziewczynki.

raszko754
z
kryminalne.o2.pl
dodany: 26.05.2026, 12:59:35
  • 62
  • #
    niemcy
  • #
    swiat
  • #
    imigranci
  • #
    4konserwy
  • #
    europa
  • #
    policja
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 26.05.2026, 13:50:08 via Wykop
  • 139
Aj jakie to bogactwo sobie Niemcy przygarnęli.
  • 5
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 27.05.2026, 08:18:32 via Wykop
  • 1
@ShelbyCompany: "Ułomie" z wielkiej litery nieuku XD

15

Zielona Góra. Problemy ze zwrotem butelek, butelkomaty nie działają

Zielona Góra. Problemy ze zwrotem butelek, butelkomaty nie działają

Próbowaliśmy oddać butelki w Biedronce na Jędrzychowie oraz w Macro, ale butelkomaty nie działały. Przy kasie w Macro ni

MistrzZG
z
poscigi.pl
dodany: 26.05.2026, 07:32:03
  • 2
  • #
    butelkomat
  • #
    recykling
  • #
    kaucja
  • #
    gospodarka
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 27.05.2026, 05:50:19 via Wykop
  • 0
Wczoraj z całym worem pojechałem do Kauflanda przy którym stoi dedykowany budynek do oddawania butelek. Na drzwiach informacja że nieczynne, żeby butelki zdawać w punkcie informacyjnym. Tak mnie szlag trafił, że aż na głos zakląłem. To jest ta ekologia??? Najpierw robię sobie śmietnik z domu zbierając te zasrane butelki, potem jadę samochodem ( bo nie będę się tułał trzech kilometrów na piechotę z worem sto parędziesiąt litrów ) wreszcie dowiaduję się że
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

1430

Krytyczna podatność umożliwiająca całkowite ominięcie logowania w ZUS-ie

Krytyczna podatność umożliwiająca całkowite ominięcie logowania w ZUS-ie

Co najmniej kilkanaście systemów administracji publicznej dostępnych z poziomu internetu było podatnych na atak umożliwiający całkowite pominięcie uwierzytelniania i zalogowanie się na konto dowolnej osoby fizycznej przy założeniu znajomości imienia, nazwiska i numeru PESEL ofiary.

IntruderXXD
z
zaufanatrzeciastrona.pl
dodany: 25.05.2026, 15:08:33
  • 127
  • #
    it
  • #
    cybersecurity
  • #
    niebezpiecznik
  • #
    zaufanatrzeciastrona
  • #
    cyberbezpieczenstwo
  • #
    hackingnews
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 26.05.2026, 12:27:53 via Wykop
  • 0
esz zrezygnować z elektronicznej wersji zus oraz z ksef tylko dlatego że dane mogą wyciec?

@zeszyt-w-kratke: "Tylko dlatego że dane mogą wyciec" ku....?!?!?! Tylko? W kraju w którym esąd przyklepuje wszystko co mu przyślą do przyklepania to nie jest żadne "tylko". To jest zagrożenie śmiertelne. Ciekawy jestem ile osób popłynie na tym wycieku, bo kto za to nie odpowie to już wiem.

56

Tajemnicza śmierć żony polskiego fanatyka ruskiego miru.

Tajemnicza śmierć żony polskiego fanatyka ruskiego miru.

Anna Tyc utopiła się podczas podróży do Osetii Północnej kontrolowanego przez Rosję regionu Gruzji gdzie kręciła film o specjalnej operacji wojskowej. W 2018 r. została deportowana z Polski pod zarzutem zagrażania bezpieczeństwu państwa

darosoldier
z
centrumeuropy.pl
dodany: 25.05.2026, 20:31:06
  • 18
  • #
    rosja
  • #
    pok
  • #
    polska
  • #
    ukraina
  • #
    wojna
  • #
    europa
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 26.05.2026, 12:07:29 via Wykop
  • 1
@pomarancza3000: "Anna Tyc utopiła się podczas podróży do Osetii Północnej " Popis sprawnego dziennikarstwa. W pierwszej chwili pomyślałem że ruszyła wpław do tej Osetii, i gdzieś na 800 kilometrze złapał ją jaki skurcz czy szczupak?

650

Manipulacja Interii. Biedni Ukraińcy bez dostępu do leczenia....

Manipulacja Interii. Biedni Ukraińcy bez dostępu do leczenia....

Z artykulłu nie dowiesz się że teraz mają takie same prawa i obowiązki jak Polacy i takie same jak i inni uchodźcy ani nawet przez jaki czas mieli specjalne prawa. Podana jest łzawa historyjka o nie płaczącej składek staruszce która z dnia na dzień ... a z resztą przeczytajcie sami

mistalowa
z
wydarzenia.interia.pl
dodany: 26.05.2026, 06:42:20
  • 60
  • #
    zdowie
  • #
    uchodzcy
  • #
    ukraina
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 26.05.2026, 10:49:14 via Wykop
  • 83
Akurat tej pani Ludmile to można pomóc, jakkolwiek żale córki że musi iść do pracy zamiast zajmować się sztuką i samorozwojem to już zakrawają na jakieś ponure żarty. Jeszcze zacznijmy tu sponsorować ukraińskie wersje Jasiów Kapel i temu podobne tałatajstwo jakby rodzimych darmozjadów brakowało.
  • 4
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

209

Te lwy siały grozę. Ofiarą ludojadów z Tsavo mogło paść ponad 100 osób

Te lwy siały grozę. Ofiarą ludojadów z Tsavo mogło paść ponad 100 osób

Przez kilka miesięcy para lwów polowała na robotników pracujących przy budowie kolei między Kenią a Ugandą. Życie straciło dziesiątki osób, a niektóre wstępne szacunki mówiły o ponad stu ofiarach śmiertelnych. Co kierowało słynnymi ludojadami z Tsavo?

Histmag
z
histmag.org
dodany: 25.05.2026, 16:30:53
  • 62
  • #
    histmag
  • #
    historia
  • #
    ciekawostkihistoryczne
  • #
    ciekawostki
  • #
    swiat
  • #
    zwierzeta
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 25.05.2026, 20:27:26 via Wykop
  • 4
@SpaceMonkey: Również polecam. Jeden z moich ulubionych.
JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 25.05.2026, 20:37:50 via Wykop
  • 22
To jest ciekawe: "Badania potwierdziły wysuwaną wcześniej tezę, że lwy z Tsavo były braćmi, którzy opiekowali się sobą nawzajem np. poprzez pielęgnację, o czym świadczą pozostałości ich DNA w zębach. W 2009 roku, na podstawie złożonych analiz uwzględniających m.in. dietę lwów, zapotrzebowanie energetyczne oraz rozmieszczenie zwierząt roślinożernych w regionie pod koniec XIX i na początku XX wieku, ustalono, że lwy zjadły razem prawdopodobnie równowartość ok. 34,7 człowieka, ale mogły odpowiadać za śmierć
  • 1
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

JanPustostan
JanPustostan
JanPustostan 26.05.2026, 10:46:09 via Wykop
  • 2
@SpaceMonkey: Mnie akurat najbardziej urzekł klimat polowań i tamtych czasów w Afryce. Ale dziękuję za polecjakę, chętnie zobaczę w wolnej chwili :)
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Strona 2 z 6
  • >

Osiągnięcia

  • Komentator
    od 01.01.2026

    Komentator
  • Rocznica
    od 08.09.2025

    Rocznica
  • Złotousty
    od 01.06.2026

    Złotousty

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking