Wpis z mikrobloga

Okazuje się, że Wayland nawet dziala. Zainstalowałem od nowa #linux z Hyprlandem jako WM i ku mojemu zaskoczeniu właściwie wszystko dziala perfekcyjnie mimo tego, że korzystam z laptopa z karta Nvidii. Nic się jeszcze nie #!$%@?ło, #blender działa świetnie. Testowałem różne gry jak KSP, Metro LL, Life Is Strange, czy Rimworld i nie było z nimi żadnych problemów, poza typowymi linuksowymi, które można było łatwo naprawić instalując jakieś biblioteki.
Jedynym małym problemem była beta steama, główne okno klienta jest czarne i ma bardzo fajny memory leak. Problem nie występuje na stabilnej wersji, nie mam pojęcia czy jest to problem steama, czy linuxa.
  • 8
@keep_it_real: nie nazwałbym tego niepopularną opinią, bo większość użytkowników uważa, że Wayland jest nieużywalny - sam tak do niedawna myślałem i faktycznie rok temu tak było. Tak na prawdę jedyny powód dla, którego nie korzystam z X11 to Hyprland. Gdyby nie ten WM to siedziałbym dalej na xorg-u, dla przeciętnego użytkownika linuxa nie ma żadnego powodu dla którego warto byłoby się przenieść.
@COVID-21: nie korzystałem ani z i3 ani z qtile. Jedyny WM jakiego używałem wcześniej to awesome i moim zdaniem teraz jest dużo lepiej. Awesome wcale nie jest taki awesome jakby nazwa wskazywała. Hyprland działa bardzo płynnie nawet na zintegrowanej karcie graficznej. Konfiguracja jest bardzo prosta i przyjemna, w dodatku jest całkiem nieźle opisana, a również można znaleźć w internecie skrypty, które robią to za ciebie.
Co prawda używam go dopiero od
@KaiserBrotchen: W sumie nie wiem czy to kwestia innego distro czy waylanda, ale troche jakby zywiej dziala ten lapek, crashy problemow z softem zero, jedynie cos tam grzebalem z swayidle zeby mi ekran nie gasl przy ogladnaiu filmow i teraz mi sie nie wybudza po otworzeniu lapka, ale to mozliwe ze moje uposledzenie, wleci chyba hyprland tez, bo chwile sie pobawilem i fajnie sie to zapowiada. Ty gry pod nvidia testowales
Ty gry pod nvidia testowales u siebie?


@COVID-21: jestem właśnie w połowie przechodzenia Metro Exodus. Gry ze steama na ogół działają bezproblemowo, czasami trzeba tylko w parametrach ustawić jakiej karty graficznej ma używać:

__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia %command%
W przypadku protona trzeba też włączyć obsługę RT i DLSS jak jest taka potrzeba:

PROTON_ENABLE_NVAPI=1 VKD3D_CONFIG=dxr11 %command%
W ten sposób można uruchomić właściwie wszystko, jedyne gry z problemami to multiplayery, gdzie czasami systemy anti-cheat nie