Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko147
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

236

Neurony wyobraźni. Jak mózg odtwarza obrazy

Neurony wyobraźni. Jak mózg odtwarza obrazy

Gdy wyobrażamy sobie twarz albo przedmiot, mózg nie "udaje" widzenia. Badanie opublikowane w czasopiśmie "Science" pokazuje, że aktywuje część tych samych neuronów, które wcześniej reagowały na rzeczywisty obraz. To pierwszy tak bezpośredni dowód na poziomie pojedynczych komórek.

Lifelike
Lifelike
z
academia.pan.pl
dodany: 17.04.2026, 09:46:28
  • #
    nauka
  • #
    biologia
  • #
    neurobiologia
  • #
    mozg
  • #
    kognitywistyka
  • #
    gruparatowaniapoziomu
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (26)

najlepsze

PasswordExpired
PasswordExpired
17.04.2026, 11:02:59 via Android
  • 85
„Reaktywacja kodu neuronalnego używanego do percepcji pozwala tworzyć obrazy w wyobraźni”


Na wykopie mówimy na to "pamięciówa"
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

AAAAAPsik
AAAAAPsik
AAAAAPsik
17.04.2026, 11:10:09 via Wykop
  • 36
AAAAAPsik

źródło: jack1

Pobierz
  • Odpowiedz
jozef-bania
jozef-bania
jozef-bania
17.04.2026, 15:59:37 via Wykop
  • 23
Wiele ludzi cierpi na https://pl.wikipedia.org/wiki/Afantazja a nawet nie ma dialogu wewnętrznego.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

salanderek
salanderek
salanderek
17.04.2026, 18:21:58 via Wykop
  • 12
@Foxbat: kolega wyżej wspomniał o fantazji i braku dialogu wewnętrznego, to nie jest tożsame z brakiem myśli
  • Odpowiedz
rezoner
rezoner
18.04.2026, 06:11:38 via Wykop
  • 3
@Foxbat: Ja mam afantazje. Z wyobraźnią wszystko ok. Po prostu nie widzę nic kiedy coś sobie wyobrażam. Czarne. Kiedy myślę o czyjejś twarzy to mam tylko świadomość jak ona wygląda.
  • Odpowiedz
DziendobryMireczku
DziendobryMireczku
17.04.2026, 11:08:48 via Wykop
  • 10
no to widziałem już chyba wszystko
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

koza_zniszczenia
koza_zniszczenia
17.04.2026, 10:57:10 via Android
  • 5
ja zyje tylko dlatego ze te neurony istnieją
chociaz ostatnio wybijam je alkoholem
wasze zdrowie!
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Akuzativ94
Akuzativ94
17.04.2026, 13:21:03 via Wykop
  • 3
@neo78: taka powolna degradacja nie powoduje subiektywnych odczuć kurczenia się, zwalniania pracy umysłu. Podobna zasada do zaćmy. Często pacjenci zgłaszają się dopiero jak mają już tunelowe widzenie, bo powolna utrata wzroku była przez nich niezauważalna do pewnego momentu.

Nie wiem w ogole po co to napisalem ale xd
  • Odpowiedz
smk666
smk666
17.04.2026, 17:01:30 via Wykop
  • 3
Często pacjenci zgłaszają się dopiero jak mają już tunelowe widzenie, bo powolna utrata wzroku była przez nich niezauważalna do pewnego momentu.


@Akuzativ94:
To jak mój ojciec - dał się zmusić do badania i operacji zaćmy dopiero po tym, jak o zmierzchu wycofał samochód z posesji w poprzek przez drogę i zawiesił się w rowie po drugiej stronie. Potem po operacji pierwszego oka siedział w swojej kuchni z rozdziawioną gębą jak
  • Odpowiedz
Magiczna_Yulka
Magiczna_Yulka
Magiczna_Yulka
17.04.2026, 15:02:27 via Wykop
  • 4
Ja musze sie bardzo wysilic zeby cokolwiek sobie wyobrazic
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

smk666
smk666
17.04.2026, 17:04:49 via Wykop
  • 5
@uriel_ck:
To akurat może być: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prozopagnozja

Ja mam taki problem, że nawet żony nie poznałem jak stała w tłumie po drugiej stronie przejścia dla pieszych (a ja sie nei spodziewałem, że na nią wpadnę) albo mam problem wskazać "który je mój" na zdjęciach ze żłobka. Generalnie do rozpoznawania ludzi potrzebuję kontekstu (np. sąsiada poznam koło domu, lekarza w przychodni, kasjerkę z mojego lidla tylko jak jest w pracy) albo głosu,
  • Odpowiedz
smk666
smk666
18.04.2026, 11:17:05 via Wypiek
  • 1
@L722
Z imionami to chyba standard ale z twarzami ja mam tak, że jak ktoś już ze mną gada to natychmiast mi "klika" i łapię kto to. Bardziej mam takie uczucie, że jak widzę kogoś znajomego w nietypowej sytuacji to zastanawiam się "czy to Nowak, czy ktoś obcy?" i potem wstyd powiedzieć cześć żeby się nie ośmieszyć.
  • Odpowiedz
rezoner
rezoner
18.04.2026, 06:05:38 via Wykop
  • 0
Ja mam afantazje jak coś to AMA.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

noHuman
noHuman
17.04.2026, 09:50:33 via Wykop
  • 0
Dobrze że za młodego tyle programowałem na tablicach wielowymiarowych ;)
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

autotldr
autotldr
17.04.2026, 09:46:50 via Wykop
  • 0
To najlepszy tl;dr, jaki mogłem zrobić, oryginał zmniejszony o 69% (jestem botem)

Aktywacja neuronów podczas wyobrażania

Nowe badanie potwierdza, że mózg wykorzystuje te same neurony zarówno przy postrzeganiu rzeczywistości, jak i przy wyobrażaniu jej. Zespół badawczy skupił się na aktywności neuronów u 16 pacjentów z epilepsją, rejestrując 714 neuronów w korze skroniowej brzusznej. Ustalono, że około 40% z tych neuronów reagowało zarówno na rzeczywiste obrazy, jak i na ich wyobrażenia, zachowując selektywność wobec konkretnych
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

JaktologinniepoprawnyWTF
JaktologinniepoprawnyWTF
17.04.2026, 14:59:54 via Wykop
  • -4
Czyli dla mózgu koleżanka z gimbazy klęczy przede mną i zajada się kukurydzą (ʘ‿ʘ) Wyobraźnia to jedna z fajniejszych rzeczy na tym serwerze.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

fishyCat
fishyCat
17.04.2026, 13:06:48 via Wykop
  • -9
Super, niestety nie zmienia to moje życia w żaden sposób ^^
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

nieco
nieco
nieco
17.04.2026, 14:19:51 via Wykop
  • 2
@fishyCat: Widocznie za słabo sobie wizualizujesz, u mnie działa.
nieco - @fishyCat: Widocznie za słabo sobie wizualizujesz, u mnie działa.
  • Odpowiedz

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3109
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
Spawacz, kierowca, fryzjer płacą pełny ZUS. Artysta dostanie dopłatę od państwa.
2467
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2418
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
Afera w Pszczynie! Koniec darmowych lodów za świadectwo, interweniował rzecznik
2044
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
SENSACJA na Roland-Garros! Maja Chwalińska w półfinale!
1806
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #ciekawostki
  • #zainteresowania
  • #biologia
  • #technologia
  • #liganauki
  • #historia
  • #kosmos
  • #fizyka
  • #medycyna
  • #swiatnauki
  • #gruparatowaniapoziomu
  • #astronomia
  • #polska
  • #zdrowie
  • #swiat

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking