• 2
@buntowniczaczupakabra: dlaczego?
Na ryczałcie odliczam vat z leasingu + mam niski dochodowy 8,5%
Na liniowym odliczam vat i dochodowy, który jest wyższy (19%) + wyższa stawka zdrowotna (714,00 zł)
Wg https://www.kalkb2b.pl/
przy 800 zł netto + VAT ryczałt wychodzi 14 040,07 zł natomiast liniówka 12 176,00 zł przy zerowych kosztach.
  • Odpowiedz
W jaki sposób zalogować się na konto współmałżonka w epit.gov? Jakie wartości wpisać jeżeli współmałżonek miał więcej niż jedno źródło przychodu. Czy to sie sumuję? Kompletnie nie mogę przejść tego kroku:/
#podatki
samuray - W jaki sposób zalogować się na konto współmałżonka w epit.gov? Jakie wartoś...

źródło: how

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nadszedł czas na długo wyczekiwane FAQ odnośnie rozliczania strat z lat ubiegłych by kalkulatorgieldowy.pl!
Straty z lat ubiegłych a 100% odliczenie straty od akcji. Tak, da się!
Oczywiście tutaj wszyscy mamy zyski ale trochę teorii nie zaszkodzi.

Zacznijmy od krótkiej teorii (przykłady na dole postu). Punkt 1 zna każdy ale już o drugim nie
kalkulatorgieldowy - Nadszedł czas na długo wyczekiwane FAQ odnośnie rozliczania stra...

źródło: straty z lat ubiegłych

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#kryptowaluty #pit38 #prawo #podatki
Witam temat był wiele razy wałkowany ale teraz nie umiem znaleźć rozwiązania konkretnie mojego problemu.
W 2021 kupiłem krypto za ok 2.5k pln ale nie zgłosiłem tego w pit38,do tego czasu nie sprzedawałem tych krypto wiec żadnych zysków z tego tytułu nie miałem.
Dodam tez że w zeszłym roku również kupowałem krypto.
Teraz dopiero dowiedziałem się, że jednak muszę to zgłosić żeby było wszystko
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jeszcze raz wracając do tematu UZ vs B2B - wytłumaczcie mi proszę jak to jest z VAT. Powiedzmy że jestem zatrudniony jako student u pracodawcy na stawkę godzinową 90 zł/h na UZ, 90*168=15k zł miesięcznie. Kończę studia, kończy mi się umowa, chcę przejść na B2B i powiedzmy chcę przynajmniej 110 zł/h, więc 18.4k zł miesięcznie, żeby utrzymać zarobki na czysto na start. Ale jeszcze dochodzi do tego VAT 23%, więc po tym
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ElMatadore: jak umawiasz się na 110 zł netto na fakturze to pracodawca płaci 100 +23% VAT.
Zakładając że nie masz kosztów, Całą kwotę VATu przerzucasz dalej do urzędu.
To nie jest takie same koszty dla pracodawcy jak Twoja wypłata, bo on sobie odejmuje ten VAT co płaci Tobie, od tego co powinien zapłacić urzędowi skarbowemu 1:1
  • Odpowiedz
@ElMatadore: wstawiasz fakturę na 10 000zl (przepracowane godziny) + 2300zl VAT. I dostajesz 12300. Jak nic nie odliczasz, to przesyłasz to 2300 dalej do urzędu. A jak np. Kupisz sobie coś co możesz odliczyć, to zostaiwasz sobie odpowiednio z vatu i dalej - resztę przesyłasz do urzędu.
  • Odpowiedz
Dostałem dwie alternatywne oferty od tej samej firmy (UoP lub B2B).

UoP - 12k brutto (8,5k netto)
B2B - 13,5k brutto (10,4k netto + VAT)

Dobrze rozumiem, że przy B2B pracodawca wliczył VAT w swoje koszta? Czy jest to normalna, legalna praktyka?
  • 40
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Kupuję przez Internet produkt X na fakturę, który nie jest związany z moją działalnością. Fakturę zawsze przecież mogę wziąć - nie oznacza to, że muszę ją księgować.
Następnie decyduje się zwrócić produkt. Sprzedawca zgadza się, jednak żąda przyjęcia faktury korygującej.

Czy muszę teraz jednak księgować fakturę za zakup + fakturę korygującą? Czy nie muszę nic robić?

Jeśli muszę księgować - co jeśli zacznę kupować produkty na firmę której nie lubię i potem zwracać te produkty?
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@selerek wpisujesz kwotę - bodajże 130 zł X ilość litrów oddanej krwi lub składników (przeliczonych na krew pełna) w 2022. jako obdarowanego wpisujesz RCKiK w którym oddawałeś. kwit z RCKiK o którym pisze @TorInge możesz sobie pobrać przy kolejnej wizycie w krwiodawstwie. To taki dupochron jak hieny z US chciałby weryfikować.
  • Odpowiedz
Może głupie pytanie ale jak z zaokrąglaniami kwot transakcji do pita?
1. Każdą transakcję zaokrąglam do pełnych groszy
2. Sumuję wszyskie transakcje, a potem zaokrąglam do pełnych groszy

I jak zaokrąglam to jak, normalnie od 5 w górę, czy jakoś p-------e?

#podatki #kryptowaluty #pit
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@omega3t: A ja to robie tak. Sumuje na koniec roku ile wydałem na binance do kupna kryptowalut a także ile wypłaciłem na koniec roku razem. Jeżeli dajmy na to kupiłem za 10000 zł a sprzedałem za 12000 zł to odprowadzam podatek od tych 2000 zł i tyle. Natomiast jak kupiłem krypto za 10000 zł a one mi zleciały do wartości 6000 zł i wypłaciłem tylko te 6000 zł na dołku:))))
  • Odpowiedz
Witam mirki i mirabelki, mam problem z rozliczeniem PIT, zawsze rozliczam się wspólnie z małżonką, niestety tym razem problem ( ͡° ʖ̯ ͡°) wpisując dane współmałżonki (pesel bo tylko takie dane są do wypełnienia) i klikając zatwierdź wyskakuje komunikat "niewłaściwe dane współmałżonki" Miał ktoś coś podobnego?
#pit37 #pity #podatki #rozliczeniepodatkowe
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cześć, jak to jest z tym PPK? Każdy teraz został zapisany jeżeli nie złożył rezygnacji? Żona pytała się u siebie w pracy i szef powiedział, że u nich nie ma nic takiego jak PPK a na stronie PPK pisze,

"Obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK dotyczy również tych pracodawców, którym wszyscy pracownicy złożyli deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK (nie dotyczy to tylko mikroprzedsiębiorców - art. 13 ust. 1 pkt
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Trzymajcie mnie bo nie wyczymie.

Księgowa mi wypowiedziała umowę na koniec zeszłego roku „bo ona jest stara, nie chce jej się uczyć i za dużo kombinuje”. Wiecie jakieś interpretacje indywidualne, B&R, IPBOX i te sprawy.

No dobra, to zmieniłem na inną, też polecana, dobre opinie. Ale kuhwa po miesiącu wynikła sprawa, że za poprzedni rok trzeba zrobić korektę zeznania rocznego pit, pilna sprawa generalnie.
Stara księgowa zlewa mnie, nie odzywa się, powiedziała, że ma
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • Doceń