w listopadzie wyszła mi narastająco zaliczka na podatek 236zł. Jako że jest on poniżej 1000 zł nie musiałem jej wtedy płacić. w grudniu wyszła mi narastająco zaliczka 746zł (ze wzoru Dochód * 12% - 3600) i zapłaciłem wtedy zaliczkę w wysokości 746zł. co powinienem wpisać w #epity w polach:
należna zaliczka XI i XII
zapłacona zaliczka XII

na tę chwilę mam jak na screenie - jest to poprawne? czy powinna
smokzabojcaludzi - w listopadzie wyszła mi  narastająco zaliczka na podatek 236zł. Ja...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy jeżeli jestem studentem, mam w tym roku 22 lata i pracowałem w poprzednie wakacje na umowie zlecenie to muszę składać zeznanie podatkowe? Bo wszędzie gdzie czytam, to jest napisane, że osoby do 26 r. ż. są zwolnione z podatku i nie muszą składać zeznania. Ogólnie to nie byłoby dla mnie problemem to zrobić, gdyby nie to że profil zaufany jest jakiś s---------y i nie mogę go założyć. Nie udaje mi się
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#biedanonim
Cześć Mirki,
jako, że poniosłem stratę na giełdzie to przydałoby się ją rozliczyć, ale tutaj mam zagwozdkę czy muszę coś zmieniać. Mianowicie dostałem PIT8c z XTB, PIT38 został automatycznie uzupełniony, ale zastanawia mnie kwestia rozliczenia tej straty, czy jest to dobrze wypełnione? Bo jeśli chciałbym np. dodać straty z ubiegłych lat to jest to wartość z pozycji 28, a tę w podglądzie aktualnego PITa mam pustą

#gielda #xtb
mirko_anonim - #biedanonim
Cześć Mirki,
jako, że poniosłem stratę na giełdzie to przy...

źródło: ggg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @rynth_: Omg, po twojej odpowiedzi chyba olśnienia dostałem, czyli to pole poz 28. nie oznacza miejsca do którego się odwołuje, tylko sam to deklaruje, a w nawiasie na ostatnim ss oznacza, że tu zostanie wpisane, a nie stąd pobierana jest wartość? Po prostu martwiło mnie to 0.

Oczywiście warunek to zyski w przyszłych latach ( ͡° ͜ʖ ͡°)


To moze być warunek nie
  • Odpowiedz
Mam dodatkowy dochód z różnych stocków ze zdjęciami typu istockphoto, shutterstock od którego zapłaciłem podatek w Polsce w ramach DG + dodatkowo w USA potrącili mi 10% które chciałbym odzyskać z racji że jest ustawa o unikaniu podwójnego opodatkowania. W kreatorze infaktu czy e-pity jak wypełnię PIT/ZG to mi dolicza dodatkowo przychód z zagranicy do przychodu z DG a przecież dochód z zagranicy miałem już wliczony do dochodu z DG. Przez to
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Kolega pyta, czy kupując kartą debetową z konta polskiego w walucie PLN coinsy w grze online ( siedziba Korea xD ) da się jakoś ominąć podatek, na przykład korzystając z VPN, czy może automatycznie dolicza tę dodatkową kwotę?

Sprawa wygląda tak, że kupując bezpośrednio coinsy od developera za Yeny, płaciłbym mniej, niż robiąc to za USD czy też EUR przy automatycznym przewalutowaniu każdej z tej walut, ale przy zakupie naliczony jest VAT
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy to jest normalne że księgowa oprócz tego że kasuje 250 pln na miesiąc to jeszcze chce dopłat za rzeczy typu rozliczenia roczne, jakieś wnioski o zwroty vat i inne normalne rzeczy? Kiedyś miałem innego księgowego (bez infakt) to on za mnie wszystko robił w ramach opłaty, a teraz jak mam księgową z infakt to ona sobie bierze dopłaty za rzeczy które wiadomo że księgowość i tak musi zrobić żeby przedsiębiorca nie
Viado - Czy to jest normalne że księgowa oprócz tego że kasuje 250 pln na miesiąc to ...

