Mirki, może coś przegapiłem(na co liczę) dlatego pisze post, mam debiana i ubuntu do róznych celów, musi być jakieś środowisko graficzne. Wszystko jest OK do momentu kiedy jest podłączony monitor, jak nie jest to są schody. Niby jest xorg-dummy ale pojawił się problem z logowaniem przez remotedesktop(xrdp) rozłącza sesje.
Jak to możną rozwiązać tj żeby fizycznie nic nie podłączać? Systemy nie są wirtualizowane

#komputery #linux #debian
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pan_Slon: do zdalnej sesji [xdmcp + xephyr] nie potrzeba monitora i można przepuścić przez tunel ssh. Można także bez pośredników, za pomocą samego xservera odpalać aplikacje X ze zdalnego kompa na lokalnym pulpicie zamiast tworzyć wirtualny w okienku. Takie odpalanie apek jest spoko, jak się robi kontenery lub wirtualki, żeby nie zaśmiecać sobie głównego systemu zależnościami. Dodatkowo w porównaniu do VNC działa płynniej.
  • Odpowiedz
Mam na swoim Sony VAIO 2.4 GHz, 3.5 GB RAM zainstalowany Debian 13 Trixie Cinnamon i sprawuje się on bardzo dobrze. Bardzo stabilny, nic się nie przycina i nie wysypuje. Wcześniej miałem zainstalowany Mint 20.2 Cinnamon, który zastąpiłem Debianem, bo Mint zaczynał powoli mnie wkurzać, bo coś tam było niedopracowane i nie działało tak jak powinno. Używam przeglądarki Brave ze zoptymalizowanym zarządzaniem pamięcią na nieaktywnych kartach, dzięki czemu nie żre tyle RAM-u.
daro1 - Mam na swoim Sony VAIO 2.4 GHz, 3.5 GB RAM zainstalowany Debian 13 Trixie Cin...

źródło: sony

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@daro1: nic lepszego niż stabilny debian nie istnieje. Wrócisz tu prędzej czy później.

Piszę z trixie, jestem już po szukaniu miodu w dupie.
  • Odpowiedz
W AntiX (bazujący na Debianie) zmieniam rozdzlielczość na większą (1920x1080) w Control Center -Session - screen resolution. Wszystko działa do czasu restartu. Jak zapisać to na stałe? VM, środowisko vmware (workstation), open-vm-tools zainstalowane.
#linux #debian #antix
bachus - W AntiX (bazujący na Debianie) zmieniam rozdzlielczość na większą (1920x1080...

źródło: image

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bachus: jeżeli jest jak @fervi pisze, że arandr nie ma opcji zapisywania rozdzielczości to możesz do autostartu dodać prostą komendę xrandr:

xrandr --output Virtual1 --mode 1920x1080
  • Odpowiedz
#linuxmint #linux #debian #fedora

Co byś zainstalował z ponizszych distro na swoim kompie (unikając ubuntu based distro)

Co byś?

  • Fedora 44 33.8% (46)
  • Nobara 6.6% (9)
  • Debian 13 28.7% (39)
  • Linux Mint Debian Edition 30.9% (42)

Oddanych głosów: 136

  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 12
@LadySandra: trudny wybór, ale niech już będzie Debian, a nie jakieś pokemonowe distra. Co to kurde jest Nobara?
Chociaż to i tak tylko hipotetyczna sytuacja, w rzeczywistości żadnego z tych bym nie zainstalował.
  • Odpowiedz
Siemka. ostatnio buduję serwer domowy na Debianie. Używam GUI i łączę się z nim przez VNC (nie jako wirtualne pulpity, a jako pulpit hosta). Jako, że chcę jak najbardziej ograniczyć zużycie energii to wprowadziłem wygaszanie ekranu po 10 minutach bezczynności. Niestety trochę się zawiodłem na wykrywaniu tej "bezczynności" przez co ekran miał być gaszony (a niestety niekiedy w ogóle nie był i miałem sytuacje gdzie ekran po ok. 24 godzinach wybudził się
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

SIemka, chciałem zrobić sobei usługę systemd do debiana uruchamiającą mi x0vncserver na :0. Niestety mam jakiś problem i usługa ciągle mi się wykrzacza. Korzystam z KDE Plasma. Ktoś jest w stanie mi pomóc? Chciałbym napisać najprostszą usługę do komunikacji po localhost.

