Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko169
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin
DivadRed
DivadRed

DivadRed

Dołączył 3 lata i 8 mies. temu
  • Obserwuj
  • Akcje 1210
  • Znaleziska 1197
  • Mikroblog 13
  • Obserwujący 0
  • Obserwowane 3
Thadeusss77
Thadeusss77
Thadeusss77
17.06.2026, 23:40:45
  • 16
Proszę pamiętać, że pomimo tego czy cała ta sytuacja jest stalkingiem, doxxingiem czy innym napastowaniem, Kiszak to wciąż toksyczny człowiek który niszczy dyskurs na temat gier w polskim internecie, niszczy ciągle reputacje innym twórcom, obraża ich, wyśmiewa, dehumanizuje oraz radykalizuje swoją widownie na graczy o innych gustach. Jeżeli przestaniemy o tym gadać i zaprzestaniemy rozgłaszania tego to Kiszak wygra i osiągnie reputacje człowieka którego źli ludzie z Wykopu chcieli zniszczyć bo on
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

DivadRed
DivadRed
DivadRed 17.06.2026, 23:58:45 via Wykop
  • 0
@Thadeusss77: ty jesteś chory psychicznie? Twojego komentarza nawet nie ma jak skomentować. Mam nadzieje ze spotkac cie w życiu wszystko co najgorsze
  • Odpowiedz
DivadRed
DivadRed
DivadRed 18.06.2026, 00:00:23 via Wykop
  • 0
@Vezz: kiszak ułom ale ty i typy twojego pokroju to obrzydliwe odpady
  • Odpowiedz
DivadRed
DivadRed
DivadRed 18.06.2026, 00:11:55 via Wykop
  • 0
@Vezz: twoją matkę kupiłem. Taniej wyszło
  • Odpowiedz
DivadRed
DivadRed
DivadRed 18.06.2026, 00:13:05 via Wykop
  • 0
@Thadeusss77: skąd pomysł że mój idol? Jak widzisz bitego menela na ulicy i mu pomożesz to jesteś jego idolem?
  • Odpowiedz
nufdcvbt
nufdcvbt
17.06.2026, 21:25:34
  • 36
Trzeba przyznać, że to, jak Kiszak gra ofiarę, to mistrzostwo. Minął się z powołaniem, byłby świetnym aktorem.
Moment w którym mówił, jak to ktoś mu zrobił zdjęcie z przyczajki, wybrzmiał tak jakby ten typ co najmniej zabił mu matkę.
Akolici muszą teraz wycierać łzy i nie będą mogli spokojnie zasnąć. Kino
#kiszak
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

DivadRed
DivadRed
DivadRed 18.06.2026, 00:10:11 via Wykop
  • 0
@nufdcvbt: k.rwa. Odpowiadanie na to, ze cie piwniczaki z wykopkach oblegają to granie ofiary xd
  • Odpowiedz
kto-wie-ten-wie32
kto-wie-ten-wie32
17.06.2026, 23:19:45
  • 15
Mój statement co do kanału Rumuński Pies i dalszego prowadzenia aktywności memiarskiej wokół tagu #kiszak
kto-wie-ten-wie32 - Mój statement co do kanału Rumuński Pies i dalszego prowadzenia a...

źródło: 79763409-e8da-4f85-a31b-cc4c53663abd

Pobierz
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

DivadRed
DivadRed
DivadRed 18.06.2026, 00:01:27 via Wykop
  • 0
@Thadeusss77: no teraz wychodzi ze m.in. to ty jesteś toksyczny
  • Odpowiedz

460

Gdyby Polska miała euro, wzrost PKB mógłby runąć [BADANIE]

Gdyby Polska miała euro, wzrost PKB mógłby runąć [BADANIE]

Badanie kontrfaktyczne wskazuje, że gdybyśmy przyjęli euro w 2007 roku nasz wzrost gospodarczy byłby zauważalnie niższy

