Wpis z mikrobloga

Czytamy naturę #8 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
https://www.youtube.com/watch?v=GbQ5i-wabdg

1) Automatyczna synteza chemiczna 01:03
Jak wyprodukować jakiś związek chemiczny? Dziś jest to albo robione ręcznie - co wymaga sporych umiejętności, precyzji i doświadczenia - albo automatycznie, w skali przemysłowej - co wymaga wyprodukowania i przetestowania złożonej, kosztownej aparatury. A czy nie dałoby się znaleźć drogi pośredniej? Artykuł, który opisuję, przedstawia zarazem niedrogą, plastyczną konfigurację sprzętową, oraz zunifikowany język programowania, pozwalający na jednoznaczny zapis przebiegu syntezy chemicznej - jest to więc odpowiednik drukarki 3d dla świata syntezy chemicznej. #chemia

2) Krystalizacja białych karłów 10:33
Białe karły to na pozór tylko stygnące kulki supergęstej materii. Ale stygnięcie to dla Natury tylko jedna z wielu okazji, by popisać się swoją artystyczną duszą. Jednym z procesów zachodzących w trakcie ochładzania się białych karłów jest stopniowa krystalizacja jej gorącego płynu tlenowo-węglowego. W świecie przyrody nic nie jest proste... #astronomia #kosmos

3) Papużki wolą sprytnych 16:05
Opisuję fascynujący - i jakże pięknie zilustrowany... - eksperyment z udziałem papużek falistych, mający odpowiedzieć na pytanie, czy samiczki wolą tych samców, których wcześniej zaobserwowały w trakcie rozwiązywania trudnego zadania manualnego. Okazuje się, że tak, a co więcej popisywanie się sprytem robi na samiczkach większe wrażenie niż obnoszenie się z dodatkowym pokarmem. #biologia #smartisthenewsexy

Rzecz jasna, uprzejmie doradzam wyprowadzać znalezisko na główną:
https://www.wykop.pl/link/4758437/czytamy-nature-8-komputer-chemiczny-krystalizacja-bialych-karlow-papuzki/

#nauka #zainteresowania #liganauki #ligamozgow #gruparatowaniapoziomu #conowegownejczer
  • 17
@LukaszLamza: strasznie szanuję, oglądam z zaciekawieniem. Tylko mój zachwyt walczy z mentalnym #!$%@? na sposób w jaki wymawiasz R. Nie powinienem się czepiać ale jest to dla mnie niezwykle irytujące. Wybacz takie czepialstwo mimo świetnego contentu.
@32cm: ( ͡° ͜ʖ ͡°) Cóż mogę powiedzieć - współczuję. :) "Czytamy" będzie powstawać, a "R" mi się nagle nie zmieni. Ale z doświadczenia mogę powiedzieć, że da się przyzwyczaić. Pozdrawiam. ;)
a "R" mi się nagle nie zmieni


@LukaszLamza: ale wiesz, że da się to skorygować zabiegiem? Moja eks tak zrobiła, i... w sumie coś imho straciła. Niemniej już była eks, acz szkoda mimo wszystko.
Po krakosku i #nohomo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
marcinst - > a "R" mi się nagle nie zmieni

@LukaszLamza: ale wiesz, że da się to s...