Wpis z mikrobloga

DAX Futures – Ale tak spadać? No kto to słyszał?

Blisko już do końca trzeciego spadkowego miesiąca z rzędu, odfajkowane jest też sześć niższych zamknięć na tygodniówce. Tak mocna kondycja niedźwiedzi, bez panicznych wyprzedaży po drodze, jest dobrym pretekstem do zerknięcia na długoterminowe tendencje.

Patrząc na historyczne zachowanie trendów zamkniętych w kanale od 2007 roku do dziś, mamy cztery okresy (granatowe przerywane), gdy wzrostowe tendencje utrzymywały się w takim nachyleniu jak zaprojektowana linia od covidowego dołka (granatowa pogrubiona). Zarówno rajd od maca 2020 jak i ten od września 2022 miały tempo wzrostu znacznie odchylone ku górze, więc zasadne jest uznać, że takie mocne natarcia popytu są statystycznie rzadsze od trendów wolnych. Dolną krawędź najwolniejszej tendencji wzrostowej, jednokrotnie naruszoną pandemiczną bessą, kurs odwiedzał tylko dwa razy. Przyjmując tezę, że DAX długoterminowo będzie trzymał się wewnątrz kanału, można założyć, że jeśli kurs faktycznie dotarłby do szybszej linii trendu i ją przełamał, to kolejna jest poniżej 13k. Zatem grając na utrzymanie tej szybszej linii, popyt może się ustawiać dopiero w okolicy 13500-13700, a krótka strona rynku ma jeszcze 1000 punktów miejsca.

Na tygodniówce kurs jest w strefie, która wielokrotnie była miejscem zwrotów i szybsza linia trendu też jest „w zasięgu wzroku”. Kupujący teraz musieliby stawiać pieniądze na nadzieję, że przyspieszony wzrost po odbiciu ze wsparcia jest do utrzymania na dłuższą metę, że będzie to coś więcej niż chwilowe odreagowanie. Tylko nawet odbicie z tej strefy i tak z czasem będzie przybliżało rynek do linii trendu (jej nachylenie to około 122 punkty na miesiąc). Taki wysiłek popytu bazowałby więc na tym, że uda się utrzymać przyspieszony wzrost i z jakiegoś powodu coraz wyższe wyceny byłyby ciągle atrakcyjne.
To oczywiście tylko jeden ze scenariuszy, który nawet w przypadku realizacji i tak będzie napotykał na zwykłe rynkowe przeszkody komplikujące trading. Określenie kierunku nie oznacza przecież przewidzenia zakresu zmienności, wysokości i dynamiki ewentualnych korekt oraz tego jak długie mogą być cienie świec wyrzucające z pozycji. Poza tym każdy scenariusz musi zakładać jakąś elastyczność i gotowość zmiany zdania.
Technika nie daje łatwych podpowiedzi na rozegranie kolejnego tygodnia i scenariusza z akapitów powyżej. Dzienny pokazuje, że kurs jest na wsparciu i można uznać, że wypełnił się cały ruch spadkowy o wysokości konsolidacji marzec-wrzesień. Patrząc ponad rok wstecz – obecne okolice często inicjowały punkty zwrotne (turkusowe koła). Jeśli rynek zjedzie poniżej 14600, to będę go kontrował w strefie 14680-14740, ze stopami nie wyżej niż 14780, licząc na skierowanie spadku do linii trendu.

Osobiście w ubiegłym tygodniu miałem 27 zamkniętych transakcji, na których zarobiłem 1481,5 punktu (13 zyskownych, 6 stratnych, 8 BE). Zamknąłem wszystkie pozycje sprzed dwóch tygodni, a w kolejny wchodzę z jedną krótką otworzoną w piątek wieczorem po 14745.5 i SL 14809 i TP 14378.

#gielda #inwestycje #smiesznekreski #dax

Historia wpisów po sznurku:
Wszystkie wpisy z 2022 roku
2023: 1 stycznia 8 stycznia 15 stycznia 22 stycznia 29 stycznia 5 lutego 12 lutego 19 lutego 26 lutego 5 marca 12 marca 19 marca 26 marca 2 kwietnia 10 kwietnia 16 kwietnia 23 kwietnia 1 maja 7 MAJA 8 maja 14 maja 21 maja 28 maja 4 czerwca 11 czerwca 18 czerwca 25 czerwca 2 lipca 9 lipca 16 lipca 23 lipca 30 lipca 6 sierpnia 20 sierpnia 27 sierpnia 3 września 10 września 17 września 26 września 1 października 8 października 15 października 22 października
DJ007 - DAX Futures – Ale tak spadać? No kto to słyszał?

Blisko już do końca trzecie...

źródło: DAX_FUT-29-10-2023_multi

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Osobiście w ubiegłym tygodniu miałem 27 zamkniętych transakcji, na których zarobiłem 1481,5 punktu

No grubo, to rekord czy kiedys miałeś jeszcze więcej zysku punktowego tygodniowo?
@DJ007:
  • Odpowiedz
  • 5
No grubo, to rekord czy kiedys miałeś jeszcze więcej zysku punktowego tygodniowo?


@Kuba04: Nie kojarzę sumarycznie, ale tym razem było łącznie 829 pkt na pozycjach z wcześniejszego tygodnia. Rekord tygodniowy z normalnej gry to było chyba coś ponad 700, więc nie pobity. Miałem dużo czasu i dłubałem na 5m, więc w zasadzie 25 transakcji było z gry intra.
  • Odpowiedz