✨️ Czy Polacy znów emigrują? Analiza trendów na rynku pracy
Ostatnio czytam artykuły o powrocie Polaków z #emigracja bo w Polsce żyje znacznie się lepiej niż wiele lat temu no i ogólnie wysoka jakość życia, żyjemy w najlepszych czasach, itp. ale czy nie macie wrażenia że trend na emigracje z kraju znów wróci czy tylko tak straszą? Główne argumenty za powrotem emigracji:
- prace proste lub fizyczne to widać, że jest
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim:

Ostatnio czytam artykuły o powrocie Polaków z #emigracja


To jest pokolenie boomerów, które na stałe wraca do Polski na emeryturę. Liczbowo są największym pokoleniem w Polsce, więc nawet w teorii jakby cała boomerska polonia wróciła do Polski a wszyscy młodzi wyjechali w tym samym okresie, to i tak migracja netto będzie dodatnia - czy to świadczyłoby o dobrobycie w kraju?
  • Odpowiedz
@g0blacK: U mnie w kołchozie jest to ta sama sytuacja. Kierownik lata i grozi pracownikom jakimiś paragrafami na temat zaburzania pracy firmy. Dlatego muszę do niego i wszystkich brygadzistów pisać sms z paragrafami i dokładną datą oddawania.
  • Odpowiedz
  • 1
@przegryw_stardust: mój ojciec mnie zabrał pierwszy raz jak miałem 17 lat na wakacje bo sam pracuje, potem sam jeździłem, oczywiście do Austrii i epizod w Szwajcarii. Podstawy elektryki ogarniesz w jeden dzień jak siądziesz, przyjeżdżasz i robisz, nic trudnego, to nie fizyka kwantowa. Za to toxic miejsce pracy
  • Odpowiedz
Jak to jest, że jesteśmy 20 gospodarką świata, a jednak zarobki w takich Niemczech, Szwecji, Norwegii, Islandii, Irlandii, są nadal 2x-4x wyższe niż w Polsce. Jak w praktyce wygląda 20 gospodarka świata w mieście powiatowym?
-100 ogłoszeń o pracę w fabryce smrodu, 80% nie podaje wynagrodzeń, a reszta podaje coś w stylu minimalnej krajowej do 6000zł brutto
-40 ogłoszen z miasta do pracy za granicą
-portal ogłoszeniowy KGHM tak skonstruowany, że zwykle

Czy nadal jesteśmy daleko za Europą?

  • Tak 74.4% (32)
  • Nie 25.6% (11)

Oddanych głosów: 43

  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jeśli miałbyś pójść do służb mundurowych to wybrałbyś:

  • Policja 10.1% (16)
  • wojsko 15.2% (24)
  • Straż graniczna 19.0% (30)
  • Służba celno skarbowa 27.8% (44)
  • Straż ochrony kolei xD 22.8% (36)
  • Inne 5.1% (8)

Oddanych głosów: 158

  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@lukasz-dit pogranicznicy, jest się dość łatwo dostać, wysokie zarobki jak na ścianę wschodnią czy warmińsko - mazurskie, każdy jeden ma dom wystawiony za gotówkę, całkiem nowy samochód, niektórzy też inwestują w mieszkania na wynajem w pobliskim mieście wojewódzkim.
  • Odpowiedz
Przeczytałem dość dobrą książkę "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast" pomimo tego, że autor ma mocno lewicowe poglądy, co momentami mocno męczy, są tam wywiady z mieszkańcami takich miejscowości, głównie młodymi ludźmi i kobietami w wieku emerytalnym - byłymi pracownicami produkcji upadłych zakładów, i co mnie najbardziej uderzyło, to że te wszystkie starsze kobiety mówią, że: "jak mąż żył to było łatwiej bo były dwie pensje"(męża była często wyższa, za co zapłacił cenę
HaPe - Przeczytałem dość dobrą książkę "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast" pomimo ...

źródło: 959840-352x500

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@HaPe ale co w tym dziwnego? Mojej matce też było lżej utrzymać dom jak ojciec żył i mieli dwie pensje, co nie znaczy że go nie kochała, albo że go jej brakuje tylko ze względu na pieniądze xD
  • Odpowiedz
(męża była często wyższa, za co zapłacił cenę krótszym życiem),


@HaPe: A ja myślałam, że to przez powszechne chlanie wódy w pracy i po pracy oraz palenie kilku paczek papierosów dziennie ( _)
  • Odpowiedz
@lukasz-dit

@Poldek0000: służby mundurowe to nie tylko wojsko


No wiadomo. Ale mam w rodzinie wojskowych i strażaków. Sporo historyjek słyszę przy rodzinnych spotkaniach.Więc mam mocne przeczucie że tak jest wszędzie.
Przy czym w korpo jak Ci się nie podoba to zmieniasz pracodawcę. W wojsku nie jest to takie proste (brak etatu , musisz mieć przydział etc).
Za nie wykonanie taska w sprincie w zasadzie nic Ci nie zrobią (płacz
  • Odpowiedz
Dobija mnie moja praca.
Ciagly stres i nerwy.
Brak jasnych informacji co mam robić, często czuje się tak jakbym sam musiał się o wszystko pytać.
Żeby znaleźć jakąkolwiek dokumentację najpierw muszę przebrnąć przez masę rzeczy które mi są nie potrzebne.
Czy wszędzie praca wygląda tak samo? Jeżeli chodzi konsultanta a nie typowo programisty

#praca #it #programowanie #programista15k
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Grajox3: tak, jeżeli nie pracujesz przy produktach, które przynoszą bezpośrednio do firmy pieniądze; cała robota dla finansów, hrów, logistyki - czyli wszystkie, polskie tzw. centra usług wspólnych to jest ta sama, bezproduktywna sieczka polegająca w zasadzie na klepaniu maili, żeby dowiedzieć się o co w ogóle chodzi
  • Odpowiedz
Brak jasnych informacji co mam robić, często czuje się tak jakbym sam musiał się o wszystko pytać.


@Grajox3: Bez przesady. Tłumaczyć pracownikowi każdy centymetr tego, co ma narysować, to też spory wysiłek. Twój manager ma go ponosić? Czy tobie firma nie płaci za rozwiązywanie problemów? Jak manager deleguje taska pracownikowi, ale pracownik ciągle go pyta co i jak ma robić, to ma być zdrowa relacja? To już pewnie manager sam
  • Odpowiedz