Wpis z mikrobloga

DAX Futures – Wyraźny krok wstecz

Szybki zwrot po zdobyciu nowych maksimów i powrót do męczonego od kwietnia boczniaka to nie jest wymarzony scenariusz dla kupujących. Zejście na podwyższonej zmienności otarło się idealnie o minima z 4 maja i niewiele brakuje do opuszczenia konsolidacji dołem.

Kurs ponownie znalazł się poniżej linii oznaczającej nachylenie wzrostu, więc kupujący mogą zachodzić w głowę czy czasem nie mieliśmy do czynienia z fałszywym wybiciem. Najbardziej agresywnie nastawione niedźwiedzie zapewne już skracają rynek, lecz szukając mocniejszych oznak osłabienia warto zestawić interwał tygodniowy i dzienny. Poniżej minimów z piątku pojawi się bowiem wyłamanie z horyzontu trwającego od kwietnia i jeśli zamknięcie dnia nastąpiłoby poniżej 15752, to z wykresu dziennego dostaniemy złamany trend kreślony od listopada 2011 w cenach zamknięcia (niebieska ciągła).
Nad tymi poziomami popyt może czuć się pewnie, jednak margines jest już niewielki. Gdyby do wyłamania doszło, to najgłębszy do tej pory zasięg korekty (marzec 2023) miał nieco ponad 1100 punktów – czyli od obecnych maksów do ~15295. Przeciągnięcie ruchu niżej to byłaby już nowa jakość i silniejsza karta w rękach niedźwiedzi. Próbując rozegrać ewentualne przełamanie ustawię się na S po 15748 ze 110 punktowym stopem i celem na 15313. Linia trendu rysowana po zamknięciach unosi się około 25 punktów dziennie, więc łatwo też będzie o przełamanie bokiem, na którego rozegranie nie mam pomysłu powyżej 15752.
Samo złamanie trendu w cenach zamknięcia i wykonanie zasięgu do ~15295 pokryłoby się z wolniejszym trendem kreślonym po minimach od grudnia (zielona przerywana) i pierwszym zniesieniem ruchu na 23,6%.

Jeszcze patrząc perspektywą tygodniową i miesięczną - gdyby kończący się za 3 sesje maj sprowadził kursy poniżej omawianej konsolidacji, mogłoby to znaczyć, że w zasadzie od kwietnia rynek był w fazie dystrybucji. Taki obrót sprawy postawiłby pod sporym znakiem zapytania ewentualną realizację odwróconej RGR opisywanej na tygodniówce od stycznia.

Osobiście w ubiegłym tygodniu miałem 12 transakcji, na których straciłem łącznie -37 punktów (4 stratne, 2 BE, 6 zyskownych). Najwięcej kosztowała mnie pozycja długa, zagrana gdy rynek wracał do konsolidacji (16118). Licząc powrót do wzrostu ustawiłem kontrę ze stopem poniżej minimów z 12 maja i szybko oddałem -250 punktów. Pierwszy raz od dawna postanowiłem zagrać nieco szerzej niż zwykle i załapałem się akurat na najdłuższy ciąg spadkowych świec na H4 od sierpnia 2022 (co sprawdziłem dopiero dziś). Wtedy przyspieszając odchodzenie od szczytu mieliśmy ich 12 z rzędu, a w ostatnim tygodniu seria na H4 miała 10 czerwonych.

#gielda #inwestycje #smiesznekreski #dax

Historia wpisów po sznurku:
Wszystkie wpisy z 2022 roku
2023: 1 stycznia 8 stycznia 15 stycznia 22 stycznia 29 stycznia 5 lutego 12 lutego 19 lutego 26 lutego 5 marca 12 marca 19 marca 26 marca 2 kwietnia 10 kwietnia 16 kwietnia 23 kwietnia 1 maja 7 MAJA 8 MAJA 14 maja 21 maja
DJ007 - DAX Futures – Wyraźny krok wstecz

Szybki zwrot po zdobyciu nowych maksimów i...

źródło: DAX_FUT-28-05-2023_multi

Pobierz
  • 1