Siemka, piszę skrypt do obsługi domowego serwera opartego na Debianie (DKE Plasma) z użyciem x0tigervnc. W wpisie LINK opisywałem problemy z napisaniem go, ale ostatecznie się udało napisać. Skrypt działa, ale być
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MisiekD: Siema! Skrypt wygląda sensownie, ale mam kilka uwag:
Potencjalne problemy:
After=network-online.target bez Wants= lub Requires= — ta dyrektywa sama w sobie nic nie gwarantuje, tylko określa kolejność. Jeśli network-online.target nie jest aktywowany przez coś innego, ta linia jest bezskuteczna. Dodaj:
  • Odpowiedz
SIemka, chciałem zrobić sobei usługę systemd do debiana uruchamiającą mi x0vncserver na :0. Niestety mam jakiś problem i usługa ciągle mi się wykrzacza. Korzystam z KDE Plasma. Ktoś jest w stanie mi pomóc? Chciałbym napisać najprostszą usługę do komunikacji po localhost.

Treść usługi:

[Unit]
Description=TigerVNC Server for display :0
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MisiekD wszystko masz w Wiki Archa opisane, nic nowego nie wymyślaj: https://wiki.archlinux.org/title/TigerVNC#Running_x0vncserver_to_directly_control_the_local_display
Jak robisz usługę systemową to musisz przekazać do niej xauthority przez zmienną środowiskową, usługa użytkownika będzie prostsza ale odpala się dopiero po zalogowaniu do fizycznej sesji an hoście.
* Czy nowy Debian nie ma Waylanda jako domyślnego serwera grafiki w KDE?
* Poza tym KDE ma swój serwer krdp, nie trzeba się bawić z vnc, instalujesz krdp odpalasz
  • Odpowiedz
#linux #druk3d #debian #pytaniedoeksperta #octoprint

Zainstalowałem sobie OctoPrint na Debianie i działa. Można się podłaczyć pod drukarkę i sterować nią.
Zainstalowałem też MJPG-Streamer mam obraz w przeglądarce na http://192.168.1.49:5050/stream_simple.html ale occto print jej nie widzi.

Ktoś wie jak to roziwązać?
Wahitisyu - #linux #druk3d #debian #pytaniedoeksperta #octoprint 

Zainstalowałem sob...

źródło: {0F173494-774B-4152-9F65-C538B18BDA7D}

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wiskoler_double: dużo gier, szczególnie że steam działa pod Linuxem, mi się udało odpalić bez żadnego kombinowania Microsoft flight simulator, działał nawet kontroler do latania, którego nie trzeba było konfigurować etc.

Trochę tylko szwankowała detekcja pokręteł na kokpicie, musiałem delikatnie pod spodem każdego elementu klikać żeby w niego trafiać.

Generalnie tak długo jak nie grasz w coś online co potrzebuje jakiegoś wymyślnego antycheata to raczej wszystko inne powinno zadziałać od razu
  • Odpowiedz
Hej,
kilka dni temu zakupiłem Dell Wyse 5070. Ma on być zamiennikiem mojego starego RPi 3B+. Mam kilka pytań, może ktoś mi doradzi, coś zaproponuje (nie znam wszytkich dobrych praktyk z Linuxa i nie znam też dystrybucji pod serwery domowe).

Moje przemyślenia / co bym potrzebował:
1. Dotychczas używałem RPiOS (na Debianie) i postanowiłem, że raczej potrzebuję Desktopu, gdzie się zaloguję przez VNC i mam tam swoje otwarte aplikacje (okienkowe).
2. Bardzo spodobały mi się funkcjonalności
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MisiekD:
1. Desktop
Idź w XFCE4 z TigerVNC i autostartem przez systemd. działa bez zarzutu przez VNC. Wrzuć to jako osobny LXC na Proxmoxie z włączonym nesting w opcjach kontenera.
2. Streaming do przeglądarki
Dokładnie to co opisujesz robi się przez Selkies-GStreamer. Selkies-GStreamer na tym samym LXC co desktop, streamuje WebRTC więc masz VNC i przeglądarkę jednocześnie na różnych portach. Jeśli chcesz gotowca to KasmWorkspaces w wersji open source, bardziej dopracowany UX ale
  • Odpowiedz
@wojciet: he?

RPi 3B+ ma czterordzeniowy ARM Cortex-A53 taktowany na 1.4GHz i 1GB RAM, i ludzie na tym stawiali dokładnie takie stosy od lat. Wyse 5070 w każdej swojej wersji jest wielokrotnie wydajniejszy, ma więcej RAM, Quick Sync do transkodowania i normalny dysk zamiast karty SD. Ja to wiem, a uważam, że mało wiem o Linuxie.​​​​​​

J4105 to Gemini Lake, architektura zaprojektowana właśnie pod długotrwałe obciążenia przy niskim poborze prądu,
  • Odpowiedz
#linux #debian #microsoft wiem, że to może nie kanoniczne, ale na drugim monitorze używam microsoft edge do youtube, cda, netflix, hbomax, canal+online i do streamowania gier z #xbox i nagle apt zaczął walić errorami, że brakuje klucza gpg do jednego ze źródeł apt, sprawdzam co się dzieje, a tu się okazuje, że microsoft nie jest k.wa już nawet w stanie zrobić poprawnie paczki deb
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#linux #debian #plasma #wayland
Mirki, mam problem.
Świeżo zainstalowany Debian 13, w nim sesja uruchomiona jako Plasma (Wayland) i problem z uruchomieniem świeżo zainstalowanego Brave. Program się uruchamia, ale wszystko jest wyszarzone i nie idzie nic kliknąć prócz minimalizacji lub zamknięcia programu.
Na laptopie taki problem nie występuje, na stacjonarnym i owszem.
Coś idzie na to zaradzić?
Wiskoler_double - #linux #debian #plasma #wayland 
Mirki, mam problem. 
Świeżo zainst...

źródło: Zrzut ekranu_20260125_181337

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wiskoler_double: ale tu "ekspertów", nikt logów nie przeczytał? Brakuje ci kdewallet więc uruchom brave-browser --password-store=gnome albo zainstaluj całe kde plasma poprawnie chyba task-desktop-kde czy jakoś tak. Jak tyś to zainstalował?
  • Odpowiedz
No ale jak nie debian to w sumie jaka dystrybucja na dotykowy ekran?


@Pawcio_cukierek: to jaka dystrybucja to raczej drugorzędne znaczenie, głównie to będzie miałoznaczenie jaki Desktop Environment.

Z tego co kojarze to KDE i GNOME ogarniaja w pełni dotykowe ekrany
  • Odpowiedz
Dziennik operacyjny:
#linux
Zmieniłem #antix na #debian bo zacinały się klawisze (niekończące powtarzanie znaków występujące podczas obciążenia systemu gdy używałem YT i np. chciałem napisać coś w konsoli). Winilem za to najpierw distro, a potem dongla Wifi, ale problem dalej się powtarzał.
Ktoś gdzieś napisał o wyjęciu baterii laptopa (która już dogorywała) i po wyjęciu baterii póki co nie było problemów. Piszę gdyby ktoś miał podobny
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@LegendaryGearCrafter: Bardzo ciekawe, warto odnotować. Dziękować 😉

A Debian jest bardzo fajnym distro dla średnio zaawansowanych wzwyż. Jak Ci na pewno przypasi to warto się już go trzymać. Mnie nie spodobał się jedynie systemd, bo do Debiana mi nie pasował, więc przesiadłem się na Devuana. Debian nie jest skomplikowany, nie próbuje być mądrzejszy od użytkownika i pozwala łatwo postawić tak gotowy system, jak i złożyć sobie wszystko manualnie. Bardzo przyjemnie
  • Odpowiedz