#linux Mam pytanko. Szukam najlepszego rozwiązania, coś co ma najwięcej zalet i jest stabilne jednocześnie. Załóżmy że stawiacie desktopa z Linux-em, do dyspozycji np. jeden dysk SSD (250GB), jedno z popularnych distro, na dzień dzisiejszy wybieracie system plików:

wybieram

  • Ext4 58.3% (28)
  • ReiserFS 4.2% (2)
  • Btrfs 18.8% (9)
  • JFS 2.1% (1)
  • XFS 12.5% (6)
  • ZFS 4.2% (2)
  • inny, rozwiązanie mieszane, napiszę w komentarzu 0% (0)

Oddanych głosów: 48

  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@balrog84: EXT4 jest najlepszy i ma dobry konsensus również w kwestii użycia zasobów. Do tego najlepszy setup dla wymagających jest taki:
- na górze stawiasz kontener szyfrowany LUKS <-- zapewnia Ci szyfrowanie dysku, jakbyś np. zgubił kompa nikt nie odczyta twoich danych
- w tym kontenerze LUKS stawiasz sobie LVM <-- zapewnia Ci łatwe tworzenie partycji i ich modyfikowanie, zarządzanie rozmiarem, rozszerzanie. Do tego wspiera Ci migawki do szybkiego backupu
  • Odpowiedz
@rtp_diov: Lepiej postawić luksa w lvm'ie. Wtedy każdy wolumen jest szyfrowany innym kluczem, możesz trzymać katalogi home na osobnych volumenach szyfrowanymi innymi kluczami. Do tego LVM cache nie będzie zawierał odszyfrowanych danych.
  • Odpowiedz
#vim #linux #freebsd #openbsd #netbsd

Zainstalowałem sobie do Vima wtyczkę dodającą fajną funkcjonalność, a'la wiki. Można pisać i robić podstrony, do których łatwo da się nawigować poprzez Enter. Wychodzi coś a'la vimowa strona internetowa. Fajna wtyczka do spisywania myśli, opowiadań i dzielenia wszystkiego na podstrony.

Wtyczka zapisuje strony wiki w folderze, który jest ustawiony w 'g:wikiroot'. To znaczy, że z dowolnego folderu mamy
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cześć,
Od jakiegoś czasu kombinuję nad stworzeniem własnego gateway'a ZigBee na #linux. Dokopałem się do dokumentacji IEEE 802.15.4 i chciałbym postawić taki stack, żeby komunikacje obsługiwać po socketach z wykorzystaniem interfejsu. Nie wiem jak dokładnie się za to zabrać. Czy wrzucenie takiego stack'u wymaga kompilacji kernela, czy jest to możliwe w jakiś inny łatwy sposób?
#programowanie #zigbee #embedded #cpp #raspberrypi
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

UDAŁO SIĘ !!! Naszła mnie ochota by znowu spróbować Linuxa, ale tym razem dobrze przygotować się więc zainstalowałem na wirtualnej maszynie. Usiłowałem zainstalować Spicetify ponieważ jest mi to niezbędne do używania Spotify. Siadłem dzisiaj do tego po raz kolejny i w końcu się udało. PS. Dodałem wczoraj post, ale go skasowałem bo się wkurzyłem na EndeavourOS ????

#endeavouros #linux
m.....y - UDAŁO SIĘ !!! Naszła mnie ochota by znowu spróbować Linuxa, ale tym razem d...

źródło: 2023-05-06 10_52_35-Greenshot

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mr-hardy: A przyznam, że ucieszył mnie Twój wpis :)

Jeżeli planujesz Linuksa instalować, proponowałbym pobawić się na wirtualnej maszynie trochę dłużej. Poszukać fajnego softu, spokojnie pokonfugurować wygląd i aplikacje (potem sobie $HOME zawsze możesz przeniść), popróbować rózne menadżery okien i środowiska. Ogólnie, na wirtualce nie przejmujesz się wtedy bajzlem.

Finalnie, możesz na czysto zainstalować system z ulubionym softem i mieć czyściutko i schludnie :)
  • Odpowiedz
Witam ponownie, próbuję nauczyć się przerzucać pliki po sieci LAN z kompa brata na swój. Oboje jesteśmy w jednej sieci i mamy fedore 38 z gnome, Udało nam się dojść do takiego ekranu że on może wejść w mój folder wspólny tylko nie wiem jak udostępnić dany folder w sieci lan. #gnome #linux
dexorik - Witam ponownie, próbuję nauczyć się przerzucać pliki po sieci LAN z kompa b...

źródło: Zrzut ekranu z 2023-05-04 20-12-34

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dexorik: Zrób tak jak radzi grappas, po prostu na komputerze na którym są pliki uruchom serwer SSH, następnie dodaj jakiegoś użytkownika w stylu gosc (wraz z hasłem), który może czytać katalog z tymi plikami, a z drugiego komputera łączysz się i wymieniasz pliki przez scp (niekoniecznie w terminalu, normalnie w przeglądarce plików można dodać jak zakładkę wg wyżej przytoczonej składni).

jak zacząć znajdziesz tu:
https://linuxconfig.org/how-to-install-start-and-connect-to-ssh-server-on-fedora-linux
  • Odpowiedz
@cwlmod: hejtują bo są tępymi foliarzami. Myślą że elektryki są drogie i że bedą stali na stacjach ładując przez godzinę, bo nie są w stanie ogarnąć że dostęp do elektryczności jest wszędzie. W całej infrastrukturze która nas otacza.

No i zawistne robactwo nie jest w stanie zdzierżyć sukcesu i pieniędzy innych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Opposition_Fuhrer - @cwlmod: hejtują bo są tępymi foliarzami. Myślą że elektryki są d...
  • Odpowiedz
#linux #komputery #programista15k
w czym lepszy Arch od Ubuntu? Dużo tracę siedząc na forkach Ubuntu? Chciałbym na stale przemigrować z Win11, bo teraz skaczę pomiędzy systemami

zastosowanie: daily + okazjonalny development w #java , lokalny k3s, docker, multimedia - VOD i gry ze steama(tak, wiem że nie wszystkie uruchomię)
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@glos_zenady: Ubuntu jest obecnie kiepskim distro, jego rolę przejęła Fedora, out of the box powinno wszystko działać, dobry stosunek aktualności wersji aplikacji do stabilności.

Arch ma najlepsze Wiki, które jest "biblią linuksa", niezależnie jakiego distro używasz.

Na Archu się stawia wszystko od zera. Można by stwierdzić, że jeśli nie wiesz po co ci Arch, to raczej jest ci niepotrzebny, a potencjalnie możesz mieć dużo roboty nad nim. Super jest, jeśli
  • Odpowiedz
Mam darmowego #vps z #aws z #linux #ubuntu, ma chyba ze 1 gb ramu. Zainstalowałem tam #docker i uruchomiłem kilka kontenerów. Jeden z nich - #gitlab tak mi zamulił vps, że nic już nie da się zrobić. Nawet, gdy zrestartuję vps, to nie mogę się do niego dobić, bo zaraz po starcie uruchama się demon dockera xD. Co teraz?
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

top 3 najgorsze instalatory #linux

nr. 3 debian

dajesz mu na tacy sterowniki do karty sieciowej a on nadal ich nie widzi

nr.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Nooleus: co do sterowników i Debiana to jak dobrze pamiętam, ta funkcja działa w instalatorach z iso netinstall. Pewien nie jestem, ale wiem, że od dawna ogólnie nie działa, a wyjątkiem jest jedno iso.
  • Odpowiedz
Witam,
szybki temat. Poszukuję jakiegoś sprzętu w obudowie mini / cube (na kształt np. Fujitsu Esprimo Q920) / SFF, który również będzie pobierał mało prądu z wbudowanymi 2 kartami sieciowymi (2x 1 gigabit). Wyjście VGA/DP/HDMI, porty Usb 3.0. Żeby można było dyski w formacie 2.5 cala zamontować lub m.2. Może być pleasingowe / nowe, jakaś niewielka cena. Dzięki
#hardware #komputery #firewall #sprzetkomputerowy #informatyka
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@L3gion: Dzięki, spojrzę.

@bob_kelso dzięki również, a patrzyłeś może na jakieś chińczyki typowe z 2/4 portami specjalnie pod tego typu zastosowanie? Widzę, że po około ~350-400 zł można coś takiego wychwycić.
  • Odpowiedz
@pyroxar: Ubuntu było spoko dopóki nie zaczęli odwalać z tymi Snapami. Niby ktoś powie, że co to tam jakieś Snapy jak aplikacje działają, problem w tym, że działają zauważalnie wolniej niż te z deb. Firefox startujący jakieś 2x dłużej niż ten z deb to taka super rzecz. XD
  • Odpowiedz
@stefansiarrasiarzewski: Przeszedłem z xorg na waylanda, bo się nie dało nic zrobić z tym, wszystko na necie przerobiłem co się dało xd

@Kryspin013 Jak się tylko zwiększy obciążenie to obraz ścina trochę, na xorg miałem takie paskudne linie na pół ekranu w górnej ćzęści, na waylandzie chociaż tego nie ma ale też nie jest idealnie. Może to być wina że to laptop z Optimusem i chyba nie da się
  • Odpowiedz
@TheIllusiveMan2:
1. nie rób tearfree bo r---------a wydajność, wywal to
2. zobacz jak na twoim menadżerze okien którego używasz wymusić stosowanie xpresent (precyzyjniej jak włączyć vblank - niektóre menadżery okien robią vblank przez glx ale LEPIEJ przez xpresent/present extension )
3. nie dziekuj
  • Odpowiedz