Powiem wam tak okiem osoby która się coś tymi komputerami interesuje, że ten macos to jest system lepszy od linuxa tylko w tym względzie bo ma dużo softu i wszystko jest zoptymalizowane pod dany sprzęt, a tak to to jest szrot totalny i windows póki co niestety dalej nie ma konkurencji, też pod względem sterowników : /

edycja; obsługa tego systemu jest tragicznie nieintuicyjna a niby to jest sprzęt dla głupich

#
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

generalnie wszystko jest tak zrobione że ciągle się gubisz w systemie, kompletna patologia, trzeba tego poużywać by znienawidzić


@wierzgontycymbale: Słynny PEBCAC ( ͡° ͜ʖ ͡°)

soft jest uzależniony od wersji systemu, więc masz praktycznie cegłe jak nie uda ci się zainstalować najnowszej wersji


Pieprzysz głupoty.
  • Odpowiedz
@wierzgontycymbale No masz kilka opcji.

1. AppStore - najlepiej tam pobierać, bo są później automatycznie aktualizowane aplikacje, albo aktualizujesz jednym kliknięciem.

2. Ręcznie - wchodzisz na stronę producenta i ściągasz plik .dmg lub .pkg. W dmg przerzucasz aplikacje do folderu o tej samej nazwie. W drugim przypadku to plik instalacyjny, sam wszystko zrobi za Ciebie. Jest też opcja taka, że jak pobierzesz aplikację, to będzie to3. skompresowany plik ZIP. Odpakowujesz i
  • Odpowiedz
Anony XD jak zrobić żeby mac os catalina był widziany jako big sur? ewentualnie jak zmusić do upgrejdu mac booka pro A1398? nie wiedziałem że apple to taki syf, ewentualnie jeszcze niech mi kto pomoże ogarnąć boot camp pod windows 10 to sobie zrobie dual boota, chętnie też sprawdzę linuxa na tym

#macbook #pcmasterrace #ios #linux #windows
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

oj bo mnie wkurzył linuksiarz, a skoro to mak to jednak stery powinny działać


@wierzgontycymbale: XDDD

Weź sprzedaj tego Macbooka i kup sobie coś z Windowsem i nie próbuj nigdy niczego innego, skoro masz aż taki problem by ogarnąć coś co nie jest Windowsem.
  • Odpowiedz
Czy dobrze rozumiem, że #javascript to uniwersalny język, ale ze szczegółową implementacją zależną od silnika? Przy czym, silniki: V8 (Google Chrome), Gecko/SpiderMonkey (Firefox) i one są podobne, przeznaczone do stron www, są także GJS, który ma oprócz standardowej składni, jakies bindy do na przykład menadżera okien w #linux, a czym jest NodeJS? To też jest jakiś silnik?

Jak się ma do tego #react który kompiluje
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pyroxar: Node.js to środowisko uruchomieniowe dla JSa na backendzie. Pod spodem też korzysta z V8 i ma dodatkowe natywne metody m.in. do obsługiwania operacji na plikach
  • Odpowiedz
@pyroxar: o panie, traktuj silnik jako implementację interpretera. Tak samo jak w pythonie możesz mieć cython, jython i inne, albo jak możesz mieć różne interpretery/maszyny wirtualne dla javy.

a czym jest NodeJS? To też jest jakiś silnik?


V8 plus biblioteki i inne
  • Odpowiedz
Przywróciłem se system z recovery na tym g0wno ultrabooku yoga pro 3 i windows 8.1 działa lepiej niż 10ka czy 11ka. Uaktualniłem bo wtedy 8.1 działał gorzej, ehhh

w ogóle to szkoda że nie kontynuowali odchudzania windowsa drogą 8.1 bo to jest naprawdę zarąbiście lekki system

#windows #linux #pcmasterrace
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Już dawno przesiadłem się na macOS i polecam wszystkim


@urojony_uzurpator: w świecie systemów operacyjnych dla normalnych ludzi są dwa wybory:
1. Linux - dla bardziej zaawansowanych
2. MacOS - dla reszty

Reszta tj wybór Windowsa to typowo tylko do gier i programów/aplikacji, które nie pójdą na obu powyższych. Windows architektonicznie to taki sam śmietnik jak wizualnie. Wygląda on przy interfejsie MacOS czy niektórych środowiskach Linux po prostu masakrycznie. Zero spójności
  • Odpowiedz
ale przecież ty tego kur... nie widzisz! CO DO CHOLERY


@wierzgontycymbale: Jak nie widzisz, jak część elementów systemu (np. ustawienia) wymusza od ciebie używanie aplikacji kafelkowych? Fakt, że klasyczny interfejs nie jest aż tak rozgrzebany jak w 10, ale nadal jest.
  • Odpowiedz
@pyroxar: dodaj sobie do options np. rw,file_mode=0777,dir_mode=0777 albo poszukaj jak to zrobić legitnie żeby dodać tam uprawnienia tylko dla usera którym odpalasz nextcloud
  • Odpowiedz
Anoni, wygrzebałem jakąś lenovo yogę z Intel(R) Processor 5Y70 CPU @ 1.10GHz -1.30 GHz

To ten staroć co był z windows 8.1, jak mogę to coś zoptymalizować by dobrze działało? Linux odpada bo już sprawdzałem i nie działa wifi które działa od razu na windowsie 8.1

obecnie na tym jest windows 11 i działa dobrze aż nie podłączę do internetu i wtedy już trochę się zacina

#pcmasterrace #windows
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Long story short: po latach przypomniałem sobie o IRC i postanowiłem postawić bouncera na swoim VPS, dokładnie ZNC. Nie mogę tylko zalogować do Webadmina, wywala mi ciągle, że strona jest nieosiągalna (dodałem porty do wyjątkowów). Ma ktoś jakieś pomysły? Bo jak ustawiam ręcznie z czym się ma połączyć z poziomu konsoli to się łączy, widać go na czacie, ale Webadmin nie zaskoczy.

Od razu mówię, że to powrót po latach i mało
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Raciatek
- pisałeś wcześniej o IPv6. Masz też IPv4 skonfigurowane?
- jak otworzyłeś porty? Iptables czy ufw?
- zrób curl http://127.0.0.1:<port> i curl http://<twoje_publiczne_ip>:<port> z VPSa
- Włączyłeś moduł webadmina? Nie używałem ZNC, ale z docsów wynika ze domyślnie jest wyłączony
  • Odpowiedz
#ubuntu #firefox #linux Musiałem pożegnać się z firefoxem 111.0.1 w snapie na ubuntu nie można było zapisywać żadnych plików zrzutów ekranu itd teraz mam firefox 112 w deb, na razie działa i to nawet szybciej
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Planuje odpalic omv jako serwer plików. Mam kilka dysków, które planuje wykorzystać (1tb, 640,500). Myślę, że na chwilę obecną mam z 300gb danych. Jak najlepiej zabezpieczyć pliki przed awaria dysku? Połączyć dyski w raid5? Może lepiej ustawić backup raz w tygodniu? A może zfs? Co polecacie?

#nas #omv #linux
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@potakowy: w domu na składaku raid5? Nie warto, lepiej trzymać się prostego mirrora ew. 1+0.
Jakbym miał takie losowe dyski to bym postawił to na najlepszym, na drugi robił backup, a na trzeci backup off-site :)
  • Odpowiedz
#linux
Znowu nadszedł ten czas kiedy chcę podejść do Linuxa. Chciałbym to zrobić bezboleśnie i nie zepsuć obecnej instalacji windy.
Czy da się zainstalować system na dysku zewnętrznym i odpalać go sobie na dowolnym kompie? Coś jak dawne live CD tylko bez utraty danych po zamknięciu systemu.
SSD w obudowie z usb3.0 raczej nie powinien sprawiać problemów z szybkością.
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#linux Ma ktoś problemy z stabilnością Ubuntu 22.04.2 LTS? Pierwszy raz pracuję na linuxie. Na początku miałem problem żeby to działało na zestawie lapek + 2 monitory. Sugerowali żeby ogarnać jakiś Weyland - problem znikł. Ale mimo pozornie dobrego komputera (Ryzen 7, 32 GB, rtx 2060) czasem mając otwarty chrome w 5 zakładkach slack + discord + vsc potrafi się zawiesić myszka, na chwile przygasa ekran laptopa no i potem
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@fervi: Gnome korzysta z oversamplingu przy skalowaniu, czyli najpierw renderuje w większej rozdzielczości, a później skaluje obraz w dół. Jak ktoś ma wielomonitorowy zestaw, to mogą dziać się cuda na kiju z powodu dużych rozdzielczości renderowanego obrazu i karty mają problemy z czymś takim. Fix nie przyjdzie szybko, bo to aplikacje powinny wiedzieć jak wyglądają po skalowaniu, a framework na którym jest zbudowany GNOME czyli GTK nie obsługuje tego wcale.
  • Odpowiedz
Mam serwer na laptopie, co moge zrobić, żeby mój nginx był widoczny z telefonu pod tym samym wifi?

#linux
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

20 lat z Linuksem na desktopie i przeszedłem na FreeBSD. Podoba mi się porządek w systemie plików. Nie ma mieszania plików aplikacji i systemowych. Podoba mi się rc.conf, jako podstawowe miejsce konfiguracji systemu. Bardzo lubię też Jaile i podziwiam możliwości zarządzania nimi. Fajne jest, że Jaila można postawić z palca w razie potrzeby, bez edycji plików usługi. Reguły firewall są bardzo czytelne i można na żywo aktualizować je w razie potrzeb.

Przeniosłem
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 2
@Scallar: nie wiem dlaczego łączysz mój komentarz z jakimś hejtem na systemd. Ja po prostu nigdy systemd nie potrzebowałem, a prawie żadne distro nie dawało mi wyboru. Taki Devuan pyta, jakiego mechanizmu zarządzania serwisami chce użytkownik używać. FreeBSD też pyta.

Inna rzecz to szybkie bootowanie poprzez uruchamianie usług równolegle nie jest dla mnie powodem, aby używać systemd. Akurat takie rozwiązania ma nie tylko systemd, to raz. Dwa, bootowanie nie jest
  • Odpowiedz
szkoda, że nie zauważyliście, że jednak tematem dyskusji jest Linux i FreeBSD


Jedną z największych różnic między Linuksem a FreeBSD jest brak systemd. Dyskusja o nim jak najbardziej pasuje do tego tematu. Poza tym jako osoba, która nie zna się na tradycyjnych initach myślałem, że dowiem się jakie mają zalety w porównaniu do znanego przeze mnie systemd od osoby, która je dobrze zna.

A co do systemd to przestancie wciskać innym rozwiązania
  • Odpowiedz