Wpis z mikrobloga

Ile trzeba zarabiać, aby uzyskać kredyt na 500 tys. zł po proponowanych przez KNF zmianach? Sprawdźmy, jak to wygląda na konkretnym przykładzie. Założenia: kredyt na 25 lat i 500 tys. zł przy stawce WIBOR wynoszącej 4 proc., marży 2 proc. i buforze odsetkowym 5 pkt proc. Maksymalna rata w takim kredycie, jaką musiałby udźwignąć klient, wyniosłaby niecałe 5 tys. zł.

Rafał Kozłowski, ekspert firmy McKinsey & Company i były wiceprezes PKO BP, zwraca uwagę, że KNF w tym samym komunikacie zaleca, aby relacja raty do dochodu rozporządzalnego (dochód netto pomniejszony o koszty utrzymania nie niższe niż minimum socjalne, czyli około 1,2 tys. zł na osobę w rodzinie) nie przekraczała 50 proc. (to wspomniany wskaźnik DSTI).

W efekcie dochód netto w rodzinie z jednym dzieckiem wymagany na potrzeby takiego kredytu to 13,6 tys. zł. Do tego należy doliczyć podatki i ZUS, co oznacza, że wyjdziemy wówczas na ok. 18 tys. zł dochodu brutto miesięcznie z umów o pracę. Przy dwóch osobach utrzymujących rodzinę daje to przeciętną pensję brutto w rodzinie rzędu 9 tys. zł – szacuje Rafał Kozłowski. Do uzyskania mniejszego kredytu, wartego 300 tys. zł, ta sama trzyosobowa rodzina musiałaby mieć 13 tys. zł dochodu brutto, czyli 9,6 zł netto, więc każdy z małżonków musiałby zarabiać nieco więcej, niż wynosi średnie wynagrodzenie w Polsce.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #dom #finanse #pieniadze #inwestycje #budownictwo #gospodarka #ciekawostki
  • 183
@PanMihau: Pracuję w budżetówce, koordynator projektu ma 23k brutto + premia kwartalna. Nie wypowiadaj się na tematy o których nie masz pojęcia


@bbsxbsbbsxbsbbsxbs No to super, a ile jest pod nim szeregowych pracowników? Zarobki w budżetówce 3-4k netto to jest sufit dla większości ludzi, szczególnie w miastach powiatowych i innych wioskach.
@LaurenceFass: no to wiem, dlatego mówiłem o kosztach tej produktywności, która nie jest uwzględniona w tym wykresie (obciążenia fiskalne, odsetki kredytów). Jako społeczeństwo się starzejemy, a młodzi ludzie są najmniejszym obciążeniem dla budżetu państwa, więc siłą rzeczy ma to ogromny wpływ na gospodarkę.
Moja różowa zanim zacznie zarabiać jako lekarz to też ze 3lata jeszcze miną...

Eh, ciężkie to życie milenialsa...


@audiorestore: Pomyśl sobie, że jeszcze nadejdą czasy gdy banki chętnie będą dawać lekarzom tańsze kredyty. Więc potraktuj to jako obietnicę tego, że może traficie na lepsze czasy, gdzie mieszkania potanieją, a wasza zdolnośc kredytowa nie będzie problemem, bo zawód lekarza zagwarantuje bezproblemowe przyznanie kredytu.
Moja jest lekarzem specjalistą i jak brała kredyt na
@Kolczaneiro: no przecież nie jest tajemnicą że programiści kosztów nie mają i z tego powodu tym bardziej wybierają ryczałt, nigdy też tej logiki nie rozumiałem, skoro bierzesz ryczałt to znaczy, że twoje koszty nie są na tyle duże (a więc twój dochód dalej jest relatywnie duży) by opłacała ci się liniówka/skala, ale to może jakiś spec z banku od kredytów wytłumaczy bo ja się nie znam