ObserwatorGospodarczy
z
obserwatorgospodarczy.pl
dodany: 15.06.2026, 18:25:27
  • 224
  • #
    polska
  • #
    ekonomia
  • #
    gospodarka
  • #
    pieniadze
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 10:26:28 via Wykop
  • 12
@TenXen47: Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Mowa jest o amplitudzie. W rzeczywistości mieliśmy średni wzrost 4%, w sytuacji z euro, nawet z wyższą amplitudą, przez znacznie głębszą recesję mielibyśmy 1,5%, a w wersji z kosztami ryzyka 1%. Typowy wykopek. Jak tu się wejdzie to nie ma zaskoczenia że prawie 40% to funkcjonujący analfabecie skoro czytać ze zrozumieniem nie potrafią....
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 10:27:00 via Wykop
  • 11
@MrCreosote: No właśnie z badania wynika coś zupełnie innego. To właśnie w kryzysach negatywne skutki byłyby najbardziej widoczne i zaognione
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 10:27:32 via Wykop
  • 0
@DonVittorio: na tym polegają badania. Jeżeli chcesz aby ktoś sobie nie robił takiego "dupochronu" to musisz przejść do innego wszechświata
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 10:27:43 via Wykop
  • 1
@RuchaczSpychacz: skąd taka teza?
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 10:28:23 via Wykop
  • 3
@niecodziennyszczon: Akurat badania wskazują, że uczestnictwo w wspólym rynku mocno poprawiło wzrost PKB Polski
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 10:51:32 via Wykop
  • 4
@RuchaczSpychacz: a czytałeś to badanie? Artykuł jednoznacznie się do tego odnosi. Tak samo jak na Słowacji, Litwie, Łotwie i Estonii nie było?
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 10:56:31 via Wykop
  • 4
@eSUBA94: nie najmocniej. Plus to jest jeden z mechanizmów dostosowawczych i regulujących szoki ograniczający negatywne skutki. Okresowo niższa wartość złotego to promocja dla inwestorów zagranicznych i poprawa dla eksporterów
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 10:56:55 via Wykop
  • 24
@BrakWolnegoLoginu: tak, a unia fiskalna to już federacja. A to czy to dobrze czy źle to już indywidualna ocena
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 10:57:09 via Wykop
  • 5
@eSUBA94: Słowacja przyjęła
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:35:37 via Wykop
  • 1
@juardi: Dlaczego wykopki to funkcjonujący analfabeci? Źródło jest w pierwszym akapicie
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:36:41 via Wykop
  • 1
@xfin: wskaż gdzie jest ekstrapolacja. Artykuł wskazuje twarde wyuliczenia dla kionkjretnych lat i mechanizmy które miały również miejsce w latach 2020-2026. Naprawdę masz taki srogi syundrom wyparcia?
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:37:58 via Wykop
  • 1
@xfin: Polecam więcej badań: https://obserwatorgospodarczy.pl/2022/11/22/strefa-euro-nie-ma-prawdziwych-zwyciezcow-zaden-kraj-nie-zyskal-na-przyjeciu-wspolnej-waluty-badanie/
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:38:50 via Wykop
  • 1
@kasyx:

Na to pytanie odpowiedzieli Michał Brzoza-Brzezina, Krzysztof Makarski i Grzegorz Wesołowski w badaniu „Would it have paid to be in the eurozone?” z 2014 roku.


Jesteś zwykłym analfabetą nie potrafiącym czytać ze zrozumieniem
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:40:04 via Wykop
  • 0
@br0da: kurs wymiany nie ma większego znaczenia z makroekonomicznego punktu widzenia.
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:40:11 via Wykop
  • 1
@editores: https://obserwatorgospodarczy.pl/2022/11/22/strefa-euro-nie-ma-prawdziwych-zwyciezcow-zaden-kraj-nie-zyskal-na-przyjeciu-wspolnej-waluty-badanie/
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:41:22 via Wykop
  • 2
@szmichal: Mówisz o tych hipotekach, które rozwaliły rynek w Hiszpanii i doprowadziły do załamania w Portugalii i IRalndii a także azogniły kryzys w Grecji? No ciekawe. Gdybyśmy chcieli moglibyśmy mieć hipotyeki na 2% ustawiając tak nisko stopy procentowe, tylko nie o to w tym chodzi
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:42:06 via Wykop
  • 2
@fifka85: żadne badanie nie potwierdza zwiększenai inwestycji zagranicznych ze względu na euro. Wręcz przeciwnie, napływ inwestycji był większy przez cykliczne osłabienie złotego
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:42:54 via Wykop
  • 2
@szmichal: Gdyby nie euro Grecja nie miałaby tak głębokiego i tak długotrwałego kryzysu. Szacuje się, że dostosowanie miałoby miejsce maks 2 lata

https://obserwatorgospodarczy.pl/2026/05/29/euro-mialo-chronic-grecje-badania-pokazuja-ze-moglo-poglebic-jej-kryzys-badania/
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:43:27 via Wykop
  • 1
@ruonim: polecam spojrzeć na cykle luzowania ilościowego EBC. Plus większość pieniędzy w obiegu drukują banki komercyjne
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:44:08 via Wykop
  • 1
@szmichal: Nie wydaje mu się. Ma empiriczne przykłady państw południa i w Polsce przy programie kredyt 2%
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:44:53 via Wykop
  • 2
@szmichal: polityka NBP nie wpłynęła w tamtym czasie na ceny nieruchomości. Pokazujesz że twoja wiedza w tym temacie jest żałośnie niska
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:45:18 via Wykop
  • 0
@editores: W świetle badań gadasz głupoty. Najpewniej wynika to z braku wiedzy. https://obserwatorgospodarczy.pl/2026/05/29/euro-mialo-chronic-grecje-badania-pokazuja-ze-moglo-poglebic-jej-kryzys-badania/
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:46:06 via Wykop
  • 1
@szmichal: Na jakiej podstawie sądzisz, że przy agresji Rosji na Polskę bronione byłoby euro? To nie ma najmniejszego sensu i jest podparte tylko życzeniowym myśleniem
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:49:05 via Wykop
  • 0
@Yuri_Yslin: Jezeli potrafi analizowac się dane to tak był przykładem gdzie państwa konwergujące, w tym państwa pbałtyckie i słowacja, posiadające z euro zostały poświęcone na ołtarzu państw europy zachodniej: https://obserwatorgospodarczy.pl/2021/12/27/polska-w-strefie-euro-lepiej-miec-niezalezne-nbp/

Polecam zapoznać się z aspektem optymalnej realnej stopy procentowej. Polska permanetnie ma ją wyższą od strefy euro o około 2 p.p. ze względu na szybszy wzrost.

Co do pojawienia się inflacji po przyjęciu euro to jest to nieprawda. Euro nie
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:49:22 via Wykop
  • 4
@Danuel: dla ignorantów i piewców chłopskiego rozumu jak najbardziej
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:50:02 via Wykop
  • 1
@printf: w aspekcie dwealuacji wewnętrznej przy pracy rozumie się jej ograniczenie tudzież wzrost bezrobocia (case Włoch i Hiszpanii)
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:52:30 via Wykop
  • 1
@Immoderate: Nikt nie mówi, że wspólny rynek w UE i partycypacja były złe. Wbrew przeciwnie badnia kontrafaktyczne wskazują, że gdyby nie UE bylibyśmy na pooziomie rozwoju trochę powyżej Białorusi. Druga sprawa jest po prostu idiotyzmem, to że było coś napisane w traktacie nie oznacza, że trzeba tego przestrzegać. Zwłaszcza gdy jest niekorzystne. Plus trzecia sprawa to już infantylne podchodzenie do sprawy. Tu nie chodzi o ich istnienie bądź nie istnienie
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:52:46 via Wykop
  • 2
@ni0bi: Schengen jest częścią integraji europejskiej, czyli UE
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:52:59 via Wykop
  • 1
@ryhu: to byłbyś antynaukowym szurem
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:54:26 via Wykop
  • 1
@editores: tak właściwie to ty tutaj objawiasz się największa ignorancją i antynaukowym szuryzmem. Każdy kto orientuje się w temacie by cię wyśmiał
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:55:25 via Wykop
  • 1
@PrzegrywistycznyOkaz: Widze, ze to słowo jest ci obce. Cóż, gdybyś częściej czytał jakieś badania to może byś się z nim lepiej zapoznał
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:55:53 via Wykop
  • 1
@LITWIN: Te brednie robią się już męczące. Sprawdz luzowanie ilościowe w wykonaniu EBC...
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:56:19 via Wykop
  • 1
@GorlockTheImmoral: Gdyby tylko wykopki nie byli analfabetami...
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:57:20 via Wykop
  • 1
@Kismeth: Wręcz przeciwnie, w modelowaniu tani kredy jest wręcz jedną z głównych zmiennych (skąd ten wzrost przed kryzysem jak w Grecji i Hiszpanii)? A masz jakjieś badania potwierdzajace twoją teze o tym wzroście czy tylko tak na chłopski rozum to przyjmujesz?
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:58:36 via Wykop
  • 1
@Starkiller: Mówiąc wprost. Jeżeli nie czują to są nieudacznikami, bo takiego wzrostu nie da się nie czuć
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 18:59:33 via Wykop
  • 1
@jz25: polityka monetarna jest jednak istotna przy długokresowym wzroście
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:00:27 via Wykop
  • 1
@mietek79: Ty jesteś poważny? Koleś mówi o stopach a ty pokazujesz inflacje? To jest idealny przykład tego, że nie powinieneś otwierać ust w tym temacie
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:01:11 via Wykop
  • 0
@Freddy-Krueger: na jakiej podstawie twierdzisz, że badania z SGH są pisowskie?
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:02:23 via Wykop
  • 0
@RuchaczSpychacz: propagandą to jest chyba twój dyplom ukończenia szkoły podstawowej skoro umiejętność czytania ze zrozumieniem cię przerasta
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:03:08 via Wykop
  • 1
@ruonim: https://obserwatorgospodarczy.pl/2024/09/23/zarobki-w-polsce-coraz-wyzsze/

https://obserwatorgospodarczy.pl/2026/06/02/polacy-zarabiaja-wiecej-niz-czesi-drugi-rok-z-rzedu-do-tego-mamy-nizsze-ceny/
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:04:13 via Wykop
  • 0
@Kismeth: Nie, pensje nie wzrosły proporcjonalnie. Słowacy zarabaiją zauważalnei mniej od Polaków. Możesz przestać opierać się na chłopskim rozumie i tym co ci się wydaje i sprawdzać dane?
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:05:42 via Wykop
  • 1
@ni0bi: można ogłosić, ale nie byłoby go bez ue, schengen to odpowiedz na postulat swobodnego przepływu ludzi, towarów i kapitału
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:07:26 via Wykop
  • 0
@Immoderate: "trzeba przestrzegać zasad które samemu deklaruje się przestrzegać podpisując je" - na takiej podstawie robisz z siebie tylko frajera.

UE to dojna krowa i tak trzeba ją traktować.

Jeszcze stopy KE wycałuj za ten przywilej.

No tak właściwie to Dania nie musi wprowadzać euro a Szwecja od ponad 30 lat nie planuje. Widze, że jesteś tą osobą, która nie dba o interes swojego państwa. Mam nadzieje, że nie masz
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:08:44 via Wykop
  • 1
@editores: Okey, czyli w świecie chłopskiego rozumu przytaczanie badań to brak wiedzy. Zanotuje. W artykule o Grecji zestawione są 4 badania na temat greckiego kryzysu z 3 państw. Szkoda, że wykopki to szury i analfabeci, które negują wszystko aby tylko nie popaść w dysonas poznawczy
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:09:01 via Wykop
  • 1
@editores: no tak się składa, że nic nie jest
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:10:38 via Wykop
  • 6
@Yuri_Yslin: PLN jest dosłownie anszą strategią wzrostową państwa eksportowego i podtrzymuje naszą konkurencyjność od powstania III RP. Jednak tutaj musiałbyś liznąć trochę polityki przemysłowej, a wątpię że wiesz co to jest. Nawet jakbym bezpośrednio wskazał ci na Japonię, Koreę i Chiny to bys udawał, że nie widzisz
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:12:23 via Wykop
  • 4
@editores: No tak. Badania ekonomisty ze spacjalizacją z ekonometrii i modelowania szeregowego nie mają najmniejszeog sensu dla wykopka, funkcjonującego analfabety. No cóż...

