Odliczał ktoś fundusz remontowy od podatku? Jak to zrobić? W sensie co jest potrzebne US jako dowody że tyle się faktycznie zapłaciło i że budynek jest w ewidencji zabytków?
#podatki #pit #palacykplus
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cześć. Jeśli nie jestem Vatowcem i wykonam usługę dla zagranicznego klienta z UE to muszę się zarejestrować do VAT-EU i wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem czy np "nie podlega"? Jak sytuacja wygląda gdy klientem jest firma spoza unii?

#ksiegowosc #podatki #dzialalnoscgospodarcza
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Roksanos:

1) Wewnątrz UE - Rejestrujesz się do VAT -UE żeby dostać unijny nr VAT (PL+twój NIP), nie oznacza to rejestracji do polskiego VATu i nadal korzystasz ze zwolnienia na jakiejś tam podstawie którą wybrałeś (zazwyczaj obrót do 200k). Wystawiasz fakturę bez VAT tak samo jak w PL, na 2000€ i pozycji VAT nawet nie wyszczegolniasz.
2) Poza UE - nie wiem, obstawiam że podobnie ( ͡° ͜ʖ
  • Odpowiedz
Co zrobić jak pracodawca nie wysłał PIT-11?
Na początku stycznia 2022 zacząłem, pracę na umowę zlecenie na miesiąc, potem przez kilka miesięcy u tego samego pracodawcy na umowie o pracę na minimalną. Potem wyjechałem za granicę. Niby do 26 roku życia jestem zwolniony z płacenia podatku PIT i z tego co wyczytałem zeznania też nie muszę składać bo urząd skarbowy na podstawie PIT-11 sam stworzy zeznanie. Tylko no właśnie PIT 11 nie
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@Rudinji: w której zakładce? właśnie patrzę na profilu zaufanym i nie mogę znaleźć tego PITu od pracodawcy. wchodzę usługi> e-pit i w żadnej zakładce nie ma żadnego dokumentu a w biężących dokumentach jest napisane, że płatnik nie wysłał żadnego zeznania.

kończąc na mandatach.


@Rudinji: za to znalazłem swój mandat za prędkość wystawiony podczas wykonywania pracy dla tegoż właśnie pracodawcy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@KarguliPawlak: zależy w której grupie podatkowej jesteś, jakie ubezpieczenie zdrowotne, czy podatek kościelny będziesz płacił i kupa innych zmiennych. Na I klasie podatkowej to wyjdzie raczej koło 12€.
Tu masz link do kalkulatora to sobie możesz dokładnie wyliczyć:
Kalkulator netto brutto DE
  • Odpowiedz
@Dionizyxd: bierzesz karteczke i idziesz do pl ksiegowej, dajesz jej do wypelniebia ten pit 0 i zalacznik zg. Musisz jej dac holenderski jaaropgave.
Pani Ci wypełni i odda, pojdziesz do Urzedu skarbowego po pieczatki i wrocisz z tym do ksiegowej w NL
  • Odpowiedz
@Dionizyxd: nie mam pojecia, to zalezy od pracy skarbowki w Holandii. Jedni maja szybviej, inni nie. Nie zwlekaj i zalatw to jak najszybszej.
Z tego co pamietam bedziesz musial potem uiscic oplate za zlozenie pitu ale to jakies male pare złotych
  • Odpowiedz
Ma ktoś może dobry kalkulator PPK "czy to się opłaca", tj. taki co uwzględnia wszelkie podatki z tym związane i np. wypłatę co pół roku.
#ppk #podatki
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@JanuszJaners tak, nie możesz więcej. Pozostanie Ci jeszcze reszta.
Czy inwestowałeś przed 2021 rokiem?
Możesz rozliczyć do 50% kosztów z danego roku lub 100% ale nie np. 75%.

Powinieneś wpisać tam 50% straty z roku 2021. W kolejnych latach możesz odliczyć resztę tej kwoty.
  • Odpowiedz