Wpis z mikrobloga

Ile trzeba zarabiać, aby uzyskać kredyt na 500 tys. zł po proponowanych przez KNF zmianach? Sprawdźmy, jak to wygląda na konkretnym przykładzie. Założenia: kredyt na 25 lat i 500 tys. zł przy stawce WIBOR wynoszącej 4 proc., marży 2 proc. i buforze odsetkowym 5 pkt proc. Maksymalna rata w takim kredycie, jaką musiałby udźwignąć klient, wyniosłaby niecałe 5 tys. zł.

Rafał Kozłowski, ekspert firmy McKinsey & Company i były wiceprezes PKO BP, zwraca uwagę, że KNF w tym samym komunikacie zaleca, aby relacja raty do dochodu rozporządzalnego (dochód netto pomniejszony o koszty utrzymania nie niższe niż minimum socjalne, czyli około 1,2 tys. zł na osobę w rodzinie) nie przekraczała 50 proc. (to wspomniany wskaźnik DSTI).

W efekcie dochód netto w rodzinie z jednym dzieckiem wymagany na potrzeby takiego kredytu to 13,6 tys. zł. Do tego należy doliczyć podatki i ZUS, co oznacza, że wyjdziemy wówczas na ok. 18 tys. zł dochodu brutto miesięcznie z umów o pracę. Przy dwóch osobach utrzymujących rodzinę daje to przeciętną pensję brutto w rodzinie rzędu 9 tys. zł – szacuje Rafał Kozłowski. Do uzyskania mniejszego kredytu, wartego 300 tys. zł, ta sama trzyosobowa rodzina musiałaby mieć 13 tys. zł dochodu brutto, czyli 9,6 zł netto, więc każdy z małżonków musiałby zarabiać nieco więcej, niż wynosi średnie wynagrodzenie w Polsce.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #dom #finanse #pieniadze #inwestycje #budownictwo #gospodarka #ciekawostki
  • 183
Bez przesady, za 400k to już coś idzie kupić


@vateras131: Tak, mieszkanie ~30m2 idealne dla rodziny z dzieckiem xD

nie kazdy potrzebuje od razu 500 tys zl. Nie zaczynasz przeciez od zera, zawsze masz cos na koncie na przyklad masz odłożone 100 tys zl, chcesz kupic mieszkanie za 400 tys zl, potrzebujesz kredyt na 300 tys. zl to juz prawie dwa razy mniej.


@walerr: Właśnie tutaj jest problem, bo ZACZYNASZ
@PowrotnikPolska: kurde, znowu trzeba będzie podwyższyć cene w ogłoszeniu ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@poison101: niech wykopki dalej czekają aż jebnie, niektórzy tu już z 8 jak nie więcej lat czekają ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Prawda jest taka, ze te miliony Ukraińców muszą gdzieś mieszkać i o ile spowolnienie nowych inwestycji jest pewne, to rynek wtórny będzie w cenie, a ceny najmu będą
@bartez_94: Jakie 9k brutto? Kto tyle zarabia? Ile osob pracuje w budzetówce? Od cholery

Urzednicy, policjanci, nauczyciele, wojsko, straż pożarna, pielęgniarka?
TAM SUFIT to 5 000 do łapy

@PanMihau: zrodlo: instytut danych z dupy?
Nie wiem jak urzednicy, nauczyciele i pielegniarki. Ale twoje wnioski ktore wytlusciles w tekscie maja sie nijak do grupy zawodowej policjantow, wojska i strazy.
W efekcie dochód netto w rodzinie z jednym dzieckiem wymagany na potrzeby takiego kredytu to 13,6 tys. zł. Do tego należy doliczyć podatki i ZUS, co oznacza, że wyjdziemy wówczas na ok. 18 tys. zł dochodu brutto miesięcznie z umów o pracę.


@PowrotnikPolska: o ja pierdziele przecież to jest masakra. I nie mówimy tu o kredycie na bańkę nawet tylko pół. Za to nie kupi się fajnego mieszkania w dużym mieście
@PanMihau: nie wiem jak w innych, ale w wojsku na start masz niecale 4.5k, a z dodatkami srednia roczna wyjdzie Ci 5k do lapy jako szeregowy(najnizej jak mozesz byc). Jak zobaczysz zarobki wojskowego 6k brutto to nie jest 4.2 do lapy tylko prawie 5k, bo oni nie maja zusu.
Ja jak na wkład do pierwszego mieszkania zbierałem to trzy lata po studiach pokój w mieszkaniu z obcymi ludźmi wynajmowałem. Bo miałem cel.


@FrasierCrane: Ty zbierałeś 3 lata jako wkład, to teraz wyobraź sobie że niektórzy na ten wkład będą zbierać i 10 lat (przypominam, rynek pracy nie składa się tylko z IT i pokrewnych) mimo tego że będą żyć skromnie.
No i ktoś zbierze ten wkład własny i co dalej?
Krs90 - > Ja jak na wkład do pierwszego mieszkania zbierałem to trzy lata po studiach...

źródło: comment_1646830007zBBioNBUWTXtThdymsa0ZT.jpg

Pobierz
kurde, znowu trzeba będzie podwyższyć cene w ogłoszeniu


@poison101: raczej obniżyć. Jak będzie mniej osób zdolnych wziąć kredyt to będzie mniej kupujących, a jak jest mniej kupujących to ceny spadają ¯\_(ツ)_/¯