https://www.gws-os.com/de/wirtschaft-soziales/team/detail/peter-dreuw
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:34:32 via Wykop
  • 3
@Immoderate: To widze, że masz nie tylko problem z wiedzą ale i węchem. Polityka nie opiera się na moralności. Akurat mam takie szczęście, że kończe 3 studia, mam dwie prace i idę na doktorat a tutaj zaglądam czasami aby poszukać info ekonomicznych. Polska obecnie nie znaczy za wiele. Nikt nie mówi, że integracja nie była korzystna, badania mówią że integracja walutowa nie jest korzystna. I to nie tylko dla Polski.
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:34:58 via Wykop
  • 1
@editores: Opierasz to na chłopskim eorzumie czy rzeczywiście masz na to ekonometryczne badania?
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:35:54 via Wykop
  • 5
@editores: oczywiście, ze się da to estymować. Widać, że mamy tu antynuakowego szura...
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:41:03 via Wykop
  • 0
@editores: Czyli opierasz się na tym, że EBC wydrukował pieniądze?

Plus nie o to pytałem. Masz na to jakieś badania czy opierasz się na chłopskim rozumie?
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:41:46 via Wykop
  • 5
@editores: ja bym polecał powtórzyć ci ścieżkę edukacji. Może wtedy posiądzies elementarne umiejętności
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:55:53 via Wykop
  • 1
@editores: Kto wyfrukował te euro aby niemcy mogły je wysłać? Jak wyglądał bilans obrotów bieżących i relacja zadłużenia miedzy podmiotami prywatnymi w Grecji a w Niemczech?

Jeszcze raz. Masz na to jakieś badania czy dalej brniemy w te antynaukową szurnie?
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:56:24 via Wykop
  • 4
@editores: Wskaż badania, albo artykuły naukowe z którychwynika inaczej
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 19:58:50 via Wykop
  • 2
@Immoderate: a czy ja kiedykolwiek zaprzeczałem sukcesu Polski pod tym względem? Stawiasz chochoła. Jeszcze raz, czy ja w którymkolwiek stopniu zaprzeczam, że integracja ze wspólnym rynkiem i przynależność do UE nie wpłynęła pozytywnie na konwergencje Polski? Po prostu Polska obiektywnie nie jest dużym państwem, abyśmy mogli liczbyć znacząco politycznie potrzebowalibyśmy populacji około o 20 mln większej.
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 20:07:40 via Wykop
  • 5
@editores: czyli potiwerdzasz, że twoje twierdzenia są wyssane z palca i nie mają żadnych podstaw?
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 20:25:29 via Wykop
  • 4
@editores: szkoda to ci było czasu na zdobywanie wiedzy
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 20:26:04 via Wykop
  • 1
@editores: jeszcze raz. Podeślesz badania?
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 20:34:47 via Wykop
  • 4
@editores: to jest wręcz podstawowy element antynaukowej szuri
DivadRed
DivadRed
DivadRed 16.06.2026, 20:35:01 via Wykop
  • 1
@editores: Czyli nie masz
DivadRed
DivadRed
DivadRed 17.06.2026, 09:40:32 via Wykop
  • 0
@Kot_w_butach7: bez UE nie byloby schengen
DivadRed
DivadRed
DivadRed 17.06.2026, 09:42:37 via Wykop
  • 0
@xfin: głupotę trzeba nazywać rzeczowo i po imieniu. To ze jestes zaślepiony pogadamy politycznymi i masz klapki na oczach oraz skrajnie starasz sie nie popaść w syndrom wyparcia

11

Ubóstwo w Niemczech bije rekord. 13,3 mln osób ma problem z utrzymaniem

Ubóstwo w Niemczech bije rekord. 13,3 mln osób ma problem z utrzymaniem

Ubóstwo w Niemczech znalazło się na najwyższym poziomie od lat. Politycy zastanawiają się nad reformą świadczeń socjalnych

ObserwatorGospodarczy
z
obserwatorgospodarczy.pl
dodany: 15.06.2026, 14:41:03
  • 6
  • #
    niemcy
  • #
    ekonomia
  • #
    gospodarka
DivadRed
DivadRed
DivadRed 15.06.2026, 16:22:14 via Wykop
  • 1
@odomdaphne5113: według tekstu około 70%
DivadRed
DivadRed
DivadRed 15.06.2026, 18:07:07 via Wykop
  • -3
@odomdaphne5113: coś typu Mentzen i Braun?
Artok
Artok
11.06.2026, 11:33:24
  • 32
A więc Menelobijca pod koniec 2025 pozbył się dwóch kobiet ze swojego otoczenia:

1. Wyrodnej córeczki Dekluje, która poczuła się mocna i zaczęła gryźć rękę, która ją karmi
2. Matkożony Amandy, której najwyraźniej przestało się podobać picie herbaty z wkładką kałową i robienie przepysznych ziemniaczków na zawołanie.

Ojczulkowi został teraz wyłącznie Wężojad (
Artok - A więc Menelobijca pod koniec 2025 pozbył się dwóch kobiet ze swojego otoczen...