źródło: u11NRqN

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Anakee: 100 zł to było o rozliczeniu zdrowotnej.

250zł za księgowość to absolutna norma.

@Niedogonisz ogólnie można powiedzieć, że we wszelkich infaktach i wifirmach pracują Grażynki osiedlowe, które działają w podwykonawstwie, więc się łudź, że trafiłeś do kogoś lepszego.
Żeby ocenić, czy i co tak drogo od Ciebie wołali musiałbyś powiedzieć co to za dokument za 10 zł, jaka forma działalności, ogólnie ile papierów. Bo na razie to tak
  • Odpowiedz
Chciałbym wysłać do urzędu skarbowego deklarację wynajmu okazjonalnego.

No i jak to zrobić?
W epuap jest cały katalog spraw do załatwienia ze swoimi formularzami wśród których nie ma mojej (albo nie umiem jej znaleźć)
W podatki.gov.pl bardzo podobnie to wygląda.

Jest
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Gdyby ktoś jeszcze miał wątpliwość kiedy robi się podatki to od piątku mamy ruch większy niż przez cały luty i marzec razem :D
Fun-fact:
Sporo biur księgowych i doradców podatkowych wykupuje naszą usługę by kliknąć "importuj" i skasować klienta za wykonaną pracę. No ale know-how jak coś można ułatwić też jest w cenie.
Oczywiście mają w nosie licencjonowanie, które na to nie pozwala ale wolimi skupić się na funkcjonalnościach dla ogółu a
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Gdyby ktoś jeszcze miał wątpliwość kiedy robi się podatki to od piątku mamy ruch większy niż przez cały luty i marzec razem :D


@kalkulatorgieldowy: sorki ale nie orientuje się, czemu akurat teraz przy końcu kwietnia niż bardziej niż za tamte miesiące?
Masz na myśli że to podobna patologia jak z używaniem waszej usługi pośród ludzi, co do tego że czeka się jakoś do ostatniej chwili jakby nie można było wcześniej,
  • Odpowiedz
robi się podatki to od piątku mamy ruch większy niż przez cały luty i marzec razem


@interpenetrate: termin jest do 2 maja i szczególnie jeśli ktoś ma zyski woli zapłacić podatek później niż wcześniej. Dochodzi do tego strach przed podatkami i wizja straconego weekendu albo i kilku.
Trochę jak za czasów szkolnych ludzie odkładają nieprzyjemne zadania na koniec. Ale automatyzacja pewnie trochę to zmieni. Acz płacenie podatku zawsze będzie nieprzyjemne.
  • Odpowiedz
Hejo. Pytanie odnosnie #pit #ksiegowosc.
Rozliczałam na stronie pitax ze względu na przywiązanie do tej strony i na końcu miałam odniesienie do subkonta, na które mam uiścić brakującą kwotę z tytułu niedopłaty. Opłata wykonana na początku kwietnia, jednak na stronie gov.pl widnieje adnotacja, że kwota pozostaje do zapłaty. Czy to się nie aktualizuje czy ta strona jest zryta?
#podatki
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@zibizz1: tak tak, tylko na stronie jest jakaś adnotacja, że trzeba zaakceptować rozliczenie, a ja nic takiego nie widzę niestety i się zastanawiam czy to może świadczyć o tym, że nie rozliczono mi wpłaty.
Najwidoczniej póki co trzeba olać. Zapłacone jest :c
  • Odpowiedz
@jafik: Na jakiej stronie masz napisane "trzeba zaakacpetować rozliczenie"? Może chodzi o to że trzeba wysłać PIT bo narazie jest w wersji roboczej
  • Odpowiedz
@cotozazycie: tak

Nie muszę rejestrować telewizora, jeżeli nie będę na nim oglądał telewizji, tylko np. seriale z płatnej platformy z filmami


MIT! Zakupiony odbiornik TV umożliwia odbiór telewizji. Ustawa określa domniemanie użytkowania – domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Zgodnie z obowiązującym prawem należy go zatem zarejestrować.

https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/5719460,abonament-rtv-kontrole-poczta-polska-wyjasnia-kto-i-jak-moze-prowadzic-kontrole.html
  • Odpowiedz
#gielda #podatki #kalkulatorgieldowy

mógłby ktoś podpowiedzieć, czy dobrze planuje rozliczyć dywidendę od Asbis, która wpłynęła na moje konto w ING Makler? Nie byłem świadomy, że ING nie rozlicza takich rzeczy w PIT i dopiero dziś zobaczyłem od nich info, gdy chciałem klepnąć PIT-38 na portalu e-PIT.

Z tego co wyczytałem, muszę wziąć kurs z dnia poprzedniego, przeliczyć i od tego zapłacić 19%. Historia pokazuje mi, że
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Siema mirasy. Czy ktoś wie czy pracownik skarbówki który ma kontakt z petentem jeżeli chcę z nim szczerze porozmawiać bo prawdopodobnie dałem ciała w jednym miejscu to on generalnie jest osobą która od razu to gdzieś zgłasza lub powinna zgłosić czy osobą która ma mi pomóc i doradzi jak się zachować w danej sytuacji. Ma ktoś kogoś takiego w rodzinie albo wie?

#podatki #urzadskarbowy #polska?
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

jak to jest ze minela mi ulga na start gdzies kolo wrzesnia a dalej jak rozliczam ZUS na tej stronie PUE ZUS to kaze mi placic tylko ubezpieczenie zdrowotne (wg tych stawek ryczaltowych, bo jestem na ryczalcie), a spoleczne nie? zmienilem kod ubezpieczenia wtedy we wrzesniu z 054000 na 057000 (na ta 2 letnia ulge teraz).

i jak sie doplaca do tych stawek ubezpieczenia zdrowotnego, bo przekroczylem prog 60k przychodu wiec za
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@SmugglerFan: z takim poziomem wiedzy, to będzie piękna katastrofa.
Nawet nie będę mówił co i jak, bo po co? To jedno zrobisz dobrze, ale w----------z się na następnej sprawie, o której nie masz w tym momencie pojęcia.

Znajdź sobie biuro, płać jak człowiek, za święty spokój i porządek w papierach.
  • Odpowiedz
Czy to normalne że w PIT8C od XTB nie są uwzględnione rzeczy z giełd zagranicznych?
W raporcie akcje notowane na GPW znajdują się na picie, natomiast Amerykańskie już nie.
W prowadzacie to ręcznie jako: Inne przychody, w tym uzyskane za granicą oraz odpłatne zbycie walut wirtualnych art. 30B ust. 1A ustawy ?
Po co XTB wystawia niecałościowy PIT8C i jednocześnie podaje raport gdzie wszystko jest rozpisane tz. gdzie co wpisać w PIT38?
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@2152: 8C jest tylko dla GPW i CFD, cała reszta nie jest wysyłana do US. Musisz to sam rozliczyć, a XTB dla ułatwienia ci tego podaje w jakich rubrykach masz wpisać jakie wartości.
  • Odpowiedz
@2152: w bonusie nie ma też dywidend zagranicznych ale to akurat jest ok bo w PIT-8C się ich nie uwzględnia.
XTB dało mi pracę z przeliczaniem swoich raportów a nawet próbowałem ich przekonać by poprawili swój raport na przyjaźniejszy z PIT-ZG ale mnie olali.
  • Odpowiedz
Ostatni wpis o optymalizowaniu kredytu hipotecznego. Wskazaliśmy wiele obszarów, w których można zmniejszyć finalne koszty.

Cena zakupu nieruchomości w ciągu ostatnich 10 lat drastycznie wzrosła. W ciągu ostatnich dwóch lat ponad 4 krotnie wzrósł koszt kredytu hipotecznego. Z 2-2.5% do ponad 9%. Dlatego skupmy się na wyższych kwotach. Ostatnio wskazałem dwa kluczowe momenty, gdy możemy refinansować kredyt:

1. Działanie interwencyjne, gdy opłacalna jest stała stopa procentowa. Szacunkowa oszczędność 3% na najbliższe 3 lata.
2. Przejście
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach