• 17
@Kumpel19: No, tylko zabrakło informacji, że to wyrównanie z ZUSu do poziomu najniższej emerytury przysługuje, jeśli się mieszka na terytorium Polski.
  • Odpowiedz
czy w #polska ludzie mają jakieś dziwne postrzeganie z #podatki i tym "niby zwrocie" ? przecież to kit jak masakra..

DLACZEGO nie mówi się że po tych zachowanych resztkach tego nowego ładu, PRAKTYCZNIE nie da się nie tylko odliczyć w ogóle tej składki zdrowotnej ale i pozostałych składek społecznych, bo trzeba do tego minimum 3 miesięcy działaności (przy 2msc sezonowych a takich firm teraz większość się pojawia nawet
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@true-true: tak ale nie może być nazwane noralnym coś co ma jak podatki tylko odnosić się do rzeczywistości ekonomicznej, w istocie wymuszą formę i czas działalności, to chore..

jak działalność sezonowa zatem to tylko na 2 miesiące z ogromną strata w pierwszym miesiącu, bo Zusu i tak w praktyce nie da się pomniejszyć skł zdrowotnej, ta składka jako dawniej rzecz najmniej istotna teraz determinuje wszystko.. abusrd

tak samo na koniec roku, trzeba
  • Odpowiedz
Jeszcze tylko 2.5h i jestem WOOOOOLLLLNYYYYY xD
Koniec ślęczenia przed PC od 7 do 24 i psioczenia na format Binance (będę robił integracje z API ale z tego co czytam jest nawet gorsze od plików pod kątem duplikacji i brakujących danych).
Podobno już od jakiegoś czasu nie ma śniegu tylko jeszcze nie byłem na zewnątrz xD

Miesiąc przerwy i znowu do kodzenia ulepszeń i redesign formularzy tak by były intuicyjne bo wyszło
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Odliczenie ulgi na internet przy składaniu PITu - myślałem że zwracają całą kwotę do tych 700 iluś złotych, a mi po wpisaniu kwoty około 400 zł nadpłata wzrosła o jakieś niecałe 50 zł ( ͡° ʖ̯ ͡°) #pit #podatki
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ajag: ta kwota obniża podstawę opodatkowania więc to co ci wróci "na rękę" to twój próg podatkowy pomnożony przez wydatek na internet (do wartości max)
  • Odpowiedz
Jako że niedawno zastanawiałem się czy warto przejść na B2B będąc studentem na zleceniu to przygotowałem małe zestawienie w excelu. Może komuś się przyda. Przedstawione wyliczenia są ważne tylko, jeżeli masz mniej niż 26 lat (pit zerowy) i masz status studenta (nie trzeba płacić zusu i zdrowotnego):
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1gVRpxYCWtvkNQPxZIrUlHuEEkkwbPsrHFo_E9Xw09PQ

Kwoty #b2b są zaczerpnięte ze strony https://www.kalkulatorb2b.pl/ bez ulgi na ZUS (czyli sytuacja jaką ma większość osób) z ryczałtem 12%. Mam nadzieję, że nigdzie
morsisko - Jako że niedawno zastanawiałem się czy warto przejść na B2B będąc studente...

źródło: firefox_2023-05-02_14-42-28

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@tomek123456789: to prawda, ale na szczęście są też takie które zgadzają się na zlecenie, czasem warto dłużej poszukać bo za taką samą stawkę jak na B2B możesz mieć dodatkowe 20-30k w skali roku
  • Odpowiedz
Mamy drugi maj, jak nabić na kasę fiskalną transakcje z kwietnia? Prowadzę sprzedaż online, więc transakcje lecą całą dobę.

A i od kilku dni nie mam raportów dobowych zrobionych, bo jestem na urlopie xD Działałem szybko, od kilku dni mam kasę i zapomniałem o te kwestie dopytać księgową przed majówką...

Jak nie zrobiłem jeszcze raportów dobowych, to wystawię paragony z datami z kwietnia?

#kasafiskalna #prawo #podatki
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bitkoin: przepisy mówią, że na kasę masz nabić niezwłocznie ...bla bla bla...jak będziesz miał taką możliwość.
Nabijasz choćby 04.05. i dajesz do księgowości z opisem "dotyczy kwietnia".
  • Odpowiedz
#nieruchomosci #podatki

Mirki, nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi na temat tego jak się wylicza podatek od sprzedaży nieruchomości (mniej niż 5 lat). Załóżmy że mam 50% udziałów kupionych 2 lata temu za 300tys. Chcę sprzedać moje 50% udziałów za 330tys (10% więcej niż cena zakupu). Czy płacę 19% podatku od 330tys czy od 30tys (zysk)?
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Od przychodu


@Dusk_Forest77: no i w końcu wyszło kim jest pan specjalista z tagu, nie ogarniasz nawet podstaw xD jeśli serio posiadasz jakąkolwiek nieruchomość na którą sam zarobiłeś, to tylko potwierdzenie, że głupi ma zawsze szczęście
  • Odpowiedz
@sudety: Formalnie "od dochodu" ale w potocznym rozumieniu 19% jest od zysku. Koszty to koszty nabycia (w tym długi spadkowe albo zachowek), ale też np. udokumentowane nakłady co zwiększyły wartość nieruchomości (remonty itd)
  • Odpowiedz
Zastanawiam się czy PIT można złożyc do US przez https://moj.gov.pl/pismo-ogolne/usluga-online/ ? Jeśli podpisałem dokument profilem zaufanym.
Póki co ich serwery niezbyt działają i od wczoraj dokument wysłany na serwery rządowe ma status 301, to zakładam, że jutro nic się nie zmieni i nie dojdzie. A pismo do urzędu można normalnie wysłać online.
#pit #podatki #urzadskarbowy #dzialalnoscgospodarcza
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@coolcooly22 patrząc od strony prawnej to by może można. Ale dość oryginalna metoda i jeśli rzeczywiście tak można to taki dokument może mieć range wersji papierowej
  • Odpowiedz
Dzięki mamo dzięki tato że budzik nastawiony na 4:30 i jutro do pracy żeby kupić sobie żarcie, paliwo na dojazd do pracy, zapłacić ubezpieczenie oraz przegląd samochodu który używam do pracy. Dziękuję że wybraliście mi świat dobrobytu w którym mogę oddać połowę wypracowanych pieniędzy w #podatki #akcyzy #daniny bo przecież mam ich tak wiele.
#depresja #antynatalizm
  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 58
@wersalski_kasztaniQ: Słabe geny i szybko problemy zdrowotne. Rozmontowane zdrowie psychiczne przez najpierw matkę pijaną potem starego pijanego a na koniec matkę która mi liczyła każdy grosz. Może wrzuć sobie tagi na czarną, nie każdy miał równy start, blizna na psychice zostaje na całe życie i tak- jak miałem okazje sobie więcej odłożyć to wtedy nie widziałem innego wyjścia.
  • Odpowiedz
Mirasy mam pytanie- mam jdg na ryczałcie, podatki płaciłem co miesiąc, składałem miesięczne deklaracje. Z tego co rozumiem to n---------e państwo chce żebym złożył jeszcze im roczne podsumowanie tego haraczu w PIT-28. I tu pytanko- na podatki gov w pit28 mam tylko rubrykę na przychody z najmu itp. Gdzie wpisać przychody z innych żrodel?
#podatki #pit #pytanie #jdg #biznes
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach