Proszę pamiętać, że pomimo tego czy cała ta sytuacja jest stalkingiem, doxxingiem czy innym napastowaniem, Kiszak to wciąż toksyczny człowiek który niszczy dyskurs na temat gier w polskim internecie, niszczy ciągle reputacje innym twórcom, obraża ich, wyśmiewa, dehumanizuje oraz radykalizuje swoją widownie na graczy o innych gustach. Jeżeli przestaniemy o tym gadać i zaprzestaniemy rozgłaszania tego to Kiszak wygra i osiągnie reputacje człowieka którego źli ludzie z Wykopu chcieli zniszczyć bo on
Trzeba przyznać, że to, jak Kiszak gra ofiarę, to mistrzostwo. Minął się z powołaniem, byłby świetnym aktorem. Moment w którym mówił, jak to ktoś mu zrobił zdjęcie z przyczajki, wybrzmiał tak jakby ten typ co najmniej zabił mu matkę. Akolici muszą teraz wycierać łzy i nie będą mogli spokojnie zasnąć. Kino #kiszak
@TenXen47: Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Mowa jest o amplitudzie. W rzeczywistości mieliśmy średni wzrost 4%, w sytuacji z euro, nawet z wyższą amplitudą, przez znacznie głębszą recesję mielibyśmy 1,5%, a w wersji z kosztami ryzyka 1%. Typowy wykopek. Jak tu się wejdzie to nie ma zaskoczenia że prawie 40% to funkcjonujący analfabecie skoro czytać ze zrozumieniem nie potrafią....
@eSUBA94: nie najmocniej. Plus to jest jeden z mechanizmów dostosowawczych i regulujących szoki ograniczający negatywne skutki. Okresowo niższa wartość złotego to promocja dla inwestorów zagranicznych i poprawa dla eksporterów
@xfin: wskaż gdzie jest ekstrapolacja. Artykuł wskazuje twarde wyuliczenia dla kionkjretnych lat i mechanizmy które miały również miejsce w latach 2020-2026. Naprawdę masz taki srogi syundrom wyparcia?
Na to pytanie odpowiedzieli Michał Brzoza-Brzezina, Krzysztof Makarski i Grzegorz Wesołowski w badaniu „Would it have paid to be in the eurozone?” z 2014 roku.
Jesteś zwykłym analfabetą nie potrafiącym czytać ze zrozumieniem
@szmichal: Mówisz o tych hipotekach, które rozwaliły rynek w Hiszpanii i doprowadziły do załamania w Portugalii i IRalndii a także azogniły kryzys w Grecji? No ciekawe. Gdybyśmy chcieli moglibyśmy mieć hipotyeki na 2% ustawiając tak nisko stopy procentowe, tylko nie o to w tym chodzi
@fifka85: żadne badanie nie potwierdza zwiększenai inwestycji zagranicznych ze względu na euro. Wręcz przeciwnie, napływ inwestycji był większy przez cykliczne osłabienie złotego
@szmichal: Na jakiej podstawie sądzisz, że przy agresji Rosji na Polskę bronione byłoby euro? To nie ma najmniejszego sensu i jest podparte tylko życzeniowym myśleniem
Polecam zapoznać się z aspektem optymalnej realnej stopy procentowej. Polska permanetnie ma ją wyższą od strefy euro o około 2 p.p. ze względu na szybszy wzrost.
Co do pojawienia się inflacji po przyjęciu euro to jest to nieprawda. Euro nie
@Immoderate: Nikt nie mówi, że wspólny rynek w UE i partycypacja były złe. Wbrew przeciwnie badnia kontrafaktyczne wskazują, że gdyby nie UE bylibyśmy na pooziomie rozwoju trochę powyżej Białorusi. Druga sprawa jest po prostu idiotyzmem, to że było coś napisane w traktacie nie oznacza, że trzeba tego przestrzegać. Zwłaszcza gdy jest niekorzystne. Plus trzecia sprawa to już infantylne podchodzenie do sprawy. Tu nie chodzi o ich istnienie bądź nie istnienie
@Kismeth: Wręcz przeciwnie, w modelowaniu tani kredy jest wręcz jedną z głównych zmiennych (skąd ten wzrost przed kryzysem jak w Grecji i Hiszpanii)? A masz jakjieś badania potwierdzajace twoją teze o tym wzroście czy tylko tak na chłopski rozum to przyjmujesz?
@mietek79: Ty jesteś poważny? Koleś mówi o stopach a ty pokazujesz inflacje? To jest idealny przykład tego, że nie powinieneś otwierać ust w tym temacie
@Kismeth: Nie, pensje nie wzrosły proporcjonalnie. Słowacy zarabaiją zauważalnei mniej od Polaków. Możesz przestać opierać się na chłopskim rozumie i tym co ci się wydaje i sprawdzać dane?
