Wpis z mikrobloga

@struspedziwiart: Kwestia interprtacji ustawy, nie do końca jasna, ale jeśli prowadziliście wspólne gospodarstwo domowe w okresie 12 miesięcy przed udzieleniem jej kredytu 2% i sie wprowadzisz to ona powinna stracić dopłaty - jak to będa weryfikować, co to jest wspólne gospodarstwo domowe ( ͡° ͜ʖ ͡°) ? Tego nie do końca wiadomo. Natomiast jak po ślubie kupisz mieszkanie to partnerka straci dopłaty.
@struspedziwiart: Z mojego doświadczenia nikt nie będzie takich rzeczy weryfikował. Do tego konieczne byłyby uprawnienia śledcze, bo jak inaczej mieli by to udowodnić? Kto miałby prowadzić takie śledztwa? Służba Celno Skarbowa? Chyba nie wchodzi to w zakres ich kompetencji, Policja raczej też nie bardzo. Do tego dochodzi kwestia mocy przerobowych wobec potencjalnej ilości takich spraw. Może jakby kto z was #!$%@?ł, ale jeśli nawet to też szansa mała imo. Nie ma
@struspedziwiart: Wniesione przez współmałżonka mieszkanie do małżeństwa nie przerywa dofinansowania. Możecie w takiej sytuacji zamieszkać albo w jednym albo w drugim i nawet, dzięki temu zabiegowi (małżeństwo) możecie to mieszkanie na bk2% wtedy wynająć zgodnie z prawem i nadal dostawać dofinansowanie. A odpowiadając na Twoje pytanie, to ze swoim mieszkaniem, które wnosisz do małżeństwa możesz zrobić co chcesz i pieniądze z niego wydać, na co chcesz. Możesz je też wynajmować i
@GOHAN: mieszkanie już jest sprzedane. Nowe mieszkanie podpisane, nie mamy jeszcze podpisanego kredytu. Mieliśmy brać kredyt w czerwcu, ale z powodów prawnych wszystko się przesunęło i zastał nas bk2 i wydaje mi się, że głupio nie wykorzystać mając taką możliwość. Ale teraz chciałbym uniknąć podatku od wzbogacenia(19%)i zastanawiam się czy mogę ta kasę wykorzystać w jej mieszkaniu, po naszym ślubie na rzecz własnych potrzeb mieszkaniowych.
Hipotetyczna sytuacja. Miałem mieszkanie. Partnerka bierze bk2%, czy mogę się wprowadzićz bez strachu przed utrata dofinansowania?


@struspedziwiart: Ustawa używa pojęcia użyczenie, gdzie skutkiem jest utrata prawa do dopłat oraz pojęcie udostępnienie do zamieszkania, gdzie utrata prawa do dopłat następuje tylko w przypadku byłego małżonka lub osoby z którą posiadane jest wspólne dziecko.

Kwestia 2, czy po ślubie ona może stracić dofinansowanie?


@struspedziwiart: Tak, może jeśli wystąpią sytuacje skutkujące utratą prawa
@marcpol:

Ustawa używa pojęcia użyczenie, gdzie skutkiem jest utrata prawa do dopłat oraz pojęcie udostępnienie do zamieszkania, gdzie utrata prawa do dopłat następuje tylko w przypadku byłego małżonka lub osoby z którą posiadane jest wspólne dziecko.

Czym się różni użyczenie od udostępnienia?
@marcpol: Albo może inaczej, jeśli mam mieszkanie i chcę żeby mieszkała w nim moja partnerka, to co wedle prawa robię? Użyczam? Udostępniam? Nic nie robię? Wiem, że to zakazane( ͡° ͜ʖ ͡°) no ale cóż


@struspedziwiart: O ile użyczenie ma definicję w KC to udostępnienie do zamieszkania takiej definicji nie ma. Nie wiadomo jak przypadek opisany przez Ciebie będzie interpretowany.