Ładne inflacyjne wyciśnięcie pracujących lamusów (nie obrażam nikogo, tak Was traktuje system) w czerwcu - blisko 2.3% wzrostu m/m bazy monetarnej liczonej agregatem M1 (z 1872 do 1915 mld zł).
Dziwisz się, że odjeżdżają ceny aktywów, możesz kupić coraz mniej? Nic dziwnego, będzie tylko gorzej.
Nie piszcie, że nie tylko od tego zależy inflacja bo jest też cyrkulacja pieniądza. Owszem, ale CPI - i do tego można mieć sporo zarzutów (np. jak
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 6
w jaki sposób klasa średnia traci na inflacji? Przecież aprecjacja wszelkiego rodzaju dóbr im służy, ludzie z klasy średniej mają swój dom/mieszkanie, często jakąś drugą nieruchomość (wakacyjną czy na wynajem), jakieś instrumenty finansowe. Puchnięcie cen jest dla nich neutralne.


@PanKapibara:
To dlaczego w każdym okresie historycznym (również niedawno) na skutek inflacji następuje zubożenie społeczeństwa i zwiększenie rozwarstwienia majątkowego tzn. podziału na biednych i bogatych gdzie na klasę średnią miejsca nie ma?
  • Odpowiedz
  • 2
Chyba inaczej rozumiemy klasę średnią. Średnia krajowa to nie klasa średnia. ;)

@PanKapibara:
Nie wiem skąd ten wniosek, że tak uważam.

Nie jeżeli jesteś dobrze opłacanym specjalistą.

Nie prawda. Broni się co najwyżej maks. 1% (czyli j.w., zwiększa się rozwarstwienie). Porozmawiaj sobie np. z inżynierami topowymi w swojej branży czy poprawiło im się od
LaurenceFass - >Chyba inaczej rozumiemy klasę średnią. Średnia krajowa to nie klasa ś...

źródło: 292446-34108

Pobierz
  • Odpowiedz
✨️ Dlaczego warto zastanowić się nad Euro w Polsce?
Pamiętam, że gdy Glapiński z NBP podwyższał stopy procentowe aby zdusić inflacje jaka narosła przez nadmierne wydatki, to wszyscy robili sobie z tego memy narzekając na ratę kredytu.

Zdajecie sobie sprawę, że gdyby Polska miała walutę Euro i inflacja poprzez wydatki urosłą by np do 10-15% to nie można by tego zrobić tylko trzeba by ciąć wydatki socjalne, renty, emerytury i zupełnie świadomie (!!!)
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#pieniadze #emerytura #ekonomia #finanse #pracbaza #neet
W polsce żeby dostać minimalną emeryture trzeba przepracować 25 lat. Jesli tego nie przepracuje to bede miec proporcjonalnie mniejszą emeryture.

To sobie wymyśliłem, że część dorosłego życia bede neetować, jedynie będę pilnować do tego by zdobyć do 65 roku zycia (jesli dożyje) te wymagane minimum 25 lat pracy.
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Takie tam od goldmana o rynku chinskim sprzed kilku miesiecy, ciekawsze fragmenty podkreslilem.

Uzywaja tam ciekawego jezyka, ze rzad ratuje rynek, ze bez poteznych interwencji ktora jest bardzo potrzebna - to wszystko by/bedzie sie dalej osuwac. Czyli jednak nie sily rynkowe, nie realny popyt - a pomoc panstwa ma rynek nie tyle podniesc, tylko wyciagnac za uszy z bagna... tzn ze spadkow. Bo tam troche inny kontekst tych nieruchomosci - musisz miec mieszkanie
del855 - Takie tam od goldmana o rynku chinskim sprzed kilku miesiecy, ciekawsze frag...

źródło: Zrzut ekranu 2025-07-21 213803

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@LaurenceFass:

Dlatego ja absolutnie nie wierzę w to że cokolwiek sensownego powstanie w tym kraju albo że będą reformy, bo zawsze rozbije się o to że góra będzie chciała utrzymać półniewolniczy podział fruktów - dla zarządu wszystko, a dla osób faktycznie pracujących fistaszki.
  • Odpowiedz
Czy jak stopy procentowe spadna znaczaco, to inne towary kupowane na kredyt - no beda musialy podrozec? Czy takie ciekawe zjawisko zachodzi tylko w nieruchomosciach? Wezmy sobie np. samochody, ktore czesto bierzemy w jakiejs formie kredytowej. Mam rozumiec, ze salony juz przebieraja nozkami razem z midelm&orzechem zeby dopisac +20/30% do cennika? No bo przeciez finalnie rata wyjdzie ta sama, to czemu samochod mialby nie podrozec, co to tylko deweloper chce zarobic na
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy jak stopy procentowe spadna znaczaco, to inne towary kupowane na kredyt - no beda musialy podrozec? Czy takie ciekawe zjawisko zachodzi tylko w nieruchomosciach? Wezmy sobie np. samochody, ktore czesto bierzemy w jakiejs formie kredytowej.


@del855: praktycznie wszystkie aktywa inwestycyjne drożeją przy niższych stopach bo spada stopa dyskonta - akcje, obligacje, reity itd
  • Odpowiedz
  • 0
praktycznie wszystkie aktywa inwestycyjne drożeją przy niższych stopach bo spada stopa dyskonta - akcje, obligacje, reity itd


rozumiem, ale ja pytam raczej o towary, a nie papiery - dla przykladu podje samochody, ktore niechybnie podrozeja o kilakdziesta % wiec trzeba sie spieszyc przed obnizka stop ;)

@Atomic_Cookie:
  • Odpowiedz
Jaki jest najlepszy zawód medyczny (poza lekarzem), który można zdobyć w miarę szybko i najlepiej zaocznie? Pielęgniarz, ratownik medyczny a może jakiś technik np. dentystyczny albo radiologiczny? Chciałbym mieć Plan B w życiu na wypadek gdyby #korposwiat albo #sztucznainteligencja mnie wykończyły na rynku pracy.

Chciałbym mieć opcję pójść do jakiegoś regulowanego państwowo zawodu, który musi mieć prawo wykonywania zawodu, ale jednocześnie zdobycie go nie trwa 6-7 lat, jak
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Stulejman_Beznadziejny: Z tych wymienionych przez Ciebie, to bym wybrał pielęgniarstwo, za parę lat będzie jeszcze większy deficyt na rynku pielęgniarskim, to i pieniądze lepsze, chociaż dyplomowana pielęgniarka/pielęgniarz już teraz źle nie zarabia.
edit: a ratownik medyczny to tragedia, mam znajomego i tylko narzeka, że kasa mała a nie raz do takiej patologii jeździ że głowa mała
  • Odpowiedz
@Stulejman_Beznadziejny: tylko i wyłącznie pielęgniarz, mam znajoma pielęgniarkę, ma czasami dyżury właśnie z pielęgniarzem i koleś od reki dostaje prace wszędzie gdzie mu się zamarzy. Wiadomo ze czasami trzeba cos ciężkiego przenieść czy cos, ale każdy ordynator go chce bo duża przewaga. Czasami faceci wstydza się np pielęgniarek gdy trzeba zmienić opatrunek w intymnym miejscu wiec wysyłają jego i wtedy jest luźniej.

Gdyby doba miała 48h to koleś z palcem
  • Odpowiedz
Ktoś jeszcze tak „wygrywa” dorosłość?


@blokuje_brzydkie_tagi: a może zwyczajnie na więcej cię nie stać? To twój sufit i właśnie go osiągnąłeś.
Może lepiej się cieszyć, że osiągnąłeś swój szczyt możliwości tak wcześnie, teraz możesz się nacieszyć tym co masz.
Zawsze chce się więcej, zawsze można spaść niżej.
  • Odpowiedz