Czy to normalne że w PIT8C od XTB nie są uwzględnione rzeczy z giełd zagranicznych?
W raporcie akcje notowane na GPW znajdują się na picie, natomiast Amerykańskie już nie.
W prowadzacie to ręcznie jako: Inne przychody, w tym uzyskane za granicą oraz odpłatne zbycie walut wirtualnych art. 30B ust. 1A ustawy ?
Po co XTB wystawia niecałościowy PIT8C i jednocześnie podaje raport gdzie wszystko jest rozpisane tz. gdzie co wpisać w PIT38?
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@2152: 8C jest tylko dla GPW i CFD, cała reszta nie jest wysyłana do US. Musisz to sam rozliczyć, a XTB dla ułatwienia ci tego podaje w jakich rubrykach masz wpisać jakie wartości.
  • Odpowiedz
@2152: w bonusie nie ma też dywidend zagranicznych ale to akurat jest ok bo w PIT-8C się ich nie uwzględnia.
XTB dało mi pracę z przeliczaniem swoich raportów a nawet próbowałem ich przekonać by poprawili swój raport na przyjaźniejszy z PIT-ZG ale mnie olali.
  • Odpowiedz
Ostatni wpis o optymalizowaniu kredytu hipotecznego. Wskazaliśmy wiele obszarów, w których można zmniejszyć finalne koszty.

Cena zakupu nieruchomości w ciągu ostatnich 10 lat drastycznie wzrosła. W ciągu ostatnich dwóch lat ponad 4 krotnie wzrósł koszt kredytu hipotecznego. Z 2-2.5% do ponad 9%. Dlatego skupmy się na wyższych kwotach. Ostatnio wskazałem dwa kluczowe momenty, gdy możemy refinansować kredyt:

1. Działanie interwencyjne, gdy opłacalna jest stała stopa procentowa. Szacunkowa oszczędność 3% na najbliższe 3 lata.
2. Przejście
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Witam!

Czy jest tu jakiś cwaniak co dostał na rozpoczęcie działaności firmy jakieś dofinansowanie?

Wracam z emigracji i ogarniam czy mi przysługuje dofinansowanie z urzędu pracy / z racji bycia bezrobotnym (na razie nie jestem) / z racji powrotu z emigracji (pracowalem na umowe o prace niemiecką) / bo chce firmę otworzyć typu ja pracuje dla korpo IT w formie B2B. Mogę nawet moją dziewczynę zatrudnić jako sekretarka na 1/10 etatu (najmniejszy chyba
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

rozliczenie podatku - czy prawidłowo myślę?
rzecz dzieje się na Revolut a więc giełda w US

Gross Amount 148.67
Withholding Tax 20.04

powienienem
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Do rozliczenia rocznego składki zdrowotnej nie bierze się różnicy remanentowej gdy "zwiększa" to dochód do oskładkowania.
A co w momencie, gdy z JDG zwiększa dochód, a jako wspólnik spółki cywilnej zmniejsza?
BUAHAHAHAHA FRAJERZY, POLSKI WAŁ ZNOWU W FORMIE!!1!
#ksiegowosc #podatki
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Witam,
7 kwietnia w rozmowie telefonicznej zapytałem się mojej mamy czy pożyczy mi 19 tys. zł (zabrakło mi tyle do kupna samochodu). Zgodziła się i od razu przelała mi tę kwotę na moje konto (tytułem: Pożyczka). Jako że mieszkamy w odległych miejscowościach (wschód i zachód Polski), to ustaliśmy że na następny weekend (ten co teraz minął) spotkamy się i podpiszemy umowę pożyczki. I teraz pytanie. Jako że jest moją mamą, czyli jesteśmy w
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, musiałem założyć #jdg i zacząłem właśnie czytać z jakimi haraczami to się wiąże. Czy to jest powaga, że trzeba obecnie płacić 9% ZUS-u od zarobków na zdrowotne? Kiedyś byłem wspólnikiem w spółce i to była jakaś stała kwota, która tak po kieszeni nie dawała. 9%, to przecież drugi podatek. ( ͡º ͜ʖ͡º)
#zus #podatki #praca
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#podatki #pit
Jak długa czeka się na zwrot nadpłaty podatku?
Składałem zeznanie podatkowe 7 kwietnia i dziś chciałem zobaczyć czy już rozpoczęli zwrot ,ale niestety nadal nie ma informacji kiedy to nastąpi. Zeznanie składałem przez podatki.gov.pl
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Hej, potrzebuje pomocy i informacji, bo się zgubiłem:
Mam JDG, ryczałt, bez VAT.
Chciałbym podjąć pracę w Niemczech i tam też pomieszkać z rok/dwa max. Jak to wygląda z podatkami? Gdzie je płacę i ile tak mniej więcej? Powiedzmy 50k euro rocznie. ZUS mogę w Polsce, do 24 miesięcy płacić. A Chce na polskiej JDG działać. Póki co mam niski ZUS. Co mi się opłaca bardziej?
JDG polska, praca w niemczech -
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

1) Hansa, niemiecka firma


@Loloman: jesteś już dogadany z tym “Hansem" czy dopiero chcesz go szukać? W Niemczech jest coś takiego jak Scheinselbständigkeit. Normalny pracodawca nie zatrudni Cię na stałe jako jdg bo może mieć z tego powodu problemy.
Chyba, że będziesz rachunki nie na tego Hansa wystawiać tylko na zleceniodawce Hansa.
  • Odpowiedz
  • 0
Scheinselbständigkeit.


@prezydent88: O tym nie myślałem. Zapomniałem że w całej Europie jest jako tako anty ludzkie prawo i podatki.
Po prostu szkoda mi zmieniać formę zatrudnienia skoro mam już JDG, działam sobie normalnie i myślałem że przez rok przebinbać na niej u Hansa, bo nie chce mi się zbyt kombinować z podatkami, prawem itd, a w dupie mam emeryturę itd bo w nią nie wierzę i sam wolę oszczędzać. Robotę
  • Odpowiedz
@grill-bill: no tak, dodatkowe 9% od sprzedaży np. Laptopa to wcale nie dodatkowy podatek xD dla mnie składka oznacza że każdy w równym stopniu składa się na coś, np. Każdy płaci po 1000 zł bo korzysta w równym stopniu ale jak widać rząd ma na ten temat inne zdanie xD
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wszelkie niedopłaty wynikające ze złożonych deklaracji PIT robi się na swoje indywidualne mikrorachunki podatkowe? Czyli kwotę wynikającą z pit-28 wysyłam na rachunek, na który zwykle przelewam podatek, tylko teraz z zaznaczeniem w formularzu, że za rok 2022, a nie miesiąc lub kwartał?
#podatki #pit
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach