@2xpapanalepiku: no niech te 30 przedsiębiorców płaci, dajmy na to już drogie biuro czyli 300 złotych

To daje 9000 złotych brutto za prowadzenie DG w branży, w której z dnia na dzień coś się zmienia, bo pan minister wyszedł i tak powiedział, bez ustawy. A jak zrobią ustawę to jeszcze gorzej, bo coś zepsują.

Plus klienci kombinują na fakturach, rozliczeniach, ciągle chcą coś zmieniać, oszczędzać, brać żonę jako pracownika, ale nie płacić ZUSu.
  • Odpowiedz
Poprawcie mnie jeśli się mylę. Wykonawca w umowie podaje kwotę brutto np. 600 000 i zapis, że VAT pokrywa nabywca. To VAT (dom typu bliźniak, mniej niż 150m2 stąd przyjąłem 8%) liczymy od wartości netto t.j. od 555 555,56 i VAT wychodzi 44 444,44?

#nieruchomosci #podatki #vat #dom
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mxco88: wygląda, jakby jednak podawał kwotę netto.
Aczkolwiek "VAT pokrywa nabywca" nie ma większego sensu.
Zmieńcie umowę, żeby nie było wątpliwości (albo wartość netto + VAT wynosi 600k albo netto wynosi 550k)
  • Odpowiedz
Widziałem przed chwilą wpisy w których narzekacie na to ze zagraniczne korporacje płacą małe podatki w Polsce. Zrozumiałem z tego to że chcecie żeby płaciły duże podatki podobnie do naszych rodzimych przedsiębiorców. Jednak nie pojmuje tego toku myślenia bo gdyby Polak wchodził ze swoją korporacją do Francji, to wtedy by płacił małe podatki podobne do francuskich u nas. Ponadto wszyscy mali przedsiębiorcy we Francji byliby źli na niego za to że oni
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Ocinek: cóż, tak to już działa. KGHM czy Kronospan nie bez powodu mają spółki w Luksemburgu ( ͡° ͜ʖ ͡°) KGHM potrzebował jej akurat dla celów optymalizacji podatkowej w zakresie nabycia kopalni w Chile i w Kanadzie.
  • Odpowiedz
Mirki, zapłaciłem podatek PIT-37 w terminie, BLIK'iem 30.04.2023 poprzez transakcję on-line w serwisie e-Urząd Skarbowy (czyli ten w .gov.pl).
Dzisiaj rano dostałem pismo - upomnienie na e-skrzynkę w tymże urzędzie, że nie zapłaciłem podatku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ktoś już tak miał? Ja coś z------m czy oni?
Odpisałem ze screenshootami i potwierdzeniem transakcji z banku, ale czort jeden wie co się znowu o--------a.

#podatki #urzadskarbowy
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam problem z Zusem.
Prowadzę działalność gospodarczą (ryczalt pit 28) i odprowadzam pełen ZUS.
W tym miesiącu podpisze umowę zlecenie i szefowa starej daty nie wie co teraz zrobić.
Co mam jej przedstawić żeby nie płacić x2 ZUS?
#zus #podatki #dzialalnoscgospodarcza #umowa #prawnik
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@ThomasPol: szukam tutaj jednorazowej pomocy by mi ktoś doradził co miał taką sytuacje. Nie wymagam pieczątki tylko 2-3 zdania ogólnikowo jak to wygląda. Gdyby mnie było stać to bym miał księgową.
  • Odpowiedz
Cześć. Mam pytanko do grona ekspertów :) Prowadzę działalność. Sam ogarniam księgowość. Nie wrzucałem do tej pory nic w środki trwałe, bo nie było takiej konieczności. Chcę kupić w ty miesiącu za gotówkę (kwota 25k brutto) przyczepę. Mam w PKD sprzedaż tego typu przyczep. Jak to najsensowniej zrobić? potraktować jako towar handlowy i zaksięgować za jednym razem? tylko wtedy chyba i tak po roku muszę to wrzucić w środki trwałę, czy wrzucić
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Kolega świadczy usługi remontowe- dla osób fiz. różne, hydrauliczne, elektryczne, itp. Posiada kasę fiskalną. Czy taką usługę powinien nabić na kasę i wystawić fakturę? czy wystarczy sama faktura 8%? czy musi mieć kasę fiskalną online czy taka z kopią elektroniczną jest jeszcze ok?

#podatki #jdg #remontujzwykopem #kasafiskalna
PozorVlak - Kolega świadczy usługi remontowe- dla osób fiz. różne, hydrauliczne, elek...

źródło: images

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jestem na ryczałcie, rzadko kiedy biorę coś na fakturę, żeby odliczyć sobie VAT. Większość to paliwo i może kilka razy jakaś elektronika. Wystawiam 1 fakturę miesięcznie.
Księgowy w infakt liczy sobie 300zł netto i zastanawiam się czy ma to sens. Jakie dokumenty co miesiąc taki księgowy wypełnia/wysyła za mnie? Da się to zrobić samemu przez aplikację infaktu za te kilka dyszek na miesiąc? Czy trzeba wysyłać jakieś dokumenty przez ePUAPy i inne
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@teekop: dasz radę sam. Ale jak zmienią się przepisy a Ty przegapisz to będzie sam sobie winny.
Do wysyłki co miesiąc jest jeden plik do us i jeden do zus.

300 netto to sporo jak na ryczałt i "żadko kiedy faktura na coś". Myślę że jak poszukasz to Grażynka z osiedla zrobi Ci to za 200 netto. A na grupach księgowych jeszcze taniej znajdziesz - tylko na grupach to już
  • Odpowiedz
@teekop: analogicznie u mnie, zajmuje to 15 minut / mc z najtańszym pakietem wfirma:
- wyliczenie dochodowego (raz na kwartał)
- wygenerowanie jpk + wysyłka przez epuap (nie chce mi się płacić 10 netto za wysyłkę zintegrowaną)
- deklaracja do zus - 3 kliki chyba
- archiwizuję rozliczenia na dysk

raz do roku generuję pit i wysyłam przez wfirma
  • Odpowiedz