• 0
Dwa miesiące temu zacząłem moja pierwszą 'prawdziwą' pracę, zarabiam 3200 i mam pewne pytanie odnośnie zarobków. Jeśli podwyższona zostanie pensją minimalna do kwoty jaka pojawia się w portalach informacyjnych czyli 3400zl, to moja pensja zostanie do niej automatycznie podniesiona, czy zostanie podwyższona o tyle ile teraz zarabiam powyżej stawki minimalnej i wyniesie 3600? Nigdzie w internecie nie widzę informacji na ten temat. Miał ktoś taki przypadek, jak to u was wyglądało?
#
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, pomocy bo ja nie ogarniam tych podatków (,)

Pracuje w dwóch firmach:
- Firma nr 1 - obecnie na 1/3 etatu (kiedyś cały etat) - zarobki oczywiście niskie (ze względu na niepełny wymiar) - złożony druk KUP, stosowany PIT-2 (stosowany był od samego początku).
- Firma nr 2 - praca od 3 lat. Cały etat. Na początku najniższa krajowa, po ukończeniu szkolenia wystrzał w zarobki okolice średniej krajowej. PIT-2 wycofany,
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@lortap: na koniec roku dostaniesz zwrot, ale tak PIT-2 składasz tam gdzie masz przynajmniej 450zł podatku do zapłąty, w przeciwnym wypadku odzyskujesz to na koniec roku
  • Odpowiedz
Czyli rozumiem, że najlepiej by było 'zamienić' pracodawców jeśli chodzi o złożenie i nieskładanie PIT-2? Dobrze czaje?


@lortap: tak naprawdę na koniec bez różnicy - w rocznym PIT będziesz miał wyrównanie. Ale ogólnie tak, bardziej się opłaca PIT-2 w firmie, gdzie się więcej zarabia. I możesz to zmienić w ciągu roku -> szukaj w google "odwołanie pit-2 wzór"
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
Pytanie do osób, które były w podobnej sytuacji oraz jak to się zakończyło dla was. Mianowicie:
Pracuję w firmie w której zjawił się syndyk z powodu ogłoszenia upadłości firmy przez długi (ZUS, podatki, faktury itp.). Firma w której pracuję świadczy usługi dla innych firm (firmy opłacają regularnie faktury za usługę) i teoretycznie są środki na wypłaty dla pracowników z danego obiektu. W internecie wyczytałem, że jak zjawia się syndyk to
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania: syndyk składa wniosek o wypłacenie świadczeń z FGŚP, może to potrwać chwilę, zwłaszcza, jak upadła spółka nie przekazała dokumentacji. FGŚP wypłaca za maksymalnie 3 miesiące, a wynagrodzenie nie może przekroczyć przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę z poprzedniego kwartału. Jeżeli zarabiasz więcej, to w kwocie niepokrytej z FGŚP syndyk umieszcza Cię na liście wierzytelności.

do której ewentualnie będzie chciała mnie przenieść


chcieć to sobie może. Najprawdopodobniej syndyk wypowie Ci umowę -
  • Odpowiedz
OP wpisu: @lukiboys: Czy po złożeniu wypowiedzenia z winy pracodawcy, robiliście coś jeszcze, czyli jakieś kolejne dokumenty składaliście do sądy/syndyka czy to samo się obyło bez waszego już udziału?

@SlepyBazant: Po uzyskaniu nieoficjalnej informacji, że zjawił się syndyk w firmie, ja zadzwoniłem do firmy i uzyskałem potwierdzenie tej informacji. Otrzymałem informację od kadrowej/księgowej, że dopiero rozmawiają z syndykiem oraz przekazują stosowne dokumenty i będą myśleć w jakiej
  • Odpowiedz
Mirki nie potrafię tego wyliczyć, zarabiam 5000 brutto, nie mam ukończonego 26 roku życia, nie składałem żadnych wniosków w tym roku. W poprzednim roku dostawałem na rękę ok 3950zł, a od stycznia dostaję 4600zł, nie rozumiem skąd... czy jest ktoś w stanie pomóc? Wyprzedzę sugestię aby pójść porozmawiać z księgową, bo jest chora do końca przyszłego tygodnia, więc może ktoś z Was mi pomoże...

#pieniadze #praca #wyplata
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

co to jest "kwota wolna w miesiącu" przy wypłacie? Na pasku wypłaty mam przy niej 425zł a kumpel ma około 17zł. Może ktos łopatologicznie wytłumaczyć o co z tym chodzi? Rozumiem że to nie jest kwota którą mi jeszcze zabierają od wypłaty brutto. Ja to musze potem rozliczyć z pitem? oddać to czy co? po co to?
#pit #pity #wyplata #praca #zus
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@klintoniusz mam to samo... Właśnie takie zarobki + dorabiam też na lajcie, w sumie wychodzi 4200-4400. Szczerze trochę mnie to dołuje, bo mało rozwojowa praca i jeszcze 30+ do emerytury, ale jak mam dostać 300-400 zł więcej i robić autem 40km dziennie więcej to też średni interes. Bardzo małe możliwości w Polsce B, no chyba, że miasta wojewódzkie.
  • Odpowiedz
wyjaśnienie co do usuniętego wpisu o treści "jak żyć"

nie mam pretensji, że zarabiam mało (każdy zarabia tyle na ile sobie, zapracował), tylko o to, że dostałam na rękę o 364 za mdło w stosunku do kwoty brutto

co do samych zarobków, to wiem że nie jest to dużo, stać mnie na życie mieszkając sama, na rachunki, na przyjemności + mam oszczędności i NIE żyję od 1 do 1

kolorowych
Zoyav - wyjaśnienie co do usuniętego wpisu o treści "jak żyć"

nie mam pretensji, ż...

źródło: comment_16447784381Xqt21yQBRqC2G06sx1gvt.jpg

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ja za to jak zyskałem na ładzie kilkadziesiąt tak skończyłem niedawno 26 lat i cyk 3 stówki mniej ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
Oho przyszła wypłata, o 500zl mniejsza niż powinna, nie p--------e ze wg pisu jestem bogaczem. Mam nadzieję że księgowa się rypła.
#wyplata
#nowylad
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Rkschuwdu: skoro sam prezes powiedział, że stracą tylko cwaniacy to masz odpowiedź ( ͡º ͜ʖ͡º)

Gdybyś poszedł do uczciwej roboty za minimalną, albo jeszcze lepiej - do bycia patologią, to byś nic nie stracił.

  • Odpowiedz
@Rkschuwdu: W styczniu straciłem a w lutym miałem tyle, ile w ubiegłym roku. Pytanie jak to się będzie rozkładać po przekroczeniu progu, skoro teraz znowu lecimy na starych zasadach. ( ͡° ͜ʖ ͡°) A jak podwyżkę dostanę, to na pewno jeszcze więcej oddam. xD
  • Odpowiedz