Wpis z mikrobloga

Mirki, pomocy bo ja nie ogarniam tych podatków (,)

Pracuje w dwóch firmach:
- Firma nr 1 - obecnie na 1/3 etatu (kiedyś cały etat) - zarobki oczywiście niskie (ze względu na niepełny wymiar) - złożony druk KUP, stosowany PIT-2 (stosowany był od samego początku).
- Firma nr 2 - praca od 3 lat. Cały etat. Na początku najniższa krajowa, po ukończeniu szkolenia wystrzał w zarobki okolice średniej krajowej. PIT-2 wycofany, KUP złożony (w obu przypadkach nie pracuje w miejscu zamieszkania).

I teraz po wprowadzeniu Polskiego Wału sytuacja wygląda ciekawie - w firmie nr. 1 pensje mam wyższą o około 200 zł - na kartce od wypłaty widnieje pozycja "Ulga Podatkowa" o kwocie 196 zł - jako potrącenia mam tylko pozycje składek ZUSowskich. Skąd ta ulga? Wspomnę tylko, że nie łapię się już na "Ulgę dla młodych".

Oczywiście w drugiej firmie straciłem i to sporo. Teraz dopiero wyczytałem, że powinienem złożyć PIT-2 w firmie gdzie się więcej zarabia. Jak to więc rozegrać?

Tak, jestem totalnym debilem jeśli chodzi o podatki - wiem to.

#podatki #polskiwal #polskilad #wyplata
  • 5
via Android
  • 0
@zibizz1 czyli zrobiłem to źle. W firmie nr 1 zarabiam poniżej kwoty wolnej. Stąd mam tą pozycje 'ulga podatkiwa'. A właśnie tam mam złożony PIT-2.

Czyli rozumiem, że najlepiej by było 'zamienić' pracodawców jeśli chodzi o złożenie i nieskładanie PIT-2? Dobrze czaje?
Czyli rozumiem, że najlepiej by było 'zamienić' pracodawców jeśli chodzi o złożenie i nieskładanie PIT-2? Dobrze czaje?


@lortap: tak naprawdę na koniec bez różnicy - w rocznym PIT będziesz miał wyrównanie. Ale ogólnie tak, bardziej się opłaca PIT-2 w firmie, gdzie się więcej zarabia. I możesz to zmienić w ciągu roku -> szukaj w google "odwołanie pit-2 wzór"