O #rustlang na #embedded powstało już nieco artykułów, więc nabiera nieco popularności. Mam wrażenie że póki co jeszcze jedna rzecz nie była poruszana. Język i ekosystem ma swoje plusy i minusy, natomiast z racji bycia względnie młodym i dynamicznym - sporo rzeczy mu brakuje (testowanie, wsparcie różnych mikroprocków, stabilność), sporo rzeczy też dostaje dość szybko - z racji że grupie ludzi się generalnie język podoba, jeszcze nie są
Wszystko
Najnowsze
Archiwum
- 1
- 1
@sorek: no, może zaciekawi cię w takim razie to, pamiętam że lubisz ziga: https://zackoverflow.dev/writing/unsafe-rust-vs-zig
Z tego wynika że gość (i spółka) piszący Roc (swoją drogą paskudnie wyglądający język, rzuciłem okiem i mnie odrzuciło) przepisują kompilator 300k LOC z Rusta na Ziga :D
Będę musiał poświęcić zigowi nieco więcej czasu, może im się uda, trzymam kciuki bardziej niż za zardzewiałego. Głównie przez jego political-correctness, ekosystem, nawiedzonych apostołów. Technicznie ujdzie, choć jak się widzi
Z tego wynika że gość (i spółka) piszący Roc (swoją drogą paskudnie wyglądający język, rzuciłem okiem i mnie odrzuciło) przepisują kompilator 300k LOC z Rusta na Ziga :D
Będę musiał poświęcić zigowi nieco więcej czasu, może im się uda, trzymam kciuki bardziej niż za zardzewiałego. Głównie przez jego political-correctness, ekosystem, nawiedzonych apostołów. Technicznie ujdzie, choć jak się widzi
@Oo-oO: w Embedded chwale sobie C++ za zero cost abstractions i bardzo fajne rzeczy które można zrobić.
Np. taka single header biblioteka half (16 bit float) która odchudziła mój program znacząco za pomocą jednego typedef. Nie sądze że w innych językach (nawet C) byłoby to możliwe bez przepisywania połowy kodu i tego jak danych rzeczy trzeba używać ;)
Np. taka single header biblioteka half (16 bit float) która odchudziła mój program znacząco za pomocą jednego typedef. Nie sądze że w innych językach (nawet C) byłoby to możliwe bez przepisywania połowy kodu i tego jak danych rzeczy trzeba używać ;)
- 3
Czy ktos z was pracowal w Huawei, jako programista embedded w Huawei i moze sie wypowiedziec, jak sie u nich pracuje?
Opinie na goworku nie są zachęcające ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#embedded #huawei #praca #programowanie
Opinie na goworku nie są zachęcające ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#embedded #huawei #praca #programowanie
- 0
#security #esp32 #embedded https://www.tarlogic.com/news/backdoor-esp32-chip-infect-ot-devices/
By nie brzmiało to tak click-baitowo jak w łączu, cytat z aktualizacji:
By nie brzmiało to tak click-baitowo jak w łączu, cytat z aktualizacji:
We would like to clarify that it is more appropriate to refer to the presence of proprietary HCI commands—which allow operations such as reading and modifying memory in the ESP32 controller—as a “hidden feature” rather than a “backdoor.”
Używa ktoś Eclipse Theia IDE? Jest w czymś lepsze od Visual Studio Code?
Są jakieś znaczące różnice oprócz braku śledzenia Microsoftu? Czy to tylko kolejny klon powodujący zamieszanie?
Texas Instrument już przeniósł swoje IDE CCS na pochodną Theia. Więc trzeba myśleć na poważnie o zmianie przyzwyczajeń.
Ja osobiście zawsze wolałem używać Eclipse IDE na Javie. Mimo swoich wad miało przemyślane GUI, outline, możliwości tworzenia skrótów klawiszowych i dobrze się z tego korzystało. Do Visual Studio
Są jakieś znaczące różnice oprócz braku śledzenia Microsoftu? Czy to tylko kolejny klon powodujący zamieszanie?
Texas Instrument już przeniósł swoje IDE CCS na pochodną Theia. Więc trzeba myśleć na poważnie o zmianie przyzwyczajeń.
Ja osobiście zawsze wolałem używać Eclipse IDE na Javie. Mimo swoich wad miało przemyślane GUI, outline, możliwości tworzenia skrótów klawiszowych i dobrze się z tego korzystało. Do Visual Studio
- 0
@pietryna123: środowisko fajne, jednak płatne. Ciężko wymusić na pracodawcy zmianę, gdy są opcje bezpłatne. Eclipse od texasa (CCS) nawet przy 3 rdzeniowych daje sobie świetnie radę. Może to też zasługa lepszego sprzętu sondy debugowej, która kosztuje dość sporo. Ciężko stwierdzić.
gdzie tam, to nawet fork nie jest. jedyne co ma wspólnego to monaco jako edytor kodu.
Odpowiedz
@biauekWladcaJajek: z tego co widzę po screenach to dużo interfejsu pochodzi z vscode, gdzie monaco z tego co pamiętam (używałem kiedyś produkcyjnie) to samo okienko tekstu
Zresztą nawet pluginy vscoda są wspierane.
Chyba że ledwo rarujesz, kto co lubi ( ͡° ͜ʖ ͡°) Sprawdź Raport z Badania Społeczności IT 2025 LINK
#programowanie #programista15k #programista25k #naukaprogramowania #informatyka #devopsiarz #frontend #backend #uxdesign #uidesign #datascience #python #java #javascript #php #jquery #
#programowanie #programista15k #programista25k #naukaprogramowania #informatyka #devopsiarz #frontend #backend #uxdesign #uidesign #datascience #python #java #javascript #php #jquery #
źródło: ALE JAK
PobierzWidełkami ich! 👉 https://bit.ly/4hdVKIc
#programowanie #programista15k #programista25k #naukaprogramowania #informatyka #devopsiarz #frontend #backend #uxdesign #uidesign #datascience #python #java #javascript #php #jquery #cplusplus #csharp #sql #kotlin #ruby #embedded #css
#programowanie #programista15k #programista25k #naukaprogramowania #informatyka #devopsiarz #frontend #backend #uxdesign #uidesign #datascience #python #java #javascript #php #jquery #cplusplus #csharp #sql #kotlin #ruby #embedded #css
źródło: CZEKAM
Pobierz@Bulldogjob: zalosne.
Ostatnia prosta Badania Społeczności IT 2025 (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞ https://bit.ly/4hdVKIc
#programowanie #programista15k #programista25k #naukaprogramowania #informatyka #devopsiarz #frontend #backend #uxdesign #uidesign #datascience #python #java #javascript #php #jquery #cplusplus #csharp #
#programowanie #programista15k #programista25k #naukaprogramowania #informatyka #devopsiarz #frontend #backend #uxdesign #uidesign #datascience #python #java #javascript #php #jquery #cplusplus #csharp #
źródło: bulldogjob BSIT25 1x1 270125 co zmienio się v1
Pobierz@Bulldogjob: jestem ciekaw wynikow xD
@Bulldogjob ux/ui doświadczenie w latach 7.2 lata? Czy to dlatego, że robię w data, nigdy nie spotkałem kogoś na tym stanowisku? Myślałem że to max 2% rynku.
Wypełnij ankietę ʕ•ᴥ•ʔ https://bit.ly/4hdVKIc
#programowanie #programista15k #programista25k #naukaprogramowania #informatyka #devopsiarz #frontend #backend #uxdesign #uidesign #datascience #python #java #javascript #php #jquery #cplusplus #csharp #sql #kotlin #ruby #
#programowanie #programista15k #programista25k #naukaprogramowania #informatyka #devopsiarz #frontend #backend #uxdesign #uidesign #datascience #python #java #javascript #php #jquery #cplusplus #csharp #sql #kotlin #ruby #
źródło: PUSHEK
Pobierz@Bulldogjob: moja odpowiedz to: "Atrakcyjne wynagrodzenie", ewentualnie "No salary info" jak w 90% waszych ogłoszeń.
konto usunięte via Wykop
- 2
@LaurenceFass: AWS wspiera 3.1 i 5.0. Z tego co kojarzę 100 urządzeń z publikacją do 5kb co minutę wychodzi w okolicach 5USD/miesiąc, może nawet Ci free tier wystarczy na pierwszy rok.
edit: Jakoś tak. Łap kalkulator i docsy.
edit: Jakoś tak. Łap kalkulator i docsy.
- 0
@hoodoovoodoo:
A Asseco / Unicloud?
A Asseco / Unicloud?
A Ty co zrobiłeś dziś dla swoich ziomków z IT? Wypełnij ankietę ( ͡° ᴥ ͡°) https://bit.ly/4hdVKIc
#programowanie #programista15k #programista25k #naukaprogramowania #informatyka #devopsiarz #frontend #backend #uxdesign #uidesign #datascience #python #java #javascript #php #jquery #cplusplus #
#programowanie #programista15k #programista25k #naukaprogramowania #informatyka #devopsiarz #frontend #backend #uxdesign #uidesign #datascience #python #java #javascript #php #jquery #cplusplus #
źródło: badanie 2025 OBLICZE
PobierzTeż zaufaj dla niego, wypełnij ankietę 2025 ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚ https://bit.ly/4hdVKIc
#programowanie #programista15k #programista25k #naukaprogramowania #informatyka #devopsiarz #frontend #backend #uxdesign #uidesign #datascience #python #java #javascript #php #jquery #
#programowanie #programista15k #programista25k #naukaprogramowania #informatyka #devopsiarz #frontend #backend #uxdesign #uidesign #datascience #python #java #javascript #php #jquery #
źródło: UFAMY
Pobierz@korona_swirus: miał być Ethernet a jest eternit?
@Bulldogjob: Raport it został poczęstowany babką ziemniaczaną i nie zabrakło sękacza dla jego
@mirkogreg: to jakaś sekta?
@talmudyczny_triumfalizm: prawie trafiłeś.
Czy mogę mieć podłączone zasilanie w STM32 F411CEU6 od WeACT (Blackpill) podłączone na 5V tak jak teraz jest podłączone? Nic się nie spali?
#embedded #mikrokontrolery #stm32 #elektronika
#embedded #mikrokontrolery #stm32 #elektronika
źródło: temp_file3946124634504768292
Pobierz- 1
@iforgotmypass_ narazie dla zabawy
Może kiedyś jakiś falownik do silnika sobie skonstruuje, ale również dla zabawy
A tak to biznes nieopłacalny żeby to robić więcej niż hobby
Może kiedyś jakiś falownik do silnika sobie skonstruuje, ale również dla zabawy
A tak to biznes nieopłacalny żeby to robić więcej niż hobby
@intires98: Ta płytka https://stm32-base.org/boards/STM32F411CEU6-WeAct-Black-Pill-V2.0.html korzysta z regulatora AP7343, w specyfikacji zakres napięć jest podany jako +3.52V to +5.25V, z czego Absolute Maximum Ratings dla Vin to 6V. Jest ok
- 1
@MajkelKk Zawsze miałem wrażenie, że brakuje materiałów dla początkujących z tego obszaru. To zagadnienie nie jest skomplikowane, ale żeby mieć pełne zrozumienie, potrzeba trochę wiedzy ze stacku sieciowego i tego jak działa sieć.
Chcę się wgryźć w temat embedded linuxa i yocto. Znalazłem Książkę "Linux w systemach embedded" Marcina Bisa, ale jest to książką z 2011r i boję się, że jest już nieaktualna. Jest sens się z nią zapoznawać? Jakie inne pozycje byście mi polecili?
#linux #embedded #programowanie
#linux #embedded #programowanie
źródło: obraz_2024-12-28_162405837
Pobierz@mirkogreg: Embedded Linux to w ogóle jest moim zdaniem błędnie rozumiane stwierdzenie, bo zakłada jakoby istniał jakiś inny "embedded Linux" nawet widząc to co napisałeś - embedded Linux to nadal - jak to napisałeś "klasyczny" Linux a samo "embedded Linux" odnosi się do faktu, że ten Linux działa na systemie wbudowanym, gdzie platforma w większości (ofert) będzie to zapewne ARM - i tutaj już będą pewne różnice jak chociażby sposób
@mirkogreg: temat jest bardzo szeroki. Do całości zagadnień nie znajdziesz jednego kompendium. Żeby ruszyć w temacie musisz określić sobie cel. Wybierz platformę, koniecznie, i najlepiej coś z dużą ilością dokumentacji i zacznij experymentowac w wybranym temacie. Na początek zacznij od czegoś małego ale konkretnego bo inaczej będziesz się miotał bo temat jest na kilka żyć.
- przygotowanie własnego obrazu z Yocto
- proste GPIO z user space (zrozumienie ograniczeń)
- prosty kernel driver
- przygotowanie własnego obrazu z Yocto
- proste GPIO z user space (zrozumienie ograniczeń)
- prosty kernel driver
3
BMW wymienia ludzi na roboty

Fabryka BMW postanowiła zastąpić ludzkich pracowników maszynami. Wykorzystała postępy w projektowaniu humanoidalnych maszyn przystosowanych do składania samochodów i powstanie Figure 02. Jest to doskonały przykład takiego rozwiązania. Wdrożenie go w fabryce BMW podniosło wydajność o 400 procent.
z- 8
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Mirki pijcie ze mną kompot, bo chyba dostałem najwspanialszy prezent świąteczny. Po prawie 6 latach ciężkiej pracy, w końcu udało mi się zostać #programista25k ᶘᵒᴥᵒᶅ. Niestety brutto, ale i tak się cieszę, myślałem że nigdy do mnie nie oddzwonią.
Są też wady, czekają mnie codzienne dojazdy 100km w jedną stronę. Więc pewnie po okresie próbnym, będę tam szukał jakiegoś mieszkania. Chłop piwniczak przez 30 lat
Są też wady, czekają mnie codzienne dojazdy 100km w jedną stronę. Więc pewnie po okresie próbnym, będę tam szukał jakiegoś mieszkania. Chłop piwniczak przez 30 lat
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
@kacpervfr: Co ten magister niby ci da?
@krzywy_kanister: zapytaj Niemców na przykład
Mam pytanie odnośnie układu ACS712, datasheet, w szczególności strona 3 oraz "Functional Block Diagram". Zaznaczam, ze nie znam się na takich układach. Natomiast moje pytanie jest następujące - dlaczego:
- Pin1: IP+
- Pin2: IP+
- Pin3: IP-
- Pin4: IP-
są wewnętrznie ze sobą połaczone? Jak to ma działać? Zakładając, że chciałbym mierzyć tym układem natężenie prądu płynącego przez silnik DC (działającego w obu kierunkach), to jak to miałoby być
- Pin1: IP+
- Pin2: IP+
- Pin3: IP-
- Pin4: IP-
są wewnętrznie ze sobą połaczone? Jak to ma działać? Zakładając, że chciałbym mierzyć tym układem natężenie prądu płynącego przez silnik DC (działającego w obu kierunkach), to jak to miałoby być























albo coś pod kątem architektury firmware czy zabezpieczania przed atakami (wstrzykiwanie kodu, podpisywanie firmware, bootloader itp.)
może być też inna tematyka, jeśli jest warta polecenia