źródło: 8392d5ec2982474c82f7b5310b74bf39e902e5ec342e47f3bb6e907597334004

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

DivadRed
DivadRed
DivadRed 11.06.2026, 17:06:43 via Wykop
  • 1
@Artok: co się stało z Dekluje?
  • Odpowiedz
Askurvysyn
Askurvysyn
11.06.2026, 11:58:36
  • 30
#kiszak Naliczyłem około 100 materiałów z shortami łącznie (negatywnych) na temat gothica, jak gra wyszła zbugowana to materiału przybywało.
Na bonda nagrał 5 materiałów (w tym shorty) jak gierka wyszła przyzwoita to temat ucichł. Wielka szkoda bo pozytywne materiały podobno mają lepszy obiór. Mógł sobie chłop nabić subów ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

DivadRed
DivadRed
DivadRed 11.06.2026, 17:05:52 via Wykop
  • 0
@Askurvysyn: tylko ta gra nie wyszła przyzwoita. Przyzwoite to jest tam to, że to Gothic, technicznie i w wielu miejscach to szkoda słów...
  • Odpowiedz

63

Polacy zarabiają więcej niż Czesi drugi rok z rzędu. Do tego mamy niższe ceny

Polacy zarabiają więcej niż Czesi drugi rok z rzędu. Do tego mamy niższe ceny

W 2025 roku przeciętne wynagrodzenie w Polsce było wyższe niż w Czechach. Po uwzględnieniu cen przewaga Polski staje się jeszcze większa

ObserwatorGospodarczy
z
obserwatorgospodarczy.pl
dodany: 02.06.2026, 18:09:46
  • 46
  • #
    polska
  • #
    ekonomia
  • #
    gospodarka
  • #
    pieniadze
DivadRed
DivadRed
DivadRed 02.06.2026, 18:19:56 via Wykop
  • 5
@Vinizius: większość. Mamy wyższą minimalną, mediane i średnią. Wystarczyłoby przeczytać artykuł
DivadRed
DivadRed
DivadRed 03.06.2026, 15:40:13 via Wykop
  • 4
@nasz_czas: oj jak mało wiesz xd
DivadRed
DivadRed
DivadRed 03.06.2026, 15:41:19 via Wykop
  • 3
@Drzepetto: jestesmy ewenementem ponieważ w 20 lat zmieniło się u nas aż tyle
DivadRed
DivadRed
DivadRed 03.06.2026, 15:41:38 via Wykop
  • 1
@nasz_czas: ty potrafisz czytać czy nie potrafisz czytać? Wszystko jest w artykule
DivadRed
DivadRed
DivadRed 03.06.2026, 15:42:02 via Wykop
  • 2
@Drzepetto: według eurostatu też mamy większe

379

Euro miało chronić Grecję. Badania pokazują, że mogło pogłębić jej kryzys

Euro miało chronić Grecję. Badania pokazują, że mogło pogłębić jej kryzys

Grecki kryzys nie był tylko historią długu publicznego. Euro obniżyło koszt finansowania, napędziło boom kredytowy, a później zmusiło Grecję do bolesnej dewaluacji wewnętrznej

ObserwatorGospodarczy
z
obserwatorgospodarczy.pl
dodany: 29.05.2026, 13:14:31
  • 125
  • #
    ekonomia
  • #
    gospodarka
  • #
    pieniadze
  • #
    finanse
DivadRed
DivadRed
DivadRed 29.05.2026, 15:57:36 via Wykop
  • 25
@yes-or-no: A czytałeś chociaz ten artykuł gdzie przytaczane jest przynajmniej 4 badania oraz dane liczbowe, czy po prostu jesteś na tyle okopany w swoich poglądach, że rzeczywistość, która je podważa wywołuje u ciebie dysonans poznawczy?
DivadRed
DivadRed
DivadRed 29.05.2026, 22:09:36 via Wykop
  • 3
@ipkis123: pytanie. Potrafisz czytać ze zrozumieniem, czy po prostu rzucasz jakieś głupoty?
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 11:18:20 via Wykop
  • 1
@cyther: o tym też jest w artykule
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 11:20:40 via Wykop
  • 1
@Gieekaa: ale wiesz, że kures na euro to projekt propagandowy prawda? Wszystko co zacytowałeś jest zawarte w artykule na samej górze i ujęte w badaniach
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 11:20:57 via Wykop
  • 0
@Gieekaa: To co podałeś to jeden wielki stek bzdur
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 11:21:35 via Wykop
  • 0
@prawd: nie, to nie jest wniosek z artykułu.
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 11:22:11 via Wykop
  • 1
@RuchaczSpychacz: A okey, to wyrzućmy badania i zamiast Greków w twoim powiedzonku wstawmy Hiszpanów, Portugalczyków, Słowaków, Słoweńców, Włochów a nawet Francuzów
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 11:25:00 via Wykop
  • 3
@Gieekaa: i skąd ta hiperinflacja? XD
Z d--y
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 15:06:05 via Wykop
  • 1
@Mario7400: jest widoczny spadek i stagnacja
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 15:07:21 via Wykop
  • 2
@RuchaczSpychacz: tak, a kryzys we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii czy spadek produktywności w Finlandii wcale przez literaturę ekonomiczną nie jest tłumaczony wspólną walutą
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 15:07:56 via Wykop
  • 0
@prawd: No ale wychodzi, że nie potrafisz
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 15:08:33 via Wykop
  • 2
@xpear: kompletnie pomieszałeś. Właśnie inflacja, i jak wskazuje literatura nie gigantyczna, byłaby znacznie lżejszym efektem
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 15:09:39 via Wykop
  • 0
@Voltix: Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem, czy twoja percepcja jest na tyle ograniczona że powinieneś cofnąć się do szkołyt podstawowej? W artykule jest z 5 badań na temat wpływu euro. Że takie coś ma prawa wyborcze...
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 15:10:32 via Wykop
  • 0
@thorgoth: czytałeś chociaż tekst z linku czy pierd.lisz sobie bo lubisz?
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 15:15:36 via Wykop
  • -2
Czytając komentarze dochodzą do wniosku, ze Polacy nie posiadają umiejętności czytania ze zrozumeiniem ani analizy tekstu. To ajest przerażająco, ponieważ zapewne większość z komentujacych posiada prawa wyborcze
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 15:31:54 via Wykop
  • 0
@Molestern: przecież ta podwyższona inflacja anwet nie była szczególnie wysoka, ani długotrwała. Plus w większosci nawet nie wynikała z ekspansji fiskalnej
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 15:33:07 via Wykop
  • 1
@CzaryMarek: Praktycznie nie ma artykułów ekonomicznych wskazujących na pozytywny wpływ euro w średnim i długim okresie na żadne państwo większe niż luksemburg i nie opierajacym się na przepływach kapitałowych. Ale wykopki wiedzą lepiej bo w Grecji był socjal i elo czas na csa
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 15:33:23 via Wykop
  • 0
@tengo_razones: czytałeś ten artykuł, czy po prostu lecisz z argumentami z doopy?
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 17:38:24 via Wykop
  • 1
@xpear: nie, nie idą. Działają jako stymulant i równowaga dla konkurencyjności międzynarodowej
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 17:39:15 via Wykop
  • 0
@Molestern: śledziłeś kiedyś inflacje w III RP? Takie wskaźniki inflacji, i to krótkotrwałe nie były jakieś szczególne
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 18:04:38 via Wykop
  • 1
@Molestern: kto powiedział, że normalne? Plus 20% nie było. Zapytam jeszcze raz. Znasz historię inflacji w III RP, czy po prostu było to wydarzenie które pamiętasz w swoim krótkim życiu i przypisujesz mu katastrofalne znaczenie?
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 19:39:37 via Wykop
  • 1
@Molestern: z tym, że kompletnie nie znasz danych oraz zmiennych makroekonomicznych
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 20:10:00 via Wykop
  • 1
@Molestern: tak
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.05.2026, 21:49:00 via Wykop
  • 1
@Molestern: widać, że wiedza i iteligencja nie są twoją mocną stroną
DivadRed
DivadRed
DivadRed 31.05.2026, 19:58:13 via Wykop
  • 0
@wykopowicz71: tak? To dawaj
DivadRed
DivadRed
DivadRed 02.06.2026, 20:11:47 via Wykop
  • 0
@wykopowicz71: no dawaj, podlinkuj

8

Polacy zamożni? Wiemy kiedy w konkretnych państwach zarabiało się tyle co u nas

Polacy zamożni? Wiemy kiedy w konkretnych państwach zarabiało się tyle co u nas

Europa Zachodnia wciąż zarabia znacząco lepiej niż Polacy. Jednak w porównaniu do wschodu jesteśmy bezkonkurencyjni

ObserwatorGospodarczy
z
obserwatorgospodarczy.pl
dodany: 26.12.2025, 14:30:44
  • 4
  • #
    polska
  • #
    europa
  • #
    zarobki
  • #
    pieniadze
  • #
    ekonomia
  • #
    finanse
DivadRed
DivadRed
DivadRed 26.12.2025, 18:33:14 via Wykop
  • 3
@ocynkowanyodpornynahejt: Czechy to nawet nominalnie zarabiają od nas już mniej

8

Rolnictwo w Polsce jest przeskalowane i mało efektywne [RAPORT OG]

Rolnictwo w Polsce jest przeskalowane i mało efektywne [RAPORT OG]

Polskie rolnictwo ma także poważne problemy wewnętrzne. Zatrudnia masę ludzi, a jego efektywność i wartość dodana jest jedną z najgorszych w całej Unii Europejskiej.

ObserwatorGospodarczy
z
obserwatorgospodarczy.pl
dodany: 19.02.2025, 11:12:38
  • 3
  • #
    rolnictwo
  • #
    polska
  • #
    ekonomia
  • #
    gospodarka
DivadRed
DivadRed
DivadRed 25.02.2025, 15:35:06 via Wykop
  • 1
@aresius: widać, że ideologia ważniejsza od faktów

11

Zarobki na Słowacji najgorszymi w całym regionie. Przy naszych to drobne

Zarobki na Słowacji najgorszymi w całym regionie. Przy naszych to drobne

Zarobki na Słowacji należą do najniższych w naszym regionie. W porównaniu do polskich płac, zarówno nominalnych, jak i w parytecie siły nabywczej są zaskakująco małe.

ObserwatorGospodarczy
z
obserwatorgospodarczy.pl
dodany: 21.01.2025, 12:36:24
  • 6
  • #
    slowacja
  • #
    europa
  • #
    zarobki
  • #
    gospodarka
  • #
    pieniadze
  • #
    polska
DivadRed
DivadRed
DivadRed 21.01.2025, 18:17:12 via Wykop
  • 1
@krzychacz-krzychacz: jakie to były wykresy?
DivadRed
DivadRed
DivadRed 22.01.2025, 11:09:19 via Wykop
  • 1
@krzychacz-krzychacz: ta sprawa w artykule jest poruszana tez

31

Wynagrodzenia ożywają. Średnia i mediana w górę, jednak pojawia się problem

Wynagrodzenia ożywają. Średnia i mediana w górę, jednak pojawia się problem

Mediana wynagrodzeń oraz średnie wynagrodzenie ponownie ożyły. Widać poprawę w danych. Mediana stanowi coraz wyższy procent średniej

ObserwatorGospodarczy
z
obserwatorgospodarczy.pl
dodany: 11.01.2025, 10:50:16
  • 7
  • #
    zarobki
  • #
    wynagrodzenie
  • #
    polska
  • #
    praca
  • #
    gospodarka
  • #
    informacje
DivadRed
DivadRed
DivadRed 11.01.2025, 11:39:06 via Wykop
  • 5
@Mariaci: za późno

12

Budapeszt w Warszawie? Lepiej nie. Zarobki na Węgrzech to porażka

Budapeszt w Warszawie? Lepiej nie. Zarobki na Węgrzech to porażka

Zarobki na Węgrzech wyraźnie odstają od płac w Polsce. 70% średniej pensji na Węgrzech jest warte tyle, co minimalna u nas

ObserwatorGospodarczy
z
obserwatorgospodarczy.pl
dodany: 05.01.2025, 10:00:28
  • 3
  • #
    wegry
  • #
    gospodarka
  • #
    ekonomia
  • #
    zarobki
  • #
    pieniadze
  • #
    praca
DivadRed
DivadRed
DivadRed 05.01.2025, 16:23:41 via Wykop
  • 1
@Adam88448: Przecież wszystkie dane w artykule są ujęte w parytecie siły nabywczej, czyli właśnie "ile można sobie za nią kupić w danym państwie" łącznie z produktami, usługami czy mieszkaniem

7

Porównanie województw do państw w 2023 rok. Mazowsze takie jak Węgry

Porównanie województw do państw w 2023 rok. Mazowsze takie jak Węgry

Porównanie województw do państw świata w 2023 roku wypada zaskakująco korzystnie dla naszych regionów. Każdy z nich poprawił swój wynik

ObserwatorGospodarczy
z
obserwatorgospodarczy.pl
dodany: 01.01.2025, 15:07:49
  • 5
  • #
    polska
  • #
    ciekawostki
  • #
    ekonomia
  • #
    pkb
  • #
    gospodarka
DivadRed
DivadRed
DivadRed 01.01.2025, 16:03:10 via Wykop
  • 2
@model_wygenerowany_na_wykoppl: gdzie ty tam masz pkb na mieszkańca? To są nominalne wartości XD

21

Estonia w kryzysie, Polska w prosperity. Wyprzedziliśmy bogate państwo regionu

Estonia w kryzysie, Polska w prosperity. Wyprzedziliśmy bogate państwo regionu

Okazuje się, że w 2023 roku udało nam się wyprzedzić to bałtyckie państwo, a według prognoz w kolejnych latach nasza przewaga ma się tylko zwiększać.

ObserwatorGospodarczy
z
obserwatorgospodarczy.pl
dodany: 30.12.2024, 09:35:07
  • 11
  • #
    estonia
  • #
    polska
  • #
    gospodarka
  • #
    kryzys
  • #
    ekonomia
  • #
    pieniadze
DivadRed
DivadRed
DivadRed 30.12.2024, 19:31:24 via Wykop
  • 1
@Michalius: XDDD
Nie no. Skoro anonek z internetu tak mówi. Najgorsze miejsce na świecie normalnie.

Teoretycznie to ty co najwyżej skończyłeś edukacje średnią

28

Gospodarka Estonii w zapaści. Skurczyła się 10 kwartał z rzędu i jest na dnie

Gospodarka Estonii w zapaści. Skurczyła się 10 kwartał z rzędu i jest na dnie

Gospodarka Estonii już 10. kwartał z rzędu się kurczył. Estonia jest jedynym państwem UE, którego gospodarka jest mniejsza niż w 2019 roku

ObserwatorGospodarczy
z
obserwatorgospodarczy.pl
dodany: 28.12.2024, 10:05:20
  • 19
  • #
    ue
  • #
    estonia
  • #
    gospodarka
  • #
    ekonomia
  • #
    kryzys
  • #
    europa
DivadRed
DivadRed
DivadRed 28.12.2024, 10:35:17 via Wykop
  • 3
@lebowski-mini: *niemiecka
DivadRed
DivadRed
DivadRed 28.12.2024, 13:55:52 via Wykop
  • 2
@ocynkowanyodpornynahejt: Wyprzedziliśmy ich w zarobkach
https://obserwatorgospodarczy.pl/2024/09/23/zarobki-w-polsce-coraz-wyzsze/
DivadRed
DivadRed
DivadRed 28.12.2024, 13:56:39 via Wykop
  • 2
@krulkartonu: Gdyby każdy miał takie płytkie myślenie to do tej pory opieralibyśmy się na rolnictwie i cieszyli, ze mamy buty
DivadRed
DivadRed
DivadRed 28.12.2024, 15:33:59 via Wykop
  • 1
@krulkartonu: Nie, nie mamy coraz więcej ludzi na minimalnej. Polecam spojrzeć z czego wynika wzrost ubóstwa. Z niepodniesienia ustawowego progu ubóstwa. Ehh. Ta skumulowana inflacja to chochoł do bicia dla półinteligentnych, którzy nie znają się na makroekonomii a chcieliby coś powiedzieć.

Co do reszty masz rację. Ja też bym chciał, abyś nie głosował

737

KO zwiększa ukryte zadłużenie! Robi to, za co krytykowała PiS i robiła jeszcze p

KO zwiększa ukryte zadłużenie! Robi to, za co krytykowała PiS i robiła jeszcze p

Według najnowszych informacji rząd wyprowadza kolejne mld poza budżet, mimo że obiecał wciągnięcie do niego wcześniejszych ukrytych wydatków PiSu.

ObserwatorGospodarczy
z
obserwatorgospodarczy.pl
dodany: 14.12.2024, 10:36:51
  • 204
  • #
    zadluzenie
  • #
    ekonomia
  • #
    polityka
DivadRed
DivadRed
DivadRed 14.12.2024, 15:27:50 via Wykop
  • 5
@Yuri_Yslin: to nie jest to samo cpk
DivadRed
DivadRed
DivadRed 14.12.2024, 15:30:41 via Wykop
  • 1
@misiopysio: Ale niski kurs waluty jest opłacalny dla eksportu. Taką samą politykę prowadzą chociażby Chiny, Korea, czy Japonia. Po wprowadzeniu euro Niemcy lobbowały za obniżeniem jego kursu względem dolara.

To już nie jest budżet pisu. Plus wydatki pozabudżetowe są właśnie poza budżetem xDDD

Widzę, ze komuś antypis wjechał mocno. Jak to jest nie mieć godności? Dobrze (uwaga zaraz przyjdzie riposta w stylu "chyba ty") XDD

Co za pajace
DivadRed
DivadRed
DivadRed 14.12.2024, 15:32:02 via Wykop
  • 0
@misiopysio: Ty chyba z Obserwatorem Finansowym mylisz. Widać, jaki "znafca" xD
DivadRed
DivadRed
DivadRed 14.12.2024, 15:36:08 via Wykop
  • 4
@Yuri_Yslin: Aby to jeszcze o te szprychu chodziło xD
Ciągle się zastanawiam. Dlaczego ktoś o małym pojęciu o sprawie tak chętnie się wypowiada
DivadRed
DivadRed
DivadRed 14.12.2024, 16:51:06 via Wykop
  • 3
@misiopysio: No nie negatywny bo nasz wzrost gospodarczy opiera się na branżach eksportowych. Dodatkowo komplementarnych. Plus takie uwarunkowania przyciągają inwestycje zagraniczne które produkują podzespoły. Wysoki kurs naszej waluty spowolniłby nasz wzrost gospodarczy. Przecież nawet Trump chce obniżyć kurs dolara względem innych walut aby rozkręcić przemysł. W ubiegłym wieku USA zagroziło innym państwom aby te pomogły w zmniejszeniu kursu dolara.

Co ty p--------z chłopie XD
Weź sprawdź strukturę eksport/import Korei i Japonii. Plus
DivadRed
DivadRed
DivadRed 14.12.2024, 16:51:47 via Wykop
  • 0
@misiopysio: Czyli normalny budzet będzie większy jak i wydatki pozabudzetowe
DivadRed
DivadRed
DivadRed 14.12.2024, 17:10:49 via Wykop
  • 0
@misiopysio: a nie będą ponieważ? xD
DivadRed
DivadRed
DivadRed 14.12.2024, 17:34:51 via Wykop
  • 0
@misiopysio: mówisz o tej ustawie budżetowej poza którą są prowadzone wydatki? No ciekawe
sluzbywakcji
sluzbywakcji
10.12.2024, 16:51:17
  • 2466
Poznajcie sierżant Dominikę Polanowską z Lubina. Policjantka dotarła jako pierwsza do palącego się domu, na balkonie zauważyła mężczyznę, który nosił już na sobie ślady kontaktu z ogniem i wołał o pomoc.

Pani Dominika od razu podjęła decyzję o wejściu do wnętrza budynku! Pomimo utrudnień związanych z silnym zadymieniem oraz wysoką temperaturą, pobiegła do mieszkania, gdzie znajdował się mężczyzna i wyprowadziła go z budynku.

Policjantka otrzymała informację, że w budynku może być ktoś
sluzbywakcji - Poznajcie sierżant Dominikę Polanowską z Lubina. Policjantka dotarła j...

źródło: scf

Pobierz
  • 100
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

DivadRed
DivadRed
DivadRed 14.12.2024, 15:33:49 via Wykop
  • 0
@SkeletonKing: XD
Twoja tablica na wykopie to pokazówka frustracji i fanatyzmu
  • Odpowiedz

198

Od kiedy geny neandertalczyków u ludzi? Nowe ustalenia naukowców

Od kiedy geny neandertalczyków u ludzi? Nowe ustalenia naukowców

Międzynarodowa grupa naukowców doprecyzowała informacje na temat czasów, kiedy nasi dalecy przodkowie krzyżowali się z n

starnak
z
rmf24.pl
dodany: 13.12.2024, 20:23:41
  • 141
  • #
    geny
  • #
    neandertalczyk
  • #
    ciekawostki
  • #
    nauka
DivadRed
DivadRed
DivadRed 14.12.2024, 15:33:13 via Wykop
  • -1
Podobno odpowiada za biały kolor skóry
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
  • >

Osiągnięcia

  • Komentator
    od 24.03.2023

    Komentator
  • Rocznica
    od 03.10.2025

    Rocznica

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking