Które miasto jest lepsze dla programistów #embedded ? Warszawa czy Kraków? A może jeszcze jakieś inne? #pracait
Wszystko
Najnowsze
Archiwum

kaspil
- 0

Oo-oO
via Wykop- 3
@kaspil: nie istnieje coś takiego jak "najlepsze". Kraków i okolice miało najwięcej powiązań z automotive - co nie znaczy że tylko i wyłącznie, Wrocław miał/ma też spory kawałek tortu, podobnie Poznań. W Gdańsku czy tam okolicach był/jest Intel który też pchał swoje macki w tą branże. Warszawa i okolice typu Pruszków, także miały/mają swoje zabawki.

kaspil
- 1
@chaddeveloper: ale ja nie pytam o idealne. Zastanawiam się gdzie lepiej szukać pracy, bo w moim są same januszexy
Po dzisiejszych testach Codex wygrywa nad Claude (kod C).
Claude dobrze radzi sobie z python i java, ale w zadaniach ogolnych Codex jest król.
Koszty i zużycie tokenów podane (oczywiście już dobiłem do limitu z mojego pro).
#programista15k #ai #claude #codex #c #embedded
Claude dobrze radzi sobie z python i java, ale w zadaniach ogolnych Codex jest król.
Koszty i zużycie tokenów podane (oczywiście już dobiłem do limitu z mojego pro).
#programista15k #ai #claude #codex #c #embedded
źródło: Zrzut ekranu 2026-05-17 o 18.36.45
Pobierz- 8
#esp32 #arduino #embedded
Jakby ktoś jeszcze nie zauważył to od wersji ESP-IDF Release v6.0.1 w repozytorium https://github.com/espressif/esp-idf/tree/master/components nie ma już komponentu json. Przez co jak macie jakieś stare projekty/liby które tego używają ( mają go zarejestroany w CmakeList.txt) to się nie będzie kompilowało. Rozwiązanie jest skorzystanie z tego nowego wynalazku idfcomponentmanager.yaml
Zarządzanie zależnościami z poziomu yamla jest spoko (kojarzy mi się z #flutter)
Jakby ktoś jeszcze nie zauważył to od wersji ESP-IDF Release v6.0.1 w repozytorium https://github.com/espressif/esp-idf/tree/master/components nie ma już komponentu json. Przez co jak macie jakieś stare projekty/liby które tego używają ( mają go zarejestroany w CmakeList.txt) to się nie będzie kompilowało. Rozwiązanie jest skorzystanie z tego nowego wynalazku idfcomponentmanager.yaml
Zarządzanie zależnościami z poziomu yamla jest spoko (kojarzy mi się z #flutter)
źródło: Screenshot_20260512_185202
Pobierz@walokid: używam esp-idf I hobbystycznie i w pracy. Jeszcze nie migrowałem na 6.0
Zarządzanie komponentami przez pliki yml jest spoko zrobione. Sam mam kilka swoich komponentów opublikowanych
https://components.espressif.com/components?q=namespace:qb4-dev
Zarządzanie komponentami przez pliki yml jest spoko zrobione. Sam mam kilka swoich komponentów opublikowanych
https://components.espressif.com/components?q=namespace:qb4-dev
@walokid: Linux Embedded i mikrokontrolery w urządzeniach przemysłowych. Lubię ESP32 i udało mi się przekonać sprzętowców do wsadzenia tego jako HMI do pewnego sprzętu.
O wiele wiele tańsze niż takie HMI z prawdziwego zdarzenia, a aż takiej armaty na wróble nie potrzebujemy i w pełni programowalne
O wiele wiele tańsze niż takie HMI z prawdziwego zdarzenia, a aż takiej armaty na wróble nie potrzebujemy i w pełni programowalne
383
Gość buduje replikę audi z pełną mechaniką silnika

Coś zajebistego :D
z- 27
- #
- #
- #
- #
- #
- #
✨️ Refleksje Starego Programisty o Współczesnym Gamedevie Ⓘ
Deszcz bębnił o parapet mojego bunkra pełnego gipsokartonowych boksów z taką samą monotonią, z jaką Timex T80 na moim nadgarstku wybijał kolejne minuty dobiegającego czterdziestki życia. 18:00. Piskliwe biip przeszyło ciszę jak igła gramofonowa szorująca po pękniętej płycie. Spojrzałem na monitor – jedyne okno na świat, który dawno przestał mieć sens. 60Hz. Czysty, surowy obraz, bez zbędnych klatek, które tylko mącą umysł.
Wspominałem stare czasy. Wtedy
Deszcz bębnił o parapet mojego bunkra pełnego gipsokartonowych boksów z taką samą monotonią, z jaką Timex T80 na moim nadgarstku wybijał kolejne minuty dobiegającego czterdziestki życia. 18:00. Piskliwe biip przeszyło ciszę jak igła gramofonowa szorująca po pękniętej płycie. Spojrzałem na monitor – jedyne okno na świat, który dawno przestał mieć sens. 60Hz. Czysty, surowy obraz, bez zbędnych klatek, które tylko mącą umysł.
Wspominałem stare czasy. Wtedy
@mirko_anonim: Ja p------e jake AI slopowe g---o, kto to akceptuje... :/
- 0
✨️ Autor wpisu (OP): Również pozdrawiam cieplutko. Pozdro dla załogantów pamietających Runt Time Error 200.
〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰
· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: mkarweta
〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰
· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: mkarweta
- 4
O kurła, ale złoto znalazłem. Naprawdę, nie zasługuję na coś tak dobrego! Jakość video - nagrywane ziemniakiem! Jakość audio - nagrywane tym samym ziemniakiem! Radosne spotkanie dwóch debili - ależ oczywiście że jest. Drama na "polskiej scenie elektroniki" - jeszcze raz!
#programowanie #programista15k #programista25k #pracait #pasjonat15k #elektronika #embedded
#programowanie #programista15k #programista25k #pracait #pasjonat15k #elektronika #embedded

@groman43: o Bogowie. Walka
- 3
@walokid: 1. Na początku jest niezbyt składny wykład o volatile oraz o mitycznej różnicy pomiędzy C na "komputery" oraz "mikroprocesory" (czy jakoś tak).
Tak naprawdę chodzi o to, że zmienne globalne które mogą być zmieniane zarówno przez główną pętle programu oraz przez procedurę obsługi przerwań (lub przez kilka różnych procedur obsługi przerwań) powinni być oznaczone jako volatile. Chodzi o to, że kompilator nie do końca wie, co z taką zmienną
Tak naprawdę chodzi o to, że zmienne globalne które mogą być zmieniane zarówno przez główną pętle programu oraz przez procedurę obsługi przerwań (lub przez kilka różnych procedur obsługi przerwań) powinni być oznaczone jako volatile. Chodzi o to, że kompilator nie do końca wie, co z taką zmienną
Ile wynosiłyby zarobki programistów gdyby wdrożyć takie regulacje jak w #medycyna ?
Weźmy na przykładzie #embedded :
1) Tworzenie oprogramowanie systemów wbudowanych - wymagane studia wyższe. Powiązane ze sprzętem, matematyką wyższą i programowaniem (C, C++). Analogia oczywista.
2) Nie można importować usług (tworzenia oprogramowania) z krajów trzecich. Jeżeli już to osoby z zagranicy muszą zdać egzamin i mówić po polsku (żeby dogadać się z innymi programistami lub klientami). Dotyczy to
Weźmy na przykładzie #embedded :
1) Tworzenie oprogramowanie systemów wbudowanych - wymagane studia wyższe. Powiązane ze sprzętem, matematyką wyższą i programowaniem (C, C++). Analogia oczywista.
2) Nie można importować usług (tworzenia oprogramowania) z krajów trzecich. Jeżeli już to osoby z zagranicy muszą zdać egzamin i mówić po polsku (żeby dogadać się z innymi programistami lub klientami). Dotyczy to
Miesięczne zarobki
- 50k 16.5% (15)
- 100k 18.7% (17)
- 150k 18.7% (17)
- 200k 8.8% (8)
- 500k 37.4% (34)
@LaurenceFass: gdzie odpowiedź 0k?
@LaurenceFass: xD dobra odkleja
- 0
#pracbaza #embedded #programista5k #elektronika patrzę jak aktualnie cały lokalny rynek elektroniki się wali i się zastanawiam czy ryzykować zmianę pracy, czy zostać przy swoim stabilnym 5k na rękę
- 2
@uwcia: w sumie racja, jakby kasy na życie brakło to bym brał nadgodziny, a warunki w obecnej spoko, a nie wiadomo co będzie w nowej
@bc547: embedded to bardzo specyficzna branża i ludzie. Mam kilku znajomych i nie narzekają, zarobki im odpowiadają, ale z ich seniority w popularnych technologiach by mieli 2x tyle. Często w projektach są naukowcy, co srają wyżej niż d mają.. Ja bym próbował gdzieś się pomału przebranżawiać na jakiś wyższy poziom np C++ później gdzieś, gdzie ogłoszeń jest więcej niż 30 na województwo :P Chyba, że fpga i spółka skarbu /
- 6
#czarnokodzenie Ej, programujemy coś?
#jezykc #cplusplus #bash #linux #embedded #programista #pasjonat15k
#jezykc #cplusplus #bash #linux #embedded #programista #pasjonat15k
@groman43: no, ja mam libe(którą używają całe dwie osoby poza mną) do esp do refactoru.
@groman43: chętnie tylko zanim zaczniemy powiedzcie ilu nas jest (w sumie 3? dobrze widzę?) i jak stoicie czasowo (w sensie ile jesteście się w stanie zaangażować). No i esenconalna wiadomość: jakie skille mamy w teamie?
Moje mocne strony Linux (prawie wszystko), empbedded, C, C++, bash, trochę Python (ale nie za bardzo), git, github, gilab, forgejo, docket, LXD, VM itp, itd.
Dysponuję też czasem w postaci 3-4h dziennie.
@walokid Można
Moje mocne strony Linux (prawie wszystko), empbedded, C, C++, bash, trochę Python (ale nie za bardzo), git, github, gilab, forgejo, docket, LXD, VM itp, itd.
Dysponuję też czasem w postaci 3-4h dziennie.
@walokid Można
- 4
W onirycznych omamach przyśniło mi się, że w ramach zdobywania doświadczenia i wiedzy moglibyśmy popchnąć jakiś projekt Open Source do przodu, albo nawet zacząć własny. Mam trochę wolnego czasu i mogę go poświęcić na uczeniu nowego narybku podstaw jak i też bardziej zaawansowanych rzeczy z dziedziny prowadzenia projektów, Linux'a, programowania czy też sieci od strony developera. Ogólnie szerokopojętego myślenia po IT'owemu.
Dajcie znać czy jest pole na takie inicjatywy. W dalszej perspektywie
Dajcie znać czy jest pole na takie inicjatywy. W dalszej perspektywie
@MamCieNaHita: Moim zdaniem najlepiej się spotkać w gronie zainteresowanych i po prostu przedyskutować wszystkie pomysły.
- 0
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
Kurde powiem wam, że na pewne tematy czasem ciężko znaleźć coś sensownego w necie, a i podsykutować nie ma z kim (na mailing listach czasem odpiszą, czasem nie). A potrzebuję dowiedzieć się coś na temat "jak inni to robią produkcyjnie", zarzucę więc temat na wykop a nuż ktoś coś powie ciekawego na ten temat.
Robię aktualnie firmware oraz software update na naszej płytce i zastanawiam się jak do tego podejść.
SoC którego
Robię aktualnie firmware oraz software update na naszej płytce i zastanawiam się jak do tego podejść.
SoC którego
@pepepanpatryk u mnie też urządzenia nie mają kontaktu ze światem. Co do mojej opinii to chyba oddzielna aktualizacja firmware będzie ok z 2 powodów:
1. Rzadko jest wymagana
2. Potencjał na zbrickowanie urządzenia np. przy nagłej utracie zasilania spory
1. Rzadko jest wymagana
2. Potencjał na zbrickowanie urządzenia np. przy nagłej utracie zasilania spory
@pepepanpatryk: no to może się zaraziłem od SI i halucynuję ;) tak mi się jakoś zapamiętało, ale może jeśli coś było - to było coś jednorazowego. Na plus też pamiętałem, że technicznie wpisy były bardzo spoko ;)
W każdym razie samych takich aplikacji robiących aktualizację A/B jest więcej, rauc, mender i inne. Oczywiście coś za coś - licencje i koszty. Jeśli - jak piszesz, nie masz żadnych ograniczeń co do
W każdym razie samych takich aplikacji robiących aktualizację A/B jest więcej, rauc, mender i inne. Oczywiście coś za coś - licencje i koszty. Jeśli - jak piszesz, nie masz żadnych ograniczeń co do
✨️ Jak stworzyć system czasu rzeczywistego z pamięcią stronnicowaną? Ⓘ
Mirasy #embedded i #osdev temat jaki poruszę jest w sumie kontrowersyjny. Dotyczy próby łączenia wody z ogniem - czyli prób tworzenia systemu jednocześnie czasu rzeczywistego i korzystającego ze stronnicowania pamięci, bo musi przynajmniej okazjonalnie operować na sporych zbiorach danych. W związku z czym pytam szacowne grono - Cz zna ktoś jakieś solidne kompleksowe opracowania/książki/publikacje na tematy:
1. Stronnicowania pamieci wirtualnej
Mirasy #embedded i #osdev temat jaki poruszę jest w sumie kontrowersyjny. Dotyczy próby łączenia wody z ogniem - czyli prób tworzenia systemu jednocześnie czasu rzeczywistego i korzystającego ze stronnicowania pamięci, bo musi przynajmniej okazjonalnie operować na sporych zbiorach danych. W związku z czym pytam szacowne grono - Cz zna ktoś jakieś solidne kompleksowe opracowania/książki/publikacje na tematy:
1. Stronnicowania pamieci wirtualnej
źródło: ImageResizer
Pobierz@mirko_anonim Powoli i spokojnie. Pamięci wirtualnej potrzebujesz
1) Jeśli chcesz oddzielić przestrzeń adresową kilku różnych procesów.
2) Jeśli zaczyna Ci brakować pamięci fizycznej i musisz swapować dane.
3) Jeśli MCU nie jest w stanie zaadresować całej przestrzeni adresowej.
W Twoim wypadku chyba żaden z tych warunków nie jest
1) Jeśli chcesz oddzielić przestrzeń adresową kilku różnych procesów.
2) Jeśli zaczyna Ci brakować pamięci fizycznej i musisz swapować dane.
3) Jeśli MCU nie jest w stanie zaadresować całej przestrzeni adresowej.
W Twoim wypadku chyba żaden z tych warunków nie jest
@mirko_anonim: Patrzyłeś na opracowania na temat QNX? To RTOS ze wsparciem pamięci wirtualnej
- 14
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
@LaurenceFass:
Dlatego ja absolutnie nie wierzę w to że cokolwiek sensownego powstanie w tym kraju albo że będą reformy, bo zawsze rozbije się o to że góra będzie chciała utrzymać półniewolniczy podział fruktów - dla zarządu wszystko, a dla osób faktycznie pracujących fistaszki.
Dlatego ja absolutnie nie wierzę w to że cokolwiek sensownego powstanie w tym kraju albo że będą reformy, bo zawsze rozbije się o to że góra będzie chciała utrzymać półniewolniczy podział fruktów - dla zarządu wszystko, a dla osób faktycznie pracujących fistaszki.
konto usunięte via Wykop
- 13
@LaurenceFass: ilu pracowników robiło przy czyszczeniu dachu i elewacji przez te 9 dni?
#elektronika #programowanie #arduino #pytaniedoeksperta #esp32 #embedded
Mam Arduino NANO i ESP32 oraz moduł ADC Adafruit ADS1115 - próbuję odczytywać napięcie 3,3V (faktyczne zmierzone multimetrem 3,26V) jednak ciągle dostaję zawyżony wynik ~3,62V.
Ktoś ma pomysł dlaczego?
Mam Arduino NANO i ESP32 oraz moduł ADC Adafruit ADS1115 - próbuję odczytywać napięcie 3,3V (faktyczne zmierzone multimetrem 3,26V) jednak ciągle dostaję zawyżony wynik ~3,62V.
Ktoś ma pomysł dlaczego?
#include <Adafruit_ADS1X15.h>
źródło: image
Pobierz@PieknyWojciech: esp32 ma słabe ADC. Dlatego jak chcesz mierzyć napięcie to używa się zewnętrznych ADC
@PieknyWojciech: to skalibruj softwarowo. Zmierz napięcia rzeczywiste i mierzone. Określ błąd i zastosuj regresje wielomianową to wyliczania korekty
- 1
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
@thority: no to rynek szukania pracy, złoż ze 100 CV i powiedz ile ofert pracy dostaniesz(takich do podpisania bez 7 etapów)
@chaddeveloper: perspektywy po tym kierunku są takie, że absolwenci muszą jeździć na kilkutygodniowe delegacje raz na miesiąc, dojeżdżać do fabryki smrodu kontrahenta na własną rękę, pracować na obiekcie po 11h dziennie 6 dni w tygodniu a to wszystko za mniej niż kierowca tira
- 2
Wielu z was przychodzi do mnie (czasem nawet w dniu ślubu mojej córki) i pyta - wujku Gromanie, jak nie krud to co? Uwaga, coś takiego na przykład - https://www.reddit.com/r/embedded/comments/1lftpht/project_milestone_self_balancing_robot_is_self/
#programowanie #programista15k #programista25k #pasjonat15k #pracait #embedded #automatyka #robotyka
#programowanie #programista15k #programista25k #pasjonat15k #pracait #embedded #automatyka #robotyka
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
konto usunięte via Wykop
- 8
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
Chce testować działanie apki na linuxie, jak to ugryźć? Bash i cpp wystarczy? Czy pobawić się pythonem
#linux #embedded #programowanie
#linux #embedded #programowanie
@kacpervfr: malinka.
Na allegro znajdziesz Raspberry Pi Zero za 150 zł.
Ale wszystko zależy do czego to potrzebujesz.
Na allegro znajdziesz Raspberry Pi Zero za 150 zł.
Ale wszystko zależy do czego to potrzebujesz.
konto usunięte via Wykop
- 1
- 0
Powtarzam swój post z poprzedniego tygodnia.
Siemka pasjonaci kodobejcy xD Jak tam weekendzik? Ma ktoś ochotę na szybki projekcik z #embedded #fpga #telekomunikacja #dsp Ja już rozgrzewam kompilator!
#programowanie #programista15k #programista25k #pracait
Siemka pasjonaci kodobejcy xD Jak tam weekendzik? Ma ktoś ochotę na szybki projekcik z #embedded #fpga #telekomunikacja #dsp Ja już rozgrzewam kompilator!
#programowanie #programista15k #programista25k #pracait
@groman43: kys
Komentarz usunięty przez autora
- 2
Siemka pasjonaci kodobejcy xD Jak tam weekendzik? Ma ktoś ochotę na szybki projekcik z #embedded #fpga #telekomunikacja #dsp
#programowanie #programista15k #programista25k #pracait
#programowanie #programista15k #programista25k #pracait





















