Planuję kupić ETF iShares u polskiego brokera. Wszystkie będą typu Accumulating, dwa notowane w Londynie, a dwa w Amsterdamie. Czy czekają tutaj jakieś niespodzianki podatkowe? Czy wystarczy, że po zamknięciu pozycji uzupełnię PIT-38 oraz PIT-8C podając przychód, koszty i wyliczając 19% ze zysku? Czy PIT-8C będzie tutaj obowiązkowy? Planuję zakupy poprzez XTB, a wiem że oni dla transakcji na zagranicznych giełdach nie generują PIT-8C tylko zestawienie transakcji.

#gielda #etf
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@proton7709: PIT-8C jest składany przez brokera, a nie Ciebie.
Ty składasz PIT-38 i zakładając, że nie będziesz stratny na tych inwestycjach (jeden lub kilka) PIT/ZG

Czy czekają tutaj jakieś niespodzianki podatkowe?


@proton7709: W Polsce? Same, przepisy są nieprecyzyjne, mogą być interpretowane na różne sposoby
  • Odpowiedz
  • 0
@proton7709 ja dostałem zestawienie z xtb z informacją gdzie wpisać wartości - czyli w jakich komórkach w pit38. Z racji, że i tak przez ePodatki się teraz ludzie rozliczają to było bardzo proste
  • Odpowiedz
#podatki #gielda Mireczki głupie pytanie - ale wolę się upewnić u wykopowych ekspertów:
Jeśli u danego brokera (zagranicznego) u którego mam konto, u którego w 2022 roku posiadałem "instrumenty", ALE nie miałem transakcji sprzedaży (więc nie wykazałem ani zysku, ani straty) to muszę cokolwiek o tym wspominać urzędowi skarbowemu?
Bo tam gdzie mam jakiś ruch, to normalne, że Pit 8c muszę "ujawnić".
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
nawet w przypadku straty należy złożyć PIT


@kalkulatorgieldowy: tak, i mam taki jeden PIT ze stratą zarejestrowany, zresztą rozliczając się przez e-urząd skarbowy tam wszystko automatycznie wskakuje. Natomiast w przypadku o który pytam nie było ani zysku, ani straty.
  • Odpowiedz
To znowu ja ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czy jest tu jakiś ekspert od podatków?
Pracowałem w jednej firmie do końca lutego 2022, później zmieniłem pracę i od marca do dzisiaj w niej jestem. W pierwszej pracy wypłata była do 10, a w obecnej dostaje w ostatni dzień miesiąca.
Dostałem PITy z obu miejsc w pracy.
W picie z pierwszego miejsca pracy mam policzone 3 wypłaty (pytałem się i
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

kupiłem w tamtym roku mieszkanie . Kredyt uruchomiony na końcu 2021r . Aktualnie odebrałem mieszkanie u notariusza byłem pod koniec 2021 roku z umową deweloperską . Teraz czeka mnie w kwietniu znowu notariusz i przeniesienie własności na mnie . czy musze już płacić jakiś podatek od nieruchomości ? coś zgłaszać do urzędu skarbowego ?
#nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie #podatki #mieszkanie
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#biden #offgrid #fotowoltaika #kryptowaluty #bitcoin #podatki #sdg #agenda2030
https://www.publicpower.org/periodical/article/federal-budget-proposal-includes-excise-tax-cryptocurrency-mining

Prezydent Biden proponuje 30-procentową akcyzę na energię elektryczną wykorzystywaną do wydobywania kryptowalut w ramach swojego przedłożenia budżetowego na rok fiskalny 2024 w Kongresie, wydanego 9 marca.

"Podatek akcyzowy od zużycia energii elektrycznej przez górników aktywów cyfrowych mógłby zmniejszyć aktywność górniczą wraz z jej powiązanym wpływem na środowisko i innymi
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak to jest z logowaniem do ppk?.
Zostałem wpisany z automatu w marcu.
Login i hasło do pierwszego logowania daje pracodawca czy normalnie i bez problemu sam loguje się np. przez profil zaufany?
#ppk #podatki
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@PapaSar Zależy o co pytasz, jeżeli chodzi Ci o "moje ppk" to możesz zalogować się przez profil zaufany, ale tam tylko można podejrzeć kwotę. Gdybyś chciał np dokonać zwrotu to musisz to zrobić z poziomu Twojego konta na stronie TFI, a do tego już powinieneś dostać dane do logowania, prędzej bym powiedział że listownie od tfi a nie od pracodawcy - przynajmniej ja tak miałem
  • Odpowiedz
@PapaSar: nie dostałeś nic na maila pracowniczego? Pracodawca powinien podać twoje dane kontaktowe do TFI i oni powinni ci przysłać dane do logowanie - to są dane wrażliwe, więc nie powinno się to odbywać z udziałem pracodawcy. No chyba, że nie macie maili pracowniczych, bo w takim charakterze pracujesz, to pewnie wtedy list w kadrach do odbioru. Generalnie powinien przyjść szybko.
  • Odpowiedz
Jeśli sprzedam mieszkanie po babci, którego nie miała 5lat jestem zobowiązany do zapłaty podatku od wzbogacenia. A czy mogę odliczyć z kwoty sprzedaży mieszkania kredyt który został mi do spłaty po jej śmierci? #podatki #spadek
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Qql3l3: Z tego co się orientowałem to jeżeli przeznaczasz pieniądze na zapewnienie sobie własnego mieszkania/domu to do tej wysokości podatek Cię nie obowiązuje. Najlepiej sprawdź to jeszcze z jakimś doradcą podatkowym, niech cię pokieruje dokładnie co jak i gdzie zgłosić.
  • Odpowiedz
Ależ to jest patologia z tą podwójną składką zdrowotną. Pracuję na etat, place co miesiąc prawie 1000 PLN składki zdrowotnej.
Chciałbym sobie co drugi weekend pojeździć na taxi - trochę dorobić - trochę dla przyjemności. Takie przyjemne z pożytecznym. Nie kalkuluje się, bo musiałbym płacić dodatkowo ok. 380 PLN składki zdrowotnej za działalność. #dzialalnoscgospodarcza #taxi
#podatki
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MirkujeOd2009Roku Prawdopodobnie byłoby to "tylko" 314zł, bo taka jest teraz minimalna stawka. Ale masz zupełną rację, to jest absurdalne i w takim przypadku nie jest to niczym innym jak podatkiem. W dodatku zryczałtowanym jeśli nie masz dużych dochodów.
  • Odpowiedz
#zus #zuscontent #podatki #urzadskarbowy

Czy rząd coś grzebał przy zaliczkach emerytów w PIT-11a, w zestawieniu ostatnich pięciu lat, ostatni rok wykazał zaliczki obniżone praktycznie do zera, gdzie lata ubiegłe przed 2022, były standardowo liczone w tysiącach. Kilka osób z rodziny otrzymało analogiczne informacje podatkowe z ZUS.
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@poziomkoowaa: rozmawiałem ze znajomym, okazało się, że w przypadku pit-37 na ktory skladały sie pit-11 i pit-11a, pracujacych w rodzinie emerytow, znikła z obliczeń składka zdrowotna, we wspomnianej wcześniej sekcji G
  • Odpowiedz
#podatki #ekonomia #afera #wykopefekt
Część z was, prowadząca działalność, zapewne wie, że ustawodawca w tym roku dopuścił możliwość, że jeśli ktoś zgłosił formę opodatkowania za 2022 rok według ryczałtu lub podatku liniowego to ma możliwość składając pit roczny zmienić formę opodatkowania według skali jeśli się to komuś bardziej opłaca. Wielu ryczałtowców podjęło taką decyzję ze względu na korzystniejsze wyliczenia. Jak wiemy PITy w Polsce składamy
NOWYNIELAD - #podatki #ekonomia #afera #wykopefekt
Część z was, prowadząca działalnoś...

źródło: Bez tytułu

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak wygląda zwrot 14 dni w przypadku, gdy kupiłem na firme? Wziąłem procesor z popularnego sklepu internetowego, a działaność to #programowanie. Całość nawet nie otwierana. Jest szansa na zwrot kasy? Coś słyszałem, że w przypadku firm jest zwrot, jeśli przedmiot nie mógłby być przydatny w działalności
#b2b #prawo #pytanie #komputer #komputery #pytaniedoeksperta #podatki #pcmasterrace
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Opłacał ktoś ostatnio akcyzę za sprowadzone auto i miał na umowie sprzedaży kwotę w euro? Powinienem sam sobie przeliczyć ile to w zł np. ile wynosił kurs walut w dniu podpisania umowy czy jak? Gdy wypełniam deklaracje AKC-US (1) w polu "Podstawa opodatkowania:" można wpisać jedynie złotówki, infolinia tylko w dni robocze a chciałem sobie zapłacić dziś #podatki #motoryzacja
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy jak ktoś ma swoje JDG i całkowicie się leczy prywatnie to może nie płacić ZUS bo i tak z niego nie korzysta?
Te nowe stawki w tym roku to jakieś nieporozumienie za to co się otrzymuje od tych konowałów
#jdg #zus #podatki
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

W ten piękny deszczowy dzień zrobię swoje pierwsze #rozdajo ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:
Wśród plusujących rozlosuję darmowy dostęp do kalkulatorgieldowy.pl
Do kiedy: do 22:00 w niedzielę (11.03.2023)
Liczba nagród: może ulec zwiększeniu w zależności od liczby osób biorących
Jak: Mirkorandom nie działa (v2 też nie zawsze) więc uszereguję plusujących w tablicy (od 1) i wylosuję indeks
kalkulatorgieldowy - W ten piękny deszczowy dzień zrobię swoje pierwsze #rozdajo ( ͡°...

źródło: mirko

Pobierz
  • 35
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wonsz_smieszek: będę jeszcze zbierał pomysły i się nad tym głowił.
Gdyby było od zysków to musiałbym założyć WFG (Wykopowy Fundusz Gwarancyjny), z którego była by rekompensata dla stratnych mirków. Obawiam się, że te 2 osoby co miały zysk nie uniosły by reszty :D
  • Odpowiedz
Obawiam się, że te 2 osoby co miały zysk nie uniosły by reszty :D


@kalkulatorgieldowy: to ci, co przypadkiem kupili bez czytania tagu #gielda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A serio to kalkulator to oczywiście dobra robota, więc nie dziwi wprowadzenie opłat i nawet się tego trochę spodziewałem. O ile ktoś aktywnie działa na giełdzie, to dla niego te opłaty w stosunku do zysku są znikome i opłacalne w porównaniu
  • Odpowiedz
Halo Mirki. Czy muszę płacić podatek od spadku, jeśli okazało się że po osobie zmarłej pozostało konto bankowe o którym nie wiedziałem, a minęły 2 lata od śmierci?

Zaraz po śmierci zgłaszałem normalnie do US spadek z zachowaniem terminu 6 miesięcy.

Teraz tamto oświadczenie jest nieważne, bo kwoty były nieświadomie błędnie wpisane i będę musiał normalnie ten podatek zapłacić?

W
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Adamalan:
https://www.podatki.gov.pl/pcc-sd/abc-sd/ulgi-i-zwolnienia-sd/zwolnienie-dla-najblizszej-rodziny-sd/

Jeżeli dowiedziałeś się o otrzymaniu w spadku rzeczy lub praw majątkowych po upływie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego, zachowujesz zwolnienie pod warunkiem, że zgłosisz ich nabycie naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od otrzymania tej informacji oraz uprawdopodobnisz fakt, że dowiedziałeś się o tym po terminie.
  • Odpowiedz
Cześć. Ile czasu czekaliście na wpis do VAT-R i wpisanie waszego numeru konta na białą listę ? Działalność zacząłem od 8 Marca i tego dnia również wysłałem pismo VAT-R i drugie o wpisanie numeru konta, ale realnie projekt dla klienta startuje od 1 kwietnia. Wyrobią się ?
#dzialalnoscgospodarcza #vat #vatr #podatki #freelancer #b2b
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@SenJinPL:
1. pojwienie się na liście VAT 20-30dni
2. dodanie samego konta ja kjuż jesteś VATowcem 3 dni

Jesteś VATowcem od złożenia VAT-R, możesz wystawiać faktury z Vatem i odliczać VAT. Jedyny problem to że inni nie mogą tego sprawdzić, czyli żeby wpłacić CI VAT na konto które nie jest na liście muszą specjalnie o tym informować Urzad Skarbowy ale się da jak trzeba. Zazwyczaj jednak czekaja z przelewem aż
  • Odpowiedz
@SenJinPL: Od kilku lat zawsze weryfikują, czy nie jesteś słupem i nie zarejestrowałeś się pod cudzym adresem. W ciagu 3 tygodni skontaktują się żeby pogadadać i sprawdzić czy to co robisz wygląda legit czy może jakaś ściema.
  • Odpowiedz
Pytanie odnośnie darmowych akcji na trading212
W 2022 roku otrzymałem bonusowe darmowe akcje na trading212 za kwote 1600zl za zaproszenie znajomych z linku. Czy od tego należy również zapłacić podatek 19%?

Dodam że te akcje które otrzymalem sprzedałem i kupiłem za to inne akcje które mnie interesowały, tych pieniędzy nie wypłacałem

#trading212 #podatki #gielda
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach