To uczucie, gdy między okładki próżniowego kondensatora płaskiego o powierzchni S = 500cm2 i odległości d = 5cm wrzuciłeś dla żartów małą metalową rurkę o grubości a=5mm. Zobaczymy zaraz, jak zmieni się pojemność tego kondensatora
#pdk #heheszki #fizyka
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jeżeli czas i przestrzeń potrafią zamienić się rolami (np w pobliżu czarnych dziur) i zgodnie z OTW są tylko innymi wymiarami jednej czasoprzestrzeni, to czas tez musi byc skwantowany. Mylę się? #fizyka
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kolczaneiro: nie potrafimy przeprowadzić eksperymentów na tak krótkich odległościach, nie mamy również teorii kwantowej grawitacji. Nie mamy też pewności, czy istnieją odległości mniejsze niż stała Plancka, być może tak. Dlatego nie można tego powiedzieć.
  • Odpowiedz
Cześć!
1. Czy jest lub w miarę łatwy sposób da się zbudować model ekonometryczny, który w jakimś stopniu wykaże, iż produkt A może być lepszy od produktu B? (Ewentualnie może nie iść w ekonometrie?)
2. Czy zna ktoś program, który może mi pomóc w opracowaniu takich danych i przedstawieniu ich w formie zbiorczej?

#ekonomia #ekonometria #matematyka #fizyka #rozkminy
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czuje się skołowany, przed chwilą obejrzałem film o wektorze Poynting'a, przywołano przykład prostego obwodu baterii i żarówki, zwrócono uwagę, że elektrony po zamknięciu obowdu praktycznie się nie poruszają, a świecenie żarówki wywołuje transmisja fali EM. Przez studia zawsze wyobrażałem sobie, że ruch elektronów w takim obwodzie jest bardzo dynamiczny. Ze dosłownie to on wprawia w drgania sieć krystaliczna - atomy drucika wolframowego powodując jego żarzenie, takie rozumowanie mechaniczne. A teraz nie mogę
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Piastan: @dejwis: Też go obejrzałem i mimo że jest mocno nieintuicyjny to sporo niejasności mi wyjaśnia. Nigdy nie kumalem jak np. elektrony, które przecież biorą udział w stabilizacji atomu i tworzeniu wiązań mogłyby tak szybko się poruszać bez niszczenia tych wiązań. Chociaż z drugiej strony wiązania metaliczne to nie typowe wiązania. Ech cbyba już nic nie wiem xd
  • Odpowiedz
#tojestmultikonto #przemyslenia #fizyka

CZARNE DZIURY

Po głębszej analizie doszedłem do wniosku, że tylko czarne dziury pozostają niezmienne mimo upływu czasu. Ich pole grawitacyjne jest po prostu zbyt silne, a osobliwość jest zbyt mocno skupiona żeby w jej wnętrzu mogły zachodzić jakiekolwiek procesy fizyczne. W praktyce może oznaczać to całkowitą niewrażliwość na upływ czasu i brak jakichkolwiek zmian poza nabieraniem dodatkowej masy.
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#gownowpis #fizyka #bekazpodludzi #ratowaniepoziomu
Ja to mam zawsze bekez ludzi co nie rozumieja jak to jest z oddzialywaniami a przeciez to takie proste:
Mimo ze uwaza sie ze oddzialywanie elektromagnetyczne jest silne, to wcale ono nie jest takie silne a wrecz slabe. Moze nie tak slabe jak oddzialywanie grawitacyjne czy oddzialywanie slabe. Oddzialywanie slabe nie jest takie slabe bo jest silne jesli zestawic go
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nowości z Narnii: Czas w systemie kwantowym może płynąć jednocześnie do przodu i do tyłu.

Fizycy odkryli, że w niektórych układach kwantowych czas może poruszać się jednocześnie do przodu i do tyłu.

Opis badań został opublikowany w czasopiśmie naukowym Communications Physics.

Link
RFpNeFeFiFcL - Nowości z Narnii: Czas w systemie kwantowym może płynąć jednocześnie d...

źródło: comment_1638042597L2NjV15Judp6VKkRdyvgU5.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mjawor: Oczywiście, że to świadczy o wielu rzeczach, szczególnie w kontekście łączenia nauki z religią, bo pokazuje, że ludzie, którzy te religie tworzyli patrzyli na świat wyłącznie przez pryzmat swoich wyobrażeń, które nie wytrzymały próby czasu.

Obrazując to bardziej dobitnym przykładem, starożytni Grecy wierzyli, że na szczycie najwyższej góry w okolicy - Olimpie - mieszkają sobie bogowie. Potem przyszedł "eksperyment naukowy", polegający na wdrapaniu się na Olimp i odkryciu, że nic specjalnego tam nie ma.
Oczywiście dosłownie w bogów na Olimpie wierzyli pewnie jedynie najprostsi Grecy, natomiast religia grecka miała też bardziej wyrafinowany, teologiczny charakter, gdzie bogowie, Olimp itp były tylko symbolami pewnych zjawisk obrazowane metaforycznymi opowieściami i nikt tego dosłownie nie traktował.

Podobnie można traktować chrześcijaństwo. Tylko najbardziej naiwni (zarówno teraz jak i na przestrzeni stuleci) wierzyli dosłownie w dogmaty w rodzaju piekła znajdującego się w podziemiach i nieba znajdującego się w niebie (nomen omen), i wielu innych wyobrażeń boga czy rzeczywistości. To te wyobrażenia zwykle najłatwiej obalać i cały gimboateizm to przecież #!$%@? się do różnych idiotycznych i bezsensownych mitów, traktowanych dosłownie (zarówno przez gimboateistów, jak i tych którzy się o
  • Odpowiedz
#tojestmultikonto #fizyka #nauka

FIKOŁEK EINSTEINA

Zgodnie z obecną wiedzą naukową masa fotonu (najmniejszej porcji energii) jest równa zero, ale mowa tu o masie spoczynkowej, więc masa fotonu poruszającego się w próżni kosmicznej nie jest zerowa.
Co to oznacza, że prędkość graniczna c = 299 792 458 m/s i dlaczego foton nie jest w stanie osiągnąć większej prędkości? Wszystko wskazuje na to, że foton wraz ze wzrostem prędkości nabiera masy, więc masa fotonu zależy od prędkości z jaką się porusza, a to z kolei może świadczyć o tym, że próżnia w jakiś sposób wyhamowuje foton. Jeżeli foton staje się obiektem masywnym to zgodnie z teorią względności podlega również upływowi czasu, chociaż naukowcy uważają, że dla tych cząstek czas nie płynie. Jeżeli więc mamy do czynienia z "czasporzestrzenią" to masa decyduje o istnieniu czasu. Tam gdzie nie ma masy nie ma też czasu. Więc czy jest to nadal "czasoprzestrzeń", czy może czas zaczyna płynąć ze względu na to, że dany obiekt zaburza pewien stan równowagi Wszechświata. Wiemy, że wszystko zmierza do osiągnięcia równowagi. Gazy i ciecze mieszają się tak aby stworzyć w końcu mieszaninę jednorodną, ten proces zachodzi w czasie, mówimy wtedy o dyfuzji. Tak samo wygląda ma się to w przypadku entropii, układ termodynamiczny oby osiągnąć stan wysokiej entropii będący stanem równowagi potrzebuje do tego czasu.
tojestmultikonto - #tojestmultikonto #fizyka #nauka

FIKOŁEK EINSTEINA

Zgodnie z...

źródło: comment_1637964492HFc9N51FKWg1nyKsFGB2JU.jpg

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@tojestmultikonto: Pomieszanie z poplątaniem. Zanim zacznie się wysuwać swoje przemyślenia na chłopski rozum trzeba dobrze zgłębić podstawy fizyki, bo są one o wiele głębsze niż się przyjęło przedstawiać w popularno naukowych artykułach.
  • Odpowiedz