@Immoderate: "trzeba przestrzegać zasad które samemu deklaruje się przestrzegać podpisując je" - na takiej podstawie robisz z siebie tylko frajera.
UE to dojna krowa i tak trzeba ją traktować.
Jeszcze stopy KE wycałuj za ten przywilej.
No tak właściwie to Dania nie musi wprowadzać euro a Szwecja od ponad 30 lat nie planuje. Widze, że jesteś tą osobą, która nie dba o interes swojego państwa. Mam nadzieje, że nie masz
@editores: Okey, czyli w świecie chłopskiego rozumu przytaczanie badań to brak wiedzy. Zanotuje. W artykule o Grecji zestawione są 4 badania na temat greckiego kryzysu z 3 państw. Szkoda, że wykopki to szury i analfabeci, które negują wszystko aby tylko nie popaść w dysonas poznawczy
@Yuri_Yslin: PLN jest dosłownie anszą strategią wzrostową państwa eksportowego i podtrzymuje naszą konkurencyjność od powstania III RP. Jednak tutaj musiałbyś liznąć trochę polityki przemysłowej, a wątpię że wiesz co to jest. Nawet jakbym bezpośrednio wskazał ci na Japonię, Koreę i Chiny to bys udawał, że nie widzisz
@editores: No tak. Badania ekonomisty ze spacjalizacją z ekonometrii i modelowania szeregowego nie mają najmniejszeog sensu dla wykopka, funkcjonującego analfabety. No cóż...
@Immoderate: To widze, że masz nie tylko problem z wiedzą ale i węchem. Polityka nie opiera się na moralności. Akurat mam takie szczęście, że kończe 3 studia, mam dwie prace i idę na doktorat a tutaj zaglądam czasami aby poszukać info ekonomicznych. Polska obecnie nie znaczy za wiele. Nikt nie mówi, że integracja nie była korzystna, badania mówią że integracja walutowa nie jest korzystna. I to nie tylko dla Polski.
@editores: Kto wyfrukował te euro aby niemcy mogły je wysłać? Jak wyglądał bilans obrotów bieżących i relacja zadłużenia miedzy podmiotami prywatnymi w Grecji a w Niemczech?
Jeszcze raz. Masz na to jakieś badania czy dalej brniemy w te antynaukową szurnie?
@Immoderate: a czy ja kiedykolwiek zaprzeczałem sukcesu Polski pod tym względem? Stawiasz chochoła. Jeszcze raz, czy ja w którymkolwiek stopniu zaprzeczam, że integracja ze wspólnym rynkiem i przynależność do UE nie wpłynęła pozytywnie na konwergencje Polski? Po prostu Polska obiektywnie nie jest dużym państwem, abyśmy mogli liczbyć znacząco politycznie potrzebowalibyśmy populacji około o 20 mln większej.
@xfin: głupotę trzeba nazywać rzeczowo i po imieniu. To ze jestes zaślepiony pogadamy politycznymi i masz klapki na oczach oraz skrajnie starasz sie nie popaść w syndrom wyparcia
A więc Menelobijca pod koniec 2025 pozbył się dwóch kobiet ze swojego otoczenia:
1. Wyrodnej córeczki Dekluje, która poczuła się mocna i zaczęła gryźć rękę, która ją karmi 2. Matkożony Amandy, której najwyraźniej przestało się podobać picie herbaty z wkładką kałową i robienie przepysznych ziemniaczków na zawołanie.
#kiszak Naliczyłem około 100 materiałów z shortami łącznie (negatywnych) na temat gothica, jak gra wyszła zbugowana to materiału przybywało. Na bonda nagrał 5 materiałów (w tym shorty) jak gierka wyszła przyzwoita to temat ucichł. Wielka szkoda bo pozytywne materiały podobno mają lepszy obiór. Mógł sobie chłop nabić subów ( ͡º͜ʖ͡º)
Grecki kryzys nie był tylko historią długu publicznego. Euro obniżyło koszt finansowania, napędziło boom kredytowy, a później zmusiło Grecję do bolesnej dewaluacji wewnętrznej
@yes-or-no: A czytałeś chociaz ten artykuł gdzie przytaczane jest przynajmniej 4 badania oraz dane liczbowe, czy po prostu jesteś na tyle okopany w swoich poglądach, że rzeczywistość, która je podważa wywołuje u ciebie dysonans poznawczy?
