Jakby ktoś był zainteresowany teorią i praktyką korzystania z sekstantu, żeby wyznaczyć swoją pozycję przy pomocy Słońca, to tutaj jeden Mirek wrzucił filmik, który nagrałem w tym temacie: https://www.wykop.pl/link/6384123/sekstant-i-okreslanie-pozycji-na-podstawie-slonca/

Ogólnie fajna zabawa, polecam :D

#fizyka #astronomia #nauka #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #fizyk20content
i jeszcze otaguję #plaskaziemia żeby się nad tym mogli pozastanawiać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy jest coś w stylu etrapeza, ale od Elektrotechniki, elektroniki?

Jestem fizycznym zerem i chce zaliczyć kursy typu Podstawy Elektrotechniki i elektroniki, Uklady elektroniczne i technika pomiarowa, ale z materialami z polibudy w zyciu tego nie zrobie, potrzebuje czegos dla ultra debili. Przyjme kazda pomoc mirasy.

  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wingsman: jakbym mial uczyc kogos takiego jak ty, to bym zaczal od rozpisania roznych zjawisk tematycznie, postaral sie, zeby kazdy z etapow zrozumial. Bo bez zrozumienie czegos co jest na poczatku nauki, nie zrozumiesz tego co dalej. Bez zrozumienie prawa Ohma nie zrozumiesz diody, bez diody tranzystora, bez tranzystora ukladow na wzmacniaczach operacyjnych itd. Nie koniecznie na poziomie akademickim, bo nie ma sensu na poczatku klepac zadanek na te metody
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki z tagu #fizyka
Jest sobie magnes. Nie są do niego podpięte żadne źródła zasilania. Po przyłożeniu zabawkowego silniczka do megnesu, silniczek zostaje wprawiony w ruch.

Tu pytanie - czy da się zużyć energię magnesu? Czy to rodzaj perpetum mobile i silniczek będzie się kręcił w nieskończoność?
#pytanie #nauka
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@grzesiek23Gda: nie.

Myślałem, że mówisz o innym filmiku, w którym ktoś zbliża magnes i silnik zaczyna się kręcić, ale w tamtym jest obecne źródło zasilania, a zewnętrzne magnesy robią za stojan.

Ale to co zalinkowałeś to przykład bardzo popularnego tematu na youtubie - magiczny silnik na magnesy. Robi się je dla beki/wyświetleń/scamu z prośba o donejty na magiczny wynalazek. Niestety ludzie nie ogarniają magnesów i uważają je za coś magicznego,
GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni - @grzesiek23Gda: nie.

Myślałem, że mówisz o i...
  • Odpowiedz
Fizyk uwięził światło. Jego wynalazek może odmienić nasz świat!

Profesor z Uniwersytetu w Toronto - Sajeev John, odkrył mechanizmy umożliwiające zamknięcie i kontrolowanie światła. Dzięki swojemu przełomowemu odkryciu, które otwiera cały wachlarz nowych możliwości rozwoju w licznych branżach obecnej technologii, Sajeev John został mianowany tegorocznym laureatem Złotego Medalu im. Gerharda Herzberga, najwyższego wyróżnienia przyznawanego przez kanadyjską Radę Nauk Przyrodniczych i Inżynieryjnych (NSERC)

#ciekawostki #nauka #fizyka

https://zdrowepasje.pl/nauka/ciekawostki/fizyk-uwiezil-swiatlo-materialy-z-fotoniczna-przerwa
mlattari68 - Fizyk uwięził światło. Jego wynalazek może odmienić nasz świat!

Profe...

źródło: comment_1637784262em1vtb2xAwFT1MMKWAH6GU.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

wyjaśnij mi proszę o co chodzi?

Erytrol powinien się rozpuścić czy co?


@Gruby_Wujo: Tak. Erytrytol ma punkt topnienia ok. ~120 C, a sacharoza się nie topi, tylko rozkłada w ok. 185 C. W ten sposób badam, czy produkt nie jest oszustwem.
  • Odpowiedz
Jakiego oprogramowania używa się do prowadzenia symulacji przy projektowaniu np. pojazdów F1? Mam na myśli symulację aerodynamiki i sił działających na poszczególne elementy pojazdu oraz temperatur. Od aerodynamiki znalazłem jedynie Solidworks Flow Simulations, ale może jest jakieś inne narzędzie/narzędzia? Projektuję pewien element i chciałbym zweryfikować jak poradzi sobie przy różnych wiatrach, oporach, a materiały - temperaturach.

#inzynieria #oprogramowanie #cad #fizyka
slynny_programista - Jakiego oprogramowania używa się do prowadzenia symulacji przy p...

źródło: comment_1637613846a0kxC00QwpKk4CsZVSo8LO.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@slynny_programista: sw flow to tak naprawdę uproszczona nakładka od ansysa, ale do takich prostych rzeczy da radę

Inna sprawa, że trudno uzyskać nawet tak podstawowym narzędziem odpowiedni wynik, to, że coś tam wypluje po symulacji nie oznacza jeszcze sukcesu ( ͡° ͜ʖ ͡°).
  • Odpowiedz
@slynny_programista: CATIA to madka wszystkich cadów. To program w którym w zasadzie zrobisz wszystko, ma trylion dodatków które rozbudowują program o szereg rozmaitych funkcji. Jest trudny w obsłudze, bo wywodzi się konceptem jeszcze z lat 80, no i licencje nie należą do najtańszych, więc u nas w Polsce korzystają z niej głównie duże zagraniczne korpa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Głębokie uczenie maszynowe wprowadza system kwantowy w stan "Kota Schrodingera"."

Fizycy z Japonii i Australii pokazali za pomocą symulacji, że jedna z form uczenia maszynowego - uczenie przez wzmacnianie - nadaje się do precyzyjnego kontrolowania stanu kwantowego układu.

Publikacja na łamach Physical Review Letters

Link
RFpNeFeFiFcL - Głębokie uczenie maszynowe wprowadza system kwantowy w stan "Kota Schr...

źródło: comment_1637601960HjZpKt5m4BYrB8ZhrWDxEx.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach