Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko123
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin
maur
maur

maur

Dołączył 13 lat i 2 mies. temu
  • Obserwuj
  • Akcje 15403
  • Znaleziska 2998
  • Mikroblog 12405
  • Obserwujący 11
  • Obserwowane 59

551

29-letni górnik wziął 170 tys. zł odprawy. Ma dożywotni zakaz pracy na kopalni

29-letni górnik wziął 170 tys. zł odprawy. Ma dożywotni zakaz pracy na kopalni

W Polskiej Grupie Górniczej ruszył program dobrowolnych odejść. Specjalne odprawy dla górników i urlopy to część planu wygaszania kopalń. Jeden z pracowników wziął 170 tys. zł odprawy, ale w zamian otrzymał dożywotni zakaz pracy w zawodzie.

Lokator87
z
superbiz.se.pl
dodany: 11.06.2026, 10:41:36
  • 151
  • #
    polska
  • #
    gospodarka
  • #
    gornictwo
  • #
    kopalnia
  • #
    pieniadze
  • #
    praca
maur
maur
maur 18.06.2026, 12:44:12 via Wykop
  • 0
ale nawet na Śląsk nie pojadę!


@JerzJerzy: to trzeba dopłacić.. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

396

UE chce podatku od nieruchomości zależnego od wartości lokalu.

UE chce podatku od nieruchomości zależnego od wartości lokalu.

Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Rady Unii Europejskiej Polska powinna rozważyć powiązanie podatku od nieruchomości z wartością lokalu. Ministerstwo Finansów nie planuje takich zmian, jednak w Sejmie czeka już projekt Nowej Lewicy uderzający w wielokrotnych właścicieli mieszkań.

epicentrum_chaosu
z
domiporta.pl
dodany: 16.06.2026, 13:26:58
  • 186
  • #
    gospodarka
  • #
    podatki
  • #
    swiat
maur
maur
maur 18.06.2026, 07:29:06 via Wykop
  • -1
@NewBlueSky: A ja poznałem kilka, którzy dostali w spadku w dużym mieście, ale albo się boją wynajmować, albo od lat nie mają czasu posprzątać mieszkania by wynająć - więc stoi nieużywane puste.
maur
maur
maur 18.06.2026, 11:17:37 via Wykop
  • 1
@NewBlueSky: no tak, ja nie chciałem Ci zaprzeczyć, tylko dodać argumenty (anegdotyczne, ale nadal jakieś :P ) na potwierdzenie. ;)
maur
maur
maur 18.06.2026, 11:28:16 via Wykop
  • 1
@NewBlueSky: co do ziemi na własność państwa czy tak jak w chinach, nie mam zdania, musiałbym poczytać i pomyśleć.
Ale jestem przekonany że działania rządów - typu najpierw rekomendacja KNF o wzrost wkładu własnego do 20%, potem RodzinaNaSwoim, MieszkanieDlaMlodych, Kredyt2% i jakies dofinansowanie/gwarancje wkladu wlasnego (to po co wymagac go by potem gwarantowac by ludzie mogli brac kredyt bez wkladu?!) - przyczynilo sie nieźle do wzrostu cen
A wzrost cen

65

Adam Abramowicz: Przedsiębiorcy mają dość. Za chwilę zostaną tylko korporacje

Adam Abramowicz: Przedsiębiorcy mają dość. Za chwilę zostaną tylko korporacje

Czy kończy się era B2B w Polsce? To pytanie wraca dziś coraz częściej w rozmowach przedsiębiorców, freelancerów, specjalistów IT, konsultantów i właścicieli firm. Nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy, zapowiedzi większych kontroli oraz coraz ostrzejsza debata wokół samozatrudnienia

Biznesowy
z
youtube.com
dodany: 14.06.2026, 19:42:23
  • 31
  • #
    gospodarka
  • #
    ekonomia
maur
maur
maur 18.06.2026, 08:12:10 via Wykop
  • 0
jak posortujesz od najwyższego dochodowego dla fizycznych, to całkiem dobrze Polska wypada w dalszym ciągu, za to ma tragiczne usługi publiczne


@Wejdross: Tak, zgoda. Jestem tylko ciekaw jak się do tego ma kwota wolna oraz 2 czy 3 próg - w pl mam wrażenie, że o ile te 12% faktycznie bardzo mało, tak 2 próg wcale nie jest dla bogatych (te 120k), a 32% już znacznie inna stawka.

polska - 0%

2

Landlord to nowa święta krowa fiskusa. Legalny hotel bez ZUS i JDG zatwierdzony

Landlord to nowa święta krowa fiskusa. Legalny hotel bez ZUS i JDG zatwierdzony

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z wieloma wymogami, które trzeba spełnić. Okazuje się jednak, że nie za każdym razem zakładanie firmy jest konieczne. Potwierdziła to Krajowa Administracja Skarbowa, która wskazała na lukę, w której można działać nie kumulując kosztów biznes

FXMAG
z
fxmag.pl
dodany: 15.06.2026, 07:08:26
  • 3
  • #
    polska
  • #
    gospodarka
  • #
    wykop
  • #
    wiadomosci
  • #
    informacje
  • #
    news
maur
maur
maur 18.06.2026, 07:52:46 via Wykop
  • 0
@zdunek89: Od paru lat wszyscy się rzucili kupować kolejne mieszkania na wynajem, i tak późno rząd myśli o jakiejś reakcji na to..
Na inwestycje coraz lepiej rozwijają się (oferta, konkurencyjność) ETFy. Jest też plan na konto oszczędnościowo/inwestycyjne OKI.

8

Ropa tanieje, ale Orlen ceny podnosi

Ropa tanieje, ale Orlen ceny podnosi

Orlen podniósł we wtorek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 121 zł, benzyny Super Plus 98 o 215 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 71 zł za metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern.

cogitos
z
wgospodarce.pl
dodany: 16.06.2026, 12:31:44
  • 4
  • #
    gospodarka
  • #
    ekonomia
  • #
    polska
  • #
    biznes
  • #
    polityka
maur
maur
maur 18.06.2026, 07:33:40 via Wykop
  • 0
Podczas blokady cieśniny Ormuz mieliśmy tanie paliwo, bo kupiliśmy je kiedy ropa była tania i leżała w magazynach


@Jariii: z tego co pamiętam w ostatnich latach jak cena ropy rosła to paliwo rosło na drugi dzień - jakby zapasów nie było. Jak cena ropy spadała - to paliwo nie spadało bo magazyny zapełnione po drogiej cenie.. ;)
maur
maur
maur 18.06.2026, 07:42:40 via Wykop
  • 0
@Jariii: Ah, wspomnienia! A to braki paliwa "remont" czy "awaria dystrybutora", a to wymiany wyświetlaczy na 4 cyfrowe. Nie było nudy ;)

14

Ile kosztuje ETS? Raport wskazuje źródła wad systemu

Ile kosztuje ETS? Raport wskazuje źródła wad systemu

Koszt funkcjonowania unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS) może obciążać polską gospodarkę kwotą sięgającą nawet 12,87 mld euro rocznie. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Warsaw Enterprise Institute.

portal_przemyslowy
z
polskiprzemysl.com.pl
dodany: 17.06.2026, 06:45:47
  • 10
  • #
    energetyka
  • #
    polska
  • #
    gospodarka
  • #
    ciekawostki
  • #
    finanse
  • #
    ekonomia
maur
maur
maur 18.06.2026, 07:10:48 via Wykop
  • 0
A reszta?


@Paradajek: nie mogli inwestować w energetykę, bo teraz chcą się oburzać, że ceny rosną. ;)
Zopyross
Zopyross
14.06.2026, 07:52:30
  • 3
Co to jest dzisiaj 5k na rękę? jak masz kredyt hipoteczny i jeszcze zatankujesz do pełna po zrobieniu zakupów na tydzień....no co to jest? a i tak nad Wisłą płaci się od tego podatek, bo ustanowienie tej śmiesznej kwoty wolnej 60k przerasta wszystkich decydentów. 21 gospodarka świata....cyrk na kółkach. Podwyższają ciągle minimalną i tak samo powinna rosnąć kwota wolna od podatku.
#gospodarka #polska #podatki
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

maur
maur
maur 18.06.2026, 06:49:06 via Wykop
  • 0
W ogóle progi podatkowe powinny być dynamiczne


@PokemonowyRambo: patrz, z podwyżką składek zus nigdy nie mieli problemu, zawsze gotowe na nowy rok, a nieraz podwyższane tez w trakcie roku, ale kwota wolna/próg to trzeba na spokojnie, może raz na 10 lat coś się zmieni..
  • Odpowiedz
del855
del855
11.06.2026, 06:29:26
  • 1
Heh, słyszałem ze na GPW duzy udział ma zagranica, ale nie wiedziałem ze az tak. Trochę to przypomina chyba zakupy mieszkan w topowych lokalizacjach- wszyscy tylko nie bezdomni, a tutaj polska giełda leży na łasce spekuly zagranicznej i to dosłownie. A mieszknia? Leza na łasce spekuly lokalnej? ;)

https://x.com/i/status/2064942839260119056

#nieruchomosci #gospodarka
del855 - Heh, słyszałem ze na GPW duzy udział ma zagranica, ale nie wiedziałem ze az ...
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

maur
maur
maur 18.06.2026, 06:47:24 via Wykop
  • 0
@the_good_guy: rozważałeś etfy mwig40 / swig80? :)
lub beta etf div ktory ma spolki (te wyplacajace dywidende) z wigow 140
  • Odpowiedz
fahrenx
fahrenx
09.06.2026, 16:23:27
  • 1
Nie jestem ekspertem, ale podzielę się obserwacją na temat gastronomii, bo jakoś sporo o tym myślałem od dłuższego czasu. Uważam, że są trzy główne przyczyny wysokich cen w polskich restauracjach:

(1) Dodatkowe niewidzialne osoby na utrzymaniu:
- Model włoski, portugalski czy grecki: zwykle rodzinny biznes, najbliższa rodzina pracuje w lokalu, dodatkowe osoby jesli potrzebne, praca ciężka, ale też forma uczestniczenia w lokalnej społeczności i branży turystycznej, styl życia.
- Model polski: jest właściciel, ma
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

maur
maur
maur 09.06.2026, 20:35:22 via Wykop
  • 0
@Altar: tymczasem lunchowa oferta, jedna zupa i jedno lub 2 drugie dania do wyboru, kosztują 40zł. Tak a propos obniżania kosztów i porównywalnego kosztu do przygotowania w domu. ;)
  • Odpowiedz
mirko_anonim
mirko_anonim
06.05.2026, 13:33:54
  • 6
✨️ Czy warto inwestować na giełdzie, jeśli masz wysokie zarobki? Ⓘ
Jaki w ogóle jest sens bawić się w giełdę (nie mówię o bezpiecznych etfach sp500), jeśli człowiek ma relatywnie wysokie zarobki?

Załóżmy, że komuś zostaje ok. 40k miesięcznie po podatkach i kosztach życia. Ostatnio patrzę na różne spółki związane z AI/pamięciami/półprzewodnikami i mam taki mindfuck.

Jak wrzucę 10–20k w akcje, to nawet jak zrobią +10–20%, zysk jest w sumie marny w stosunku do tego,
  • 48
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

maur
maur
maur 08.06.2026, 08:58:44 via Wykop
  • 1
Fakt, może gdybym wrzuciła część w coś z dużym potencjałem to mogłabym szybciej pomyśleć o kupnie domu czy coś, ale uważam, że to nie jest warte tego całego stresu, ciągłego sprawdzania wykresów, decydowania czy i co dokupić albo sprzedać itd.


@Krolowa_Nauk: zacznę od tego, że - rozumiem unikanie stresu ;) Kiedyś próbowałem aktywnie inwestować w akcje, wybierać, sprzedawać.. to nie dla mnie, szybko bym zaczął mieć 3 monitory z wykresami
  • Odpowiedz

7

"Małpki" mogą zostać włączone do systemu kaucyjnego.

"Małpki" mogą zostać włączone do systemu kaucyjnego.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje objąć systemem kaucyjnym małe, jednorazowe szklane butelki na alkohol, potocznie zwane "małpkami"

Victor_Manzon
z
portalspozywczy.pl
dodany: 04.06.2026, 04:54:05
  • 4
  • #
    polska
  • #
    gospodarka
  • #
    systemkaucyjny
  • #
    butelki
maur
maur
maur 04.06.2026, 12:55:04 via Wykop
  • 0
@darek-jg: zaraz na to też kaucje dadzą, a w gratisie jogurty oberwą :D

0

Lokaty walutowe koszty i opłaty dla początkujących

Lokaty walutowe koszty i opłaty dla początkujących

Lokaty walutowe kuszą możliwością zarabiania w euro, dolarach czy innych walutach, ale dla początkujących prawdziwym wyzwaniem są wszystkie ukryte koszty i opłaty. Oprocentowanie to dopiero początek na wynik wpływają przewalutowania, spready, podatki, a także opłaty za konto walutowe i kartę. Zani

Groszak
z
ekspert-bankowy.pl
dodany: 02.06.2026, 13:15:09
  • 1
  • #
    waluty
  • #
    oszczedzanie
  • #
    gospodarka
  • #
    ekonomia
  • #
    polska
  • #
    swiat
maur
maur
maur 02.06.2026, 20:20:40 via Wykop
  • 0
Lokaty w walutach to jakiś jednorożec, długi artykuł o wszystkim i żadnej polecajki/porównania lokat w walutach?
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

damian44__
damian44__
26.05.2026, 11:58:44
  • 1
#kredythipoteczny #kredyt #banki #budowadomu #budowa #deweloperka Aha, czyli generalnie jak stawiam chatę ~160m2 parterową i po etapie zero dobieram kredyt na resztę budowy to właśnie mi trzeba jeszcze wg szacunków jakieś 800-900k. Ja pierdo***... Czyli rata 5000-5500 zł na 30 lat. Do oddania 1,8 mln.

Jak młodzi ludzie mają się czegokolwiek dorobić w tym kraju?
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

maur
maur
maur 27.05.2026, 18:38:30 via Wykop
  • 1
@Maziol: tak sobie myśle - bez względu jak bezpiecznie nie rozgrywać (ktoś zarabiający 40k kupi kawalerkę) to zawsze może być scenariusz w którym nie dźwignie lub będzie musiał sprzedać bo sobie nie poradzi. Jest tu pare czynników - np prawdopodobieństwo, lub czy mamy plan awaryjny (za drogi dom - zwłaszcza mając poduszkę bezpieczeństwa - można sprzedać w kryzysowej sytuacji)
  • Odpowiedz

834

Już co dziesiąty polski podatnik wpada w drugi próg PIT. Zamrożenie kością niezg

Już co dziesiąty polski podatnik wpada w drugi próg PIT. Zamrożenie kością niezg

32-procentową stawkę podatku płaci już co dziesiąty podatnik PIT wynika z danych Ministerstwa Finansów. To efekt zamrożenia progu podatkowego, o co trwa już spór w koalicji rządowej.

matelusz
z
pb.pl
dodany: 26.05.2026, 10:31:22
  • 202
  • #
    ekonomia
  • #
    gospodarka
  • #
    pieniadze
  • #
    polska
  • #
    podatki
maur
maur
maur 27.05.2026, 17:39:08 via Wykop
  • 0
mnie bawią te tłumaczenia że nie da się waloryzować progu bo to bo tamto....


@sad-sadowski: patrz, składki zus co roku aktualizują bez problemu ;)
programista70k
programista70k
25.05.2026, 16:40:41
  • 234
Tak będę się bawić jak mi smieciuchy w końcu urosną #gielda #xtb
programista70k - Tak będę się bawić jak mi smieciuchy w końcu urosną #gielda #xtb

źródło: image_picker_9F370520-5AE5-43E0-B178-8B84F92E4B12-14374-0000029437B6A025

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

maur
maur
maur 26.05.2026, 03:57:18 via iOS
  • 0
@programista70k: „wiesz co sie dzieje?! Zapiekanki, prostytutki!”
  • Odpowiedz
bojesieminusow
bojesieminusow
13.05.2026, 20:33:12
  • 28
Nie pamiętam imion ale nie wróżę nikomu tutaj szczęścia XD ta z nosem i steward to xdddd widać że to jest taki j------a ktory na trasie Warszawa-Hanoi puknie dwie stewardessy a później jest zmęczony, a jej zegar już tyka i widać desperację xddd ta od dziecka i ten adhd xdd chlop mówi że se obrazy malowali na urodzinach xdddd dobre tam musiałoby grzybobranie pewnie klienci byli na tych urodzinach, to jest taki
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

maur
maur
maur 24.05.2026, 19:19:51 via Wykop
  • 1
ta akcja ze śróbkami to była masakra. Typ dziewczyny która skrytykuje o byle g---o


@rtp_diov: trochę, ale potrafię zrozumieć - może w domu się nie przelewało, cięzko pracowała na to co ma. Myśle, że może stopniowo dojść do stanu, że to tylko rzeczy i uszkodzenie ich po prostu się zdarza i mieć większy luz z tym.. :)
  • Odpowiedz
luke-dolla7
luke-dolla7
14.05.2026, 04:42:30
  • 24
Obejrzałem drugą część sezonu, oto moje spostrzeżenia:
-Jacek przestał robić auuuuuuu oraz stękać i od razu się jakoś wszystko trochę pogorszyło
-Julita moim zdaniem ma szczere intencje i faktycznie chciałaby coś zbudować i chyba nie do końca pasuje jej formuła programu (tj. te cringowe scenki o szczerych wyznaniach w obecności kamer). Chyba ją kamery blokują
-Julia - toxic matka i otoczenie i wszystko jasne
-kuzyn Lewego z Norwegii - spoko ułożony facet
-napakowana chyba
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

maur
maur
maur 24.05.2026, 19:13:39 via Wykop
  • 0
z tym że Kinga


@luke-dolla7: ja czuje od niej jakiś taki cwaniacki vibe
  • Odpowiedz
zbyszek-ogrodowy
zbyszek-ogrodowy
10.05.2026, 07:33:56
  • 2
Gdy byłem młody, często jeździłem pod namiot. Bez smartfonów i stałego dostępu do prądu i jakoś dawało radę.
Po przeprowadzce tutaj postanowiłem sprawdzić, czy dziś da się funkcjonować w podobny sposób. Szybko okazało się, że do komfortu potrzebuję niewiele: telefonu, radia i oświetlenia.

I tak oto mój zestaw obecny obejmuje: turystyczny panel słoneczny, power bank, lampki kempingowe, telefon, radio. Czy mi to wystarcza? Na razie musi. Owszem - chciałoby się więcej udogodnień, jednak nauczyłem
zbyszek-ogrodowy - Gdy byłem młody, często jeździłem pod namiot. Bez smartfonów i sta...

źródło: Zestaw

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

maur
maur
maur 11.05.2026, 19:54:54 via Wykop
  • 0
Po przeprowadzce tutaj


@zbyszek-ogrodowy: tutaj tzn gdzie? :)
  • Odpowiedz
Raf_Alinski
Raf_Alinski
03.05.2026, 12:49:09
  • 8
Na wykresie koszty życia w USA w stosunku do 1932 r. Od tego czasu ceny w dolarach wzrosły 24-krotnie, a w złocie spadły 7-krotnie.

#ekonomia #gospodarka #statystyka #ciekawostki #inflacja #zloto #rafalinski
Raf_Alinski - Na wykresie koszty życia w USA w stosunku do 1932 r. Od tego czasu ceny...

źródło: Ceny w złocie

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

maur
maur
maur 05.05.2026, 19:35:53 via Wykop
  • 1
WTF Happened In 1971?


@Jggggcccc: odłączenie dolara od złota, decyzja Nixona zamknęła wymienialność $ na złoto
  • Odpowiedz
czerwonykomuch
czerwonykomuch
27.04.2026, 13:03:42
  • 28
Zobaczcie kochani, jakie to proste w utopijnym świecie Pana Janusza - trwale bezrobotnego utrzymanka państwa od dziesiątek lat, który nigdy nie założył udanego biznesu ani nie przepracował choćby godziny na etacie, a jednocześnie udało mu się skazić mózgi całego pokolenia neoliberalną zarazą.

Jak zaradzić kolejkom do tomografów? To proste! W marzeniach Janusza wystarczy bowiem:
1. Oddać tomografy kapitalistom (chętnie wezmą, tak jak wyciągają lepkie łapki po słodziutkie dotacyjki, jednocześnie krytykując potężne 8
czerwonykomuch - Zobaczcie kochani, jakie to proste w utopijnym świecie Pana Janusza ...

źródło: IMG_2135

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

maur
maur
maur 27.04.2026, 17:47:21 via Wykop
  • 1
Pan Profesor Janusz jak zawsze 100% racji. W wieku prawie 84 lat jest sprawniejszy niż większość nastolatków.


@To_Ten_Typ_Niepokorny: to dlaczego w USA to nie zadziałało..?
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 25
  • Strona 1 z 25
  • >
  • Warszawa

Osiągnięcia

  • Komentator
    od 18.11.2017

    Komentator
  • Rocznica
    od 17.04.2026

    Rocznica
  • Gadżeciarz
    od 13.10.2015

    Gadżeciarz
  • Mikroblogger
    od 01.10.2015

    Mikroblogger

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking