Wpis z mikrobloga

Naukowcy o AI: Nie będziemy w stanie kontrolować super inteligentnych maszyn.

Korzystając z teoretycznych obliczeń, międzynarodowy zespół naukowców z Center for Humans and Machines at the Max Planck Institute pokazuje, że prawdopodobnie nie byłoby możliwe kontrolowanie superinteligentnej

Link do znaleziska: (dodałem tłumaczenie w komentarzu) https://www.wykop.pl/link/5896475/naukowcy-o-ai-nie-bedziemy-w-stanie-kontrolowac-super-inteligentnych-maszyn/

Publikacja na łamach czasopisma Journal of Artificial Intelligence Research.

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #qualitycontent #nauka #ciekawostki
#sztucznainteligencja #komputery #informatyka #programowanie
RFpNeFeFiFcL - Naukowcy o AI: Nie będziemy w stanie kontrolować super inteligentnych ...

źródło: comment_1610480980VptVh5i6vTGmAjWTfBliWm.jpg

Pobierz
  • 33
  • Odpowiedz
Wystarczy postawić właściwą barierę między SI a wtyczką. Co do skali zagrożenia, nie za bardzo widzę ekonomiczny sens wbudowywania inteligencji równej ludzkiej w każde urządzenie. Nie rozumiem też potrzeby używania inteligencji tak wszechstronnej jak ludzka do każdego błahego zastosowania. Nie widzę zbyt dużego zagrożenia ze strony SI. W moim odczuciu scenariusz z Terminatora czy Matrixa mógłby się ziścić jedynie jako efekt wielu lat świadomego zmierzania w takim kierunku by zbudować agresywną inteligencję
  • Odpowiedz
@RFpNeFeFiFcL: Do samoświadomej sztucznej inteligencji jeszcze daleka droga i to naprawdę daleka droga. To dlatego, że wszelkie SI (czy to sieci neuronowe, losowe lasy, jakieś Q-learning) są tworzone z jakimś celem. Sieć neuronowa (chyba najpopularniejsza metoda sztucznej inteligencji) to porostu aproksymator funkcji, czyli jest w stanie przyjąć formę dowolnej funkcji o ile ma dostatecznie dużo neuronów i czasu na naukę. Haczyk jest taki, że zawsze jest jakiś cel funkcji. Czy to
  • Odpowiedz
@RFpNeFeFiFcL: Wiem, że zabrzmię trochę jak z tego mema z typem siedzacym przez tv i mówiącym, że naukowcy to debile, ale trudno. Po prostu wydaje mi się, że nie trzeba być naukowcem by domyślić się, że trudno nam będzie kontrolować jakiś inny samoświadomy byt. Niektórym ludziom trudno jest nawet własnego psa, czy kota kontrolować, a co dopiero SI przewyższające ludzi wielokrotnie pod kątem inteligencji. Myślę, że nawet jakbyśmy stworzyli SI "tylko"
  • Odpowiedz
@czlowiekzcegla: Przecież kontrolujemy nasze zwierzęta jak kot czy pies tak ogólnie, to że niektórzy nie potrafią nie znaczy że psy mogą przejać kontrolę nad ludzkością.

Myślę, że nawet jakbyśmy stworzyli SI "tylko" na poziomie naszej inteligencji to i tak mielibyśmy ogromne problemy z jego kontrolą.


@czlowiekzcegla: Zależy czym ludzkość by dysponowała wystarczy wyciągnąć wtyczkę.
  • Odpowiedz