Nowe neurony w rozwijającym się mózgu muszą dosłownie rozerwać własne DNA, by przecisnąć się przez ciasne przestrzenie. 🧠

Badacze odkryli, że podróż neuronów do docelowych miejsc powoduje pęknięcia dwuniciowe DNA - jeden z najgroźniejszych typów uszkodzeń. Młody mózg natychmiast je naprawia, co jest kluczowe dla prawidłowej budowy sieci nerwowych.

To odkrycie zmienia postrzeganie rozwoju mózgu - uszkodzenia DNA nie są wyjątkiem, lecz regułą w tworzeniu się połączeń.

https://www.sciencedaily.com/releases/2026/06/260620100422.htm
uzior - Nowe neurony w rozwijającym się mózgu muszą dosłownie rozerwać własne DNA, by...

źródło: card

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Siema mam ogólnie problem typu że mózg mi nie tworzy pamięci. Ogólnie mam afantazje wszystkich zmysłów oraz sdam. I ew inne choroby metaboliczne senność, spadek IQ, całkowity brak emocji, wolne przetwarzanie informacji czasami się poprawia na kilka dni w roku to mam jedno z lepszych na świecie. No i ogólnie problem polega na tym że nie pamiętam nic z filmów, piosenek, treningów (powtarzające się ruchy ciała itp), notatki też nic nie dają
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ciężko wyrazić słowami zdumienie, jakie mnie ogarnia, gdy pomyślę, że ta pieprzona galareta pod czaszką potrafi tak abstrakcyjnie myśleć. Galareta zbudowana z atomów powstałych miliardy lat temu w gwiazdach, gdzieś w gigantycznym, zimnym kosmosie. Miała być tylko wybruzdowaną breją stworzoną do przetrwania. Organem pomagającym zdobyć pożywienie, uniknąć zagrożenia, przekazać geny dalej. A jednak ewolucja zrobiła jakiś absurdalny psikusa. Dlaczego? Po co? Dlaczego, k---a, jestem w stanie w ogóle się nad tym zastanawiać,
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 4
@presburger świadomość to absolutnie jest najbardziej wartościowa rzecz jaka przydarzyła się we wszechświecie, bo każde inne zjawisko nie ma znaczenia, jeżeli nie istnieje obserwator zdolny je ocenić. Ja myślę że po prostu Bóg jest, najprostsze wytłumaczenie
  • Odpowiedz
@presburger: moim zdaniem nie tylko ludzie myślą abstrakcyjnie.

Na przykład moje koty, psy itp. przejawiają rozmaite zachowania świadczące o dość abstrakcyjnym myśleniu, rozważaniu, planowaniu, analizowaniu itd. Tyle, że nie mają języka, więc nie mogą się tym dzielić, ani tym bardziej rozwijać tego, gromadzić tych przemyśleń, tak jak zaczęli robić to ludzie.

Poza tym te i inne zwierzęta, z którymi mam do czynienia również wykazują bardzo wyraźne tendencje do kształtowania przez
  • Odpowiedz