@Gieekaa: ale wiesz, że kures na euro to projekt propagandowy prawda? Wszystko co zacytowałeś jest zawarte w artykule na samej górze i ujęte w badaniach
@RuchaczSpychacz: A okey, to wyrzućmy badania i zamiast Greków w twoim powiedzonku wstawmy Hiszpanów, Portugalczyków, Słowaków, Słoweńców, Włochów a nawet Francuzów
@RuchaczSpychacz: tak, a kryzys we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii czy spadek produktywności w Finlandii wcale przez literaturę ekonomiczną nie jest tłumaczony wspólną walutą
@Voltix: Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem, czy twoja percepcja jest na tyle ograniczona że powinieneś cofnąć się do szkołyt podstawowej? W artykule jest z 5 badań na temat wpływu euro. Że takie coś ma prawa wyborcze...
Czytając komentarze dochodzą do wniosku, ze Polacy nie posiadają umiejętności czytania ze zrozumeiniem ani analizy tekstu. To ajest przerażająco, ponieważ zapewne większość z komentujacych posiada prawa wyborcze
@Molestern: przecież ta podwyższona inflacja anwet nie była szczególnie wysoka, ani długotrwała. Plus w większosci nawet nie wynikała z ekspansji fiskalnej
@CzaryMarek: Praktycznie nie ma artykułów ekonomicznych wskazujących na pozytywny wpływ euro w średnim i długim okresie na żadne państwo większe niż luksemburg i nie opierajacym się na przepływach kapitałowych. Ale wykopki wiedzą lepiej bo w Grecji był socjal i elo czas na csa
@Molestern: kto powiedział, że normalne? Plus 20% nie było. Zapytam jeszcze raz. Znasz historię inflacji w III RP, czy po prostu było to wydarzenie które pamiętasz w swoim krótkim życiu i przypisujesz mu katastrofalne znaczenie?
Polskie rolnictwo ma także poważne problemy wewnętrzne. Zatrudnia masę ludzi, a jego efektywność i wartość dodana jest jedną z najgorszych w całej Unii Europejskiej.
Zarobki na Słowacji należą do najniższych w naszym regionie. W porównaniu do polskich płac, zarówno nominalnych, jak i w parytecie siły nabywczej są zaskakująco małe.
@Adam88448: Przecież wszystkie dane w artykule są ujęte w parytecie siły nabywczej, czyli właśnie "ile można sobie za nią kupić w danym państwie" łącznie z produktami, usługami czy mieszkaniem
@krulkartonu: Nie, nie mamy coraz więcej ludzi na minimalnej. Polecam spojrzeć z czego wynika wzrost ubóstwa. Z niepodniesienia ustawowego progu ubóstwa. Ehh. Ta skumulowana inflacja to chochoł do bicia dla półinteligentnych, którzy nie znają się na makroekonomii a chcieliby coś powiedzieć.
Co do reszty masz rację. Ja też bym chciał, abyś nie głosował
@misiopysio: Ale niski kurs waluty jest opłacalny dla eksportu. Taką samą politykę prowadzą chociażby Chiny, Korea, czy Japonia. Po wprowadzeniu euro Niemcy lobbowały za obniżeniem jego kursu względem dolara.
To już nie jest budżet pisu. Plus wydatki pozabudżetowe są właśnie poza budżetem xDDD
Widzę, ze komuś antypis wjechał mocno. Jak to jest nie mieć godności? Dobrze (uwaga zaraz przyjdzie riposta w stylu "chyba ty") XDD
@misiopysio: No nie negatywny bo nasz wzrost gospodarczy opiera się na branżach eksportowych. Dodatkowo komplementarnych. Plus takie uwarunkowania przyciągają inwestycje zagraniczne które produkują podzespoły. Wysoki kurs naszej waluty spowolniłby nasz wzrost gospodarczy. Przecież nawet Trump chce obniżyć kurs dolara względem innych walut aby rozkręcić przemysł. W ubiegłym wieku USA zagroziło innym państwom aby te pomogły w zmniejszeniu kursu dolara.
Co ty p--------z chłopie XD Weź sprawdź strukturę eksport/import Korei i Japonii. Plus
Poznajcie sierżant Dominikę Polanowską z Lubina. Policjantka dotarła jako pierwsza do palącego się domu, na balkonie zauważyła mężczyznę, który nosił już na sobie ślady kontaktu z ogniem i wołał o pomoc.
Pani Dominika od razu podjęła decyzję o wejściu do wnętrza budynku! Pomimo utrudnień związanych z silnym zadymieniem oraz wysoką temperaturą, pobiegła do mieszkania, gdzie znajdował się mężczyzna i wyprowadziła go z budynku.
Policjantka otrzymała informację, że w budynku może być ktoś