20 lat z Linuksem na desktopie i przeszedłem na FreeBSD. Podoba mi się porządek w systemie plików. Nie ma mieszania plików aplikacji i systemowych. Podoba mi się rc.conf, jako podstawowe miejsce konfiguracji systemu. Bardzo lubię też Jaile i podziwiam możliwości zarządzania nimi. Fajne jest, że Jaila można postawić z palca w razie potrzeby, bez edycji plików usługi. Reguły firewall są bardzo czytelne i można na żywo aktualizować je w razie potrzeb.

Przeniosłem
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 2
@Scallar: nie wiem dlaczego łączysz mój komentarz z jakimś hejtem na systemd. Ja po prostu nigdy systemd nie potrzebowałem, a prawie żadne distro nie dawało mi wyboru. Taki Devuan pyta, jakiego mechanizmu zarządzania serwisami chce użytkownik używać. FreeBSD też pyta.

Inna rzecz to szybkie bootowanie poprzez uruchamianie usług równolegle nie jest dla mnie powodem, aby używać systemd. Akurat takie rozwiązania ma nie tylko systemd, to raz. Dwa, bootowanie nie jest
  • Odpowiedz
szkoda, że nie zauważyliście, że jednak tematem dyskusji jest Linux i FreeBSD


Jedną z największych różnic między Linuksem a FreeBSD jest brak systemd. Dyskusja o nim jak najbardziej pasuje do tego tematu. Poza tym jako osoba, która nie zna się na tradycyjnych initach myślałem, że dowiem się jakie mają zalety w porównaniu do znanego przeze mnie systemd od osoby, która je dobrze zna.

A co do systemd to przestancie wciskać innym rozwiązania
  • Odpowiedz
#microsoft to się chyba nigdy nie nauczy jak robić aktualizacje. Po to jest "aktualizacja" w ustawieniach systemu, aby wszystko się aktualizowało. Jednak nie, trzeba wejść do MS Store, aby zaktualizować aplikacje które przez ich własny sklep były zainstalowane. I teraz muszę czekać nie wiem nawet ile, aby zakutalizowało się ileś dodatkowo aplikacji, bo nie jestem w stanie wybrać tej którą chcę zaktualizować, a resztę później.

Jak jak uwielbiam #linux
jagodowy_krol - #microsoft to się chyba nigdy nie nauczy jak robić aktualizacje. Po t...

źródło: 542531_przekleta-drukarko

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

dodatkowo działa tylko na x86


@fervi: To już od lat nie jest prawdą i nie było prawdą w czasach powstania Windows NT. Windows NT debiutował ze wsparciem 3 architektur: IA-32, Alpha i MIPS. Później doszło też wsparcie PowerPC. Większość wydań Windows NT wspierała więcej architektur niż x86. XP poza x86 wspierał też Itanium. Jedyne konsumenckie Windowsy z serii NT, które nie wspierały innych architektur niż x86 to Vista i 7.
  • Odpowiedz
Jedynie open source jest dostępny na architekturę ARM, ale ze softu open source na Windowsie też można korzystać.


@nostalgiwolf: Można o ile sobie przekompilujesz. Każdy ma wywalone na ARM na Windowsa. Dosłownie znam jedną aplikację open source ze wsparciem dla ARM na Windowsa. Chyba, że znasz takie repozytorium, bo oficjalnie nikt tego nie robi :P

Natomiast ostatecznie czemu lubię ARM i Linuksa? Bo masz Androida, na którym możesz swoje pingwinie
  • Odpowiedz
Mam nextcloud w docker compose, sieć wewnętrzna, renderowany przez nginx (wersja nextcloud fpm), i teraz tam wszystko działa, ale po raz pierwszy robię reverse proxy i pytanie, czy ta brama też powinna mieć ustawione parametry połączenia jak czas, kompresja itd, czy wystarczy SSL i przekierowania?

Pytam bo zacząłem mieć lagi i zaczyna rozłączać w dziwnych okolicznościach..

#linux #nginx #administracja
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Rasteris: Ubuntu to chłam. Na początku kiedy wzięli bebechy z debiana jeszcze jakoś miało to rece i nogi. Później jak zaczęli z tym swoim snap to to gowno działa jak windows. Poziom stabilności ten sam
  • Odpowiedz
a z czego mam korzystać jak używam qt creator?


@Rasteris: Mam ten sam problem. Jak chcę pooglądać coś na VLC to muszę instalować Kubuntu, a jak chcę przeglądać internet to muszę robić reinstall i wgrać Ubuntu, by odpalić Firefoksa. 2/10, nie polecam
  • Odpowiedz
Ej znacie jakiś emulator Androida z architekturą ARM na Linuksa? Przecież do szału może doprowadzić, że ani GenyMotion, ani Waydroid nie obsługują ARm, tylko x86.
#linux #android #ubuntu
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

"normalnych" ludzi to nie interesuje


@ly000: Dlatego dla tych jest Windows albo macOS.

Serio, dlaczego osoba, która komputer traktuje jako narzędzie do zrobienia roboty, pogrania czy czegoś innego miałaby się przejmować tym jaki system na nim działa? Tak długo jak robi robotę tak długo jest w porządku i nikogo to nie obchodzi jaką ma licencję czy wydajność jest gorsza o kilka procent.

Dlatego Linux przegrywa. Nie dlatego, że jest gorszy
  • Odpowiedz
Dobry bracia i siostry w Linuksie. Mam taki problem:
Chcę zmusić Vivaldi do działania w trybie ciemnym. Chodzi mi o interfejs użytkownika, nie o strony, bo na to sposób mam. Nie mogę zrozumieć jednej rzeczy. Vivaldi ma tryb ciemny, ale nawet po jego włączeniu menu pozostają jasne. Ale ma też parametr wymuszający tryb ciemny nawet w menu. I tu się zaczynają dla mnie jaja. Jeżeli zrobię to bezpośrednio z Terminala, czyli tak

/usr/bin/vivaldi-stable --force-dark-mode

To
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wie ktoś może jak skompilować sterownik do broadcom crystal hd(https://web.archive.org/web/20150509075113/http://www.broadcom.com/support/crystal_hd/) bo taki bład jak niżej wyświetla mi się gdy wpiszę make:

make -C /lib/modules/5.9.16-1-MANJARO/build SUBDIRS=/home/osmund/Pobrane/a/driver/linux modules

make[1]: Wejście do katalogu '/usr/lib/modules/5.9.16-1-MANJARO/build'

make[1]: * Brak reguł do wykonania obiektu 'modules'. Stop.

make[1]: Opuszczenie katalogu
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#linux #kiciochpyta

Czołem Mireczki.
Odgrzebałem w szafie starego MSI Wind U270 i chcę na tym podłym procu postawić sobie jakiegoś lekkiego linucha co za mocno w oczy nie kłuje. Przeznaczenie - net i podstawowe multimedia. Nic wymagającego.

Co polecacie ?
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#kbin szybki update (tag do czarnolistowania)

https://dev.karab.in - wersja eksperymentalna, nowy front

Coraz bliżej do wrzucenia nowego frontu na główną instancję, mam nadzieję że do końca przyszłego miesiąca uda mi się zakońcyć etap i zająć się rzeczami, które mi się nazbierały na todoliście.

*
Ernest_ - #kbin szybki update (tag do czarnolistowania)

https://dev.karab.in - wersj...

źródło: 72ffed5454d2b424dd3616e6e6403e1f07f632ab56ca78178cd02274e8a59bff

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Dzień dobry. Jaki polecacie kurs linuxa dla początkujących, najlepiej stacjonarnie w Warszawie (jakos wole kursy stacjonarne niż online). Ewentualnie jeśli online, to który wg. Was jest najlepszy?

Z góry dzieki.
#linux
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Thunderbird88: człowieku jak ty potrzebujesz kursu stacjonarnego do Linuxa gdzie wszystko w necie jest za darmo na wyciągnięcie ręki i online to tego linuxa się tworzy i online NASA steruje łazikami marsjańskimi a Ty kursu Linuxa jechać musisz bo chcesz stacjonarnie to sobie odpuść
  • Odpowiedz
@Thunderbird88: Jak dla samej nauki to żaden, postaw sobie nawet na maszynie wirtualnej i sam się ucz, w internecie jest od groma poradników do różnych rzeczy. Jak chcesz mieć coś dobrego w CV, to zrób sobie certyfikat Red Hata, ale do tanich nie należy.
  • Odpowiedz
siemano chciałem zainstalować sobie na Manjaro QtTube(https://github.com/BowDown097/QtTube?fbclid=IwAR2E8O4_WNNOYhEb_kojzQjLGEC3_fEll7hKNOKi76DI8GByMokBd_Ay2wc) z repozytorium AUR za pomocą komendy yay -Sy qttube-git ale po około 16 minutach kompilacji wyświetla się taki komunikat:

/usr/bin/ld: /usr/lib/libQt6WebEngineCore.so: undefined reference to vpx_codec_vp8_cx'
/usr/bin/ld: /usr/lib/libQt6WebEngineCore.so: undefined reference to
vpxcodecpeekstreaminfo'
/usr/bin/ld: /usr/lib/libQt6WebEngineCore.so: undefined reference to avcodec_receive_frame@LIBAVCODEC_60'
/usr/bin/ld: /usr/lib/libQt6WebEngineCore.so:
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@RychuiPeja: linker ci się wysrał. Brakuje ci jakiś pakietów qt do budowania. Na pewno masz wszystkie zależności zainstalowane do zbudowania tego.

Co do budowania ze źródeł to nie polecam. Nie po to masz aur które i tak działa na kolanie by jeszcze bardziej wrzucać do systemu rzeczy kompilowane na kolanie.

AUR to jest dosłownie instrukcja kompilacji ze źródeł + spaczkowanie. Jak chcesz zbuildowac ze źródeł to zajrzyj do pliku PKGBUILD
  • Odpowiedz
@rtp_diov: doczytałem, że chcesz tam przerzucić logi i tempy. Nie wiem czy dużo tych logów masz, ale ważne aby gdyby się coś w------o miał przynajmniej trochę logów do diagnozy na dysku. tempy w BSD to nie działa out of the box? W Linuxie to działa out of the box /tmp , /run to tmpfs i aplikacje trochę danych tam sobie trzymają. tempy jak najbardziej mogą być w ram disku. Logi
  • Odpowiedz
Chcę hostować serwer dla gry korzystając z publicznego adresu IP mojego VPS.
Postawiłem na VPS wireguard, z poziomu windowsa mogę się bez problemu połączyć i sprawdzając moje ip na stronach do tego przeznaczonych jest ok - czyli wyświelta się publiczny ip VPS.

Gdy na windowsie nasłuchuję portu 7777 poprzez ncat ncat -l 7777 to na tej stronie https://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/
Port 7777 jest otwarty na ip vps'a.
Natomiast, gdy otworzę testowy serwer http na windowsie python -m http.server
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Spofity: Nie wiem czy dalej masz z tym problem ale bindujesz serwer na IP lokalne (10.66.66.2:7777), zmień je na IP zewnętrzne albo daj 0.0.0.0:7777 aby nasłuchiwalo na wszystkich interfejsach sieciowych.
  • Odpowiedz
@BArtus: o tak, zawsze jak brakuje mi trochę adrenaliny w życiu to aktualizuje sobie pakiety na linuksie. kto wie, może tym razem system nawet wstanie po zbootowaniu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@BooB szkoda, że nie byli w stanie choćby zrobić bazy lokalnie jakie wersję softu są zainstalowane. wpisujesz winget upgrade --all a ten, że n pakietów nie może zostać zaktualizowane bo on nie wie jaka jest lokalnie wersja ( ͡° ʖ̯ ͡°) trzeba ręcznie pisać skrypty które klucze wersji w rejestrze aktualizują.
  • Odpowiedz
Jak na #macbook #apple #macos zrobić tak, żebym mógł się łączyć protokołem VNC. Dziś dostałem firmowego maka, i fajnie byłoby pracować z domu....

Mam sieć wirtualną.

Rustdeak nie działa w ogóle na MacOS (nie generuje ID).

Będę się chciał łączyć z #linux do #macos
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach