• 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Do kiedy płaci się zus xd?
tldr założyłem firmę ze starem 30.06 (dziś) i dziś też dostałem list z zusu z numerem konta do opłat.
Korzystam ze zniżek na start i nie wiem czy dziś jeszcze musze to opłacić czy jak to wygląda?
(byłem zmuszony do wyboru takiej daty, wiem że 02.07 byłby lepszy)
#kiciochpyta #zus
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Warto przechodzić na mały zus plus,jeśli da mi to oszczędność rzędu niecałych 80 zł?
Są jakieś minusy przejścia, oprócz niższej emerytury? (xD)?

#jdg #podatki #zus
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Znajomy ma kontrole z ZUSu. Chodzi o zasilki opieluncze podczas Covida. Wiecie co rzad pozwolil siedziec w domu bo zamknal szkoly i przedszkola. To teraz wisienka na torcie. Okazalo sie, ze jedna z pracownic sie "pomylila" w formularzu i wpisala ze maz pracowal wiec ona poszla na opieke. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Co w takim przypadku? ZUS moze cofnac ta opieke czytaj zarzadac zwrotu kasy za ten okres.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Dorth: nic nowego. U nas w firmie pracownik złożył oświadczenie, że jest zatrudniony gdzie indziej i tam mu opłacają składki. Ale poświadczył nieprawdę/zwolnili go tam i nie poinformował o tym. Czyli był nieubezpieczony. ZUS podczas kontroli to wypatrzył i zarządzał od pracodawcy zapłaty zaległych składek z odsetkami. Pracownik zero konsekwencji. Można go sobie pozwać cywilnie.

A teraz najlepsze, że jakbyś chciał w ZUS potwierdzić czy gość faktycznie jest ubezpieczony czy
  • Odpowiedz
@RozowaWkolorachTeczy: do końca 1998 r. Jeżeli firma zatrudniała poniżej 20 osób to dane są w ZUS i należy podać jakieś dane identyfikacyjne adres nazwę firmy jeżeli jest wiedza to numer nkp.
Jeżeli firma zatrudniała powyżej 20 osób to trzsba skorzystać z pomocy archiwum państwowych. Działają zazwyczaj w miastach wojewódzkich a główne jest w milanówku. Jeżeli zostanie udowodniony okres zatrudnienia bez wynagrodzenia ZUS przyjmie wynagrodzenie minimalne. Do 15.11.1991 gdy nie ma
  • Odpowiedz
Mireczki, Mirabelki, jak teraz jest z umowami zlecenia albo o dzieło dla uchodźców? PIT jest zawieszony do końca roku 2022, zdaje się. A ozusowanie też zawieszone? Nie mogę znaleźć, więc chyba nie.


Chodzi o umowę cykliczną do końca roku.

#pit #zus #zlecenie #umowazlecenie #umowaodzielo
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cześć, może zna ktoś temat i mógłby mi odpowiedzieć, pracuję na pełen etat u jednego pracodawcy na pełen etat - umowa o pracę, otrzymuję wynagrodzenie 7000 brutto, do tego od 3 miesięcy u drugiego na umowę zlecenie i opłacam składkę zdrowotną, tam moje wynagrodzenie wynosi około 2500 brutto, jak w takiej sytuacji wyliczany jest zasiłek chorobowy?
#podatki #prawo #ksiegowosc #finanse #nfz #
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cześć,

Zapisałem się na semestr wiosenny do szkoły policealnej Cosinus, tylko po to aby skorzystać ze statusu ucznia i mieć korzystniejszą umowę zlecenie. Złożyłem papiery, zostałem przyjęty, otrzymałem oświadczenie o statusie słuchacza, który przekazałem do zleceniodawcy i tak sobie żyłem dalej.
Aż przyszedł czerwiec i moment zakończenia semestru, na stronie dalej widnieje jako aktywny uczeń, nikt ze mną się jeszcze nie kontaktował w sprawie skreślenia mnie z listy z powodu frekwencji.
Po zagłębieniu się
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Repcak321: Znając te wszystkie policealki wystarczy, że do nich podejdziesz i podpiszesz listę, te wszystkie zapisy są dlatego, że ciągną kasę od państwa za każdego ucznia, a lewiatan musi mieć porządek w papierach.
  • Odpowiedz
@Repcak321: to już kwestia tego co masz w umowie, myślę że to co przedstawiasz mogłoby stanowić jakiś sposób obrony, ale prawnikiem nie jestem, nie mam pojęcia jak to się ma do linii orzecznictwa. Tak po ludzku to myślę, że tobie, zleceniodawcy, ani szkole nie zależy na tym żeby twój status studenta uwalić, więc jeżeli się skontaktujesz z cosinusem pewnie da radę to załatwić tak żeby wszyscy byli zadowoleni.
  • Odpowiedz
Pomyliłem się przy zakładaniu działalności przez biznes.gov.pl i zamiast ZUA wybrałem ZZA mimo że muszę płacić składki społeczne. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Czytam że trzeba wyrejestrować się przez złożenie ZWUA i potem wysłać ZUA ale formularz ZWUA wypełniany przez portal PUA krzyczy że nie mogę wybrać daty wyrejestrowania z ubezpieczenia do przodu (rozpoczęcie działalności mam 1 lipca czyli właściwie dopiero wtedy będę mógł złożyć wniosek).
Czekać do pierwszego,
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach