tylko Debian z lekką nakładką graficzną


@SlenderJr: 2023, kompy z minimum 8GB RAM, sześciordzeniowe procesory a linuksiarze instalują UI toporniejsze od Win 98 aby zasoby oszczędzać xD
  • Odpowiedz
#linux #linuxmint

Od niedawna używam linucha, może mi ktoś powiedzieć jak naprawić by myszka nie wyjeżdżała poza start menu? W windows chcąc włączyć menu start, zjeżdżam na max w lewy dolny róg i po kliknięciu mam menu. Tutaj myszka jest jakby "za ekranem" po lewej stronie i muszę przesunąć kilka pixeli w prawo by przycisk odpowiadał na klik
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Adasi: Zapewne masz DE Cynamon. Nie znam tego menadżera okien.
Mogę Ci raczej polecić KDE, lub XFCE. Są dosyć podobne do windowsa.
Gnome, też dobry, ale początkowy użytkownik może się pogubić w tym środowisku.
  • Odpowiedz
Cześć,
Szukam kogoś kto udzieliłby mi płatnej konsultacji. Chcę odpalić dużą ilość tej samej aplikacji na tym samym porcie i najlepiej innym IP. Zastanawiam się czy zamiast dużej ilości VPS jest to do zrobienia w ramach jednego większego dedyka. Więcej info na priv :)

#programowanie #linux #informatyka
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jannekk: a poszczególne instancje apki muszą gadać między sobą? Możesz normalnie przez wsgi to ogarnąć albo nawet zwykłym proxy z roundrobin na jakimś apache czy nginx - w sensie, że ruch będzie równomiernie rozkładany pomiędzy instancje apki, które sobie działają w tle.
  • Odpowiedz
Hejka,
załóżmy, że odpalam jakąs apkę na VPS z ubuntu, która działa na porcie 8080 i ma GUI. Czy mogę odpalić ją jednocześnie 2 razy ramach tego samego VPS kupując np dodatkowy adres IP? Tak żeby http://IP1:8080 i http://IP2:8080 było od siebie niezależne, ale stało to na jednym serwerze?

#programowanie #linux #informatyka
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kobrys13: po co na różnych portach? Jak jest różne IP to port może być taki sam. Jak jest apka dobrze napisana, to można ją odpalić na tym samym porcie na różnych adresach IP. Jedna karta sieciowa może mieć przypisane więcej niż jeden adres IP. Każdy adres IP ma niezależny zestaw portów.
  • Odpowiedz
@kobrys13: no ok, point taken. Ale to już mówimy o ograniczeniach konkretnego hostingu a nie przeszkodach obiektywnych. W przypadku rozbudowanych aplikacji zmiana portów może być dość trudna i wprowadzić niepotrzebny bałagan (np taka Cassandra otwiera kilka portów konfigurowanych w różnych miejscach i niektóre jest bardzo trudno zmienić, albo się nie da bo jak zmienisz port nasłuchu to automatycznie zmienisz też zdalny port w który będzie uderzać na inne serwery). Znacznie
  • Odpowiedz
Używacie klienta poczty do prywatnej skrzynki? Thunderbird, etc.? #komputery #ankieta #linux #windows #email

Używacie klienta poczty do prywatnej skrzynki? Thunderbird, etc.?

  • Tak (Outlook, Thunderbird, etc.) 34.7% (41)
  • Nie, przeglądam pocztę w przeglądarce 55.1% (65)
  • Nie wiem co kliknąć 10.2% (12)

Oddanych głosów: 118

  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 14
Zalajkuj ten wpis, jeśli chcesz być wołany do kolejnych wydań zestawienia (jeśli już Cię zawołałem, nie musisz ponownie plusować).

imlmpe - Zalajkuj ten wpis, jeśli chcesz być wołany do kolejnych wydań zestawienia (j...

źródło: wołaj

Pobierz
  • Odpowiedz
@airflame:

Usługobiorca zobowiązuje się współpracować z Usługodawcą, zezwalając lub na żądanie Usługodawcy wykonując instalację i uruchomienie wymaganych narzędzi i skryptów na serwerze wirtualnym, pozwalających na weryfikację oprogramowania używanego na serwerze wirtualnym.


Co Cię w ogóle p--------o, żeby (próbować) korzystać z tak idiotycznej usługi? XD
  • Odpowiedz
#linux #debian #centos #redhat #sysadmin
Przesiadłem się z centosów na debiany i obecnie widzę, że centos miał jedną zajebistą rzecz, która w debianie kuleje - budowa paczek. RPM-owe spece to majstersztyk - proste i czytelne, sam proces budowy paczki też ograniczał się w zasadzie do jednego polecenia i wszystko działo się samo...
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Chcesz wiedzieć jak zabezpieczyć kernel w Linuxie?
Interesują Cię dobre praktyki bezpieczeństwa?
A może chcesz odciąć intruza?
???? To + wiele więcej w czwartek, 23 marca na darmowych warsztatach.
✅ Start o 19:00
Szczegóły tutaj: https://asdevops.pl/s18
asdevops - Chcesz wiedzieć jak zabezpieczyć kernel w Linuxie?
Interesują Cię dobre pr...

źródło: 2

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#raspberrypi #pytanie #linux #informatyka

Czy jak zrobię ad hoc na pi to czy nadal będę mógł połączyć się z internetem przez wifi? Jak jest na telefonie że LTE działa i wifi host mam włączony i ten kto się połączy ma internet.

Czy będę musiał mieć drugą kartę wifi bo ta w pi będzie wykorzystywana tylko do ad hoc?
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@strikingsurface: chodzi mi o problem że gdy zabieram pi do pracy to nie ma wifi które mam w domu. W domu łącze się z pi po wifi bo jest połączone do routera. Ale jak zabiorę pi do pracy nie mam już routera i nie mogę się z nim połączyć bezpośrednio. No chyba że zrobię sobie na komórce ad hoc z Sid i hasłem jak router domowy.
  • Odpowiedz
@airflame: generalnie przeważnie jest to możliwe (zależy od wersji maliny). Ale nie polecam bo działa raczej kiepsko.
Mówimy tutaj o ustawieniu jednego urządzenia wifi jednocześnie w tryb STA (klient) i AP (access point) / P2P (ad hoc). Działa wolno, obydwa "tryby" muszą działać na tym samym kanale (przeważnie) i jest limit ilości podłączonych stacji do AP.
Lepiej już podpiąć drugie urządzenie wifi na USB i w ten deseń kombinować.

Odpal
  • Odpowiedz
Jak najlepiej pobrac pare programow do linuksa na windowskie ktory ma dostep do internetu a Linux nie ma dostepu do internetu i chce wgrac na nim paczke roznych programow. Jak to najlepiej zrobic jak na stronkach wszystko jest tak napisane zeby ubuntu mial miec dostep do internetu.

#linux #ubuntu #administrator
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@prostymysliciel: musiałbyś mieć linuksa, nawet w WSL z przybliżoną wersją distro linuksowego które masz na kompie offline i dopobrać paczki z zależnościami. }

Druga opcja to klon repo na windowsie i wrzucenie go do systemu, który offline jest offline tak byś mógł instalować co chcesz niezależnie wraz z zależnościami.
  • Odpowiedz