Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko171
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin
Tortoveno

Tortoveno

Dołączył 8 lat i 4 mies. temu
  • Obserwuj
  • Akcje 1258
  • Znaleziska 1189
  • Mikroblog 69
  • Obserwujący 1
  • Obserwowane 7

195

Dlaczego rzymskie kości do gry były asymetryczne?

Dlaczego rzymskie kości do gry były asymetryczne?

80-90% przebadanych rzymskich kości do gry wykazuje widoczną gołym okiem asymetrię. Czy dla starożytnych graczy geometryczna perfekcja miała znaczenie i czy ufali oni wyrokom fortuny? Co na temat przypadku sądził Cyceron?

Lifelike
z
youtube.com
dodany: 13.06.2026, 20:52:51
  • 40
  • #
    nauka
  • #
    historia
  • #
    starozytnosc
  • #
    starozytnyrzym
  • #
    ciekawostkihistoryczne
Tortoveno
Tortoveno wczoraj, 18:33:00 via Wykop
  • 0
@SC10n: E tam. Kto miał wiedzieć, co tam wypada najczęściej, a co najrzadziej, ten wiedział. Dziś ludzie wiedzą o rachunku prawdopodobieństwa, a niektórzy i tak mają swoje "systemy" albo ustawiają zakłady.

946

Petycja przeciwko ograniczeniom Google w używaniu plików APK

Petycja przeciwko ograniczeniom Google w używaniu plików APK

Petycja zebrała blisko 200 000 podpisów, ale Google mimo sprzeciwu użytkowników wprowadza restrykcje na pliki APK. Autor zachęca do odwiedzenia keepandroidopen.org, gdzie znajdziecie informacje o obejściu blokad i dalszym sprzeciwie wobec Google. Dziękuje społeczności Androida za walkę o otwartość.

nameisnull
z
change.org
dodany: 13.06.2026, 12:14:32
  • 121
  • #
    technologia
  • #
    android
  • #
    smartfon
  • #
    telefony
  • #
    programowanie
  • #
    programista15k
Tortoveno
Tortoveno wczoraj, 18:27:52 via Wykop
  • 0
@Piw_Benzyna: Przecież YT możesz oglądać na kompie bez reklam, jeśli tylko masz dobrą przeglądarkę lub adblocka. Albo jedno i drugie. Albo instalujesz jakiegoś Linuxa i tam masz FreeTube.

259

W repozytorium AUR systemu Arch Linux wykryto ponad 400 zainfekowanych pakietów

W repozytorium AUR systemu Arch Linux wykryto ponad 400 zainfekowanych pakietów

W tym tygodniu repozytorium użytkowników Arch Linuxa AUR padło ofiarą zakrojonej na szeroką skalę kampanii złośliwego oprogramowania, w wyniku której zainfekowano ponad 400 pakietów dostarczonych przez użytkowników.

Pawcio_cukierek
z
phoronix.com
dodany: 12.06.2026, 15:24:19
  • 90
  • #
    linux
  • #
    bezpieczenstwo
  • #
    security
  • #
    prywatnosc
  • #
    archlinux
  • #
    ciekawostki
Tortoveno
Tortoveno 13.06.2026, 04:59:41 via Wykop
  • 3
@3g4w4re3ewedw: Do czarodzieja Stallmana wciąż jeszcze daleko. Powodzenia padawanie! ;)
Tortoveno
Tortoveno przedwczoraj, 14:20:22 via Wykop
  • 0
@3g4w4re3ewedw: A wiesz jak on przegląda internet?

330

Pamiętacie "Bajtek"? Mija 40 lat od debiutu pisma

Pamiętacie "Bajtek"? Mija 40 lat od debiutu pisma

O historii magazynu Bajtek rozmawiali naukowcy i twórcy pisma podczas Perspektywy Women in Tech Summit 2026, ale najlepsza relacja jest od socjolog dr hab. Marty Juza, prof. UKEN, która zauważyła dysproporcję płciową w zawartości pisma Bajtek. xxd

potspodpach
z
naukawpolsce.pl
dodany: 12.06.2026, 20:21:23
  • 98
  • #
    historia
  • #
    komputery
  • #
    nostalgia
  • #
    wspomnienia
  • #
    retro
  • #
    gimbynieznajo
Tortoveno
Tortoveno 13.06.2026, 05:07:05 via Wykop
  • 4
@JanPustostan: Nie śmiejcie się, ale nawet w dziedzinie tak sfeminizowanej obecnie jak weterynaria (szczególnie młodych zwierząt, poza tym lekarze faceci się starzeją, bo absolwentki to jakieś 75-80% kończących kierunek) działa obecnie takie coś: https://kobietyweterynarii.pl

Bo we władzach izby jest więcej facetów! Bo wśród chirurgów nadal jest więcej facetów!
Bo "Jasne jest, iż przyszłość zawodu lekarza weterynarii leży w rękach kobiet!".

Dlaczego 30 lat temu faceci nie stworzyli "Mężczyzn w weterynarii",

432

Nie żyje Janusz Michałowski

Nie żyje Janusz Michałowski

Zmarł Janusz Michałowski, jeden z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów teatralnych i telewizyjnych. Miał 89 lat.

digital-nexus
z
digitalnexus.pl
dodany: 11.06.2026, 22:03:01
  • 46
  • #
    film
  • #
    wydarzenia
  • #
    ciekawostki
  • #
    polska
  • #
    smierc
  • #
    telewizja
Tortoveno
Tortoveno 13.06.2026, 04:56:38 via Wykop
  • 0
Nasz Profesor!

( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

1862

Nakłaniają do usuwania Polaków.

Pokaż treści 18+

Nakłaniają do usuwania Polaków.

Livestream na TikToku prowadzony przez Sikhów, którzy analizują zdjęcie Henryego Nowaka, nazywają go rasistą z zimnymi oczami, usprawiedliwiają zabójcę (Singh był w porządku). Robią sondaż, czy nasrać czy nasikać na grób Henryego, obrażają Polaków i wzywają do usunięcia ich z

artos69
z
x.com
dodany: 07.06.2026, 14:19:20
  • 146
  • #
    novak
  • #
    sikh
  • #
    uk
  • #
    anglia
Tortoveno
Tortoveno 07.06.2026, 16:57:53 via Wykop
  • 0
@trzynastka: Nie w Raszynie, tylko w Warszawie. Raszyn jest po drugiej stronie ul. Na Skraju ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tortoveno
Tortoveno 07.06.2026, 16:58:18 via Wykop
  • 2
To ilu ich jest? Zawsze myślałem, że jest tylko dwóch: mistrz i uczeń.
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

375

Miliony osób nadal ignorują Windowsa 11. HP pokazało skalę zjawiska

Miliony osób nadal ignorują Windowsa 11. HP pokazało skalę zjawiska

Najnowsze dane przekazane przez HP pokazują, że proces przechodzenia na Windowsa 11 wciąż jest daleki od zakończenia.

ochucki
z
ithardware.pl
dodany: 30.05.2026, 12:12:31
  • 242
  • #
    windows
  • #
    microsoft
  • #
    komputery
  • #
    informatyka
  • #
    migrac
  • #
    windows11
Tortoveno
Tortoveno 01.06.2026, 17:43:21 via Wykop
  • 0
@PlackiSaPyszne: Linux Mint. Właśnie mija mi z nim jakoś rok. Działa lepiej od W11, tj. szybciej i ciszej (mam dual boot z powodu przyzwyczajonej żony i konieczności użycia 1-2 razy w roku Worda zamiast Writera). I to zarówno na 6-letnim desktopie (procesor intela + nvidia), jak i 4-letnim lapku Della (procesor i grafika AMD). Czas poświęcany na grzebanie w systemie nie przekracza tego spędzanego na to samo w Windowsie. Gry
SystemHalted2_0
SystemHalted2_0
21.05.2026, 07:17:18
  • 1590
To, co jest dla mnie najbardziej szalone w tym wszystkim, to że jeśli GTA 6 faktycznie wyjdzie w listopadzie, to przy założeniu podobnego cyklu produkcyjnego następna część, GTA 7, mogłaby pojawić się dopiero gdzieś około 2040 roku.

I nagle to wszystko zaczyna brzmieć jak zamknięty rozdział.
Pamiętam pierwsze odpalenie GTA 3, jeszcze ten dziwny, trochę surowy Liberty City, gdzie wszystko robiło wrażenie samego faktu, że można tak po prostu biegać po mieście. Potem mały
SystemHalted2_0 - To, co jest dla mnie najbardziej szalone w tym wszystkim, to że jeś...

źródło: image

Pobierz
  • 235
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Tortoveno
Tortoveno 21.05.2026, 19:54:03 via Wykop
  • 0
GTA skończyło się na dwójce. W kolejne nie grałem. Jak można było s-------ć taką fajną serię zrezygnowaniem z widoku z góry? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz

493

Astrologowie ogłaszają wielki powrót Mistrzostw Polski w Heroes III!

Astrologowie ogłaszają wielki powrót Mistrzostw Polski w Heroes III!

Po ponad 2000 dni oczekiwania legenda powraca! Ogłoszono 4. edycję Mistrzostw Polski w Heroes of Might and Magic III. Turniej zostaje wskrzeszony pod strategicznym patronatem Jaskini Behemota. Ostatniego mistrza poznaliśmy w listopadzie 2020 roku czas wyłonić nowego czempiona narodowego.

Berkas
z
youtube.com
dodany: 16.05.2026, 09:55:21
  • 64
  • #
    heroes3
  • #
    homm3
  • #
    retrogaming
  • #
    mistrzostwapolski
  • #
    h3gg
Tortoveno
Tortoveno 17.05.2026, 08:07:38 via Wykop
  • 1
Dopiero czwarte? Jakaś kilkuletnia przerwa? Myślałem, że to normalnie co roku leci... od jakichś 5 lat.
  • 3
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

1053

Prawie wszystkie roślinne zamienniki mięsa zawierały toksyny

Prawie wszystkie roślinne zamienniki mięsa zawierały toksyny

Najnowsze doniesienia naukowe rzucają nowe światło na skład popularnych "zamienników". Jak wynika z najnowszych analiz, niemal każda roślinna alternatywa dla mięsa kryje w sobie pasażerów na gapę - mykotoksyny.

VoxClamantisInDeserto
z
strefabiznesu.pl
dodany: 14.05.2026, 19:43:14
  • 121
  • #
    weganizm
  • #
    jedzenie
  • #
    zywnosc
  • #
    ciekawostki
  • #
    nauka
  • #
    wydarzenia
Tortoveno
Tortoveno 15.05.2026, 05:16:51 via Wykop
  • 1
@WOWMichal: To jak z tym newsem niedawnym, że w mięsie drobiowym skądśtam (chyba z Ameryki Południowej?) stwierdzono, uwaga, salmonelle! Bo w Polsce nie stwierdza się tego regularnie xD

837

Kornelia Wieczorek straci Krzyż Zasługi? Jest odpowiedź Kancelarii Prezydenta

Kornelia Wieczorek straci Krzyż Zasługi? Jest odpowiedź Kancelarii Prezydenta

Jeszcze niedawno była symbolem sukcesu młodego pokolenia i młodą naukowczynią z okładek mediów. Teraz kolejne instytucje zaczynają odpowiadać na pytania dotyczące jej osiągnięć i odznaczenia od prezydenta.

iza-anna
z
gazetaprawna.pl
dodany: 14.05.2026, 06:05:52
  • 145
  • #
    polska
  • #
    medycyna
  • #
    nauka
  • #
    korneliawieczorek
  • #
    afera
  • #
    ciekawostki
Tortoveno
Tortoveno 15.05.2026, 05:08:12 via Wykop
  • 0
@schnippen_schnappen: Myślisz, że to dobry mem? A wiesz, że na zdjęciu jest samiec? Dlaczego mamy śmiać się z janusza za przewinienia grażyny? Facet w tym kraju zawsze był do bicia!

(jakby ktoś nie zrozumiał, to post miał charakter żartobliwy)
Tortoveno
Tortoveno 15.05.2026, 05:09:42 via Wykop
  • 0
@latajacy_napletek: Zdjęcie dałeś takie, jakby Kornelia miała zostać w przyszłości zrehabilitowana.

293

Kupiła drukarkę, papier i tusz, a HP i tak zabroniło jej drukować. Internautka w

Kupiła drukarkę, papier i tusz, a HP i tak zabroniło jej drukować. Internautka w

Internautka jest oburzona, ponieważ HP zablokowało jej możliwość drukowania z powodu braku subskrypcji. - czyli jak się z nas robi frajerów

Rade86B
z
informacje.wp.pl
dodany: 10.05.2026, 10:21:43
  • 93
  • #
    januszebiznesu
  • #
    afera
  • #
    heheszki
  • #
    zydkrecikorba
Tortoveno
Tortoveno 11.05.2026, 05:05:35 via Wykop
  • 7
Co oni tam napisali? "Wynajmowanie" tuszu? xD Kto to wymyślił?
  • 4
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Tortoveno
Tortoveno 11.05.2026, 05:13:48 via Wykop
  • 32
@Escalade: Sprawdziłem ten All In Plan (https://www.hp.com/us-en/all-in-plan/printers.html). Ona nawet nie kupiła tej drukarki. To co kupiła, to WYNAJEM drukarki z dostarczaniem tuszu do niej (i opcjonalnym zakupem papieru), gdzie wysokość opłaty zależy od liczby drukowanych stron.
Ale dokupiła do niej tusza sama i zdziwiona xD
Tortoveno
Tortoveno 14.05.2026, 17:08:29 via Wykop
  • 0
@MMaros: Czyli wynajmowanie drukarki, nie tuszu/tonera.

420

Ukrainiec znieważa polską policję

Pokaż treści 18+

Nietutejszy1988
z
streamable.com
dodany: 04.05.2026, 21:14:24
  • 106
  • #
    polska
  • #
    policja
  • #
    polskapolicja
  • #
    ukraina
Tortoveno
Tortoveno 05.05.2026, 18:32:17 via Wykop
  • 3
@NieWiemWiecSieWypowiem:

A ty polski szaraczku jak użyjesz słowa "k---a" na ulicy to z krzaków wyskoczy mundurowy i w-------i mandat.

Co? xD To musi być najrzadziej egzekwowane wykroczenie w Polsce!

1257

6 godzin na SOR w USA, koszt: 180 tys. zł :)

6 godzin na SOR w USA, koszt: 180 tys. zł :)

Z pozdrowieniami dla fanów prywatyzacji służby zdrowia. Dziewczynę rozbolał brzuch w USA i pojechała na ER. Narobili badań, wykryli infekcję nerek i wysłali rachunek na 49 323 USD :) Na dziś to jakieś 178 799 PLN.

nie_mow_o_mnie_swojemu_mezowi
z
onet.pl
dodany: 30.04.2026, 20:33:35
  • 522
  • #
    sluzbazdrowia
  • #
    us
  • #
    nfz
  • #
    usa
Tortoveno
Tortoveno 01.05.2026, 11:36:13 via Wykop
  • 3
@haohao: "Prywatna służba zdrowia" - a co to za oksymoron? Jak prywatna i nastawiona na zysk, to nie służba. PS. Służby zdrowia w Polsce też już nie ma od >20 lat.

935

Sukces systemu kaucyjnego

Sukces systemu kaucyjnego

Miało być nowocześnie, czysto i europejsko, a skończyło się tak, że człowiek na własnym osiedlu wygląda jak profesjonalny nurek śmietnikowy. Targasz te wory pod dyskont, stoisz w kolejce z innymi "łowcami kaucji", a na końcu i tak wita Cię wielki napis: AWARIA. Przynajmniej po powrocie do domu można

janusz0104
z
wykop.pl
dodany: 28.04.2026, 13:30:13
  • 287
  • #
    systemkaucyjny
  • #
    kaucja
  • #
    zzyciawziete
  • #
    absurdy
  • #
    polska
  • #
    zakupy
Tortoveno
Tortoveno 29.04.2026, 05:01:05 via Wykop
  • 29
A powiedzcie - mogę legalnie wyrzucić przetarte skarpetki do zmieszanych? Czy to tekstylia i muszę z tą parą to PSZOKu jechać albo gromadzić zużyte ubrania w domu (najlepiej na 20 m2)?
  • 6
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

2960

National Geographic i Fundacja Santander usunęły artykuły o Kornelii Wieczorek

National Geographic i Fundacja Santander usunęły artykuły o Kornelii Wieczorek

Czyżby rozpoczęła się wielka czystka?

Nigarun
z
wykop.pl
dodany: 25.04.2026, 21:19:02
  • 273
  • #
    korneliawieczorek
  • #
    nauka
  • #
    afera
  • #
    polska
Tortoveno
Tortoveno 26.04.2026, 16:19:46 via Wykop
  • 4
Czy po wybiciu tego chamb-eau młoda naukowczyni została jeszcze gdziekolwiek zaproszona?
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

610

2 godziny w maratonie złamane

2 godziny w maratonie złamane

Kenijczyk Sebastian Sawe przebiegł maraton w Londynie w 1:59:30, tym samym pobijając rekord świata i jako pierwszy człowiek w historii przebił w oficjalnych zawodach barierę 2 godzin.

rales
z
bbc.com
dodany: 26.04.2026, 11:18:15
  • 197
  • #
    bieganie
  • #
    sport
  • #
    maraton
  • #
    rekord
  • #
    biegajzwykopem
  • #
    londyn
Tortoveno
Tortoveno 26.04.2026, 16:16:50 via Wykop
  • 15
@PunkRockMetalBeer: Nie lubię określenia "granica ludzkich możliwości". To że jakąś rzecz zrobi jeden na 2,5 miliarda nie znaczy, że to jest jakaś granica możliwości. On już jest dawno za nią. To, że on coś zrobił, nie znaczy, że jako ludzkość jesteśmy bliżsi szybszego biegania albo że 1000 losowych typów z łapanki da się do tego wytrenować.

Często w książkach dla dzieci albo filmach na YT można zobaczyć takie porównania: sokół

566

Szwajcaria kolejnym europejskim krajem który chce się uniezależnić od Microsoftu

Szwajcaria kolejnym europejskim krajem który chce się uniezależnić od Microsoftu

Szwajcarskie władze planują stopniowo ograniczać zależność od Microsoftu, stawiając m.in. na oprogramowanie open source. Powodem są obawy o kontrolę nad danymi, bezpieczeństwo oraz zbyt silne uzależnienie od amerykańskich dostawców technologii.

matixrr
z
swissinfo.ch
dodany: 21.04.2026, 12:07:24
  • 50
  • #
    szwajcaria
  • #
    europa
  • #
    informatyka
  • #
    komputery
  • #
    technologia
  • #
    programista15k
Tortoveno
Tortoveno 21.04.2026, 19:13:20 via Wykop
  • 0
@k_suchy: Ja dziś śmiechłem przy próbie skopiowania pliku (.docx) z Dysku Google na pulpit w Windows 11. Dostałem na twarz "Wystąpił błąd funkcji MS-DOS" albo coś w tym guście. Poczułem się jak w latach 90. xD Naprawdę się tego nie spodziewałem. Przy kolejnej próbie już udało się skopiować.

456

Doorośli z roczników 80. i 90., którzy grali w gry lepiej wychowują dzieci

Doorośli z roczników 80. i 90., którzy grali w gry lepiej wychowują dzieci

Psycholodzy przeanalizowali obecność gier wideo w życiu przeciętnego gracza, który wychowuje własne dzieci.

brednyk
z
gry-online.pl
dodany: 21.04.2026, 14:49:47
  • 112
  • #
    polska
  • #
    gry
  • #
    komputery
  • #
    rodzicielstwo
  • #
    dzieci
  • #
    konsole
Tortoveno
Tortoveno 21.04.2026, 19:03:31 via Wykop
  • 118
A więc rozjeżdżanie ludzi w GTA 1 i Carmageddonie, a także odrywanie rąk w Mortal Kombat, zadziałało dobrze! Szach-mat zatroskane grażyny z kobiecych gazetek z lat 90. i 2000!
  • 5
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

thorgoth
thorgoth
17.04.2026, 13:31:24
  • 1620
Dokładnie 31 lat temu, 17 kwietnia 1995 roku, Poniedziałek Wielkanocny. Ludzie śpią, korzystając z dodatkowego dnia wolnego. Jedni lokatorzy wstają wcześniej, inni nieco później. Niestety, część w związku ze świętami jest pod wpływem alkoholu. Ci nieliczni, którzy wstali wcześniej, poczuli w swoich mieszkaniach bardzo intensywną woń gazu. Jeden z mieszkańców przyznał w filmie dokumentalnym “Czarny serial” (prod. TVP S. A. w likwidacji), że zdziwiło go to, że woń gazu była silniejsza na
thorgoth - Dokładnie 31 lat temu, 17 kwietnia 1995 roku, Poniedziałek Wielkanocny. Lu...

źródło: Gdansk-wojska-polskiego-39-05

Pobierz
  • 153
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Tortoveno
Tortoveno 18.04.2026, 19:39:46 via Wykop
  • 0
@Narun: Z charakterystyki postaci.Pewnie profiler tak ustalił, profiler to nie byle kto.
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 11
  • Strona 1 z 11
  • >

Osiągnięcia

  • Komentator
    od 11.11.2024

    Komentator
  • Rocznica
    od 07.02.2026

    Rocznica

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking