Wpis z mikrobloga

Teoria powierzchni czarnych dziur Stephena Hawkinga została potwierdzona.

Twierdzenie o powierzchni czarnej dziury, które Hawking wyprowadził w 1971 r. z ogólnej teorii względności Einsteina, stwierdza, "że powierzchnia czarnej dziury nie może zmniejszać się w czasie. Ta zasada jest interesująca dla fizyków, ponieważ jest ściśle związana z inną zasadą, która sprawia, że czas płynie w określonym kierunku: drugim prawem termodynamiki, które mówi, że entropia lub nieuporządkowanie zamkniętego systemu musi zawsze wzrastać.
Ponieważ entropia czarnej dziury jest proporcjonalna do jej powierzchni, obie te wielkości muszą zawsze wzrastać.

Link do znaleziska: (dodałem krótkie tłumaczenie w komentarzu) https://www.wykop.pl/link/6160019/teoria-powierzchni-czarnych-dziur-stephena-hawkinga-zostala-potwierdzona/

Publikacja na łamach czasopisma Physical Review Letters

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #ciekawostki #qualitycontent
#nauka #kosmos #astronomia #fizyka
źródło: comment_16243939383YCdlQSLwSx3jPH8eA6K4I.jpg
  • 13
@bregath:

Właśnie że przeczy (sami to przyznają) i dla tego szukają rozwiązania w teorii grawitacji kwantowej czy w innych czarach-marach.
Tam na samym końcu napisałem o tym.

tu masz cytat z LiveScience:

The real mystery however, begins when we try to integrate general relativity — the rules of big objects — with quantum mechanics — those of the very small. Weird events start to take place, wreaking havoc on all of
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@RFpNeFeFiFcL: czyli to oznacza że czarne dziury nie mogą maleć w czasie, a jedynie być stałe wielkością lub rosnąć? Ciekawe. Chociaż zapewne wniosek o przekształceniu wszechświata w czarną dziurę to już zbyt pochopne stwierdzenie na koniec wszechrzeczy.
@Hornic: nie xd ¯\_(ツ)_/¯ jeśli chodzi o mechanikę kwantową i niutonowską, takich niezgodności jest więcej. Może nigdy nie dowiemy się dlaczego tak jest, a może po prostu będziemy musieli zaakceptować fakt, że mechanika kwantowa i mechanika ciał, powiedzmy w naszej skali rządzą się innym prawami. Podobnie może być gdy będziemy w stanie obserwować wszechświat w skali o wiele, wiele większej niż obecnie i odkryjemy jakieś oddziaływania pomiędzy megastrukturami, które też wymykają
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Hornic: nie mam pojęcia jpg. Tzn jak ja sobie o tym czytałem, to utrwaliło mi się w głowie, że czarne dziury nie odparowują i nie zanikają magicznie. Mogą trwać w bezczynności, ale znacznie częściej po prostu zbierają masę i rosną (co jest logicznym następstwem posiadania pola grawitacyjnego tak silnego, że nie potrafi z niego uciec światło.), ewentualnie następuje koagulacja dwóch czarnych dziur. No i że może to być też jakiś tunel