Jak znaleźć pracę w dobie globalnego kryzysu w branży IT - pewien czas temu popełniłem taki oto wpis na LI. Postanowiłem, że się z nim tutaj również podzielę. Domyślam się, że niektóre fragmenty mogą wywołać ożywioną dyskusję xD

Kilka moich luźnych myśli na temat rekrutacji, zarówno z punktu kandydata jak i osoby, która prowadziła rozmowy z kandydatami

1. Dopasuj swoje CV to pozycji, na którą aplikujesz. Na przykład, jeśli aplikujesz na stanowisko związane z
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Junior programista musi umieć frontend, backend, testy, AWS, Docker, Kubernetes na poziomie advanced za 6k netto na rękę, musi umieć tyle co senior 5 lat temu. Projekt manager - brak obowiązku wykształcenia technicznego, dobrze by było żeby znał Githuba, ale jak nie wie co to, też jest spoko. Kto k----wa godzi się na zatrudnianie takich miernot? Oni mają zarządzać zespołem IT? Do obowiązków należy zadawanie pytań kiedy będzie skończone.

Czaicie że chciałem
p0melo - Junior programista musi umieć frontend, backend, testy, AWS, Docker, Kuberne...

źródło: obraz_2025-06-14_120246943

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Oni mają zarządzać zespołem IT?


@p0melo: Nie. Project manager zarządza projektem.

Czaicie że chciałem się przebranżowić z programisty na project managera i zostałem
  • Odpowiedz
@PanHaroldHe: patrząc na mój dzial "security" to spokojnie jest to do zastąpienia przez devopsa na 0.5fte. Nasz it security polega na czytaniu tixów z Defendera i przekazywaniu ich dalej z prośbą "napraw" xd zero pomocy z ich strony, tylko przekazywanie tematów dalej do innych teamow. Lwia cześć ich pracy mozna zastąpić politykami w chmurze, a bezpieczeństwo apki jakims sonarcloudem, datadogiem czy innym wizcloudem
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ktoś serio bez trollowania może mi odpowiedzieć czy serio rynek jest taki zepsuty i czy da się jeszcze wejść od zera? Uczę się kilka dni programowania, naprawdę mi się spodobało i widzę w tym przyszłość.

#programowanie #programista15k
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kamikadze97: Szczerze, trudno powiedzieć - przez ostatnie kilka lat pracę w IT znalazło sporo osób, które niekoniecznie miały odpowiednie kompetencje. Jeśli dorzucisz do tego media, które niekoniecznie rozumiały o czym pisały oraz nie brały odpowiedzialności za to co pisały, to mamy to co mamy - legendarny koniec eldorado. A tak naprawdę i końcu eldorado krzyczy pewnie mała grupka ludzi w internetach, których rynek zweryfikiwał.

Jeśli myślisz poważnie o programowaniu, mogę polecić
  • Odpowiedz
Najbardziej boli mnie w IT jak inni łatwo żyją, finanse, sprzedaż mieszkań, przedstawiciel handlowy, nawet jakiś tłumacz języka obcego, ile oni muszą włożyć pracy aby utrzymać się na powierzchni a ile przeciętny programista, ehh nawet ten programista nie ma tak zle jak data scientist (moja działka) czy SEC tam też jest jazda, wieczna gonitwa nigdy nie będziesz wystarczająco dobry bo nowe pojawia się za szybko, jak pies goniący swój ogon
#programista15k
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@homofobodaktyl_: tak bo tylko w ds jest jazda, ogólnie w it jest cisnienie ale co z tego :-] a sprytni poganiacze zawsze znajdą coś i Cie pocisną że mało, że trzeba więcej.. to taka niezbyt wyszukana strategia zarządzania
  • Odpowiedz
I jak nadal tak wygląda w #pracait #programista15k ?

Mem z 2018-2022 roku jakoś tam

#korposwiat #pracbaza #pytanie #scrum #bootcamp #pytanie #ankieta #julka
Lukardio - I jak nadal tak wygląda w #pracait #programista15k ?

Mem z 2018-2022 roku...

źródło: Bez tytułu

Pobierz

Czy takie oosby nadal pracują w #it ? poza Chadem oczywiście

  • tak 30.2% (26)
  • jeszcze jak sa menago 18.6% (16)
  • raczej tak ale sa scrum masterkami 10.5% (9)
  • raczej nie, poszły do działu HR cz Ksiegowości 10.5% (9)
  • nie, wyleciały z hukiem i Stevens też 8.1% (7)
  • Nie, wyleciały ale Stevens został 9.3% (8)
  • Nie wiem/ nie mam zdania 12.8% (11)

Oddanych głosów: 86

  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#chatgpt #gpt #sztucznainteligencja #programista15k

Chcę sobie napisać pierwszego agenta AI, który będzie mi analizował posty i komentarze z konkretnych subredditów i podejmował konkretne decyzje.

Klasycznie mogę użyć api openAI, ale chcę przycebulić i lokalnie na macbooku m1 pro postawić sobie jakieś AI - może da radę XD.

Polecicie mi jakiś model? Póki co najwydaniejszy wydaje mi się ten deepseek, ale chętnie posłucham rad kogoś
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@hexgate: Ale dobra, jak to ma tylko patrzeć na posty i ma to być asystent a nie agent per se, to lokalnie dasz radę, bierz Gemma 3 27B jak dasz radę albo 12B i powinieneś być zadowolony. Jak nie masz RAMu na 12B to lepiej zewnętrzne API jednak. Polecam serwer lokalny na Ollama.
  • Odpowiedz
✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Pracuję w jednej firmie na B2B, a w drugiej na UOP (część etatu). W drugiej firmie mam możliwość przejścia na B2B zachowując benefity, oraz urlopy i l4 na gębę. Tam gdzie pracuję na B2B urlopy też są na gębę

Opcja A (obecnie):
B2B 20k netto + UOP 9k brutto + KUP 50%
Po podatkach wychodzi ok. 16.8 + 6.7 = 23.5k

Przechodzić?

  • Tak 17.6% (13)
  • Nie 82.4% (61)

Oddanych głosów: 74

  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: wyobraź sobie, że masz średnio poważne zdarzenie zdrowotne i jesteś przez 2-3 miesiące wyłączony z pracy. Dzięki UoPowi masz komfort, bo lecisz na 80% pensji, a 2x b2b wali się cały przychód lub ewentualnie zostają jakieś grosze z chorobowego z dużego zusu.
  • Odpowiedz
✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Pracuję w projekcie w którym prawie nie ma dokumentacji, dostałem buga do poprawy w kodzie który był pisany przy współpracy z drugim zespołem bo dotyczy endpointu i danych jakie nam przesyłają. Nie ma swagera, dokumentacji, confluence nic.

Gość który to pisał 3 lata temu w naszym zespole na pytania albo odpowiada tak, że nie wiadomo o co chodzi albo jak już odpowie to trzeba zdanie po zdaniu z niego
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: Na zdarza się ale to zazwyczaj robota na miesiąc pracy a nie na tydzień bo zanim się doprosisz o informacje które potrzebujesz to trochę czasu mija
  • Odpowiedz
✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Pytanie głównie do tych co szukali pracy: Jak ciężko jest faktycznie? W jakiej technologii robicie, ile lat doświadczenia i po jakim czasie znaleźliście pracę (albo ile już szukacie i dalej nic)? Jakie stawki też są dzisiaj realne do otrzymania? Specjalnie piszę z anonima, by jak najwięcej osób mogło odpowiedzieć, bo wiem że nie wszyscy chcą się tym dzielić publicznie. Jednocześnie prosiłbym o szczerze odpowiedzi, a nie trollowanie.

Pytam, gdyż
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@altknight1337: kilkaset... Ja kiedyś spotkałem się z raportami które miały kilka tysięcy, ale jak to jest jakoś uporządkowane (CTE) to idzie ogarnąć i w miarę prosto debugować.
  • Odpowiedz
@altknight1337 pakiety z procedurami i funkcjami potrafią mieć nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy linii. Jakieś super wielkie zapytania na kilkaset czy kilka tysięcy linii to widziałam w hurtowniach danych gdzie agreguja dane z kilku baz danych.
  • Odpowiedz
#programowanie #it #pracait #korposwiat #programista15k

4k na rękę dla inżyniera oprogramowania z 4-letnim doświadczeniem, ze znajomością języka angielskiego, speca od Javy i Reacta.
Wstyd..... Cieć ochroniarz więcej zarabia i nie zap-----ala w sprintach i nie spowiada się z tego co robił z dokładnością do sekundy.
To jest przykład, do czego doprowadza brak solidarności ludzi z branży, do tego doprowadziło szkolenie ludzi bez
p0melo - #programowanie #it #pracait #korposwiat #programista15k 

4k na rękę dla inż...

źródło: obraz_2025-06-12_231115405

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ostatnio zmienili mi w pracy laptopa z prywatnego na służbowego(firma zmienia sie ze startupu w korpo) z logowaniem przez firmowego maila oraz jakimś firmowym syfem. Jak sprawdzić czy mają zainstalowane jakieś oprogramowanie wykrywające mouse jigglery/robiące screenshoty itp, logujące częstotliwośc używania klawiszy? Z pracą się wyrabiam i są zadowolenie ale czasem sobie lubię zdrzemnąć albo skoczyć na spacer

#pracbaza #korposwiat #programista15k #pracait #informatyka
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach