#pytanie #zus #choroba
Czy jest jakaś szansa na refundację rehabilitacji którą wykonuję prywatnie? Miałem zalecenie by rozpocząć rehabilitację od razu po operacji, ale kolejki na NFZ są takie, że mógłbym zacząć za jakieś pół roku.
Jestem też prywatnie ubezpieczony w firmie Saltus, ale oni wymagają skierowania od ortopedy na konkretne zabiegi, no i musiałbym znowu czekać aż Ci mi znajdą termin i placówkę z którą współpracują...
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Pierwszy raz w życiu dostałem wypłatę zasiłku przez państwo (ZUS) L4 za chorobę. Nie dość, że dają 80% pensji, to jeszcze jest to brutto? Na konto przyszło 88% kwoty już po wyliczeniu :) Kuriozum, za co ten podatek? Chyba, że to jakaś pomyłka?

#podatki #zus #l4
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rzydoMasonerya: Zmiany formy opodatkowania dokonujemy aktualizując wniosek CEIDG-1 do 20 dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w danym roku podatkowym.
Wniosek CEIDG można złożyć papierowo do dowolnego urzędu miasta/gminy lub elektronicznie korzystając ze strony ministerialnej: biznes.gov.pl (jeśli posiada Pan profil zaufany).
  • Odpowiedz
Jak to wyglada z #l4 po 50? Czy te 15 dni które wypłaca pracodawca to jest na cały tok? Czyli jak ktoś był w lutym 7 dni to teraz jakby był 2tyg na l4 to pracodawca wypłaca tylko 8 a resztę #zus?
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#anonimowemirkowyznania
1. Kto i jak długo otrzymuje po zmarłym rentę stanowiącą 85% emerytury - małżonek, dziecko zmarłego, czy oboje?
2. Czy jeżeli małżonek i dziecko zrzekną się tej renty, to przechodzi ona na rzecz dalszej rodziny, czy przepada na rzecz państwa?
3. Czy można jednocześnie przyjmować świadczenie pielęgnacyjne (uwaga: to nie zasiłek pielęgnacyjny) z tytułu opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny i ww. rentę?

#renta #emerytura #renty #
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
1. Kto i jak długo otrzymuje po zma...

źródło: comment_1670348937GQD1sDjPyuo5J6JXzfyngb.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie wiem czy wiecie ale ZUS zrobił apkę PUE na mobilnioki.
Mówię: zajebiscie, wyklikam sobie DRA, ZUA, sprawdzę stan konta emerytalnego, ZLA, super XXI w.! Wreszcie jakieś ułatwienie dla przedsiębiorcy, który conajmniej raz w miesiącu musi korzystać z tego gufna.
Instaluje, autoryzuje, o dziwo nawet FaceID działa. Szok.
Odpalam, a tam tylko patownioski typu 500+ 300+
Jedno wielkie XD
#zus #dzialalnoscgospodarcza
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#dzialalnoscgospodarcza #b2b #zus

Pytanie do osób, które mają brak stałego miejsca wykonywania działalności (w sensie brak adresu firmy, jedynie adres zamieszkania).

Co macie wpisane w ZUS PUE?

Bo
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@trq: tak, miałeś rację.

Dla potomnych: telefon do ZUS pomaga. W CEDIG trzeba zaznaczać dodatkowo brak miejsca wykonywania jak się zmienia adres zamieszkania.
  • Odpowiedz
witam wzialem dnia 21 listopada l4 za dzien 18 listopada

ubezpieczenie dotarło do zus (sprawdzałem przez PUA) jednak pracodawca mowi że nadal do nich nie doszło

co zrobić czy to ma prawo tak działać? przez ponad tydzień nie dojść zwolnienie do pracodawcy?
#prawo #pracbaza #zus
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dumnymagazynier Tak powinno być, że z systemu to trafia do pracodawcy. Tylko z autopsji pamiętam, że kilka lat temu musiałam pracodawcy przesłać foto L4, bo nie ogarnął jakby firmowego konta w ZUSie. Nie mam pewności, czy nadal tak jest, czy jednak obowiązkowo firma musi być powiązana z urzędem.

W każdym razie jak masz zwolnienie lekarskie, jest ono w ZUSie, a szef coś by się pultał, to Ty masz pełnię praw.
  • Odpowiedz
Jestem zameldowany w pewnej miejscowości A. W mieście B wynajmuję mieszkanie, mieszkam i pracuję zdalnie z możliwością chodzenia do biura (też jest w mieście B).

Muszę wypełnić oświadczenie pracownika dla celów stosowania podwyższonych kosztów uzyskania dochodu - czy mogę tutaj podać miejsce zameldowania?

W jaki sposób będę wyliczał te podwyższone koszty?
#kodekspracy #prawo #zus #prawopracy #pracazdalna #pracait
smokzabojcaludzi - Jestem zameldowany w pewnej miejscowości A. W mieście B wynajmuję ...

źródło: comment_16698208055Ksy6L1scWaZZDGcDICEyb.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@smokzabojcaludzi: wszystko jest na tym pięknym druczku jasno napisane. Mowa o miejscu zamieszkania, a nie miejscu zameldowania. Miejsce zameldowania nie ma znaczenia.

Kłamiesz na własne ryzyko. Tylko jak już kłamiesz to kłam porządnie - jeżeli wszystkie pozostałe dane adresowe u pracodawcy będą wskazane jako miejsce zameldowania to prawdopodobieństwo konsekwencji jest niewielkie. Rozliczenie podatku też powinno mieć miejsce w US właściwym dla miejsca zameldowania (niby zamieszkania).
  • Odpowiedz